Gönderen Konu: Servis ve bakım için yardım edebilir misiniz?  (Okunma sayısı 1485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52800
  • Model Yılı: '10
  • 3 kere teşekkür etti
Servis ve bakım için yardım edebilir misiniz?
« : Mayıs 11, 2016, 10:59:40 »
Merhaba 2010 model 1.33 Yaris Terra aracım var. 2015 Ağustos ayında aldım aracımdan çok memnunum ancak bazı ufak tefek sorunları var.
1.Öncelikle 1. ve 2. vitese zor geçiyor aldığımda da öyleydi. Kullanmaya alıştım o şekilde 13000 km yol yaptım bu şekilde devam etsem araca zarar verir mi?
2.Aracın bakım zamanı geldi daha önce özel serviste yaptırmıştım 350 TL ye yine öyle mi yaptırayım yoksa yetkili servise mi götürmek gerek?
3. ilk aldığım zamanlar şoförlüğüm kötü olduğu için sağ ve sol taraflarda ufak zedelenmeler oldu. Sol arka tarafta az bişey içeri göçtü ve 2 parmak kadar boyası attı birkaç ay önce geçen baktım paslanmaya başlamış. Sağ tarafta da gece görmeden demire girdi hafif yırtıldı orayı macunladılar. Bunları kaskodan mı yaptırmalıyım yoksa kendim cebimden mi yaptırmalıyım. Nekadar masrafı olur.
4. LPG taktırmalı mıyım? senede aşağı yukarı 10 bin km uzun yol yapacağımı tahmin ediyorum.

Kusura bakmayın hiç teknik bilgim yok normal bir kullanıcının bilmesi gerektiğini bile bilmiyorum. Aydınlatırsanız çok memnun olurum. Saygılar.

Toyota Club Türkiye

Servis ve bakım için yardım edebilir misiniz?
« : Mayıs 11, 2016, 10:59:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
Ynt: Servis ve bakım için yardım edebilir misiniz?
« Yanıtla #1 : Mayıs 11, 2016, 11:40:56 »
1.aracinizin vites gecislerinde ses gelmiyorsa debriyaja biraz daha basmanizi tavsiye ederim yada debriyajin altinda paspas vb birseyin olmadigindan emin olun en son debriyaj degisiminda debriyaj yayini degistirmeyi ihmal etmeyin sertlesmis olabilir
2.eger guvendiginiz ozel servisiniz varsa ozelde devam edebilirsiniz muhakkak orjinal yedek parca kullanin
3.aracinizin hasarlarini kaskodan yaptirmiyacaksaniz sizin kesenize kalmis birsey ama kssko bugunlar icin degilmi zaten birdaha kaza yapmiyacaginizin garantisi yok

TURKCELL T40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2016, 11:42:06 »
Yilda 10000km icin lpg gerek yok bence zaten arac ufak motor

TURKCELL T40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2016, 12:18:25 »
Ahmet bey merhaba.
Öncelikle profil bilgilerinizi tamamlamanızı öneririm. Bu size hem hitap hem de yardımcı olma hususunda çok işe yarayacaktır.
Yaşadığınız şehiri de belirtirseniz bildiğimiz tamir servisleri varsa yönlendirme yaparız ve daha sağlıklı daha güvenilir hizmet alırsınız. Anladığım kadarıyla yeni kullanıcısınız ve fazla bir bilginiz yok. İnsanların sizi kandırma olasılıkları yüksek. Çünkü şerefsiz kanı bozuk insan çok >:(

1- debriyaj be şanzıman kontrolü için iyi bir ustaya gitmeniz gerek. Emin beyinde belirttiği gibi debriyaj yayınızda da bir problem olabilir.
2- özellikle yağ filitrenizin orijinal olmasına çok özen gösterin. Bu nedenle size tavsiyen yan sanayi ürünlerin kalitesi hakkında bir bilginiz yoksa;
a- yaşadığınız şehirde Toyota yetkili servisi varsa yağ ve hava filitrelerinizi oradan alın. Polen filitresi çok pahalı 40-50 TL civarı sanırım. Bunun yerine 10 liraya yan sanayi alırsınız kirlendikçe yenilersiniz. Ama yerini ve takmasını öğrenin.
b- orijinalinin muadili yan sanayi parça isterseniz forum üyelerimizden @Ufuk Sönmez (16363)  var. Kendisi İstanbul'dan ülkenin her yerine çok kaliteli ürünler göndermekte. Kendisi ile irtibata geçip sarf malzemelerinizi böyle de tedarik edebilirsiniz

3- yıllık 20-25 bin km üzeri kullanımınız yoksa lpg ve dizel araca ihtiyaç yoktur. Benzinli araçla arasındaki farkı 20 bin km'de çıkaramazsınız

İyi günler dilerim
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 52800
  • Model Yılı: '10
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mayıs 11, 2016, 12:45:04 »
Ahmet bey merhaba.
Öncelikle profil bilgilerinizi tamamlamanızı öneririm. Bu size hem hitap hem de yardımcı olma hususunda çok işe yarayacaktır.
Yaşadığınız şehiri de belirtirseniz bildiğimiz tamir servisleri varsa yönlendirme yaparız ve daha sağlıklı daha güvenilir hizmet alırsınız. Anladığım kadarıyla yeni kullanıcısınız ve fazla bir bilginiz yok. İnsanların sizi kandırma olasılıkları yüksek. Çünkü şerefsiz kanı bozuk insan çok >:(

1- debriyaj be şanzıman kontrolü için iyi bir ustaya gitmeniz gerek. Emin beyinde belirttiği gibi debriyaj yayınızda da bir problem olabilir.
2- özellikle yağ filitrenizin orijinal olmasına çok özen gösterin. Bu nedenle size tavsiyen yan sanayi ürünlerin kalitesi hakkında bir bilginiz yoksa;
a- yaşadığınız şehirde Toyota yetkili servisi varsa yağ ve hava filitrelerinizi oradan alın. Polen filitresi çok pahalı 40-50 TL civarı sanırım. Bunun yerine 10 liraya yan sanayi alırsınız kirlendikçe yenilersiniz. Ama yerini ve takmasını öğrenin.
b- orijinalinin muadili yan sanayi parça isterseniz forum üyelerimizden @Ufuk Sönmez (16363)  var. Kendisi İstanbul'dan ülkenin her yerine çok kaliteli ürünler göndermekte. Kendisi ile irtibata geçip sarf malzemelerinizi böyle de tedarik edebilirsiniz

3- yıllık 20-25 bin km üzeri kullanımınız yoksa lpg ve dizel araca ihtiyaç yoktur. Benzinli araçla arasındaki farkı 20 bin km'de çıkaramazsınız

İyi günler dilerim

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Profil bilgilerimi konuyu açar açmaz doldurdum sizde görünmedi heralde. Giresunda ikamet ediyorum. Trabzon a da 70km uzaklıktayım. Aracı alırken gösterdiğimiz usta şanzıman değişmesi gerek demişti vites için ama böyle kullanırsan da sorun olmaz demişti yine de bana bir sıkıntı varmış hissi uyandırıyor. Evet yeni kullanıcıyım. Daha önce çok kısa bir süre Opel Corsa kullanmıştım Yaris çok daha iyi geldi bana kullanım açısından. Bulunduğum ilçede bir usta var sadece japon otomobillere bakıyormuş daha önce istanbulda Toyota yetkili servisinde çalışmış ona yaptırdım bakımlarını bir defa ama tabiki emin değilim nasıl malzeme kullandığından.