Anket

Gida maddesi alirken

Seciciyim
Elime geleni alirim

Gönderen Konu: Gida  (Okunma sayısı 6782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Gida
« : Nisan 05, 2016, 17:19:01 »
 Selamlar herkese.
Genelde otomobil uzerine sohbetler yapilsa da,  arada cok degisik konular da isleniyor. Peki araclarinizin yakiti, bakimi, lastigi, cilasi hakkinda bunca arastirma ve ozeni kendi gidaniz icin de gosteriyor musunuz? Ornegin aldiginiz bir gidanin uretim yerine, tarihine vs bakiyor musunuz? Bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz?
Bilgi ve fikirlerimizi sinayalim, gelistirelim. Cok ilginc seyler cikacagindan eminim.

Toyota Club Türkiye

Gida
« : Nisan 05, 2016, 17:19:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • atiker grand 2018
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110524
  • Model Yılı: '06
  • 136 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Ynt: Gida
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2016, 17:23:48 »
üretildiği yer, son kullanma tarihi, içinde neler var, v.b. bunların hepsine bakıyorum abi hastalık oldu bu bende, ufaklığa süt almak için girdiğim de markete, son kullanma tarihi sadece 3 gün kalmıştı, aynı durum bir peynir için de geçerliydi, hemen kasada ki görevliyi uyardım,  kesinlikle bakarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 259400
  • Model Yılı: '95
  • 72 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2016, 17:26:35 »
Gıda konusunda seçiciyim, tarihi geçmiş bazı ürünleri satan 3 market var burada. Sanırım tarihi bitmeye yakın ürünleri ucuz alıyorlar,  satarken de çekinmiyorlar.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • 776 kere teşekkür etti
  • 154 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 05, 2016, 17:40:27 »
bende takıntılıyım kuru bakliyatta bile hasat yılına bile bakarım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2016, 18:09:23 »
Secici olmak bence en dogrusu, hele Fatih'in soyledigi gibi cocuk varsa.

Gidada da, sirf ticari kaygilar ile onlarin yapilabilmesi gercekten cok dusundurucu. Ben de, bilindik bazi sokak arasi marketlerde son zamanlarda denk geliyorum. Son kullanma tarihi, uretimden itibaren 3 hafta olan urunler var, markete yeni geldiklerinde 1 hafta - 10 gun kalmis oluyor. Eskiden boyle degildi.

Kuru bakliyatta degisik menseli urunlere cok denk geliyorum artik.

Ilginci; cocuklugumuzda pazardan falan alinan yumurtadan cok nadir bayat denk gelirdi. Simdi o kadar kontrol var, durum ayni. Tarihi gecmemis ama suya koyunca popoyu kaldiriyor bazilari, ben yanlis biomiyorsam tabi. Daha iyi bilenler aydinlatacaktir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • atiker grand 2018
  • Kilometre: 110524
  • Model Yılı: '06
  • 136 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 05, 2016, 18:42:47 »
bu şekilde galiba abi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2016, 18:50:15 »
Ben de bakiyorum surekli hastalik oldu. gecen gun a101 de satilan birsah meyveli sut ve yogurtlarin ureticisinin danone oldugunu görünce sasirdim. Birsah ayranin ureticisi ise pinar.
“Edeb bir tâc imiş Nur-i Hudâ’dan / Giy ol tâcı emin ol her belâdan.”

''Kula Bela Gelmez, Hak Yazmadıkça; Hak Bela Yazmaz, Kul Azmadıkça''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 05, 2016, 18:51:36 »
Ohooo ben herşeyine bakarım. Özellikle tarihine ve gıda işletme numarasına. İçindekiler de takıntım var karmin falan bakarım birde soya lesitini. Diğerlerini pek bilmem ona hanım bakar  :D onda bir liste var ona göre alır. Ama katkı maddesiz hiçbirşey yok.

Bu arada uyanıklar ön saflara süresi gelenleri koyar ben arkalardan seçerim  :P tarım Bakanlığı sitesinde gıda işletme koduna göre sorgulama ekranı var cepten bakarım bildiğim ezberimde olanlar var onları seçerim.

Diğer türlü malesef türk gıda kodeksine tabiiyim.  Sütlü buz almam dondurma yazanı alırım,  emülsifiye et ürünleri almam

Mesaj Birleştirildi: Nisan 05, 2016, 18:57:10
Gerçi geçen çok fazla güvenince kendime aldandım.  Ama aldanmamak içten değil, üretici firma denizli firması bildiğimiz NOHUT aldım,eve gelince hanım baktın mı menşei ne dedi,  bende neresi olacak yerli malıdır dedim koskoca MEKSİKA yazıyordu yuh dedim.  Hiç aklıma gelmezdi bir nohut oradan gelecek
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 13800
  • Model Yılı: '15
  • 98 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2016, 19:05:57 »
Bende özellikle sucuk salam sosis sakız içeriğinde karmin olup olmadığına dikkat ederim
LİFE 1.33 COROLLA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2016, 19:19:20 »
Malum Karadeniz tereyağları sarı olur, bir baktım içeriğine keratin sarı göstersin diye adamlar renklendirici koymuşlar yuh yani.  Bunlarada dikkat edin arkadaşlar
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2016, 19:45:51 »
Malum Karadeniz tereyağları sarı olur, bir baktım içeriğine keratin sarı göstersin diye adamlar renklendirici koymuşlar yuh yani.  Bunlarada dikkat edin arkadaşlar
Tereyağı pazardan köylülerden alacaksın basgan [emoji3]
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Nisan 05, 2016, 20:52:36 »
Cok karisik seyler olabiliyor gercekten marka ile uretici anlaminda.

Cogu bakliyatta buna denk geliyorum Murat, o kadar navlun ile nasil yerli urunden uygun oluyor o da ilginc.

Uyari: isin icine cok girersek gidalara bakisimiz degisebilir, titiz oldugu asikar olan insanlar olarak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 05, 2016, 21:39:53 »

o kadar navlun ile nasil yerli urunden uygun oluyor o da ilginc.

Kuru yük gemisinde dönem dönem navlun + demuraj, depolama'dan daha uyguna geliyor, çoğu zaman mal daha yoldayken satılmış oluyor Hakan abi. Ayrıca navlun (ve demuraj) gider gösterilebiliyor ve stopaj vergisine tabi değil.Geriye tek kalan ürünü uygun fiyata almak bu da tonaja bakar, hele birde ekin zamanıysa ve yerli hasat yetersizse tek seferde bile turnayı gözünden vuruyorlar.

Ben çiftçi yada gıda ithalatçısı değilim :) ama Toyota'nın fabrika gemisini hatırlarsın değil mi abi ? ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 05, 2016, 22:44:17 »
Tereyağı pazardan köylülerden alacaksın basgan [emoji3]
köyde amcam ve dedem kalıyorlar. amcaoğulları köyden ayrıldı. dedem yaşlı zaten,amca yenge yetişemiyo. köydeki en genç insan 30 yaşında, yeni kaynanalar sayesinde kimse köye kız vermez oldu, şehirde kapıcılık yapıp köyde kendi işini yapmaz oldu insanlar.
  laf nerden nereye gitti :)
  250-300 tavuk var köyde, 8 de inek.  yumurtaların sarısı yok gibi, ineklerin sütünü köye gelen süt toplamacı almıyor ölçümler uygun olmadığından. bu sadece amcamgile göre değil nerdeyse köyde bulunan herkesin durumu böyle.
  10 yıl önce felan bizimkiler bi yerden hormon bulmuşlar, domateslere avuç avuç saçmışlar, domatesler kavun gibi olmuş şekilsiz, renksiz.
  büyük firmalardan almak daha mantıklı geliyor bana. !
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #14 : Nisan 06, 2016, 08:32:53 »

Kuru yük gemisinde dönem dönem navlun + demuraj, depolama'dan daha uyguna geliyor, çoğu zaman mal daha yoldayken satılmış oluyor Hakan abi. Ayrıca navlun (ve demuraj) gider gösterilebiliyor ve stopaj vergisine tabi değil.Geriye tek kalan ürünü uygun fiyata almak bu da tonaja bakar, hele birde ekin zamanıysa ve yerli hasat yetersizse tek seferde bile turnayı gözünden vuruyorlar.

Ben çiftçi yada gıda ithalatçısı değilim :) ama Toyota'nın fabrika gemisini hatırlarsın değil mi abi ? ;)
O geminin bir de hikayesi vardi ders niteliginde.

Bazi alicilar ayarlanmis ise demuraja hic dusmuyordur bile. En azindan mensei yaziyor da biraz bilgi sahibi olabiliyoruz aldiklarimiz konusunda. Arif'in belirttigi de onemli bir konu. Universiteler ile ciftci daha ic ice olmali. Bazi verimli arazilerin oldugu yere tatile gitmistim seneler once, balok da tutarim dedim. Cok ilginctir, hic bir tarla vb yerde solucan goremedim. Hatta baligi bosverip, bulabilecek miyim diye cok yerde durup bakmistim ama nafile. Yine ayni yerlerde, veteriner bir genc, tarladan domatesi agzina atmisti. Uzaktan gordum, cikar onu dedim. Ilk bir korktu, cikarip ''ne oldu ki'' dedi. Simdi agzina bak dedim, sapsari idi ilactan. Yani egitimde bazi temel seyler eksik sanirim, tohumu ekmeyi bilmeyen ziraatci, ilaci, gubreyi kullanmayi bilmeyen ciftci olmamali.
Hollanda sanayi ulkesi deriz ama tarimda cok ileriler bildigim kadari ile.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 06, 2016, 09:15:48 »
Son kullanma tarihlerinde genelde opsiyon oluyor, tarihi yakın olanlar için kampanyalar yapılıyor ama özellikle süt ürünlerini almak sakıncalı. Bazı büyük marketler kendi markaları ile üretim yaptırıyorlar bu marketlerin merkezinde çalışan bir arkadaşım bu ürünlerin iyi denetlendiğini ve diğerlerinden pek farkı olmadığını söylemişti.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kadınlar insandır, biz insanoğlu.
  • 25 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 07, 2016, 11:22:21 »
Bende birseyler yazmak istedim affınıza sığınarak;
Uzunca zamandır cankırı kaya tuzu kullanıyoruz, yoğurdu köy sütünden kendimiz mayalayıp yapıyoruz(cok kolay) tadına doyulmuyor inanın, sütüde yine bizim siteye köyden süt getiren bir ablamız var ondan alıyoruz (zaten koskoca sitede 3 kişi alıyoruz  :( ), dis macunu derseniz yaklasik 3 senedir floridsiz, sodyum laury sulfatsız vs. doğal bir marka buldum onu kullanıyoruz, işlenmiş et ve mevsimsiz sebze meyveyi eve kesinlikle sokmuyoruz!!! çocuklara soya lesitini doğal olan tek marka olan çikolatadan aliyorum, çaya şeker katmıyorum, asla rafine pastörize birsey tüketmiyorum, inanın bana ilk başlarda çok ama çok zorlandım ve ailece zorlandık ama şimdi alıştık daha cok şey var aslinda bulasik ve camasir deterjanlarımız tamamen doğal bor katkılı çamaşır ve bitkisel kaynakli bulasik deterjanı kullaniyoruz... şimdilik bukadar...

ayrıca yumurta ile ilgili yeni öğrendiğim (tazelik görseli) yukarıdaki bilgiyi paylaşan Fatih Beye ve konuyu açan yönetici Hakan Beye teşekkür ederim...

Mesaj Birleştirildi: Nisan 07, 2016, 11:27:13
aslında cok sıkça forumu kullanan biri değilim ama bu konu başlığını görünce gözlerim acıldı  :-\
unutmadan Sodyum benzoata cok dikkat edin derim ketçap, mayonez, bisküvi, içecekler, çikolatalar, peynir hemen hemen herseyde var, kanserojen bir madde ab üyesi birkaç ülkede yasak sanırım... kodu E211
Sizi sabah namazına kaldıracağına söz veren birisiyle evlenin!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #17 : Nisan 07, 2016, 13:16:30 »
Tam tersine hem beraber bilgileniyoruz. Hepimizin birbirine faydasi oluyor. Ustelik bizler ve gelecek nesiller icin cok onemli bir konu.

Cig sut konusu cok tehlikeli, sut bakteri uremesi icin cok uygun bir ortam ve hayvandan nasil sagildigi bile onemli. Bazen tv de bilen, bilmeyen bir seyler soyluyor ve insanlarin aklini da karistirabiliyor. Bence pastorizeden korkmayin, sodali sutten korkun!.
Sodyum benzoat konusunda kesinlikle katiliyorum.

Peki etiketlerin bazi anlamlarini biliyor musunuz, mesela icerik bolumu ile ilgili?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kadınlar insandır, biz insanoğlu.
  • 25 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 07, 2016, 14:53:18 »
evet biraz bilgim var, soya lesitini mesela hemen hemen her üründe var, sitrik asit mesela E330 oda hemen hemen her urunde(yani ambalajlı üründe cam, plastik, kutuvs. farketmiyor) mevcut. genetiği değiştirilmemiş soya lesitini ithal eden tek marka sanırım eskiden sagra dediğimiz marka şimdi sarelle tadelle vs. olan...
gelelim şeker adı altında cok afedersiniz bize giydirilenlere glukoz surubu, aspartam, mısır şurubuvs. özellikle çikolata ve çikletlerde çokça bulunan bu şeker olmayan şeker diyelim biz buna yani suni tatlandırıcı, çocuklarda asabiyet yapan düz duvara tırmandıran(hiperaktivite yapan)  ZIKKIM bu efendim  :D

Ama Hakan bey su konuda size katılmıyorum üzülerek soyluyorum, üzerinde pastörize, rafine, vinterize vs. yazan herseyden uzak durun bence...

ya asıl ben kahvaltılık ürünlere taktım bu ara, zeytini artık pazardan alıp evde kendim yapıyorum bu sene başladım harika oldu birkaç komşu akraba vs. dağıttım herkes beğendi seneye onlarda yapacak cok basit yapması... mesela katkısız kaşar peyniri bir tane buldum sadece bir tane var onu alıyorum. eger sütçümüz gelmezse mecbur ( bebeğimiz var)marketten almak zorundayım ve günlük cam şişe süt alıyorum...

Mesaj Birleştirildi: Nisan 07, 2016, 14:56:22
unutmadan Hakan Bey çiğ süt konusunda haklısınız, çok tehlikeli, köy sütünü bir taşımlık kaynatıyoruz mutlaka...
Sizi sabah namazına kaldıracağına söz veren birisiyle evlenin!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #19 : Nisan 07, 2016, 17:40:02 »
Bazi seyler gorundugu gibi olmayabiliyor Yunus bey. Ben mesela cam sise tercih etmiyorum (depozitolu), eskiden olsa tam tersi dusunurdum.
Pastorizasyon konusuna daha detayli gireriz hep beraber.
Ben pastorize sutu daha mantikli buluyorum, besin degerleri, guvenlik ve lezzet acisindan. Acik sut daha lezzetli olabiliyor ama onun da besin degerleri cok dusuyor kaynatma islemi ile. Zaten onemli olan yag, kuru madde vs oraninin yuksek olmasi besin degeri acisindan. Yalniz benim Laktoz intoleransim oldugundan direk pek tuketemiyorum, daha cok sut urunu tercih ediyorum. Ancak kahveye eklerim cok az, aslinda onun icin de ozel kremayi tercih ediyorum. Bu arada onu da hatirlamam iyi oldu. :)