Anket

Gida maddesi alirken

Seciciyim
Elime geleni alirim

Gönderen Konu: Gida  (Okunma sayısı 6781 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kadınlar insandır, biz insanoğlu.
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 25 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Ynt: Gida
« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2016, 10:29:33 »
geçtiğimiz haftalarda bir onkoloji doktoru tv de soyle dedi " bir inek günde enfazla 10-15 litre sut verebilir, gunumuzde sanayiciler bir inekten 40 litre süt alıyor" dedi, ve bunun ineğe yedirilen suni, süt artıran yemler ile yapıldığını da açıkladı, üstüne basarak köy pazarından alacağınız ve bir taşımlık kaynatacağınız sütte fermantasyon (yararlı bakteri üremesi) olur dedi. pastörizeden ziyade köy sütü, yada günlük cam şişe (depozitosuz) tavsiye etti.
Açıkçası ben zaten sütü pek sevmiyorum, doğal ev yoğurdu yapmak için süt alıyoruz, bence evde sizlerde mayalayın, sağlıklı beslenme ve güçlü bir bağışıklık için mükemmel :tamam:
Sizi sabah namazına kaldıracağına söz veren birisiyle evlenin!

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2016, 10:29:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 08, 2016, 15:28:06 »
Bizler burada nasil bilgi ve goruslerimizi paylasiyorsak, gerisi mantiga kaliyorsa (bence dogrusu bu) tv lerin daha hassas olmasi lazim. Arac yuruyen aksam ayarcisinin (rot-balans) amortisor uretimcya da calismasinin uzmani olmasini beklemek yanlis, yan dal yapmiyorsa. Her bilimin ozel detaylari olabiliyor. Bu arada inek cinsine gore cok farkli miktarlarda sut verenler oldugunu biliyorum, arastirmak lazim. Sutu arttirmak da cok anlamli degil, onemli olan kalitesi (yag, protein vs), gerci buna da uymayanlar vardir herhalde.
Keske yararli bakteri ile kalsa, maalesef o sirada cok tehlikeli bakteriler de uruyor ki, bazi tehlikeli mikroplar da ayri bir konu. Bu sektor, gida guvenligi de dusunuldugunde, illaki buyuk tesislere donusecek, zaten bazi ulkelerde oyle. Sadece denetimler kuvvetli olmali. Bireysel alinan sutte ise sadece guven beklentisi var, hayvanin nerede otladigi, ne hastalik gecirdigi, sagim ozellikleri, sut ne kadar ve hangi ortamda kaldi sagim sonrasi (bu cok onemli bir detay) hep bilinmeli. Buyuk ciftiklerde bu takip edilebiliyor bildigim kadari ile.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Nisan 08, 2016, 15:43:40 »
Valla hocam, işin içine sanayi tesis vs girerse, bu adamlar fazla kazanmak ceplerini doldurmak için tereyağını hatta köy yumurtasını bile yemeyin derler, ne gerek var köy peynirine biz süt katmadan peynir bile yaptık diyen sanayiciler var  :D :D

bundan 30-40 sene once buğdayda 14 kromozom vardı, suan 40-48 arasında değişiyor, burda birşeylerin ters gittiğini anlamamız için ana dalımızın gıda olmasına gerek var mı acaba. Adamlar kopek balığının genini almışlar buğdaya eklemişler, yaa suna bakın ya, allahın yarattığına müdahale etmişler, efendim ebter tohummu dersiniz, GDOlu urunlermi, rezalet diz boyu...

Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum mesela:
"Bizler burada nasil bilgi ve goruslerimizi paylasiyorsak, gerisi mantiga kaliyorsa (bence dogrusu bu)"
"Sadece denetimler kuvvetli olmali. Bireysel alinan sutte ise sadece guven beklentisi var, hayvanin nerede otladigi, ne hastalik gecirdigi, sagim ozellikleri, sut ne kadar ve hangi ortamda kaldi sagim sonrasi (bu cok onemli bir detay) hep bilinmeli."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #23 : Nisan 08, 2016, 16:04:14 »
Isin sanayi tarafina, daha dogrusu futursuzca, salt kar icin yapilanlar tarafina uzulerej katiliyorum. Bu sadece gidada degil, teknolojide, ilaclarda, sehirlesmede...
Kitlesel ve kontrollu uretimler sart, bunlarda da, bagimsiz (tam sekilde) kuruluslarca standartlar belirlenmeli. Su bagimsizlik isi bunun en onemli tarafi.
Bu arada sadece buyuk uretici degil, kucuk uretici icin de ayni soru isaretleriniz gecerli Yunus Bey.
Biz bunlari dile getirirken, baska detaylar da ortaya cikiyor, umarim faydali olur.

Peynir'i cok severim, maalesef ulkemiz bu konuda oldukca geri ve fiyatlar yuksek. Isvicre, Fransa'nin kuzeyi cok farkli yerlerde bu konuda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Nisan 08, 2016, 16:24:47 »
Ülkemizde ki Peynirler için söylediklerinizden sadece "fiyatlar yuksek" tespitinize katılıyorum;
Avrupa'da Peynir denilince ilk akla gelen ülkelerden biri Hollandadır, biraderim Hollanda da ve malum eh yani bayağı bi turunden tattım, bizim İç Anadolu da özellikle Erzincan  ve Egeli yörüklerin yaptığı tulum (köylülerin yaptığı ama) ve Kars kaşarı, hatta Trabzon kolot peyniri (ama katkısız) vb. peynirlerin yanında hikaye hocam Avrupa peynirleri, hikaye....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #25 : Nisan 08, 2016, 20:26:56 »
Kastettigimi farkli anlamissin sanirim Yunus, elbetki de cok iyi yerli peynirler var, tabi ki de iyi bir Tulum, Ezine, Kars Kasari ama o kadar. Isvicre, Kuzey Fransa'yi arastirilirsa cok farkli seylere ulasilir. Hatta bazi yorelerin hayat tarzi peynir oralarda. Gouda, Mimolette, Parmesan, Edam, Roquefort...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Nisan 11, 2016, 09:13:58 »
Sanırım farklı anlamadım benim düşüncem bu şekilde Hakan (yaşınızı bilmediğim için bu şekilde hitap ettim). Anadolu toprakları son buzul çağını geçirmediği için, bizim ülkemizde yetişen bitkiler ve bu bitkilerden beslenen hayvanların ürünleri, gerek lezzet gerekse içerdiği besin miktarı ve oranı açısından avrupadan çok çok öndedir. Demek istediğim budur. (hafta sonu genelde internet kullanmadığım için bu sabah cevap yazabildim...), Maalesef ezine kaşar ve tulum bizim hatırladıklarımız ama unuttuğumuz ve bilmediğimiz onlarca çeşit var anadoluda, sahipsiz kalmış unutulmuş, sadece bir ilçemizde 70 değişik çeşit armut ağacı olduğunu gecen hafta bir programda öğrendim ve gözlerim açıldı açıkçası...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #27 : Nisan 12, 2016, 08:38:40 »
Iyi olan herkes kardes, saygili olduktan sonra hitap farkli olabilir Yunus (Bey tercih ederseniz oyle de yazabilirim).
Farklidan kastimi iste bu son mesajinizdaki ''unutulmus'' acikliyor. Peynir konusunda o unutulmalarin bir nedeni de goctur. Ayrica Avrupa'nin bahsettigim yorelerinde bu peynir konusunda cok calisma var ve en onemlisi talep var. Surada sorsak gercek bir Ezine, Kars vs peynirini cok hatta orta derecede tuketen cok azdir. Ulasmasi da ayri dert. Ben daha ilginc bir bilgi vereyim, yukarida saydigim bazi peynirler Turkiye'de de uretiliyor ancak ic piyasa tuketimi cok dusuk. Cunku peynir tuketim kulturu zayif (bence) Turkiye'de. Bu durumda ozel turlerimizin gelismesi zor.
Avrupa'da da onemli hayvancilik calismalari var, yabana atmamak lazim.

Bu arada herkes icin sonunda ilginc olabilecek bir sey siyleyeyim. Tad alma duyusuna guvenen var mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Nisan 12, 2016, 08:42:33 »
Tad alma duyuma cok güvenirim, test mi var  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #29 : Nisan 12, 2016, 12:34:16 »
Simdi takip edip yazmaktan cekinen cok vardir, ama eminim onlar da deneyecek.
Gozler (urun direk taninmamasi icin) ve burun kapali olarak yiyecegin ne oldugunu tespit etmeyi deneyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2016, 18:17:45 »
Vanilya ile vanilin arasindaki farki biliyor musunuz?
Baharatlarin kurutma tekniklerini?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Haziran 06, 2016, 21:28:11 »
Arkadaşlar ilk kez başıma geldi!
Genelde kasaptan alırım kıymayı.
Geçen gün bir gaflete düşüp marketten paketlenmiş markalı kıyma aldım.
Bu gün hanım pişirmiş kıyma bildiğin kıpkırmızı olmuş ben böyle bir şey görmedim kasaptan aldığım kararır kahverengimsi olur.
Yadırgadım açıkçası skt geçmemişti. Tadı da kasaptan aldığım kadar leziz değildi!
Kabını da çöpe atmışız bulamadım.
Sizce bu durum neden kaynaklanıyor yurt dışı ithal et vs miydi acaba?

Ayna mahruti dişlisinden SwiftKey marifetiyle sevk edildi.

***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 06, 2016, 23:17:22 »
Ben de bakiyorum surekli hastalik oldu. gecen gun a101 de satilan birsah meyveli sut ve yogurtlarin ureticisinin danone oldugunu görünce sasirdim. Birsah ayranin ureticisi ise pinar.
Aynı şekilde Bim marketlerdeki Jucy meyve suyu ürünleri ve soğuk çaylar da Tamek üretimi. Üretiminde Tamek ürünleri ile arasında bir fark yok, ikisi de aynı banttan çıkıyor.
Ben Tamek'te çalışmadan önce meyve sularına önyargılı bakardım çürük ve kurtlu meyveler kullanılıyor diye fakat Tamek ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, ürünler dolum aşamasına gelmeden önce bir çok sterilizasyondan geçiriliyor, ürünlerde şeker pancarından üretilen şeker kullanılıyor ve konsantre olarak üretilen ürünler ise el değmeden aseptik poşetlerine doldurulup, kışın kullanılmak üzere saklanıyor.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #33 : Haziran 07, 2016, 08:15:35 »
Arkadaşlar ilk kez başıma geldi!
Genelde kasaptan alırım kıymayı.
Geçen gün bir gaflete düşüp marketten paketlenmiş markalı kıyma aldım.
Bu gün hanım pişirmiş kıyma bildiğin kıpkırmızı olmuş ben böyle bir şey görmedim kasaptan aldığım kararır kahverengimsi olur.
Yadırgadım açıkçası skt geçmemişti. Tadı da kasaptan aldığım kadar leziz değildi!
Kabını da çöpe atmışız bulamadım.
Sizce bu durum neden kaynaklanıyor yurt dışı ithal et vs miydi acaba?

Ilginc bir durum. Et konusunda bilgili birisi varsa ne diyecek bakalim.

Bu arada bazi marketlerde orijinal kimi markalarin cok benzer sekilde paketli urunler goruyorum. Aslinda bunun olmamasi lazim, sonucta yaniltiyor insani. Haksiz rekabet ayrica. Belki farkeden vardir.

Ozellikle belirtiyorum, Gida AS adli bir belgesel var, kesinlikle seyredin. !!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Haziran 07, 2016, 09:18:20 »
Hem bir doktor hemde Fitoterapi Yüksek Lisansı (Bitkisel Tıbbı Tedaviler ve Beslenme Destekleri) yapan bir kişi olarak size şunu söyleyebilirim.

KARBONHİDRAT GRUBU VE ŞEKERDEN UZAK DURUN.İçinde ne tip şeker olursa olsun! (glukoz,fruktoz,sukroz fark etmez)
meyve suyunun içinde fruktoz bulunur!
çay şekeri bildiğiniz glukoz!
tatlı şerbetinde ne ararsan var!

Karbonhidratlar ikiye ayrılır-->A) Basit KH.  B) Komplex KH.

Basit kh.'lar kabaca sindirimi kolay gıdalar olup Komplex kh.'ların sindirimi daha uzun süre alan ve lifli gıdalardır.
Basit kh.'ları hayatınızından çıkartmanız gerekiyor.
Komplex kh.'ları ise hayatınızda kısıtlı miktarda kullanmanız gerekiyor.

Çocukluğumuza dönelim-->Annelerimiz ne yapardı?
                                     Sokakta oynarken acıktıkmı eve dönüp ekmek arasına peynir-ekmek-domates-salatalık dörtlüsü ile bizi sokağa geri gönderirdi!

Bizlerin toplum olarak beslenme alışkanlığı çocukluk döneminden itibaren başlıyor çünkü.Yıllar ilerledikçede yanlışlar doğru haline geliyor.

sonra yanlış olmuş doğruların aslında yanlış olduğunu tekrar öğrenmeniz nasıl oluyor?
-->malesef ya kalp krizi geçirmek,şeker hastalığına yakalanmamız,beyine pıhtı atıp felç kalmak,yüksek tansiyon hastası olmamız,yüksek kolesterol seviyelerimiz,göbeğimizin 3 karış önde gezmemiz,zeka seviyemizin kuzey toplumlarına göre düşük kalması,toplumun yaratıcılık seviyesinin giderek diplere vurması v.b örnekler verilebilir.

Bunların üzerine birde sigarayı eklersek  nasıl olur sizce   :islik:

Yaklaşık 6 ay kadar önce kendi geliştirdiğim bir modelleme var.
İsmi--> Sağlıklı Yaşam Uçurtması (Bileşenlerini burda paylaşamam ancak şu kadarını söyleyebilirim toplamda bu modellemenin içinde yaklaşık 12-14 arası molekül yer alıyor.peki biz bunların kaçını günlük gıdalar ile alabiliyoruz derseniz toplamda 4-5'i geçmiyor malesef.
sonrasında gelsin hastalıklar-kanserler  |-\)

saygılarımla...
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #35 : Haziran 07, 2016, 10:04:05 »
Şeker yeme et yeme tatlı yeme..  Kuzu etini tandıra atıp lokum gibi pişirip yeme. 
Öldür daha iyi abi :)

Özellikle biz iç Anadolu kültürü olarak ekmeği bile etli yapmışız etsiz yemeğimiz olmuyor. Ondan sonra dediğin gibi hastalıklar alıp başını gidiyor.
Allahtan içki ve sigara yok ondan kendimi biraz teselli ediyorum [emoji14]

***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 07, 2016, 10:10:18 »
Şeker yeme et yeme tatlı yeme..  Kuzu etini tandıra atıp lokum gibi pişirip yeme. 
Öldür daha iyi abi :)

Özellikle biz iç Anadolu kültürü olarak ekmeği bile etli yapmışız etsiz yemeğimiz olmuyor. Ondan sonra dediğin gibi hastalıklar alıp başını gidiyor.
Allahtan içki ve sigara yok ondan kendimi biraz teselli ediyorum [emoji14]

Etli Ekmek kafalı derler zaten sizin oralara :)

Bu arada zahmet edipte şu tapatalk imzanı silsen, her mesajında okumak zorunda kalıyorum...Ayna mahruti dişlisinden SwiftKey marifetiyle sevk edildi.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #37 : Haziran 07, 2016, 11:00:10 »
Etli Ekmek kafalı derler zaten sizin oralara :)

Bu arada zahmet edipte şu tapatalk imzanı silsen, her mesajında okumak zorunda kalıyorum...Ayna mahruti dişlisinden SwiftKey marifetiyle sevk edildi.
Kapatabilirsin ayarlardan [emoji28] tapatalkta 9 farklı forumda yazıyorum.

Dur ama mübarek gün isteğini kırmayayım [emoji4]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #38 : Temmuz 15, 2016, 19:50:45 »
Gıda Aş 'yi izleyen oldu mu?

Bu arada geçenlerde, sokak arası şu marketlerden tekinde yumurta vardı, biraz da indirimli. Alacağım şeyi kontrol ederim, son kullanma tarihine 2 hafta olmasına rağmen çoğunun üstü küf idi!.

Satılan ürünlerin etiket ile kasa fiyatlarını da kontrol edin, uyuşmazlıklar olabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #39 : Mart 21, 2017, 17:56:30 »
Çıkan ekmek haberleri çok düşündürücü. Daha ne kadar bozulacak insanlık!.