Gönderen Konu: COROLLA vs CIVIC  (Okunma sayısı 7113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 72000
  • Model Yılı: '13
  • 45 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
COROLLA vs CIVIC
« : Şubat 26, 2016, 10:37:36 »
5 yıllık Corolla maceramdan sonra civic ile yollara devam ediyorum arkadaşlar. Bir kullanıcı olarak elimden geldiğince iki araç arasındaki farklardan ''+ ve -'' yönlerinden bahsetmeye çalışacağım. Corollayı 2010 kasım ayında sıfır olarak almıştım 1.6 comfort extraydı. Sonradan lpg taktırmıştım. Civic 2013 model elegance eco modeli yani doğuştan fabrikasyon lpgli.
İki japon karakteristlik özellik bakımından kesinlikle çok farklı. Civic gerçekten kullanım ve duruş olarak tam bir sedan spor havası veriyor. insanın kanını hareketlendiriyor Corolla ise yumuşak hatları ile ben bir aile aracıyım diyordu.(Civic İnsanı genç hissettiriyor.)
ilk başta hiç hoşuma gitmeyen ve iki açıya bölünmüş konsol bana ilk etapta çok itici gelmişken kullandıkça göğüse aslında ne kadar hakim olduğunuzu anlıyorsunuz. şoförden başka önde ki yolcu bile panele müdahale edemiyor.
i-mid isimli ekran gerçekten büyük ve işlevsel direksiyon üzerinden geçişler ve seçimler yapılabiliyor. Corolla da yol bilgisayar ekranı küçük ve kullanımı zordu. Civic menüyü İngilizce yapmış ve menü ayarlarını o yüzden hala tam olarak çözemedim. i-mid aynı zamanda geri görüş ekranı olarak kullanılıyor. Gece görüşü çok güzel kamerası kaliteli benim corollam da multimedya vardı ama kamerası bu kadar güzel değildi.
Direksiyonun yumuşaklığı ve tur açısı yönünden ben bir fark göremedim iki aracında bu konudaki hassasiyeti gayet iyiydi bana göre.
Civic arka oturum alanı olarak daha dar gözükse de iç kapı tutma kolları Corolla da daha çıkık durduğu için bu arada ki fark kapanmış gibi duruyor.
Civicin motoru kesinlikle daha sesli özellikle rölantide bariz ses farkı var ama bunun ana nedeni ışıklarda vites D konumunda olduğu için çünkü boşa aldığınızda ses baya azalıyor ve motor rahatlıyor. Ama lastik sesi konusunda civic biraz daha sessiz Corolla da michellin olmasına rağmen daha çok lastik sesi alıyordu.
Civicin kaputunu açtığımda resmen şok oldum sanki doğanın motoru gibi, Corolla da motor ve bölümler kapakla kapatılmıştı civic de her şey ortada ayrıca antifriz kutusunu öyle bir yere koymuşlar ki bulmak için baya uğraştım. Göz ile kontrol neredeyse imkansız.
Civicte kesinlikle rölanti dalgalanması olmuyor. Corollada bu sıkıntıyı yaşıyordum araç rölantide çalışırken teyp ile uğraşsanız bile devir hemen düşüp sonra kendine geliyordu.
Civic donanım olarak gerçekten dolu en üst paket olması tabi ki etkili ama isteseniz de Corollanın fulünde sunroof, Xenon far ve koltuk ısıtıcı bulunmuyor. Ama arkadaş şu araca bir modül takında sonruuf ve camları uzaktan kapatılım ya gerçekten bunun izahı ne bilmiyorum.
Ayrıca bu civicin arka tasarımını yapan adamı dövmek lazım arkadan gerçekten tipsiz bir araba. Bu konuda corollamı çok seviyordum. Rahmetlinin dış tasarımı çok güzeldi.
Müzik sistemi benim gibi insanlar için gayet tatminkar Corolla bu konuda gerçekten vasattı.
Otomatik şanzımanı anlatmaya gerek yok zaten sırf bu yüzden bu araç alınır ve gerçekten övgüyü hak ediyor. Yalnız F1 bana tuhaf geldi kalkerken S moduna alırsanız artık araba manuel oluyor insan kendini bilgisayar oyununda gibi zannediyor. Her an şanzımanı kucağa alma ihtimali var. Honda beni yakıt konusunda üzer zannediyordum ama corolladan daha az yakıyor. Econ mod açık ve D de iken araba genelde1800-2000 devir çeviriyor. Ben corollada da 3000 altına pek düşürmezdim devri. Ayrıca uzun yolda 120km/h de 3000 devri görmüyor. Yakıt tasarrufunda bu da etkili.
Ben iki araç arasında performans farkını pek hissedemedim. Sonuçta atmosferik motorlu araçlar ama ikisinden de memnundum benim işimi rahatlıkla görüyor.
Hondanın servisi Toyota ya göre daha pahalı 0/20 motor yağı kullanıyorlar yağın litresi 60 TL aradaki farkın asıl kaynağı bu. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Allah araçlarımızı ağız tadıyla kullanmayı nasip etsin. Kazasız belasız sürüşler.

Azrail son noktayı koyana kadar, virgülle yaşamaya devam.

Toyota Club Türkiye

COROLLA vs CIVIC
« : Şubat 26, 2016, 10:37:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
Ynt: COROLLA vs CIVIC
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2016, 11:12:34 »
Aracınız hayırlı olsun,güzel günlerde kullanın. Merak ettiğim bir karşılaştırmaydı.  Corollanız manuel şanzımandı sanırım. İki araç arasında performans farkını pek hissedemedim demişsiniz, manuel-otomatik şanzıman durumunu göz önünde bulundurarak mı yorumluyorsunuz ? Yoksa bu farka rağmen mi aynılar performans açısından, netlik getirelim.
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2016, 11:34:48 »
hayırlı olsun aracınız, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. Dediğiniz gibi civicin şu  arkasını yapan adamı dövmek lazım, onun dışında araba ateş ediyor  :lol:
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2016, 12:24:51 »
kişiye göre değişiyor , civic tasarımı ile bana çok uçuk geliyor. ben klasik sevdiğim için iki otomobil arasında kalsam toyota alırdım. ama sadece 2 seçenek varsa :)
hayırlı olsun .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 72000
  • 45 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2016, 13:08:28 »
Aracınız hayırlı olsun,güzel günlerde kullanın. Merak ettiğim bir karşılaştırmaydı.  Corollanız manuel şanzımandı sanırım. İki araç arasında performans farkını pek hissedemedim demişsiniz, manuel-otomatik şanzıman durumunu göz önünde bulundurarak mı yorumluyorsunuz ? Yoksa bu farka rağmen mi aynılar performans açısından, netlik getirelim.
Corolla manuel'di kalkışı nasıl yaptığınıza bağlı bu birinci viteste araç deviri çabuk alıyor biliyorsunuz ayrıca 2. vitese atacağınız devirde önemli.
Otomatikte de gaza biraz sert basarsam vites artış devrini geciktiriyor. o yüzden otomatik olmasına rağmen ilk kalkışta hantal diyemem tamamen ayağa bağlı Zaten güncel kasa civiclerin son hızı düşürülmüş ama hızlanmaları yani ivmelenmeleri arttırılmış.
Azrail son noktayı koyana kadar, virgülle yaşamaya devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2016, 13:32:10 »
Bende ekleme yapayım. iki aracıda kullandım. Civic bayaaaaa kullandım. Boludan öce Yedigöller,Abant ve Mudurnuya gittik 4 kişi. bayaaa eğlenceli araç. Arkalar bağımsız süspansiyon olduğu için yol tutuşu Corolla ile mukayese edilemez bence :)

Ayrıca vitesi çok eğlenceli ve kesiciye giriyor. Hatatata yapıyor bir otomatik araç  :asikadam:

Civicte kullanılan lastik gerçekten lastik sesini düşürüyor ama yol sesi çok fazla. dışarıda ne olup bitiyor duyuluyor. Aracın altına bir küçük taş seksin hangi noktaya değdiği o kadar hissediliyor. Yağmurda aracın altından sel gidiyor hissi var. Sanki giderken ayaklarım ıslanmış gibi hissettiriyor

Civic motor olarak +1 bence. Corolla doch motora sahipti ama Civic Soch motora sahip. Buda yakıt olarak olumsuz etkiliyor ama gidiş olarak Civic gerçekten çok güzel ben hayran kaldım

Hız sabitleyiciyi denediniz mi? ben Abant yolunda çok sakin, manzaralı ve güzel bir yol diye 70 e sabitlemiştim. araç tırmanmaya başlayınca 60 a kadar hızı düştü öyle gaza bastı. bu acaba eco dan dolayı mı?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 26, 2016, 13:39:13 »
Hız sabitleyiciyi denediniz mi? ben Abant yolunda çok sakin, manzaralı ve güzel bir yol diye 70 e sabitlemiştim. araç tırmanmaya başlayınca 60 a kadar hızı düştü öyle gaza bastı. bu acaba eco dan dolayı mı?

Kaan benim araçtan çok farklıdır belki 2013 civic ama yinede kendi aracımdan örneklendireyim. hızı sabitleyip rampaya geldiğinde belirtilen hızı korumak için vites düşürüp o hıza getiriyor benim aracım.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2016, 13:42:15 »
Elegance en üst paket değil. Bir önceki kasada öyleydi. Ama piyasada civic deyince elegance ve full akla geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 26, 2016, 14:24:56 »
Kaan benim araçtan çok farklıdır belki 2013 civic ama yinede kendi aracımdan örneklendireyim. hızı sabitleyip rampaya geldiğinde belirtilen hızı korumak için vites düşürüp o hıza getiriyor benim aracım.

Ama Civicte ECO modu var. solda yeşil bir tuş. Ecoda giderken böyle yapıyor. ECO kapalıysa dediğiniz gibi vites düşüyor. ECO da nazlanıyor belki bu viteste gider diyor. çünkü eğim kontrol sistemi var belki ona göre de vites düşürüyor olabilir

Elegance en üst paket değil. Bir önceki kasada öyleydi. Ama piyasada civic deyince elegance ve full akla geliyor.

Elegance üstü makyajlı kasa ile beraber çıktı. Full deri koltuklar ve anahtarsız giriş ve çalıştırma eklendi
EXECUTİVE mi oldu ismi?
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 26, 2016, 18:03:39 »
sadece ikisi arasında kalsam civic alırdım heralde daha eğlenceli bi araba ama e160 corolla fb7 civic arasında kalsam e160 alırdım tasarımı çok daha güzel ama seçenekler bu ikisi olmasa kesinlikle fd6 civic alırdım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2016, 18:13:19 »
Bir önceki kasa civic , benim içimde yaradır hala. Çok almak istemiştim , o ara kısmet olmadı. Son kasa civic ise bizim E160'tan daha sağlam gibime geliyor hep. Sadece hissiyat ama. Hiç kullanmadım. Yeni aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2016, 18:42:34 »
Bir önceki kasa civic , benim içimde yaradır hala. Çok almak istemiştim , o ara kısmet olmadı. Son kasa civic ise bizim E160'tan daha sağlam gibime geliyor hep. Sadece hissiyat ama. Hiç kullanmadım. Yeni aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın

Abi bence iyi ki almamışsınız. Kronik olarak geri vites sorunu var ki aman aman. geri gelirken arabadan garip bir ses çıkıyor ben bir iki kere yürürken gördüğüm araçlarıda dinledim. onlarda da duyunca gerçekmiş dedim

Sonrasında Honda servisinden ayrılmazdınız abi :)
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2016, 20:09:05 »
Abi bence iyi ki almamışsınız. Kronik olarak geri vites sorunu var ki aman aman. geri gelirken arabadan garip bir ses çıkıyor ben bir iki kere yürürken gördüğüm araçlarıda dinledim. onlarda da duyunca gerçekmiş dedim

Sonrasında Honda servisinden ayrılmazdınız abi :)
Kaancım hala o kasaya hayranım. Bazen alsam mı diye içimden geçirmiyor değilim. Çok futuristik geliyor bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hiç Bir Ş€y İmKansıZ d€ğiLdir...
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '15
  • 270 kere teşekkür etti
  • 257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2016, 20:43:58 »
Bingöl Havalimanı yolunda Honda^larla bir anımız vardır, hala aklımda, 2007 kasa civic 1.6 , 2014 civic econ 1.6, 2012 d4d e150, hondaların ikiside otomatik di, denemelerimizde, kalkışlarda oldukça 2 civic^de çok hantal kaldı, d4d ye göre, fakat eski kasa civic çok daha atakdı, diğerine göre, fakat 2014 olanda econ tuşu açık kalmış, ben onu ani yüklenmelerde econ otomatik devreden çıkıyor diye biliyordum, sonra konuyu honda forumunda tartıştık ecok tuşu açıksa kullanıcı çıkarmadığı sürece devrede kalıyormuş, sanırım ondan dolayı çok geride kaldı 2014 olan, fakat şu var ki son kasa civic tasarım olarak beğenmiyorum, arabanın arkası kalkık peylek gibi duruyor, önü basık arkası kalkık, çok kötü bir duruşu var, eski kasa civic ise tasarım olarak mükemmel, özellikle arka tasarımı.
2007 dci CLiO 3 Authq. (Beyaz)          : 2007 Nisan - 2014 Haziran
2011 d4d CoroLLa Comf.Extra (G.Gri) : 2014 Ağustos - 2014 Aralık
2012 d4d CoroLLa Comf.Extra (Beyaz): 2014 Aralık - 2015 Ekim
2012 d4d Corolla Comf.Extra MMT(Füme) : 2015 Kasım(Alış) - 2015 Kasım(Satış)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 26, 2016, 21:08:12 »
Biz zamanlar sıfır 45.000 civarı idi. Şimdi 60.000 isteyenler bile var o kasaya. Hondanın da efsanesi o kasa sanırım. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 270 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 26, 2016, 21:10:03 »
Biz zamanlar sıfır 45.000 civarı idi. Şimdi 60.000 isteyenler bile var o kasaya. Hondanın da efsanesi o kasa sanırım. :)
Ben bugüne kadar o kasayı beğenmiyorum diyen birine hiç rastlamadım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 26, 2016, 21:11:10 »
Ben bugüne kadar o kasayı beğenmiyorum diyen birine hiç rastlamadım :)
Aynen Aydın hocam, ben bir de şey duydum. O kasa sınıfında en hızlı satılan araçlardan biriymiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ama.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 270 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 26, 2016, 21:15:06 »
Aynen Aydın hocam, ben bir de şey duydum. O kasa sınıfında en hızlı satılan araçlardan biriymiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ama.
Bu bilgi de kesinlikle çok doğru, fakat o kasanın düzgününü bulmak çok güç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 504 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Şubat 26, 2016, 21:17:55 »
Bu bilgi de kesinlikle çok doğru, fakat o kasanın düzgününü bulmak çok güç.
Bizim okulun önünde , ana kapı karşısında bir tane var beyaz elegant ( sunrooflu). Sahibi karşı caddede bir esnaf. Bir kere dedim buna, neden sürekli güneşte bırakıyorsun abi yazık değil mi dedim  . :) Adam şey demişti, hocam çok soran var, sat diye çok yalvaran var ama satmak gelmiyor içimden hiç demişti.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 26, 2016, 21:20:46
Gece gündüz kaldırımda , öyle bekliyor araba :) Gece çiğ yağıyor üstüne, gündüz güneş yiyor. Ama hala parıl parıl parlıyor insafsız :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 26, 2016, 21:24:11
Manavgat'ta en çok satan iki araç var. Birisi doğan SLX, diğeri honda civic :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2016, 21:26:53 »

FD6 lar ilk çıktığında yazın gidip bakmıştık. En full donanımlısı 39 milyardı. 1.4 Hybrid vardı 50 milyardı. Hybrid jantları fln farklıydı çok güzeldi :)

ama motor seçenekleri çok güzeldi 1.4 1.6 1.8 motorlar vardı. şimdi 1.8 ler çok kıymetli :)
youtube.com/kaankara