Gönderen Konu: çalıntı telefon  (Okunma sayısı 7176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '09
  • 111 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
çalıntı telefon
« : Ocak 05, 2016, 02:10:02 »
iyi akşamlar arkadaşlar. bugun emniyetten gelen telefonla emniyete davet edildim. emniyete gittiğimde kullanmış olduğum note 4 telefonun çalıntı olduğunu söylediler. istanbulda bir şahıs telefonunun bir marketin tezgahında bırakıyor ve başka çalıyor. telefonu çalınan şahıs da hiçbir resmi belge (fatura vs) ibraz etmeden benim **************7 imei nolu telefonum çalındı diyor. telefon modelleri tutuyor fakat benim telefonumun imei no su **************1 ve elimde fatura ve aldığım yerin ithalat belgesi mevcut. aldığım şahıs da şahitlik ediyor. ama yinede telefonum savcılıkta mevcutlu kaldı. akibeti belli değil. telefonu gönüllü bırakmak zorunda kaldım bırakmazsam nöb. hakimden izin alıp zorla alırız dediler işleri zorlaştırmamak ve uzatmamak için rızamla bıraktım. polisler tib ile görüşmüş imei numarasındaki son numaranın tutmamasının hiçbir önemi yokmuş. son numara dışındaki numaralar tutuyosa tamam demiş.
şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim.

Toyota Club Türkiye

çalıntı telefon
« : Ocak 05, 2016, 02:10:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 13000
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Ynt: çalıntı telefon
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2016, 09:05:26 »
Öncelikle geçmiş olsun. İşin hukuki boyutunu bilmiyorum ama şöyle bir kontrol yapılabilir. IMEI'nin son rakamı kontrol amaçlıdır ve belli bir algoritmaya göre hesaplanır. En azından sizin IMEI'mi doğru(evet elinizde faturanız var ama kontrol edin yinede) onunki mi kontrol edilebilir. Son rakam önemsiz diye bir şey olamaz. Adamlar rastgele IMEI yazılamasın diye son basamağı kontrol amaçlı koymuş.

Peki nasıl hesaplanıyor?Bunu yapan siteler var ama IMEI'nin kopyalanma ihtimailine karşı kullanmayın derim. Hesaplaması çok kolay.

IMEI number                                    1    2    3    4    5    6    7    8    9    8    7    6    5    4    ?
Her basamağın iki katını yazıyoruz    2    4      6      8     10    12    14    16    18    16    14    12    10     8
Bütün basamakları topluyoruz    2+4+6+8+1+0+1+2+1+4+1+6+1+8+1+6+1+4+1+2+1+0+8 = 69

Çıkan sayının 10'a bölünebilmesi için 1 eklemek gerekiyor. Bu durumda son rakam 1 olmalı.
Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 122000
  • Model Yılı: '08
  • 144 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2016, 09:22:26 »
ben doğubanktan orjinal s4 telefon aldım, yanlız fatura konusunda anlaşamadık 288 tl kdv istedi bende 1600tl verip faturasız olarak telefonumu aldım. 3 ay sonra cumhuriyet savcısından davet geldi. Telefon çalıntıymış. Aldım telefonu kutusunu vs gittim savcıya,Sıfır olarak satın  aldım faturasını vermedi aldığım yer dedim aldığım kişilerin kartını verdim. kartın arkasında *****imeli cihaz için 1600tl alındı yazıp imzalamışlardı. savcı bey telefon senin, karakoldan arayıp telefonu teslim edin falan derlerse sakın verme dedi, hala telefonu kullanıyorum garantisinin bitmesine yakın savcılıktan kovuşturmaya yer yok diye yazımda geldi.

şimdi benim durumum bu iken sende fatura varsa neden telefonunu aldılar kafam çok karıştı, neden karakoldan aradılar sizi ben hiç karakolla muhatap olmadım.

ayrı bir konu çalıştığım iş yerinden bana ait 2 ad telefon çalındı karakola ifade verdim telefonun imei numaralarından kullanan kişiler tespit edildi belli bir süre sonra kovuşturmaya gerek yoktur diye savcılıktan yazı geldi. çalınan telefonlarım bulunda fakat rehin alınmadı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 111 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2016, 01:10:44 »
sonum hayır ola artık. bu ülkede adalete olan güvenim hiç kalmadı. elimde belge var ama telefonum yok....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2016, 01:56:00 »
telefonu nerden aldiniz ikinci el mi aldiniz yoksa elektronik marketlerden mi sifir olarak teknosa gibi bi yerden aldiysaniz zaten bunu rahatça anliycaklardir faturasi falan varsa insallah telefonunuza kavusursunuz
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Aşk-ı Derun
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '00
  • 11 kere teşekkür etti
  • 108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2016, 08:41:07 »
o savcıyı hsyk ya şikayet edin hiç kimsenin suçsuz vatandaşı mağdur etmeye hakkı yok
Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler.
Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2016, 08:55:45 »
Geçmiş olsun. Yapılanlar tamamen yasal süreç. Çalınan cihazların son kullanıcı için ilgili gsm şirketlerine yazdığınız zaman ilgili gsm şirketi son haneyi göz önünde bulundurmadan sorgu yapar ve cihaz çalındıktan sonra bahse konu imei numaralı cep telefonunun kullanan gsm numarası sahiplerini talepte bulunan kuruma bildirir. Telefonu çalınan kişi ilk etapta faturasını belirtmemiş olabilir olabilir ama daha sonra ispat etmek için gerekli belgeleri sunmak zorundadır. Sizin telefonunuz alınmış ama bu değilki karşı tarafa hemen teslim edilecek. Siz de faturanızı sunmuşsunuz. Savcılık mevcut delilleri inceleyip karar verecektir. Zaten siz telefonu çalınma tarihinden önce kullanmaya başladıysanız sıkıntı yok. Şuan yapmanız gereken dosyanın soruşturma numarasını öğrenerek ilgili savcının yanına gidip görüşmek.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 111 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2016, 02:55:47 »
telefonu bartın da bir türkcell bayisinden aldım.ikinci el olarak aldım. benden önceki sahibinin faturası mevcut. telefon aynı bayiden sıfır satılmış. satın alan şahıs geri vermiş ve bende iki ay sonra telefonu almışım. ben aldıktan 3 ay sonra telefon çalınmış istanbulda. tamamen kendi paramla rezil oluyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2016, 07:44:08 »
Geçmiş olsun Sistem karmaşası öyle çokki. Kızlara askerlik kağıdı gelir,ömründe gitmediği yerde ceza yer. Tedaş'ta çalışan arkadaşa kağıt geldi aynı isim/soyisimde biri piyasayı 400000$ dolandırmış. Bir hafta uğraştan sonra çözdü. T.C. No olmasa ihale buna kalacaktı.Bartın'a selamlar. Şu an kullandığım hattı 21 şubat 2001 cumartesi günü ordan almıştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 408 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2016, 13:35:57 »
Konuyla alakası yok ama sistemin işleyişi bakımından;

Bir gsm şirketinden sadece 3g aboneliği olan hattım vardı. Yaklaşık 1 yıl kullandık,  daha  sonra ihtiyaç ortadan kalktığı için iptal talebinde bulundum. Bana dedilerki isterseniz iptal etmeyelim, numarayı daha sonra normal hata çevirip kullanabilirsiniz (numarası cep numaramla aynı idi sadece alan kodu değişik)  dediler, onun için sizi hesabını bilen tarifeye geçirelim, kullanım olmazsa fatura olmaz, kullanırsanız da işte şu şartlarda fatura gelir dediler,  bende kabul ettim onayladım. Mevcut tarife değişikliğine girdiğim için son faturayı da ödedim. Neyse kredi kartıma otomatik ödeme tanımlı olan fatura için bir ay sonra tekrar fatura ödendiğini farkettim. Müşteri hizmetlerini aradım, dedilerki işte şu tarifenizden dolayı fatura kesilmiş dediler, işin özü o gün benim tarifeyi değiştirmeyi unutmuşlar. Gerekli itirazı yaptım, görüşmeler dinlenmiş  haklı olduğumu teyit ettiler. Tarifem geriye dönük benim istediğim tarifeye geçti, parayı da iade için başvuru yaptım, yakında yatacak inşallah.

Sonuç; inşallah adalet yerini bulur.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 111 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2016, 13:52:42 »
Insallah adalet yerini bulur. Sacma bir adalet sistemi olan ulkede yasiyoruz malesef...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2016, 21:36:21 »
Keşke vermeseydiniz telefonu fatura fotokopisi bıraksaydınız zaten sizin telefonunuzun imeisi ile fatura imeisi tutuyorsa nöbetçi mahkeme sizin malınızı sizden zorla alacak değil ya? İnşallah adalet yerini bulur ama Türkiyede adalet yavaş ve sancılı işliyor malesef işlemlerin uzun sürmesi sizi umutsuzluğa kaptırmasın. Bu arada alan bayiye inşallah vatandaş kimlik fotokopisi olan bir kağıda "... İmei numaralı telefonumu kendi rızamla sattım" yazıp imzalamıştır yoksa faturayla birlikte servis için bıraktım onlarda geri vermedi vs. diyebilir 3 aydır oyalıyordu bayi vs. derse sonuç ne olur bilmiyorum. Helal para geri gelir diyip canınızı fazla sıkmayın yine de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 111 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2016, 00:00:40 »
Telefonu vermeseydim mahkeme karariyla aliriz dedi polisler. Aba altindan sopa gosterdiler. Nasil olsa faturasi vs var hemen alirim geri diye vermis bulumdum. Faturalarin hepsini verdim. Telefonda gitti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2016, 00:18:09 »
Keşke emrah bey mahkeme karari ile alsalardi.Suan elinizde faturaniz var.Karşı dava acabilirsiniz.Savci ile konusmayi deneyin
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2016, 00:26:27 »
Nöbetçi mahkemede lehinize karar çıkardı. İnsan böyle yerlerde düşünme yetisini kaybediyor. Sağlıklı düşünemiyor anlıyorum.  Bu ay malum siteden g3 32gb aradım çoğuda yurtdışı. Şu başlığı okuyunca tırstım. Sıfır alınan faturalı alınana telde bu çıkıyorsa gerisini düşünemiyorum. Biz elden telefon alağız kimseye de derdimizi inandıramayız. Kimlik fotosu istiyorum. Millet üstüne şirket kuracam zannediyor:-)))))
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2016, 07:58:01 »
2008 yılında annem ve babama hattıyla beraber kullanımı rahat olanlardan bayiden sıfır 2 adet telefon aldım. Biri babamın cebinden çalındı. Geçen annemin telefonu sim kart kaydı yapılamadı diye uyarı verdi telefon açık şebeke yok gösteriyor arayınca çalıyor. Kartı değiştirdim yine problem müşteri hizmetlerini aradım kartta bloke var dedı kaldırdı. Şimdide kayıt dışıdır 16.04.2016 tarihinde kapanacaktır diye mesaj geldi. Arkadaş Gsm firmasının ürettirdıği telefondan aldı mesaj geldi kapandı. Bayiye gittim telefon yığılı diyor.Bu ülkede adalet kadın isminden öteye zor gider. Umarım hakkınızda sevindirici karar çıkar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2016, 11:02:59 »
Arkadaşlar mahkeme kararı telefona el konulmak için muhafaza altına alındıktan somra alınıyor. Telefon varsa vermiyorum diye birşey yok. Ya telefon bende değil diyip bşr daha o telefonu kullanmayacaktınız yada şuan olduğu gibi verecektiniz. Şansınız varmış çalıntı şikayetinde bulunan kişi şikayet yerine direk TİB den telefonuda kapattırabilirdi.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
çalıntı telefon
« Yanıtla #17 : Ocak 10, 2016, 20:00:46 »
İmei mumarasının sonu farklı yazmış yanlış okumadıysam. O yüzden TİB den kapanan başka telefon olurdu. Bu arada faturaya kadar bıraktıysanız ve ifade örneği almadıysanız nasıl ispat edeceksiniz ki o telefonun imeisinin sonu farklıydı diye? Fatura da polisin elinde telefonda, polise telefonu ve faturasını bıraktığınıza dair bir belge aldınız mı? Bir de eğer imei sonu farklıysa nöbetçi mahkeme imei farklı niye bu adamın telefonunu almaya çalışıyorsunuz da diyebilirdi. İmei sonu önemli olmasa polisin dediği gibi, ortalık karışırdı örneğin ******5 nolu imeili telefonu çalınan adama gidip *******6 nolu imei ile biten aynı marka numaralarının sadece sonu farklı olan helaliyle kazanıp alan adamın telefonunu versinler, olamaması gerek. Tamamen polisin hatası olmuş saçmalık bu. Cidden çok üzüldüm Allah kimsenin başına vermesin böyle bir durumu ve inşallah en kısa zamanda sorununuz çözülür. Bu arada hafta içi bir gün savcılığa gidip böyle bir durum olduğunu anlatmayı deneyin bir. Belki vicdanlı biridir işlemleri hızlandırıp fazla mağdur olmanızı istemez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 10, 2016, 21:19:41 »
İyi adam belgelendirmeden hiçbir dayanak olmadan gidip faturalı imei numaralı olan telefonları kapattırsın TİP te bunlara uyup kapatsın. Arkadaşın faturalı helal telefonunu. Bu durumlarda çalıntı telefonun satışıyla ilgili mahkemenin takipsizlik kararı varken, sen hiçbir dayanak olmadan mahkeme görülmeden telefona el koy.Savcının haberi bile olmadığını düşünüyorum. Şikayetçinin hiçbir dayanağı yoksa. Karşı şikayette bulunsanız  o polislere bile sorarlar. Vatandaşı mağdur etmekten.
Adam güpegündüz eve giriyor hırsızlık yapıyor gören var ispat var. Sen adamı denetimli serbest bırak. Sonra adamın biri çıksın kafadan imei sallasın sen adamın faturalı telefonuna el koy. Böyle bir dünya var  mı?
Var arkadaşlar...
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 111 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 19, 2016, 18:03:58 »
Dava sonuclanmis telefonu calan kisi olmadigim kamera kayitlarindan anlasilmis ama tum aksi kanitlara ragmen fturali telefonum. Karsi sahsa teslim edilmis. Pazartesi karsi dava aciyorum. Turkiyedeki adalet sistemi malesef cokmus. Bayiden aldigim telefonu belge ile aldiysam calintida olsa geri vermek zorunda degilmisim. Bunuda is isten gecince soylediler adliyeden...................