Gönderen Konu: ABS  (Okunma sayısı 1747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
ABS
« : Aralık 12, 2015, 12:29:09 »
Bu konuda yazılan konular çok eskiydi yeni konu açtım doğru mu yaptım bilemiyorum. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler  :saygi:

Corolla 2009 1.4 D4D aracım var, dün akşam yolda ani bir fren yapmam gerekti 2.viteste gidiyordum tam gaza yüklendim araba şahlandı derken önümdeki aracın stopları yanmıyormuş ve normal yolda küt diye durdu zor farkedip frene yüklendim ve abs devreye girdi ama nerdeyse zor durdum, lastiklerim 2011de takılmış yazlık lastik hava 4 derece civarındaydı.Yağmur kar yoktu yolda kışlıkları da daha alamadım lastikten mi acaba? Bundan önce doblo d3 kasa 2010 model aracım vardı abs devreye girince ayağımı tekmeler gibi olurdu tak tak tak tak diye ses gelirdi corollada öyle olmadı sadece değişik bir ses geldi başka corollada deneme fırsatım da yok. Acaba normal mi? Frenciye gitmek gerekir mi? Ankara'da yaşıyorum 130 bin bakımını 127 binde Dörtnal da yaptırmıştım,arka diskler ve balataları değiştirmişlerdi, şimdi 135 binde araç. Durmasında hiçbir sorun gözlemlememiştim bugüne kadar. Acaba dün yaşadığım şey neydi yardımlarınızı bekliyorum.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Toyota Club Türkiye

ABS
« : Aralık 12, 2015, 12:29:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Ynt: ABS
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2015, 12:42:37 »
Eski abs sistemleri ve aracın ağırlığı birleşince eski araçlarda abs tepkisi neredeyse ayağına tekme vurur gibiydi. Yeni araçlarda ise bu ayağa geri tepmem olayı bayağı hafifletilmis olduğunu düşünüyorum. Örneğin kendi aracimda çok denedim. Tirrrrrrrr yapıyor ayağını hafif titretiyor.  Frende vs sorununuz yok. Merak etmeyin
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2015, 12:53:28 »
Eski abs sistemleri ve aracın ağırlığı birleşince eski araçlarda abs tepkisi neredeyse ayağına tekme vurur gibiydi. Yeni araçlarda ise bu ayağa geri tepmem olayı bayağı hafifletilmis olduğunu düşünüyorum. Örneğin kendi aracimda çok denedim. Tirrrrrrrr yapıyor ayağını hafif titretiyor.  Frende vs sorununuz yok. Merak etmeyin
Ohh içim rahatladı çok teşekkür ederim yanıtınız için :) :)  :alkis:
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2015, 14:10:18 »
Not: ABS fren sistemi durma mesafesini kısaltmaz. Tekerlerin kitlenerek Direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenizi önler.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 12, 2015, 15:51:13 »
Yasir anlattığına göre herşey normal :).
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2015, 17:53:40 »
Yasir anlattığına göre herşey normal :).
Demek ki doblo da her şey anormalmiş ben farkedememişim abi :) İçim iyice rahatladı artık . Tecrübeyle öğreniyoruz bunları sayenizde, daha yaşımız genç öğreneceğiz zamanla inşaallah :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2004 Subaru Forester XT
  • Kilometre: 52000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2015, 13:23:39 »
Not: ABS fren sistemi durma mesafesini kısaltmaz. Tekerlerin kitlenerek Direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenizi önler.
Çok doğru, güzel bilgi için teşekkürler.  :tamam:
abs'nin hemen devreye girmesinde balataların ve lastiklerin rolü büyük , yan sanayi balata ve ömrünü doldurmuş lastik abs'nin daha erken devreye girmesine neden oluyor bu da durma mesafesini arttırıyor.
bende bayiden ilk aldığımda abs  garip geldi 1 hafta sonra bayiye gidip "kontrol edin, galiba bi sorun var" demiştim. sorun yok demişlerdi  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 15, 2015, 13:37:15 »
Ben de 2006 Corolla var havalar soğuduğunda yazlıklar varken 1-2 fren olayı olmuştu hatırladığım kadarı ile çok fazla ayağa vurmuyor titreşim modunda ama fren sisteminden baya kütürtü tarzında sesler geliyor .Boş müsait bir yolda tekrar deneyin ani fren yapıp 30-40 km hız yeterli olacaktır kütür kütür diye abs vurma ses pedalda hafif titreme varsa lastiklerden cavlama sesi gelmiyorsa araç saga sola asılmadan fren basıldığı istikamette kalıyorsa sorun yok demektir .Ben fren balataları yeni değiştiğinde sokakta ileri geri baya fren denemeleri yapmıştım frenler baya iyiydi :D
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2017, 11:02:14 »
bu sabah yaşadım bu olayı lambalarda önümdeki araç anı durdu yerler de ıslaktı eğer abs olmasa kesin direksiyon hakimiyetini kaybederdim abs nin ayağımı titrettigini en bariz hissettiğim frendi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2017, 15:10:42 »
Lastikler ne olursa olsun, özellikle kuru günler sonrası ilk çiselemede çok dikkatli olmak lazım. Asfalt-lastik sürtünme katsayısı dramatik şekilde azalabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2017, 17:47:45 »
Lastikler ne olursa olsun, özellikle kuru günler sonrası ilk çiselemede çok dikkatli olmak lazım. Asfalt-lastik sürtünme katsayısı dramatik şekilde azalabilir.

Hakan'a katılıyorum. Geçen yaz Eylül ayında, normal sıcaklıkta bir günde, hafif çiseleyen yağmurda, lastiklerim 2011 orijinal Dunlop iken virajda öyle bir kaydım ki az daha bir kamyonun altına giriyordum. Lastiklerimin dişleri oldukça iyi olmasına rağmen hem lastikler eskimiş ve sertleşmişti hem de çiseleyen yağmurun azizliğine uğradım.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 21, 2017, 18:12:47 »
Einstein'ın bir teorisi vardı sanıyorum bununla ilgili abi ama tam hatırlayamadım bilenler varsa hatırlayacaktır. Özetle yağmurun ilk çiseleme anında ve çiselemeyi durdurmadan hemen önceki anında yeryüzüne uygulanan elektriksel tepkimenin büyüklüğü ve dolayısıyla da çok etkilenildiğini söylüyordu.