Gönderen Konu: LPG yi Servis mi Yoksa Kendim mi Taktırmalıyım?  (Okunma sayısı 6369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
LPG yi Servis mi Yoksa Kendim mi Taktırmalıyım?
« : Şubat 02, 2016, 15:40:57 »
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum.Ama üye olmadan öncede takip ediyordum açıkcası  :) Üye olmamın sebebi sormam gereken bir kaç soru var o nedenle.

Arkadaşlar bende corolla 1.6 advance otomotik aldım şimdi 1200 km civarında ve buna lpg taktırmayı düşünüyorum.Servis aracılığı ile taktırırsam 300-400 TL civarı fazla vermem (muayenesi, sızdırmazlık ve projesi vs.) gerekiyor.Kendim servisi katmadan yaptırırsam herhangi bir sıkıntı olurmu garantisi falan bozulurmu?Gerçi servis garantiyi lpg yi takan firma veriyor diyor.Bu arada BRC taktırmayı düşünüyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

LPG yi Servis mi Yoksa Kendim mi Taktırmalıyım?
« : Şubat 02, 2016, 15:40:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG yi Servis mi Yoksa Kendim mi Taktırmalıyım?
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2016, 16:23:42 »
Yetkili servisler Lpg olayına girmez, alacağınız kitin bayisinde işçiliği iyi olan bir yere taktırın garantiyi onlar verirler. Forumdaki Lpg konularını da inceleyin faydası olacaktır.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2016, 16:49:59 »
Toyota Türkiye ile iletişime geçerek sorunuzun çok hoş cevabını alacaksınız. Cevap sizi tatmin ederse (ki öyle olur) gidip çok düzgün bir işçilikle dönüşümünüzü yaptırabileceğiniz yerler mevcut.

Araç garantisi ile ilgili olarak; herhangi arızalar için zaten herşeyi kullanıcı hatası diye geçiştiren servislerin olduğu dünya dönemeye devam eder...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2016, 17:01:16 »
Cevaplarınız için cok teşekkür ederim arkadaşlar.Arabayı aldığım yerde ki eleman abi getir biz taktıralım demişti onun için kafama takıldı.Acaba diyorum biz taktırdık deyip bu 300-400 tl yi o nedenle mi alıyorlar.Ben taktırdıkları firma ile görüştüm onlarda siz bayi aracılığı ile gönderin daha iyi olur dediler.Eğer bayi biz taktırdık deyip garanti vermeyecek si (honda gibi mesela) o zaman benim onlar aracılığı ile taktırmamın bir anlamı yok gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2016, 17:39:18 »
Cevaplarınız için cok teşekkür ederim arkadaşlar.Arabayı aldığım yerde ki eleman abi getir biz taktıralım demişti onun için kafama takıldı.Acaba diyorum biz taktırdık deyip bu 300-400 tl yi o nedenle mi alıyorlar.Ben taktırdıkları firma ile görüştüm onlarda siz bayi aracılığı ile gönderin daha iyi olur dediler.Eğer bayi biz taktırdık deyip garanti vermeyecek si (honda gibi mesela) o zaman benim onlar aracılığı ile taktırmamın bir anlamı yok gibi.
Hocam fiyat farkı fazla değilse bayi aracılığıyla taktırın. Hiç yoktan daha sonra bi sıkıntı olduğunda bu lpg li bakmayız demezler. Yada lpg den deyip topu size atmazlar.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 02, 2016, 18:20:23 »
Serviste takılınca her 10 binde mecbur filtre değiştir şunu yap bunu yap diye şart kosacaklar. Ben olsam 400 500 liralık farkı servise yedirmem. Kaliteli işçilik yapan bir çok yer var. Bütçenize uygun ama muhakkak Obd li bir kit taktirin. Unutmayın obd bağlantılı olsun
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30342
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 02, 2016, 19:00:17 »
Servis aracılığı ile lpg dönüşümünde fiyat farkı çıkar diye düşünüyorum ve servis garanti vermiyor ama lpg firmalarından bazıları garanti veriyor prins in kampanyası vardı yakın zamanda ben aracıma 1550 km de prins taktırmıştım ki o zaman garanti içinde 180₺ gibi bir fark vermiştim kampanya yoktu şuan aracım 13500 km devirdi çok şükür herhangi bir problem yaşamadım ve yakıtta gayet makul lpg olarak ta brc yada prins tavsiye ederim bizim araçlarda çok iyi uyum sağlıyor birde ustalık konusunda iyi bir firma tercihiniz olsun yaşadığım şehirde bu işin ehli var doğrusu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2016, 08:32:59 »
Daha önce bir konuya yazmıştım galiba; arkadaşım sıfır aldığı Honda ya biraz binip daha sonra tüp taktırmak için görüşmeler yaptı. Servis malum cevapları verdi fakat çözemeyince Honda Türkiye'yi arayıp "Arızalara karşı aracınız garanti kapsamında kalır. Fakat LPG kiti veya montajı ile ilgili arıza olması tespit edilirse tamirat garanti dışı olur."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2016, 10:27:12 »
Serviste takılınca her 10 binde mecbur filtre değiştir şunu yap bunu yap diye şart kosacaklar. Ben olsam 400 500 liralık farkı servise yedirmem. Kaliteli işçilik yapan bir çok yer var. Bütçenize uygun ama muhakkak Obd li bir kit taktirin. Unutmayın obd bağlantılı olsun

Şu an kafamda BRC var , onda da obd dediğiniz sistem varmı bilmiyorum. BRC  firması HDI sigorta yaptırıyorsunuz o zaman garantili  oluyor demişti ama toyotalarda pek sıkıntı olmaz dedi.

Daha önce bir konuya yazmıştım galiba; arkadaşım sıfır aldığı Honda ya biraz binip daha sonra tüp taktırmak için görüşmeler yaptı. Servis malum cevapları verdi fakat çözemeyince Honda Türkiye'yi arayıp "Arızalara karşı aracınız garanti kapsamında kalır. Fakat LPG kiti veya montajı ile ilgili arıza olması tespit edilirse tamirat garanti dışı olur."

Peki sonuçta neye karar verdi yani kendisi mi yaptırdı.Ve herhangi bir sorun yaşadımı.
Bende en iyisi Toyota temsilciliğini arayıp net olarak onlardan bilgi almam olacak :)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2016, 10:53:44 »
brc iyidir. biraz daha para verip veya servise  vereceğiniz fark yerine prince taktırın derim. obd li sistemlerin  artısı varmı yokmu tamamen muallak. gereksiz diyenler de çok. ben gereksiz diyenlerdenim. o yüzden kendiniz taktırın brc veya prince olsun. güle güle kullanın.

ek = obd den benim kastım yağlama sistemli lpg kitleri idi. yazılım ve kablo ayrıntıları ise farklı bir durum. yağlama sistemli kitlerin faydası olduğuna inanmayanlardanım.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 15000
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2016, 11:05:49 »
Tayfun Bey,

Sizin yaşadığınız ikilemi bende yaşamıştım. Ankarada 3 tane toyota bayisi var bunların 2 si Landirenzo ile anlaşmış ve landirenzoya servisin bir kenarında yer vermişler. Lpg montajı direk toyota bayisinde yapılıyor. Eğer bayi anlaşmalı yerde landirenzo taktırırsanız şöyle bir avantajı var; herhangi bir sorun yaşadığınızda belki biraz daha hızlı çözülür diye düşünüyorum. Ben Landirenzo düşünmediğim için Ankaradaki Prins bayilerinden birinde montaj yaptırdım 3000 km de. Şuan 15 bin oldu herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Prins 5000 km altındaki araçlara 2 yıl motor garantisi veriyormuş bu kampanyadan faydalanmıştım. Lpg montajından dolayı her durumda servisin dediği gibi, motorda lpg den kaynaklı arızalar garanti dışı kalır geri kalan aksam yine garantidedir. İster serviste ister dışarıda taktırın değişen bir şey yok.
Gönlünüz brc den yanaysa taktırın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 03, 2016, 13:51:11 »
Ferhat kardeş bu ikilemi yaşamamın sebebi bayinin muallak konuşmalarından başka bir şey değil.   :( Kardeşim ya garanti verirsin yada vermezsin.Hem garantiyi lpg firması kendisi veriyor diyorlar hemde benim şahsi olarak yaptıracağım fiyattan yaklaşık 300-400 tl daha fazla istiyorlar.LPG yi takacak brc firması da bayi aracılığı ile taktırırsanız daha iyi olur dedi.Bir sıkıntı olursa onlar kendisi muhatap olur dedi.

Bende sabah toyota müş.hizmetlerini aradım konuştum.Orada ki arkadaş da bayi ile aynı şeyi söylüyor."Tüple ilgili sıkıntı olursa garanti kapsamı dışında kalır" dedi. Bende " o zaman bayiye o kadar para ne diye vereyim" dedim "bazı bayilerimiz insiyatif alabiliyorlar" dedi.Ama ben hiç inanmadım davulbazdaki bir sesi bile kesemeyen bayii tüp konusunda hiç insiyatif alırmı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 7000
  • 18 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 03, 2016, 13:52:38 »
Bende 0 avensisime taktırdım lpg yi bayiide taktırdım motor garantisinden çıkmıyo o zaman bence 300 400 fazla vermeye değer 5 yıl garantisi var sonuçta aracın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #13 : Şubat 03, 2016, 14:27:27 »
Lpg'yi bayi taksa bile "olası bir sorunda garanti dışı kalacaktır" sözü hiç bir zaman değişmez. Bu şekilde ifade etmeleri kendi açılarından doğru, çünkü siz orjinal yakıttan başka bir yakıta geçiyorsunuz sonuçta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 03, 2016, 14:30:09 »
Yani bir de bayiden taktırırsam her şey (muayene, sızdırmazlık vs.) dahil 2900 tl gibi bir fiyat istiyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #15 : Şubat 03, 2016, 14:31:30 »
Yani bir de bayiden taktırırsam her şey (muayene, sızdırmazlık vs.) dahil 2900 tl gibi bir fiyat istiyorlar.

Yılda kaç km yapacaksınız? 2.900tl kiti ne zamanda amorti edersiniz? aracı elde kaç yıl tutacaksınız? bu sorulara cevabınız ne olurdu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Şubat 03, 2016, 14:46:24 »
Firmanın 400 -500 tl fazla fiyat istemesi normal. Sonuçta servis lpg firmasına yer vermiş ve bir anlaşma yapmış ve birazda risk almış, dolayısı ile sizin vereceğiniz o fark bence bayiye gidiyor. Aynı şekilde lpg firmasının sizi bayiye yönlendirmesi de normal çünkü onlar da bayi ile anlaşma yapmış, montajıda orada yapmak istemesi gayet normal. Ben de Landirenzo ile konuşmuştum benide servise yönlendirmişlerdi.

Sonuç olarak lpg ye karar verdiyseniz. Motorun lpg ile alakalı kısmı garanti dışı kalıyor ve lpg firması bu garanti dışı kalan kısmı garanti altına alıyor. Lpg kaynaklı sorun yaşarsanız bayi aracı kontrol ettiğinde eğerki lpg kaynaklı ise sizi serviste yer açtıkları lpg ustasına yönlendircek, ben ise arabamı alıp montaj yaptırdığım yere gideceğim tek fark bu. Benim başıma gelmedi ama bazı durumlarda servis ile lpgci arasında git gel yapan arkadaşlar olmuş. Serviste yaptırırsanız git gel yapmazsınız ve sorunlarınız daha kolay çözülür.

Buna rağmen ben serviste 2250 Tl ye Landirenzo taktırmak yerine aynı paraya Prins taktırmıştım. Bence marka seçiminden sonra iyi montaj yapan yer bulun ve montajda aracınızın başında durun. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 03, 2016, 15:24:46 »
Yılda kaç km yapacaksınız? 2.900tl kiti ne zamanda amorti edersiniz? aracı elde kaç yıl tutacaksınız? bu sorulara cevabınız ne olurdu?

Yani bilmiyorum ama rahat yılda 5000 veya üzeri yaparım diye düşünüyorum.Aracımı da yeni aldım bi 4-5 yıl elimde tutarım büyük ihtimal.

Firmanın 400 -500 tl fazla fiyat istemesi normal. Sonuçta servis lpg firmasına yer vermiş ve bir anlaşma yapmış ve birazda risk almış, dolayısı ile sizin vereceğiniz o fark bence bayiye gidiyor. Aynı şekilde lpg firmasının sizi bayiye yönlendirmesi de normal çünkü onlar da bayi ile anlaşma yapmış, montajıda orada yapmak istemesi gayet normal. Ben de Landirenzo ile konuşmuştum benide servise yönlendirmişlerdi.

Buna rağmen ben serviste 2250 Tl ye Landirenzo taktırmak yerine aynı paraya Prins taktırmıştım. Bence marka seçiminden sonra iyi montaj yapan yer bulun ve montajda aracınızın başında durun. 

Yok lpg firması serviste değil sanayide  :)  bayiden yaptırmak istersen orada ki elemanlardan biri aracı alıyor sanayi deki lpg firmasına götürüyor.Sadece anlaşmışlar işte hepsi bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 03, 2016, 15:45:58 »
5000 km için lpg ye gerek varmı bilmiyorum ama lpg takıldıktan sonra daha fazla km yapacağınız kesin. Madem serviste montaj yapılmıyor ne gerek varki anlaşmalı yerde montaj yapılmasının. Servis, lpg montajından sonra aracın elektrik vb. aksamını kontrol ediyoruz demişti. Demekki sizin bulunduğunuz şehirdeki bayilerin anlaşması farklıymış.

Ben sizin kafanızı biraz daha karıştırayım  :D . Lpg konusunda çok tecrübeli arkadaşlar var gerekli açıklamayı yaparlar mutlaka. 2 farklı bayide sıfır corollaya montaj izledim ve 3. de kendi aracım, biri brc diğeri prinsti. Lpg enjektörleri için açılan delikler kimi benzin enjektörüne epeyce uzaktan açıyor, kimisi uzak açıyor ama ince bir boru benzeri birşey ile uzatma yapıyor, kimide benzin enjektörüne en yakın yerden deliyor. Benim aracımda en yakın yerden açıldı hangisi doğru bilmiyorum ama önemli bir konu bence ve her montajı yapan kişiyi dinledikçe haklı buluyor insan doğal olarak. Umarım benimki doğrudur.  :rofl: 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 03, 2016, 19:34:19 »

Şu an kafamda BRC var , onda da obd dediğiniz sistem varmı bilmiyorum. BRC  firması HDI sigorta yaptırıyorsunuz o zaman garantili  oluyor demişti ama toyotalarda pek sıkıntı olmaz dedi.

Peki sonuçta neye karar verdi yani kendisi mi yaptırdı.Ve herhangi bir sorun yaşadımı.
Bende en iyisi Toyota temsilciliğini arayıp net olarak onlardan bilgi almam olacak :)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Kendisi taktırdı tabi. Bir seneden fazladır biniyor.