Gönderen Konu: HIRSIZ VAR DİYE BAĞIRASIM VAR .  (Okunma sayısı 4672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
HIRSIZ VAR DİYE BAĞIRASIM VAR .
« : Nisan 02, 2016, 19:08:50 »
Selam arkadaşlar

Akşam işden gelirken aracıma yakıt alayım dedim sürekli yakıt aldığım Shell / Keçiören istasyonuna girdim iş yerinin önünde arka tank ibresinden baktığımda kırmızı çizgideydi içinde çok az gaz kalmıştı yarında köye gideceğim için gazı benzini alayım dedim neyse detaya girmeyim.

Pompaya yanaştım baktım basınca 12 bar sanırım öyle deniyor daha önce konusu geçmişti iyi dedim gayet yüksek . Bu arada yaklaşık 8 km falan gene gazda geldim 312 km oldu istasyona girdiğimde gazı doldurmaya başladı pompa 68-69 liralık gaz aldı ki akabinde tır tır tır demeye başladı pompacıyı uyardım abi kapat diye abi daha alır diye diye 38 litre gaz oldu .Pompacıya dedim bunun içinde 2-3 litre gaz vardır 38 de sen koydun 41 litre zaten 41 litrelik tank hiç bunu payı yok mu dedim sen bu kadar gazı nasıl koydun dedim ama basınç yüksek ya alır dedi ama bana mantıklı gelmedi . Lpg taktırdığım yeri aradım onlara sordum onlarda maksimum 35-36 litre lpg alır .Üstü şamandırayı kitler felan dedi . Zaten hesaba göre 20 liralıkta benzin tüketmiş olsam 100 tl ye 312 km yol araba 0,312 krş yakmış olacak .Lpg yi takan yer mümkün değil dedi ki ilk gaz aldığımda tır demeye başlar başlamaz pompayı kapamıştım . Şimdi tırrrr dediğinde 33 litre falan gaz almıştı 3 de içinde olsa 36litre  5 litrede şamandıra muhafaza emniyet payı 41 litre Şimdi bu adam gerçekten 5 litre verdiyse bu depomla fazla yol yapmam gerekir benim  hesaba göre bu araba 11 litre yaksa km de lpg de 35 litre lpg ile 320 km falan gitmesi lazım ki öylede gitti .Bakalım zamanla ögrenecez ama bir daha Keçiören Shell den zorunda kalmadıkça yakıt almayacağım
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Toyota Club Türkiye

HIRSIZ VAR DİYE BAĞIRASIM VAR .
« : Nisan 02, 2016, 19:08:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: HIRSIZ VAR DİYE BAĞIRASIM VAR .
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2016, 19:14:18 »
Tırr Tırr dediğinde dispenser üzerinde çevirmeli bir yer var gidin kendiniz kapatın ben öyle yapıyorum  :lol:
Bu arada %80 gibi kapanıyor bende 59 litre tank var. Maksimum 48 litre
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 02, 2016, 19:41:51 »
Bazen bu durumlar oluyor siz bence yapacağınız km ile durumu bi kontrol edin.
Benim onceki aracimda olmuştu dogalolrak daha çok km yapmıştım
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2016, 19:41:58 »
Murat abi benim merak ettiğim konu şimdi fazladan 5 litre verdimi yoksa tır tır dediğinde gaz almaya kesip boş dan yere sayaç dönüp bizden parasını mı alıyorlar benim esas merak ettiğim mevzu bu .Birde şamandıra ne işe yarıyor onu da anlamadım madem fazla gaz basıyor şamandıra bunu niye kesmiyor . Ttır tır tır edip duruyor en son 4 yıl önce lpg li araca binmiştim bazı şeyleri unutmuşum .Benim hatırladığım gaz dolunca şak diye kesmesi lazım bu tır tır tır edip duruyor aslında şeyi merak ettim 41 litrelik tanka 42 litre lpg koyabilecek mi onu merak ettim biraz daha bekleseydim onu da başaracaktı .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2016, 19:42:09 »
her zaman kredi kartı ile öderim 49.97 bile ödemişliğim var. yeterki fazladan gaz koymasın :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2016, 20:34:46 »
Tırr Tırr dediğinde dispenser üzerinde çevirmeli bir yer var gidin kendiniz kapatın ben öyle yapıyorum [emoji38]Bu arada %80 gibi kapanıyor bende 59 litre tank var. Maksimum 48 litre
Bende bazen oluyor. Kapatasim geliyor ama pompacı ile ters bir münakaşaya gireceğim diye. Ellemiyorum. Abi doldu kapatır mısın diyorum.. Koşarak diğer pompayi bırakıp geliyor
Tirr diye basılması sakıncalı diye biliyorum
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2016, 22:09:35 »
lpg yi alırken her ne kadar sıvı alsakta, sonuçta kazan içinde ve pompa ile hortum arasındaki bölümde gaz+sıvı halde olabilir. 41 lt alıyor diye biliyoruz ama hangi basınç altında 41 lt(37) lt alıyor bilmiyoruz. serin havalarda fazla-sıcak havalarda az alma olasılığı da var.
örneğin araç lastiklerine hava basıyoruz 30 dan sonra lastikler sert oluyor ama 60 bile basılıyor. tabi sıvı ile gazı bu şekilde mukayese etmek doğeu değil. sadece fikir olması açısından söyledim.
  bi kaç kez benimde başıma geldi. 41 lt lik depo var ama bi keresinde 39.7 lt lpg ödedim Allah Allah deyip durdum.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2016, 00:29:58 »
Bende bazen oluyor. Kapatasim geliyor ama pompacı ile ters bir münakaşaya gireceğim diye. Ellemiyorum. Abi doldu kapatır mısın diyorum.. Koşarak diğer pompayi bırakıp geliyor
Tirr diye basılması sakıncalı diye biliyorum

Ben direk "sen işine bak ben kapatırım" diyorum. Lpg de en kötü durum benzinliğin kıyısında köşesinde daracık yerlerde satıyorlar, ve gidip kredi kartı ile yatırmak demek arkada sıra bekleyenlere ya sabır çektirmek oluyor.  Bu yüzden bende bir kaç kez tırlasada tam rakamlara ulaşması için bekledim nakit ödemek için  :argh:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 03, 2016, 10:20:20 »
ben de bir kez benzer durumu yaşamıştım. eski aracımda 60 lt. tankta 10 lt. civarı lpg varken (kırmızı yandığında 10 lt. kalıyordu) opete girdim dedim fulle. içeri girdim ödemeye diye. ekrandan bir gördüm 45 lt. olmuş, ben aracın yanına gidesiye 48 lt. oldu ve pompacı kesti. tabi ben açtım ağzımı sen bu gazı havaya mı bastın diye, sonrasında müdürleri vs. geldi. 10 dk. konuştuk ettik müdürleri garanti verip beni gönderdiler. sonrasından gidilen km hesabından baktım ki gerçekten basmışlar. nasıl oldu etti anlamamıştım ama olabiliyor demek ki  :wacko:
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2016, 09:23:50 »
Arkadaşlar lpg yi aldığım gün köye gittim .Benzinlikle sayaçları sıfırlamış idim ilk gaz aldığımda 45-55 km arası 1 inci lamba sönmüştü .Şu an 90 km oldu hala 4 lambada yanıyor sabah dik rampadan inerken 1 tanesi söndü düzlükte geri yandı . sanırım  100 km de falan ancak tam sönecek bizim fazladan 5 litre lpg ortaya çıktı gibi. Bakalım yapılan yoldan  ortaya çıkar diye tahmin ediyorum . Ama lpg yi takan servisin dediğini yapıp bir dahakine tam bitirip 60 tl lik veya 70 tl lik şeklinde söyleyeceğim yoksa alabildiğine gaz basıyorlar .Lpg yi takan firma şamandırayı kitler veya bozar bir dahakine kesinlikle öyle bir şey yaptırmayın dedi ½ 20 tolerans payı olması gerekiyor 41 litrelik depoya 32,8 litre 33 litre gaz basılması gerekiyor .Hadi 35 litre diyelim .Güncel lpg fiyatları ile tam boş depoya 70 tl lik .Ben ama bundan sonra 50 liralık alıp bitince tekrar 50 tl lik alacam . En garantisi bu gibi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2016, 09:34:40 »
Dün ben de ne hikmetse 40 LT'lik tanka ayrı ayrı 8, 12, 29 LT, toplamda 49 LT gaz aldım. 8 ve 12 LT gaz aldıktan sonra 70 KM yapmıştım. 70 KM sonra fullettim ve 29 LT aldı. 70 KM'de uzun yolda  yaksa yaksa 5 LT yakar, ki bilgisayar ortalaması 5.3 civarındaydı.
Ona rağmen, bu araba 49 LT LPG'yi nasıl aldi ?
Haram zıkkım olsun. Bursa Hamitbey Tesislerinden gaz almayın.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2016, 09:58:20 »
40 litrelik depoya 35 litre gaz basınca bende pompacıya demiştim. bu araba 3 yıldır 30 litreyi görmedi. 5 litre fazla bastınız dediğim de öyle şey olur mu pişkin pişkin yüzüme gülmüştü. Bir daha gelmeyiz deyip bir daha da uğramadım. Şehiriçinde güvendiğim yerlerden alırım. Uzun yolda güvenmediğim istasyondan 30 liralık alırım. Ama opet milangz olunca fulletirim.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2016, 11:32:17 »
Bu iş bir sefer benimde başıma geldi. E12 Hb aracıma samsunShellden gaz almak için girdim. Normal şartlarda 38 litreden hiç fazla almamıştı ben bir hata yapıp lavaboya gittim geldim ki 42 litre almış. Ve çoğunun hava olduğunu uzun yolda olduğum için anladım. Normalde 38 lt ile 400 km yapıyorken 42 litrelik gazlada 400 km gitti. O günden sonra pompanın başında dururum  tırrr ettiği zaman ben kapatırım pompanın düğmesinden.

40 litrelik depoya 35 litre gaz basınca bende pompacıya demiştim. bu araba 3 yıldır 30 litreyi görmedi. 5 litre fazla bastınız dediğim de öyle şey olur mu pişkin pişkin yüzüme gülmüştü. Bir daha gelmeyiz deyip bir daha da uğramadım. Şehiriçinde güvendiğim yerlerden alırım. Uzun yolda güvenmediğim istasyondan 30 liralık alırım. Ama opet milangz olunca fulletirim.

Barış Bey ben Erzuruma geldiğimde Qpetti sanırım Honda Plazanın yukarısında ya oradan alıyorum yada GoPet(Bizim Toptancının yanı) oradan alıyorum. Birinde fiyat sabit 2.02 diğerinde cumartesi günleri 1.99. Qpeti lpg taktırdığım Tulu otogazda tavsiye etmişti. Bir sıkıntı yaşamadım çok şükür.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2016, 17:07:14 »
Arkadaşlar ben bu durumdan şunu çıkartıyorum Lpg olayında tırnak olayı hat safhada anlaşılan . O yüzden Lpg tankınızın genel hacmini ½ 20 lik payını düşerek 41 litrelik tank için 33 litre maksimum gaz litresi ile çarparsak 66 tl ediyor şu an için ben 50 tl lik periyotlar halinde alayım en iyisi hem fazla gaz basamazlar hem de hesabım kolay ve net olur .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '15
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2016, 18:20:37 »
i 20 model bi aracım vardı geçen sene tüp taktırdım 42 lt lik
başta 38 litra gaz alıyordu depo kapasitesinin %20sini emniyet için şamandıra kapatıyor.
daha sonra bi istasyonda tam 42 litre gaz aldı nasıl olur felan derken baktım gösterge komple kırmızı pompacıyı çağırdım abi şamandıra takılmış dedi bi sıkıntı olmaz felan dedi.
tankın üzerine yangın tüpüyle vurdu gösterge yerine geldi.
Daha sonra tekrar aynı olay oldu gazı kesmeden fulledi. taktırdığım yere gittim şamandırayı değiştirdiler sıkıntı ortadan kalktı. Lpg de mantıklı olan bence ₺ bazında almak 60₺ ye fulleniyorsa örnek veriyorum her seferinde 50₺ lik almak bu gibi fazla alımları önler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2016, 21:05:36 »
Bu yüzden 4 şamandıra değişti. Bıktım çok fazla lpg basan pompalardan. 42 lt olan tank 41,5 lt gaz alır mı, alıyor. Kaldı ki içinde az da olsa gaz var zaten. Haydaaa yürü servise şamandıra değişmeye. Bıktık. Şimdi çok bilinen ve emin oldukları istasyondan tekrar doldurulacak. Bıktım sahtekarlardan. Şamandıra bozuyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 04, 2016, 22:04:49 »
Benim tank 40 lt. Maksimum 32 lt aldı. Genelde 30-31 lt arası lpg alıyor. Genelde Ankara kazımkarabekir başlangıcındaki opetten, kazımkarabekir bitişindeki milangazdan veya konya yolu-ankamall kesişimindeki tp den alırım.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2016, 10:03:30 »
Genel olarak benim anladığım gaz basmama gibi bir durum yok fakat  yüksek basınç uygulayıp fazla gaz basma olayı var . Emniyet olayını ortadan kaldırma var . Şimdi 41 litre kapasiteli bir lpg tankı 33 litre şamandıra mesafesi .Ondan sonra şamandıra kapatmaya çalışıyor .Fakat pompadaki standart üstündeki basınç şamandıranın kapatmasına izin vermiyor ve malum tırrrrrr sesini duymaya başlıyoruz şamandıra kapatmaya uğraşırken gazda daha fazla dolmaya başlıyor ta ki depoda dolacak yer kalmayana kadar . Taktırdığım servis buna özen göstermezsem şamandıranın takılacağını veya bozulacağını söyledi .Durum ahvalden anlaşılacağı üzere bundan sonra depo tam boşsa 33 x lpg fiyatı çarpıyoruz o kadarlık lpg alıyoruz veya 50 liralık periyotlar halinde lpg alıyoruz .

Bende çalma olayı olmamış muhtemel fazla gaz basma olayı olmuş .Çünkü ilk gaz aldığımda 45-55 km arası sönen ilk lamba  107 km yeni sönmeye başladı 125 km oldu rampa aşağı sönüyor düzlükte geri dört yanıyor sanırım 130-135 km reler de ancak sönecek gibi .

Bu arada hafta sonu kelebek boğazını ve hava sensörlerini temizledim .Kontagı çevirip aracı çalıştırdım motor arıza lambası yandı .Baya tırstım hani kelebek gövdesi sökmeden temizlemiştim. Akabinde komple söktüm tekrar temizledim hatta emme manifoltu içini de elim girdiği kadar temizledim .Hava filtresi çıkışı hortumu çıkardım ki en göreyim Ustacıklardan biri kelepçeyi öyle sık mış ki kelepçenin sıkılan yeri kutu üzerindeki boğazı içeri doğru bükmüş kırılma şeklinde esnemiş bizim araba yandan yandan ekstra besleniyormuş .Bende diyorum bu kelebek bu kadar nasıl kirlendi .Kutuyu komple söktüm fön makinesi ile iyice kırılan yeri ısıtıp orijinal şekline soktum birazda ısıtıp şekli oturttum .Boğaz  ağzına elastik bant sardım 2 kat tekrar boruları geçirdim bant sarılı yer sıkı sıkıya oturdu kelepçenin yönünü değiştirdim tekrar kırılmaması için zorlamadan sıktım . Akabinde akü eksi kutup başını çıkarıp 1 dakika bekledim geri takıp . Aracı çalıştırdım Emme manifoltuna balata spreyi gitti  içindeki kiri çözmüş sanırm arkadan kara duma şeklinde onu da attı biraz benzine alıp aracı 5-6 bin devir sabit yerinde bastım kesiciye soktum içindeki pisliği ne var ne yok attı . Arıza lambası falan da söndü .Bu işlemlerden sonra aracımın çekişi güzelleşti aracın tepkileri arttı .Akşam hanım bile fark etti araba daha seri ve iyi gidiyor sanki dedi bende evet öyle dedim. Bu durumun yaptığım temizlikten mi yomksa aldığım gazla mı alakalı bilmiyorum ama lpg de benzin performansı alıyorum o derece çekiş iyi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '11
  • 120 kere teşekkür etti
  • 222 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 05, 2016, 10:16:25 »
Subayevleri shell'e yakınsan ordan gaz al abi zorunda kalmadıkça başka hiçbiryerden almıyorum en uzun menzili burada yakalıyorum
2011 Auris Sport
Atiker Nanofast, Eibach Pro-kit, Philips LumiLeds 5000k(farlar), Photon Xenon Effect 5000k(sisler), Cree Led 6000k (uzunlar), Amerikan Park(ayna ve sinyaller), Ayna Altı Kartalgöz Led, Ayakaltı Aydınlatma

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2016, 10:16:57 »
Eklemeyi unuttum Akü eksi kutup başını söktüm sonrada dedim lan arabada lpg var dı ne olacak dedim . Ama hiçbir sorun olmadı .Pazartesi sabah Mocan ı aradım Övünç beye de durumu sordum .Brc de hiçbir sıkıntı olmayacağını söyledi içim rahatladı valla .Dedim şimdi tekrar ayarla uğraş git gel olacak falan derken sorun olmadı çok şükür

Mesaj Birleştirildi: Nisan 05, 2016, 10:29:45
Seçkin çok yolumun üzerinde değil ama uğraya bilirim . Bu 1011 kavşağının sağ tarafında Samsun yolu üzerinde Shell var mış baydarlar mı babacan mı öyle bir yer . Herkes orayı met ediyor . Hatta Mocan ın sahibi de Keçören de oturuyor geçen tank için yaptığımız konuşmada yakıtı oradan almamı tavsiye etti .