Gönderen Konu: Mmt vites tak sesi  (Okunma sayısı 7160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 94000
  • Model Yılı: '08
  • 46 kere teşekkür etti
  • 44 kere teşekkür edildi
Mmt vites tak sesi
« : Nisan 06, 2016, 15:27:14 »
Aracım 2008 corolla mmt vites. 3. Vitese geçerken tak diye bir ses duymaktayım. Çok şiddetli olmamakla beraber 2. Vitesten 3. Vitese geçerken ve 4. Vitesten 3. Vitese geçerken bu sesi duyuyorum. Araç ister e konumunda ister manuel modda isterse de f1 kollarından kumanda etsin her halükarda bu sesi duyuyorum. Tecrübeli  arkadaşlardan düşüncelerini alabilirmiyim.
Her şey suretin suretinin sureti...

Toyota Club Türkiye

Mmt vites tak sesi
« : Nisan 06, 2016, 15:27:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 120000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
Ynt: Mmt vites tak sesi
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2016, 17:37:53 »
Aracım 2008 corolla mmt vites. 3. Vitese geçerken tak diye bir ses duymaktayım. Çok şiddetli olmamakla beraber 2. Vitesten 3. Vitese geçerken ve 4. Vitesten 3. Vitese geçerken bu sesi duyuyorum. Araç ister e konumunda ister manuel modda isterse de f1 kollarından kumanda etsin her halükarda bu sesi duyuyorum. Tecrübeli  arkadaşlardan düşüncelerini alabilirmiyim.
Zannedersem vites gecislerinde oluyor buda ya baski bitiyor yada kalibrasyon zamani gelmis aracin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2016, 21:32:11 »
Emin bey sadece 3. Vitese geçerken böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Diğer vites geçişleri sorunsuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2016, 21:45:15 »

Bu ses sabahları benim arabada da oluyor. 2 Ye geçerken çok az, 3 geçerken belirgin "tak" diye mekanik sesi geliyor. Akşam bu ses gelmiyor. Araç ne kadar soğursa , soğusun, akşam üzere ses yok. 
Sabah, ilk 1-2 km gittikten sonra ya araç ısındığı için ya da vites dişlileri tam yağlandığı için ses yapmıyor.

Araç ilk aldığımda, balata daha yeniyken ve kalibrasyon sorunu yokken de  garantili iken ses vardı,  servise sordum. Araç servise hep ısınıp gittiğinden ses duyulamadı. Şu anda ses yok. Aracı bırakın sabah bakalım dediler. Ben de bırakmadım öyle kaldı. Sorun da olmadı. Alıştım artık. Şanzıman ya da motor ısınınca bu ses kesiliyor.
Şanzıman yağı ya da vites dişlilerindeki yağlama sistemi ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 61 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2016, 21:54:19 »
Emin bey sadece 3. Vitese geçerken böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Diğer vites geçişleri sorunsuz.
Bence servise bir ugrayin benim sanzuman beynini ucretsiz degistirdiler ,garanti kapsaminda olmamasina ragmen sanzuman beyni randumansiz oldugunu toyotanin bu durumdaki musterilerin sanzuman beynini degistirmelerini belirtmis ucretsiz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 61 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2016, 21:55:10 »
Benim aracta mmt 2008 elegant nasil olsa teshis ucretsiz bence bir ugrayin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2016, 22:04:16 »
Benim arıza ışığı için Aksaray Özeller Toyota Servisi, iş emri açmak için 100 TL istedi. Eğer sorunu yaptırırsanız 100 TL teşhis ücreti vermezsiniz dedi. Tabi tamir ücreti alacaklar. Ama sorun LPG kaynaklı ise, sorun LPG'den demeye 100 TL .  Ben de girmedim.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 06, 2016, 22:06:11

Benim MMT ECU'su ücretsiz değişti, sorun aynı. Bence ECU ile alakalı değil. Ses mekanik. Bence 3. dişli tam yağlama yapmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2016, 22:21:34 »
Şayet, şanzıman yağı, debriyaj seti, kalibrasyon vs. Her şey normal ise şanzıman içinde kayıcı ve manşon sorunu olması muhtemel.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2016, 22:50:51 »
Şayet, şanzıman yağı, debriyaj seti, kalibrasyon vs. Her şey normal ise şanzıman içinde kayıcı ve manşon sorunu olması muhtemel.

Bu sesten başka bir sorun yapar mı? Benim araçta sabah ilk 1-2 km sonra,  ısınınca ses kesiliyor.  Ertesi güne kadar da yapmıyor.
Ve dediğiniz sorun parça ve işçilik maliyeti yaklaşık nedir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2016, 11:36:47 »
2007 mmt corollamda aynı sorunu yaklaşık 3 yıl, 50.000 km den beri yaşayan ve bu konuda yeterli bilgiye sahip biri olarak açıklıyorum arkadaşlar. Bu sorun mmt şanzımanda sekromeç kaynaklı bir sorun. Genellikle 2. Vitese geçerken ya da 3. Vitese geçerken sekromeçteki arızadan kaynaklanıyor. Şanzıman yağı hareket halinde ısındığı için kısa süre sonra ses kesiliyor. Çözümü ise şanzımanın sökülüp hangi vites geçişinde yapıyorsa o sekromeçin değişmesi. Ben garanti için servisle görüştüm 3 yıl önce ama garanti süresinin dolmasını bahane ederek yapmadılar. Ankara dört nal özel servisle görüştüm. Baskı balata değişim zamanı gelince yapabileceklerini, bu şekilde kullanmanın bir sorun teşkil etmediği bilgisini aldım. Sekromeç değişimini 200-300 tl gibi bir fiyata yaptıklarını söylediler. Konuya da oldukça hakimler. Sorunun başka bir çözümü yok arkadaşlar. Ben şanzıman yağı değişimini, mmt beyin değişimini yaptım. Ama hiçbir faydası olmadı. Aksini iddia edenlere güvenip aracınızın sağlam yerlerini değiştirebilecek ustalara itibar etmemenizi öneririm. Saygılar.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2016, 14:57:33 »
O zaman sadece baskı balata değişimini beklemek düşüyor bize.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2016, 15:34:07 »
Evet ama bu noktada da şöyle bir sorun var. Baskı balata değişimini servis dışında yaptırmak ne kadar güvenli?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2016, 22:44:02 »
ufuk arkadaşımızın dediği gibi şanzıman yağı kalibrasyonu tamamsa baskı balata da normalse.şanzıman açılacak ee artık süpriz ondan sonrası 200 e de biter 2000 e de...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 25, 2016, 20:00:57 »
kalibrasyon bence

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 11, 2018, 15:26:33 »
Bugün tarih 11 şubat 2018. konuyu açtığım tarihten beri aracı halen aynı şekilde kullanıyorum. hiç bir problemle karşılaşmadım. Araç soğuk iken ses gelmemesi için de düşük devirde 2. vitesten 3. vitese geçiş yapıyorum ve sesi duymuyorum. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 19, 2018, 08:34:55 »
2007 mmt corollamda aynı sorunu yaklaşık 3 yıl, 50.000 km den beri yaşayan ve bu konuda yeterli bilgiye sahip biri olarak açıklıyorum arkadaşlar. Bu sorun mmt şanzımanda sekromeç kaynaklı bir sorun. Genellikle 2. Vitese geçerken ya da 3. Vitese geçerken sekromeçteki arızadan kaynaklanıyor. Şanzıman yağı hareket halinde ısındığı için kısa süre sonra ses kesiliyor. Çözümü ise şanzımanın sökülüp hangi vites geçişinde yapıyorsa o sekromeçin değişmesi. Ben garanti için servisle görüştüm 3 yıl önce ama garanti süresinin dolmasını bahane ederek yapmadılar. Ankara dört nal özel servisle görüştüm. Baskı balata değişim zamanı gelince yapabileceklerini, bu şekilde kullanmanın bir sorun teşkil etmediği bilgisini aldım. Sekromeç değişimini 200-300 tl gibi bir fiyata yaptıklarını söylediler. Konuya da oldukça hakimler. Sorunun başka bir çözümü yok arkadaşlar. Ben şanzıman yağı değişimini, mmt beyin değişimini yaptım. Ama hiçbir faydası olmadı. Aksini iddia edenlere güvenip aracınızın sağlam yerlerini değiştirebilecek ustalara itibar etmemenizi öneririm. Saygılar.

Serkan Bey bende aynı sorunu yaşıyorum. 1.vitesten 2. vitese geçerken 2.vitesten 3.vitese geçerken vuruntu sorunu yaşıyorum.Sonraki vites geçişlerinden vuruntu yaşamıyorum.Yeni Dörtnal gittiğimde baskı balata değişmesine daha var dediler. TYT Turgay ustaya gittim oda değişmemesi gerektiğini söyledi.

Siz sekromeçleri değiştirince vuruntu kesildi mi ? Geçen hafta birisi bana akü amperi düşük olduğu için vites geçişinde sorun yaşarsın sıfır akü al sorun düzelir dedi pek mantıklı gelmedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 19, 2018, 15:12:33 »
Gece aracı çalıştırdıktan sonra farları da açıp harekete geçerken, vites geçişleri sırasında yani debriyaj aktüatörü çalışırken farların şiddeti azalıyor. Benim de akü zayıfladı, değişmesi gerekiyor

O arkadaşınızın dediği doğru olabilir..