Gönderen Konu: Bisiklet Kullanıyormusunuz ?  (Okunma sayısı 10491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Bisiklet Kullanıyormusunuz ?
« : Nisan 22, 2016, 14:17:22 »
Hepimizin malumumuz araçlarımız var; bu sayede buradayız. 

Çocukluğumuzda büyük zevkti mahallenin çocukları bir araya gelir topluca bisiklete biner kendi çapımızda yaşımıza göre uzak uzak gezerdik. O zamanlar yeni yeni vitesli bisikletler moda oluyordu. Düz bir şehirde yaşamadığımızdan bayırları çıkmak için vites şarttı.

Yıllar geçti eşimin hediyesiyle tekrar bisikletle tanıştım (Birkaç yıl oldu) Bisiklet düz yerlerde harika bir ulaşım aracı ve büyük kolaylık. Şehir içinde işim olduğunda alıyorum bisikletimi,  basıyorum pedallarıma işimi görüp dönüyorum eve. Kilidim var bir köşeye kilitliyorum emniyete almak için yada kilidi janttan geçirip kilitliyorum. Bisikletimin önünde sepeti de var, arkasında da oturma yeri. O bölgeye de malzeme koyabiliyorum. Şimdilerde çocuk gezdirme oturaklarına bakıyorum. 22 kiloya kadar koltuk aparatları var. Vakit geçirmeye birebir. Hem kısmen spor yapmış oluyorsunuz...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Bisiklet Kullanıyormusunuz ?
« : Nisan 22, 2016, 14:17:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
Ynt: Bisiklet Kullanıyormusunuz ?
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2016, 15:04:38 »
Ne zaman bisikleti bıraktım hantal bir hayata merhaba dedim.
Bisiklete yeniden başlamak istiyorum lakin İstanbul'da Beylikdüz'ün de ne kadar bisiklet sürülür bilinmez :(
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2016, 16:35:08 »
Zamanında çok bindim vücudumda yaraları anı olarak duruyor. İlkokul çağlarında 3 tekerlekli kırmızı bisikletle başladı serüven. İlkokul bitti bmx alındı,arkasından büyük vitessiz arkadaşlarla çok yerlere gittik gezdik,yine alıp binesim var. Bmx'i anı olarak saklıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2016, 16:50:39 »
Evet kullanıyorum. Hatta hayattaki en büyük hobim diyebilirim.
İmkanım olsa da bisikletle işime gidebilsem, fakat otoyol kullanımı nedeniyle mümkün değil maalesef.
Pazar günlerimi ekstra bir durum olmadıkça bisiklet sürerek geçiriyorum.
Müthiş bir kardiyo egzersizi olan bisikletle, hem İstanbul'u geziyorum, hem de trafik, otopark gibi insanı gerginleştiren olumsuz şartlardan kurtuluyorum. İstediğim yerde, istediğim kadar mola veriyorum. Sonra pedallamaya devam.
Kas gücünüzün haricinde, maddi bir gideri olmadığını da söylememe gerek yok sanırım.

İstanbul'da yaşayıp da nerede bisiklet süreyim diyen arkadaşlara benim çok defa severek kullandığım bir güzergah anlatayım.
Hem görsel açıdan da oldukça tatminkar.

Pazar günü mümkün olduğu kadar erken bir vakitte, Eminönü'nden başlayarak Karaköy, Fındıklı, Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, R.Hisarı güzergahını kullanarak Yeniköye kadar pedallıyoruz. Bu güzergah yaklaşık 25 km. Erken vakit dememdeki maksat, bu sahil şeridi saat 10.00 civarından sonra özellikle R.hisarına kadar aşırı derecede kalabalıklaşıyor. Bu arada evde hazırladığınız sandviçinizi de beğendiğiniz bir yerde yiyerek kahvaltınızı yapabilirsiniz.
Yeniköy'e vardıktan sonra, BEYDEN motor iskelesinden, bisikletinizi de yükleyerek deniz yoluyla Beykoz'a geçiyoruz. Beykoz'dan başlayarak, Anadolu yakası boğaz şeridinden, Paşabahçe, Kanlıca, Kuleli, Çengelköy, Kuzguncuk hattını kullanarak Üsküdar'a kadar geliyoruz. Bu yol da yaklaşık 25 km.
Üsküdar'dan şehir hatlarına bisikletimizle binerek Eminönü'ne geçiyoruz ve işte sabah başladığımız yerdeyiz. Sona bisikletlerimizi aracımıza yükleyip evin yolunu tutuyoruz. Anadolu yakasında oturanlar bu güzergahı tam tersi uygulayabilir.
Hem çok güzel bir İstanbul turu, hem de totalde minimum 50 km bisiklet sürerek iyi bir kardiyo egzersizi yapmış olduk.
İlk zaman biraz hamlayabilirsiniz ancak, verdiği ruh dinginliğinin tarifi yok. Bisiklet sürmeyi seven herkese tavsiye ederim.

Son olarak, bisiklet kullanırken mümkün olduğunca yüksek kadans çevirmeye özen gösterirseniz, kondüsyonunuz daha iyi duruma gelecektir.
İyi eğlenceler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2016, 16:58:51 »
Bisikletim yok ama her gün en az yarım saat yürüyüş var hayatımda. En kısa zamanda da bisiklet almayı düşünüyorum.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2016, 18:06:09 »
Kesinlikle yayilmasi gereken bir kultur.

Cocukluktan beri kullanirdim. 89 'da ise dag bisikletine gectim. Arkadas grubu da heyecanlandi ve 4-6 kisilik iyi bir grup olduk. Bakirkoy'den Rumeli Kavaga kadar giderdik. Yolda konusmaya calisirlardi, ilgi cekerdi o zamanlar. 91'de kucuk bir Trakya turu, 92'de Kuzey Ege turu. Hepsi macera dolu. Canakkale-Ayvalik rampalarini ise unutamam.
Aynen katiliyorum, hem iskelet sistemine, hem kaslara, hen bazi organlara, hem de zihne faydali.
Eskiden de trafik zordu ama simdi daha zor gibi geliyor, saygi eksigi insan sayisi artti sanirim.
Bazen dusunuyorum alayim diye, bir kac marka var. Kron, Cube, Sedona, Salcano vs. Eski V fren yok, halbuki hafif ve etkiliydiler. Disk fren de ikiye ayriliyor.
Her bakimini, akor dahil kendim yapardim..

Konu umarim daha da gelisir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2016, 19:30:45 »
Kesinlikle yayilmasi gereken bir kultur.

Cocukluktan beri kullanirdim. 89 'da ise dag bisikletine gectim. Arkadas grubu da heyecanlandi ve 4-6 kisilik iyi bir grup olduk. Bakirkoy'den Rumeli Kavaga kadar giderdik. Yolda konusmaya calisirlardi, ilgi cekerdi o zamanlar. 91'de kucuk bir Trakya turu, 92'de Kuzey Ege turu. Hepsi macera dolu. Canakkale-Ayvalik rampalarini ise unutamam.
Aynen katiliyorum, hem iskelet sistemine, hem kaslara, hen bazi organlara, hem de zihne faydali.
Eskiden de trafik zordu ama simdi daha zor gibi geliyor, saygi eksigi insan sayisi artti sanirim.
Bazen dusunuyorum alayim diye, bir kac marka var. Kron, Cube, Sedona, Salcano vs. Eski V fren yok, halbuki hafif ve etkiliydiler. Disk fren de ikiye ayriliyor.
Her bakimini, akor dahil kendim yapardim..

Konu umarim daha da gelisir.
Bianchi,Bisan,Castello v.b. markalar vardı. Shimano robot olurdu. Gazeteler kuponla bisiklet verirdi. Kontra pedal Pinokyo'lar vardı. Ön dişlideki plastik koruma kırılırdı çok pantolon paçasını yırttırdım  :) Bi gün  gevşek diye kafama göre milleri penseyle sıkınca jant çok acayip bi şekle girmişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2016, 19:43:46 »
2012 yılında Batum'dan Samsun'a, 2013 yılında da Samsun'dan Bartın'a kadar pedallamistim. Detayları merak eden olursa emreaslan.blogspot.com dan göz atabilir. Evlilik ve cocuk sonrasi pek binemez oldum. 1 tanesi katlanir 2 bisikletim var. Bu aralar havalarin ısınmasıyla  haftada birkac gün işe bisikletle gidip gelmeye çalışıyorum. Isyerinde odamin manzarasi şöyle

2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 13105
  • Model Yılı: '15
  • 12 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 22, 2016, 20:09:29 »
evet bisiklet kullanıyorum tekirdağ biraz bayır olsada zevkli oluyo bisiklet sürmek grup halinde ki turların tadı da bi başka tabi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 22, 2016, 20:26:16 »
Bianchi,Bisan,Castello v.b. markalar vardı. Shimano robot olurdu. Gazeteler kuponla bisiklet verirdi. Kontra pedal Pinokyo'lar vardı. Ön dişlideki plastik koruma kırılırdı çok pantolon paçasını yırttırdım  :) Bi gün  gevşek diye kafama göre milleri penseyle sıkınca jant çok acayip bi şekle girmişti.
1930-40 yillarin Bianchi ile sampiyonluklari olan bisikletciler ile tanismistim zamaninda. Bizim adada yapilirmis uluslararasi yarislar.

Cok kisinin icinde hala bu hevesin olmasi sevindirici.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2016, 02:08:52 »
Bianchi'nin 28" şehir bisikleti var Carrefour'da. Geçen yıl sezon bittiğinde fiyatı 960'dan 700'lere kadar düştü. Sirkeci'de ki dükkanlar bile bu fiyata düşmüyorlar. Az daha ucuzlar diye beklerken bisikletlerin hepsi tükendi. O fiyata almadığım için kendime çok kızdım ama nafile. Zaten alsaydım evde koyacak yerimde yok :( Ama Allah'ın izniyle yeniden dönüş yapacağım inşaallah
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2016, 08:39:20 »
Evet kullanıyorum. Hatta hayattaki en büyük hobim diyebilirim.
İmkanım olsa da bisikletle işime gidebilsem, fakat otoyol kullanımı nedeniyle mümkün değil maalesef.
Pazar günlerimi ekstra bir durum olmadıkça bisiklet sürerek geçiriyorum.
Müthiş bir kardiyo egzersizi olan bisikletle, hem İstanbul'u geziyorum, hem de trafik, otopark gibi insanı gerginleştiren olumsuz şartlardan kurtuluyorum. İstediğim yerde, istediğim kadar mola veriyorum. Sonra pedallamaya devam.
Kas gücünüzün haricinde, maddi bir gideri olmadığını da söylememe gerek yok sanırım.

İstanbul'da yaşayıp da nerede bisiklet süreyim diyen arkadaşlara benim çok defa severek kullandığım bir güzergah anlatayım.
Hem görsel açıdan da oldukça tatminkar.

Pazar günü mümkün olduğu kadar erken bir vakitte, Eminönü'nden başlayarak Karaköy, Fındıklı, Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, R.Hisarı güzergahını kullanarak Yeniköye kadar pedallıyoruz. Bu güzergah yaklaşık 25 km. Erken vakit dememdeki maksat, bu sahil şeridi saat 10.00 civarından sonra özellikle R.hisarına kadar aşırı derecede kalabalıklaşıyor. Bu arada evde hazırladığınız sandviçinizi de beğendiğiniz bir yerde yiyerek kahvaltınızı yapabilirsiniz.
Yeniköy'e vardıktan sonra, BEYDEN motor iskelesinden, bisikletinizi de yükleyerek deniz yoluyla Beykoz'a geçiyoruz. Beykoz'dan başlayarak, Anadolu yakası boğaz şeridinden, Paşabahçe, Kanlıca, Kuleli, Çengelköy, Kuzguncuk hattını kullanarak Üsküdar'a kadar geliyoruz. Bu yol da yaklaşık 25 km.
Üsküdar'dan şehir hatlarına bisikletimizle binerek Eminönü'ne geçiyoruz ve işte sabah başladığımız yerdeyiz. Sona bisikletlerimizi aracımıza yükleyip evin yolunu tutuyoruz. Anadolu yakasında oturanlar bu güzergahı tam tersi uygulayabilir.
Hem çok güzel bir İstanbul turu, hem de totalde minimum 50 km bisiklet sürerek iyi bir kardiyo egzersizi yapmış olduk.
İlk zaman biraz hamlayabilirsiniz ancak, verdiği ruh dinginliğinin tarifi yok. Bisiklet sürmeyi seven herkese tavsiye ederim.

Son olarak, bisiklet kullanırken mümkün olduğunca yüksek kadans çevirmeye özen gösterirseniz, kondüsyonunuz daha iyi duruma gelecektir.
İyi eğlenceler.

Acaba yazım hatası falan mı dedim ama sayenizde bir şey daha öğrendim; "kadans"...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2016, 08:42:24 »
Yüksek kadans teknigi sayesinde günde 200 km pedal çevirmeye başladım.
Rampaları daha kolay çıkmaya başladım.

Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir teknik.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 25, 2016, 09:09:34 »
Kullanıyor ve söküp dağıtıp bakımını yapıp tekrar sürmekten keyif alıyorum. 10 sene öncesine kadar çok yoğun kullandığım bisikleti taşındıktan sonra yer ve zaman sebeiyle az kullanır oldum. Amatörce devam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 25, 2016, 09:33:17 »
Bende bu hafta sonu biraz bindim (toplasam 1km ancak) fakat popom (af edersiniz) felaket acıyor. umarım zamanla geçer. kadans düşük viteste kullanmak mı. bende Bianci 26 jant var.  ilk başlangıç için 5-6 km yeterli olurmu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 25, 2016, 19:17:18 »
kadans düşük viteste kullanmak mı.

Kadans dakikada pedali tam tur çevirme sayınız. Aynen arabanın motor devri gibi. Nasil ki yüksek viteste 2000 devirin altında motor arabayı cekmekte zorlanır üst devirlerde daha atak davranirsa, düşük kadans yüksek viteste dizlerimize çok yük biner, düşük vites yüksek kadans ile dizlere daha az yük bindirerek ilerleyebiliriz, ta ki pedali artik bosa çevirmeye ya da sele üstünde ziplayacak seviyeye (devir kesici ya da red line diyelim buna da [emoji3] ) gelince veya biraz daha oncesinde ust vitese gecmek gerekir.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 25, 2016, 21:56:42 »
bende Şarköyde devamlı bisiklete binerim vaktiyle Türkiye gazetesinden kuponla almıştım, busene Kastamonuda binmek için salcano aldım önüne sepet arkasına bagaj taktım çok işime yarıyor, burada 65 yaş ve üstü otobüsler bedava olmasına rağmen antrenman olur diye çarşıya bisikletle gidiyorum.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 26, 2016, 21:05:09 »
amatör olarak bindim binmeye de devam ediyorum özellikle Ankara'da ikamet edenler için eymir gölü çevresini öneriyorum : ) binme eylemini amatör olarak yapttım ama tamirinden anlardım ve uğraşması çok zevkliydi aklımda o yıllardan kalan shimano attırıcı pahalıydı biraz :)
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 151 kere teşekkür etti
  • 92 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 26, 2016, 21:14:13 »
Yüksek kadans teknigi sayesinde günde 200 km pedal çevirmeye başladım.
Rampaları daha kolay çıkmaya başladım.

Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir teknik.

vücuttaki yağları enerjiye çeviriyorsun abi kesintisis güç kaynağı ;) vücut dayanımını arttırıyor  :tamam:
AURIS 1.4D-4D PREMIUM M/M

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 26, 2016, 21:15:31 »