Gönderen Konu: YENİ TİP EHLİYETLER  (Okunma sayısı 29971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Ynt: YENİ TİP EHLİYETLER
« Yanıtla #120 : Mayıs 16, 2017, 21:12:38 »
Yeni tip çıkartırken yenileme ya da kayıp arasında ne farkediyor?

Yenisinin malzeme kalitesi nasıl? Eskisi genelde pvc kaplama gerektiriyordu.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #120 : Mayıs 16, 2017, 21:12:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #121 : Mayıs 16, 2017, 21:37:07 »
Ben kaybedip aldığımda trafik tescile gidip sordum,kaymakamlığa git bi kağıt verecekler sırasıyla bölge ve jandarma trafik ardından karakola gelip belge bizde değildir diye onaylat getir ben dosyanı isterim cevap gelirse burdan hallederiz  deyip  vermişlerdi. Kayıp olan yenilenirken zayi 1 yazıyordu bende yazmadılar. Yeni kimliği aldımda ehliyeti yenilemedim. Malzemesi aynı banka kartları gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #122 : Mayıs 16, 2017, 21:48:16 »
Yeni tip çıkartırken yenileme ya da kayıp arasında ne farkediyor?

Yenisinin malzeme kalitesi nasıl? Eskisi genelde pvc kaplama gerektiriyordu.

Yeni ehliyet de kart büyüklüğünde ve kaliteli. Şimdiye kadar silinme vs yaşamadım. İlk günkü gibi ek bir kaplama gerekmiyor.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #123 : Mayıs 17, 2017, 09:38:04 »
Ben kaybedip aldığımda trafik tescile gidip sordum,kaymakamlığa git bi kağıt verecekler sırasıyla bölge ve jandarma trafik ardından karakola gelip belge bizde değildir diye onaylat getir ben dosyanı isterim cevap gelirse burdan hallederiz  deyip  vermişlerdi. Kayıp olan yenilenirken zayi 1 yazıyordu bende yazmadılar. Yeni kimliği aldımda ehliyeti yenilemedim. Malzemesi aynı banka kartları gibi.
Yeni ehliyet de kart büyüklüğünde ve kaliteli. Şimdiye kadar silinme vs yaşamadım. İlk günkü gibi ek bir kaplama gerekmiyor.
Teşekkürler Yaşar, Mutlu.
Yeni ehliyetin kaybolması durumunda yeniden çıkarma bedeli yüksekmiş, 139 Tl sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #124 : Mayıs 17, 2017, 10:07:22 »
biyometrik fotoğraflı yeni ehliyet,normal şartlarda b sınıfı için aile hekiminden alınan sağlık raporu,emniyetten alınan randevu,eski ehliyet,biyometrik 4-5 fotoğraf,son 2 yılda parmak izi verilmediyse,emniyette parmak izi alınmak suretiyle,3 gün içinde kargo ile eve geliyor,geçici 15 gün süreli belge ile yenisi gelinceye kadar araç kullanabiliyorsunuz,değiştirmeyi henüz düşünmüyordum ama eskisinde tc kimlik olmadığı,ve kontrollerde tc kimlik kaydına bakılarak ehliyetin gerçekliği araştırıldığından,almak zorunda kaldım,2026 yılına kadar,bu kredi kartı büyüklüğündeki ehliyeti kullanacağız,yapımı ve kart kalitesi güzel.aile hekimi fiziken tatmin edici görüntü verilemiyorsa göz,ve heyet raporu için sevk edebiliyor.hangi araçları kullanabilineceğide kart üzerinde belirlenmiş durumda.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • 76 kere teşekkür etti
  • 75 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #125 : Mayıs 17, 2017, 10:22:22 »

Hem yeni kimliğin hemde yeni ehliyetlerin ne malzeme kalitesini ne de tasarımını beğendim. Oyuncak gibi geldi bana. Kart boyutunda olması güzel, bazı ayrıntılar eklenmiş güzel ama kimlik çipli olması nedeniyle bozulmaya çok müsait. Zaten uyarı var; sudan , nemden, oradan buradan uzak tutun diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #126 : Mayıs 17, 2017, 15:42:38 »
Gözlükle araç kullanıyorsak ,[eski ehliyette gözlükle yazıyor]
aile hekimine mi gideceğiz hastaneye mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #127 : Mayıs 17, 2017, 16:07:16 »
Gözlükle araç kullanıyorsak ,[eski ehliyette gözlükle yazıyor]
aile hekimine mi gideceğiz hastaneye mi?

Aile hekimiyle şansını dene. Olmazsa mecbur hastane.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #128 : Mayıs 17, 2017, 18:02:27 »
Su, nemden korunacak deniyorsa pvc ye girmemesi mi lazım, girmesi mi iyi olur yeni tiplerin? Pvc'nin sakıncası var mı?

Bir ara konuşulmuştu, ehliyet sınıfı belirlenirken dilekçede yazılacaklar diye ama netleşmemişti. Eskisinde B ile bazı minibüs vb araçlar kullanılabiliyordu, bunlarda nasıl?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #129 : Mayıs 17, 2017, 18:24:15 »
yeni ehliyetimin üzerinde b,b1,d1,f,m yazıyor,büyük harfle yazmadım,şekillerine bakarak yazıyorum,otomobil,pikap,minibüs,traktör,mobilet olduğunu anlıyorum,d1 için son tarih 2021,diğerleri için 2026 son tarih olarak yazıyor, 1967 tarihinde profesyonel ehliyet olarak aldığım da,sadece amatör,profesyonel ve ağır vasıta diye 3 tip ehliyet vardı,geçişler yapılıyordu sırasıyla,şimdi otomatik araç kullanma ehliyeti gibi farklı kategoriler var.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #130 : Mayıs 17, 2017, 19:09:41 »
Su, nemden korunacak deniyorsa pvc ye girmemesi mi lazım, girmesi mi iyi olur yeni tiplerin? Pvc'nin sakıncası var mı?

Bir ara konuşulmuştu, ehliyet sınıfı belirlenirken dilekçede yazılacaklar diye ama netleşmemişti. Eskisinde B ile bazı minibüs vb araçlar kullanılabiliyordu, bunlarda nasıl?
Eskiden 8'di şimdi 18'e çıkarıldı benimki e+d günü var diye yenilemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #131 : Mayıs 17, 2017, 20:30:47 »
Çok güzel bilgiler vermişsiniz, çok faydalı.

Şimdi B yerine en ideali hangisi alınabiliyor ayrıca bir işleme gerek olmadan? Sağlık raporunda ya da başvuru dilekçesinde belirtiliyor gibi bir şeyler kalmış aklımda, doğrusu ne acaba? Otomobil, küçük minibüs, otomobil arkası römork, karavan vs içine alan.
İki harf yazacak anladığım kadarı ile ehliyette.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 17, 2017, 20:33:49
B-D1 olabiliyor sanırım, dilekçede mi belirtmek lazım? Başka alternatif yok herhalde. Peki römorklu otpmobil kullanabiliyor mu bu şekilde?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #132 : Haziran 17, 2018, 20:19:31 »
BE sınıfı için hangi işlemler gerekiyor? Ehliyet yenilemede direk talep ediliyor mu, ayrı işlemler ile mi alınıyor bu sınıf?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #133 : Mart 27, 2022, 17:22:01 »
Egm herkese sms göndermeye başladı arkadaşlar. Yıl sonuna kadar eski ehliyetleri yenilemeyi unutmayın diye.....

Bu arada 5 sene önce ehliyet yenileyen arkadaşların d c gibi b sınıfından üst sınıf ehliyetler 5 yıl yenileme şartı olduğu için bizim akrabaya b sınıfı araç kullanmasına rağmen ehliyet kamyon sınıfı olduğu için ehliyeti yeniletmişler görevliler benim merak ettiğim kullanmadığı araç için yeniletmek zorunda mı bunun net açıklaması nedir?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #134 : Mart 27, 2022, 18:16:43 »
Egm herkese sms göndermeye başladı arkadaşlar. Yıl sonuna kadar eski ehliyetleri yenilemeyi unutmayın diye.....

Bu arada 5 sene önce ehliyet yenileyen arkadaşların d c gibi b sınıfından üst sınıf ehliyetler 5 yıl yenileme şartı olduğu için bizim akrabaya b sınıfı araç kullanmasına rağmen ehliyet kamyon sınıfı olduğu için ehliyeti yeniletmişler görevliler benim merak ettiğim kullanmadığı araç için yeniletmek zorunda mı bunun net açıklaması nedir?

iyide nerden bilsinler senin hangi aracı kullandığını. Ehliyeti neyse işlemde ona göre yapılır olması gerekende budur zaten.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #135 : Mart 27, 2022, 22:11:07 »

İlgili sınıf araçları kullanma süren bittiğinden sistemden düşülüyor sadece b ile devam ediyorsun diye biliyorum abi. Artık malum ehliyet yanında yoksa polisler sistemden bakabiliyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 144000
  • Model Yılı: '13
  • 170 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #136 : Mart 28, 2022, 10:28:11 »
Ben yaklaşık 1 yıl önce (veya daha az süre önce) ehliyetimi kimliğe yüklettim. Acaba tekrar bir işlem yapmam gerekli mi? O günden beri ehliyet taşımıyorum yanımda. Zaten kırılmıştı.
Cep telefonları;
Trafikte sosyal medya takibi veya  Kırmızı ışıkta beklerken mesajlaşma için DEĞİLDİR.
Sağa veya Sola dönerken önce sinyal sonra dikiz aynaları LÜTFEN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #137 : Mart 28, 2022, 13:41:02 »
kimse sormuyor ki, Ankarada mı öyle bilmiyorum ama pandemi süresince her durdurulduğumda sadece kimlik soruldu, ehliyeti cüzdandaki yerinden çıkardığım son tarihi hatırlamıyorum... yurt dışında araba kiralarken olabilir (hala eski ehliyet var bende)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 144000
  • Model Yılı: '13
  • 170 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #138 : Mart 28, 2022, 13:45:29 »
kimse sormuyor ki, Ankarada mı öyle bilmiyorum ama pandemi süresince her durdurulduğumda sadece kimlik soruldu, ehliyeti cüzdandaki yerinden çıkardığım son tarihi hatırlamıyorum... yurt dışında araba kiralarken olabilir (hala eski ehliyet var bende)

Ankara'da aynen dediğiniz gibi. Sadece kimlik sormaktalar. Zaten ehliyetler yüklendi kimliğe çoğunlukla.
Cep telefonları;
Trafikte sosyal medya takibi veya  Kırmızı ışıkta beklerken mesajlaşma için DEĞİLDİR.
Sağa veya Sola dönerken önce sinyal sonra dikiz aynaları LÜTFEN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #139 : Mart 28, 2022, 15:57:12 »
iyide nerden bilsinler senin hangi aracı kullandığını. Ehliyeti neyse işlemde ona göre yapılır olması gerekende budur zaten.
Zaten kontrolde tc den sorguladıklarında kullanbileceğin araç sınıfları gözüküyor Ayhan bey sizin altınızda ki araç ile uyumsuzluk var ise cezai işlem uyguluyorlar.

İlgili sınıf araçları kullanma süren bittiğinden sistemden düşülüyor sadece b ile devam ediyorsun diye biliyorum abi. Artık malum ehliyet yanında yoksa polisler sistemden bakabiliyorlar.

Tc yetiyor zaten herşey gözüküyor benim merak ettiğim 5 sene sonra yenilemeyen ehliyetler otomatikman tamamen mi sınıf düşüyor?

Ben yaklaşık 1 yıl önce (veya daha az süre önce) ehliyetimi kimliğe yüklettim. Acaba tekrar bir işlem yapmam gerekli mi? O günden beri ehliyet taşımıyorum yanımda. Zaten kırılmıştı.
Eski ehliyetler için siz yenilettiğiniz için arkada yazan süreye kadar kullanabilirsiniz.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)