Gönderen Konu: Lpg sistemleri ile ilgili soru - cevap bölümü  (Okunma sayısı 6593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg sistemleri ile ilgili soru - cevap bölümü
« Yanıtla #20 : Haziran 02, 2016, 08:55:35 »
Övünç Bey foruma katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Aracım 2004 2.0 Accord. 251bin km. BRC kit mevcut üzerinde ben aracı aldığımda garantisi yeni bitmişti. Tahmini olarak 50-60bin kmdir üzerinde. 42litlik simit tank var üzerinde ancak en fazla 34 litre gaz alıyor. Sanırım şamandırası bozuk, şamandırasını yaptırmak için tahmini kaç lira ücret alırlar.

Birde ayar yapılırken araç hep durduğu yerde ayar yapılıyor, bazı yerlerde araç hareket halinde iken ayar yapılıyor. Bunlardan hangisi doğru olanı acaba.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 02, 2016, 08:55:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '15
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 02, 2016, 09:34:16 »

Aracım 2004 2.0 Accord. 251bin km. BRC kit mevcut üzerinde ben aracı aldığımda garantisi yeni bitmişti. Tahmini olarak 50-60bin kmdir üzerinde. 42litlik simit tank var üzerinde ancak en fazla 34 litre gaz alıyor. Sanırım şamandırası bozuk, şamandırasını yaptırmak için tahmini kaç lira ücret alırlar.

Birde ayar yapılırken araç hep durduğu yerde ayar yapılıyor, bazı yerlerde araç hareket halinde iken ayar yapılıyor. Bunlardan hangisi doğru olanı acaba.

Lpg tanklarındaki şamandıra tank %15-%20 si dolunca gaz dolumunu kesiyor güvenlik nedeniyle. 42 litrelik tank için 34 litre dolum normal bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 02, 2016, 10:10:45 »
Övünç bey. Peki hangi markalardan lpg almamız sistem sağlığı için daha olumlu katkı sağlar?
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 02, 2016, 10:59:56 »
Övünç bey hoş geldiniz aramıza.
Benimde size küçük bir sorum olacak,geçenlerde otomotik vites aracıma brc marka lpg taktırdım.Bir kaç gün önce şamandıranın arızalı olduğunu gördüm.Baktırdım şamandıra topunu yukarı kaldıran plastik beyaz bir teker varmış o sıkışıp duruyormuş.Usta biraz açtım daha yapmaz , yaparsada değişime göndeririz dedi ama ben pek ikna olmadım.

Diğer bir sıkıntıda lpg de iken aracın motorda alttan çok ince bir hırıltı geliyor, benzine geçince ses kesiliyor.Ustaya sordum hatta arabaya bindi sese baktı, enjektörlerden geliyor toyotalarda bu ses  içeri geliyor dedi, acaba ustanın tespiti doğrumudur sizcede?Gerçekten enjektörlerde böyle ses geliyor mu gelmesi de normal mi.

Teşekkür ederim şimdiden.
Abimin x-trailine yeni lovato obdII taktırdım. O da içeri enjektor sesini alıyor fakat şıkırtı-tıkırtı arası tarif edemeyeceğim bir ses. Lpg ye geçince kaputu açıp enjektorlere kulağınızı hafiften yanaştırın ses aynı ses mi?
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 02, 2016, 11:59:24 »
Araçların yalıtımına ve kişilerin hassasiyetine göre bu tarz sesleri duymak normal. Kötü yalıtımlı dizelden benzin-lpg ye geçilirse araba çalışmıyormuş hissi yaşanır.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 160000
  • 42 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Haziran 02, 2016, 12:10:49 »

Merhaba,

Hakan Beyin de söylediği gibi 42 litrelik LPG tankının 34 litre LPG alması normaldir.

Araç seyir halinde iken ayar yapılması gerekmektedir.

Saygılarımızla

Mesaj Birleştirildi: Haziran 02, 2016, 12:12:58
Övünç bey. Peki hangi markalardan lpg almamız sistem sağlığı için daha olumlu katkı sağlar?

Firma temsil ediyor olmam nedeniyle marka ismi maalesef yazamıyorum. Özür dilerim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '10
  • 45 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Haziran 02, 2016, 14:12:00 »
Merahaba arkadaşlar. ELM327 cihazı  V1,5 olan  hangi marka iyidir.Birde bu cihaz prins için nasıl kullanılır.Kablosu nasıl olmalı fiyatları nerelerde.Bu Cihazı temin edersek kendimiz ayar yababiliyor muyuz
2010 Toyota Verso Piremium - KONYA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 02, 2016, 14:21:11 »
Merahaba arkadaşlar. ELM327 cihazı  V1,5 olan  hangi marka iyidir.Birde bu cihaz prins için nasıl kullanılır.Kablosu nasıl olmalı fiyatları nerelerde.Bu Cihazı temin edersek kendimiz ayar yababiliyor muyuz

Marka pek olmuyor zaten, çoğusu çakma çin malı. Ama iş görüyorlar,

Bu cihaz OBD portuna bağlanıyor lpg ile alakalı birşey değil. Benzinlide olsa kullanılabilir. Aracın sensör değerlerini görüyorsunuz, yakıt ayarı yapamazsınız.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 03, 2016, 09:57:45 »
Hoşbulduk Tayfun Bey,

Enjektörlerden gelecek ses miktarının az olması gerekiyor, Yapıldığı yer farketmez, bize gelin, elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

LPG' alımlarınızı mümkün olduğunca litre bazında yapmanızı tavsiye ederiz( örnek : sürekli 35 litre ). İstasyonlar 15 bar basınca yakın basınçla dolum yapmaya çalışıyorlar. Avrupa gaz dolum basıncı ecr 67 standardına göre 7 bardır. Haliyle multivalfler ( şamandıra) zorlanıyor ve bazen de arıza veriyor.
Biraz dikkatli dinlediğinizde gelen enjektör sesini fark edebiliyorsunuz.Ama dediğim gibi benzine geçince o ses kesiliyor.Litre olayını hiç denemedim yani genelde cebimdeki paraya göre alırım yani :)
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Bu arada unutmadan sizin yeriniz nerede hangi ilde acaba?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 03, 2016, 10:02:06
Abimin x-trailine yeni lovato obdII taktırdım. O da içeri enjektor sesini alıyor fakat şıkırtı-tıkırtı arası tarif edemeyeceğim bir ses. Lpg ye geçince kaputu açıp enjektorlere kulağınızı hafiften yanaştırın ses aynı ses mi?

Öyle yaptım ama pek fark edemedim genelde iceride iken ve hafif gaza yüklenirken geliyor bu ses.Hafif takırtı şeklinde diyebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Haziran 03, 2016, 13:58:36 »
Biraz dikkatli dinlediğinizde gelen enjektör sesini fark edebiliyorsunuz.Ama dediğim gibi benzine geçince o ses kesiliyor.Litre olayını hiç denemedim yani genelde cebimdeki paraya göre alırım yani :)
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Bu arada unutmadan sizin yeriniz nerede hangi ilde acaba?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 03, 2016, 10:02:06
Öyle yaptım ama pek fark edemedim genelde iceride iken ve hafif gaza yüklenirken geliyor bu ses.Hafif takırtı şeklinde diyebilirim.

Yerimiz Ankara İvedik Organize Sanayi bölgesinde
Mocan Otomotiv Ltd Şti
Melih Gökçek Bulvarı 1519 sokak No:60 Yenimahalle / Ankara
www.mocanotogaz.com.tr
03123947222

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Haziran 03, 2016, 16:14:41 »
hocam yeriniz biraz uzakmış  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Haziran 04, 2016, 08:06:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 07, 2016, 17:37:30 »
Birinci sorum....
Brc taktırdım 1000 km bakımına gittim ama sadece gaz kaçağı kontrolü yapıldı. Daha önce atiker taktirdigimda araç bilgisayara bağlanıp ayar yapılmıştı. Bu sistemin yeni olduğu ve bilgisayara bağlayıp ayar yapmaya gerek olmadığı söylendi doğru mudur ?

İkinci sorum..
atiker lpg taktirinca bakım defteri ve garanti belgesi vermişlerdi. Ama brc de ne belge ne defter hiç birşey vermediler. Sebebini sorunca da hiç bir brc bayisinde defter ya da garanti belgesi verilmediğini herşeyin sisteme kaydedildiğini söylediler. Biraz kafam takıldı da sormak istedim. Tesekkurler şimdiden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Haziran 07, 2016, 18:03:24 »
Birinci sorum....
Brc taktırdım 1000 km bakımına gittim ama sadece gaz kaçağı kontrolü yapıldı. Daha önce atiker taktirdigimda araç bilgisayara bağlanıp ayar yapılmıştı. Bu sistemin yeni olduğu ve bilgisayara bağlayıp ayar yapmaya gerek olmadığı söylendi doğru mudur ?

İkinci sorum..
atiker lpg taktirinca bakım defteri ve garanti belgesi vermişlerdi. Ama brc de ne belge ne defter hiç birşey vermediler. Sebebini sorunca da hiç bir brc bayisinde defter ya da garanti belgesi verilmediğini herşeyin sisteme kaydedildiğini söylediler. Biraz kafam takıldı da sormak istedim. Tesekkurler şimdiden...
Satılan Her ürünün garanti belgesi ve kullanım talimatı olması şart sanırsam. Ama dedikleri gibi sisteme işliyorlar. Ama belge vermeside gerekiyor. Ecu ve regülatörün seri numarası vs yazan.
Darılmaca gücenmece olmasın ama Gittiginiz BRC bayisi sizi başından savmış. Müşteri ilişkileri olarak forumumuzun üyesi Brc yetkili bayisi arkadaşlardan daha iyi hizmet alabilirsiniz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Haziran 07, 2016, 20:49:48 »
Birinci sorum....

İkinci sorum..

İlk ayarı yolda yapıldıysa tekrar ayar yapmaya gerek görmemiş olabilirler.

Brc nin garanti belgesini aracı teslim ederken vermeleri lazım. Örnek olarak biz 1 suretini müşteriye veriyoruz, bir suretini de istersek kendimizde muhafaza ediyoruz.

Online düzenlenen garanti belgesi olduğu için ulaşmakta sorun yaşamazsınız .