Gönderen Konu: Opel Astra 1.6 CDTI mi yoksa Toyota Corolla 1.4 D-4D mi?  (Okunma sayısı 9341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
Opel Astra 1.6 CDTI mi yoksa Toyota Corolla 1.4 D-4D mi?
General motorun yapmış olduğu cdti ve multijet motorlar sağlam bu biliniyor. Ancak geniş kapsamda baktığımız zaman elektrik, elektronik arızalarından, araba için trim sesine kadar, hangisi daha az sorunsuzdur? Yani kullanıcı dostudur?
Bu durumda motora bakmadan komple genel anlamda sorunsuzluk için hangisini tercih etmeliyim?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 19 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Opel Astra 1.6 CDTI mi yoksa Toyota 1.4 D-4D mi?
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2015, 00:41:30 »
Opel i bilmiyorum ama 9 yıllık d4d motorda 144bin km ye geldik ilk sahibiyiz bundan 1.5 yıl önceye kadar babamdaydı artık benim oldu bakımları düzenli yaptırdık tek arzası akü şarj dinamosu oldu onu da serviste hallettirdim ücret karşılığı, şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. Opelleri bilmiyorum ama sağlam diye duydum hangisi iyi yorum yapmak istemem. Yol tutuş olsun sağlamlık olsun az yakması olsun hiç üzmedi. Konforu da gayet iyi 9 yılın verdiği hafif cızırtılar tıkırtılar var ama motor sesi neredeyse yok o hafif sesler rahatsız etmiyor. Yol sesini alıyor o da bence kötü birşey değil sonuçta yola tutunduğumu da hissettiren bir direksiyon hissiyatıyla gayet tatmin ediyor insanı. Yeni kasada yol sesi alıyor mu bilmiyorum. Bunlar benim gözlemlerim. Opel kullanan arkadaşlarda opel hakkında yorumlarını yapar karşılaştırma size kalmış içinize hangisi siner hangisi kafanıza yatarsa onu alın bence iyi akşamlar :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
Ynt: Opel Astra 1.6 CDTI mi yoksa Toyota Corolla 1.4 D-4D mi?
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2015, 14:03:27 »
Opel'in 1.6 dizeli eski bir motor değil yani yuzbinlerce km yol yapan yok. Ama en yakın arkadaşım geçen yıl aldı ilk çıktığı zaman 1.6 136 hp olandan. Yakında 3.bakıma sokacak 45000 kmye yaklaştı. Bugüne kadar hiçbir problemi olmadı sadece 1 kere bakım dışında servise çağırdılar yazılım güncellemesi için. Arkadaşımın gerçekten aşırı sert kullanmasına rağmen 6bucuk 7 litre kadar ortalama tüketimi var. Arabayı da gerçekten öyle böyle kullanmıyor :) Arabada öyle bir kuvvet ve tork var ki gel de basma yani o derece. Kocaeli de meshur bi rampa var Santral Yokuşu. Bilen bilir. Resmi rakamlara göre yuzde 18 eğimi var. Ama yüzde 25 oldugu söyleniyor. Aşagı her inisimde stres oluyorum. O rampayı 5. Vitesle tırmanıyor araç... Ve 1500 kiloluk bir arac bu. Yeni kasanın 200 kg kadar zayıfladıgı düsünülürse bir de...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 1000
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2015, 14:45:38 »
Opel Astra 1.6 CDTI mi yoksa Toyota Corolla 1.4 D-4D mi?
General motorun yapmış olduğu cdti ve multijet motorlar sağlam bu biliniyor. Ancak geniş kapsamda baktığımız zaman elektrik, elektronik arızalarından, araba için trim sesine kadar, hangisi daha az sorunsuzdur? Yani kullanıcı dostudur?
Bu durumda motora bakmadan komple genel anlamda sorunsuzluk için hangisini tercih etmeliyim?

Opel'in yeni astra da kullandığı 1.6 136bg lik motoru multijet den farklı bir motordur. Bir opel yetkilisi bu bilgiyi paylaşmıştı.

Motor olarak opel diyebilirim ancak araç olarak corolla. Gerçi yeni astra yı denemedim ancak corolla çok füturistik bir tarza sahip ve ülkemiz koşullarında daha iyi bir imajı var. Trim sesi corolla da da var, ancak istenmeyen sesler konusunda opelin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2015, 14:51:56 »
Opel'in astra da kullandığı 1.6 cdti multijet den farklı bir motordur. Bir opel yetkilisi bu bilgiyi paylaşmıştı.

Motor olarak opel diyebilirim ancak araç olarak corolla. Gerçi yeni astra yı denemedim ancak corolla çok füturistik bir tarza sahip ve ülkemiz koşullarında daha iyi bir imajı var. Trim sesi corolla da da var, ancak istenmeyen sesler konusunda opelin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
Evet yeni 1.6 dizelin multijetle bir alakası yok. Opel'in kendi motoru. Zaten multijetle kıyaslanmayacak kadar sessiz ve titresimi az. Araçlarla çok haşır neşir olmayan biri içerdeyken dizel olduğunu anlayamaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Benzin+Lpg
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 20100
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 49 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2015, 15:23:09 »
Ben bu kıyaslamayı kafamda yapmış, aracı 2 kez test etmiş biri olarak yeni nesil motor ve kasanın en az 4-5 sene güncelliğini koruyacak olmasınında etkisiyle bugün Kırmızı Opel Astra K Dynamic 1.6dizel 136 beygir otomatik aracın kaporasını verdim.Ocak ayının ilk haftası MTV yide ödememek adına anlaştım ve teslimi yapacaklar.Araç her C sınıfı kadar kaliteli diyebilirim.İç tasarım, dış tasarım vb şeyler herkesin kişisel görüşü olmakla birlikte aracın piyasada güncel araçlar içinde en iyilerden biri olduğunu düşünüyorum.Toyota almak çok isterdim ama sıfır araç almak için yola çıkınca 1.4 dizel motorun ömrünü, kişisel olarak tamamladığını düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2015, 15:47:36 »
halen 1.3 cdti astra kullanıcısı olarak, ayrıca daha öncesinde benzinli 1.33 toyota da kullanmış biri olarak kendi adıma opel astra dan yana tercih kullanırdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 62500
  • Model Yılı: '13
  • 11 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 25, 2015, 14:50:25 »
Eski bir Astra J kullanıcısı olarak tavsiyem Opel'den yana.

Toyota sevenlerin en büyük vurgusu sorunsuzluk üzerinedir, o kasa Astra'yı ilk çıktığında aldık ve 4 sene kullandık bu sürede bakım dışında birkaç kez yazılım güncelleme için çağırmışlardı, bir kez de devirdaim hortumunun klipsi gevşediği için hortum değişti. Yetkili serviste değişim maliyeti 35 TL olmuştu.

Toyota bu sağlamlık algısını elbette bakkaldan almadı, bugüne kadar gelen kullanıcı deneyimleri oluşturdu algıyı ancak günümüz şartlarında bilinen markaların pek çoğu benzer şekilde sorunsuz araçlar üretebiliyor.
Tabi ki her nevi üründe olduğu gibi üretim hatasına sahip bir araca denk gelip çok muzdarip olanlar da vardır ancak ben genelleme anlamında yazdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 25, 2015, 16:26:19 »
Araçların sorunsuzluğu kullanımına da bağlı. Düzenli bakım ve dikkatli kullanımda ekstrem durumlar hariç hiçbir araç kolay kolay arıza vermez.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '15
  • 18 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2015, 16:27:53 »
astranın yeni kasa avantajınıda katarsak bende astra derim ama arada aynı donanımlarda astra en az 6 7 milyar daha pahalı bunuda hesaba katmak lazım.O reklamlarda çıkan masajlı deri koltuklar 6.500 tl matrix farlar 4.500 tl o fiyarlara bence çooook fazla benim düşüncem ve en boş modele konulmuyo bunları koydurmak için donanımında en az dynamic olması lazım astranın opsiyonları çok boşu gerçekten çok boş oluyo.Bende astrayı daha üstün görüyorum ama corolla çok daha ekonomik kıyaslarken bunuda düşünmek lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 25, 2015, 17:20:49 »
astranın yeni kasa avantajınıda katarsak bende astra derim ama arada aynı donanımlarda astra en az 6 7 milyar daha pahalı bunuda hesaba katmak lazım.O reklamlarda çıkan masajlı deri koltuklar 6.500 tl matrix farlar 4.500 tl o fiyarlara bence çooook fazla benim düşüncem ve en boş modele konulmuyo bunları koydurmak için donanımında en az dynamic olması lazım astranın opsiyonları çok boşu gerçekten çok boş oluyo.Bende astrayı daha üstün görüyorum ama corolla çok daha ekonomik kıyaslarken bunuda düşünmek lazım
Aynı fiyatlarda her donanımda Astra daha doludur. Astra'daki opsiyonları Corolla'da paranızla da alamıyorsunuz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2015, 18:38:23 »
Toyota'nın da pek de sorunsuz olduğu söylenemez bence artık. Hele bu 1.4 dizel motor ise. Toyata bu motor ile nam yapmış durumda çünkü :)
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '15
  • 18 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 25, 2015, 19:19:47 »
Aynı fiyatlarda her donanımda Astra daha doludur. Astra'daki opsiyonları Corolla'da paranızla da alamıyorsunuz...

Yapmayın lütfen aynı fiyatda toyota daha oluyo ama ben olsam bütçem yeterse bende astra alırdım ama toyota daha ucuz bu bi gerçek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 46000
  • Model Yılı: '13
  • 9 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2015, 19:56:54 »
astranın dizel motorların geliştirilmesinde ısuzu ciddi rol oynadı .
hatta astranın motor ecusunda ısuzu yazıyor. bi arkadaşım soruyodu ısuzu kamyon markası ne alaka diye ama ısuzu japonyanın en büyük dizel motor üreticisidir..
d4d de toyotayla isuzu beraber geliştirildi diye biliyorum ama tam emin değilim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Şu anda paylaşacağım kişisel bir iletim bulunmuyor
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 29, 2015, 22:34:19 »
ekonomi diyorsan corolla alip gec dostum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 127000
  • Model Yılı: '05
  • 31 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 29, 2015, 22:38:45 »
1,4 tercih yapmazdım ben. 1,6'dan aşşası kurtarmaz şu saatten sonra, istedikleri kadar güçlü tork vs yapsınlar.
Hayat bize hiç yeşil ışık yakmadı. Biz de kırmızıda hiç durmadık.
Benim yollarım patikadır, çamurdur, rampadır, pusludur.
Çıkarım senle her yola TOYOTA.