Gönderen Konu: COROLLA 1.6 VVT-I 2004 / Subap ayarı  (Okunma sayısı 26927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Ynt: COROLLA 1.6 VVT-I 2004 / Subap ayarı
« Yanıtla #40 : Ekim 18, 2015, 12:40:12 »
Şaban bey kimse size yazmayin veya yazdiklariniz hatali gibi bir üslup kullanmadi.Siz sorununuzu anlattiniz yaşayan duyan fikri.olan söyledi.
Ama siz ısrarla bunu kabul etmiyorsunuz. Lpg den.kaynakli bu subaplar da oluşan hasari yeni subap değişimi ile hallediyorlar.
Size bunu söyleyen forum uyelerini dikkate almiyor yada kabul etmiyorsunuz.Kendi dediginizde israr ediyorsunuz.
Bana göre çelişki de olanda sizsiniz.
Sanayide burada kulaklarinizin isitmek istediği cevabi ariyorsunuz.
Dediğiniz sorunun benzeri verso  aracimdada var.İsrarla söylüyorum. Bakiniz ara baglanti ile bile silindirlerin durumuna bakabiliyorlar.benimAracin 2-4 başlangıç asamasinda.Araç 97 binde ve 30 binde lpg takılmış.
Şahsen  bende bu sekilde yapmayi düşünüyorum sizde bunu dikkate alirsiniz yada almazsiniz bilemem, aracinizi sağda solda fazla kurcalatmayin.
Bu şekilde yüksek devirlere cikmadan kullanin.Zaten subaplar belirli süre sonra iyice asindiginda titreme daha.cok artacak.Bekleme anina.stop edinceye.kadar kullanin.
Bu.sekile gelmesi icinde 20-30bin km  rahat yaparsiniz
2011 d4d Corolla

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ekim 18, 2015, 12:40:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 09, 2015, 23:11:14 »
Subap ayarından sonra yakıtım gayet düştü. LPG'yi 2.44'ten almama rağmen şehir içi 27 kuruş gibi bir tüketim değeri sergiliyorum.

60,00 TL'ye 110 KM (54 kuruş) gibi menzil yaptıktan sonra bu değerleri tekrar yakalamak gayet güzel.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 45
  • Model Yılı: '13
  • 56 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Kasım 10, 2015, 08:21:59 »
Merhabalar.

LPG'li araçlarda zaman geçirmeden, aracın subapları yıpranmadan üst kapağı açtırıp gerekli işlemleri yaptırmanızı tavsiye ederim. Herhangi bir sorun olsun veya olmasın, LPG'li araç sahipleri subap ayarı konusunda hassas olmaları gerekiyor ki ileride daha büyük maliyetler çıkmasın. Subap ayarı bir arıza veya bir şey eksiliği değil, gereksinimdir.

Arkadaşlar aracınızı söktürmeye meraklı olmayın. Çoğu parça sökülüp takıldıktan sonra tam olarak yerine oturmaz. Yenisi ile değişmesi veya taşlama gerektirir. Çoğu usta dediğimiz adamlarda bunların hiçbirinin farkında değildir. Saniyede ki adamlara fazla gereksiz güven duymayın. Aracınızda hiç arıza olmasa dahi sırf sökme takma işleminden dolayı size ileride masraf çıkarabilir.(normalde oluşmayacak masraflar bunlar)

Saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #43 : Kasım 10, 2015, 08:25:58 »
Arkadaşlar aracınızı söktürmeye merak olmayın. Çoğu parça sökülüp takıldıktan sonra tam olarak yerine oturmaz. Yenisi ile değişmesi veya taşlama gerektirir. Çoğu usta dediğimiz adamlarda bunların hiçbirinin farkında değildir. Saniyede ki adamlara fazla gereksiz güven duymayın. Aracınızda hiç arıza olmasa dahi sırf sökme takma işleminden dolayı size ileride masraf çıkarabilir.(normalde oluşmayacak masraflar bunlar)

Saygılar
Merhaba.

İyi niyetinizden şüphe yok Mustafa Bey fakat ben de keyfî olarak üst kapağı açtırmadım.
Mesajımda ileride daha büyük sorunlar açmaması için subap konusuna hassiyetle yaklaşılmasını tavsiye ettim.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 45
  • Model Yılı: '13
  • 56 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Kasım 10, 2015, 08:33:58 »
Yüksel bey, sizle ilgili değil yazdıklarım sadece yazınızda geçen bir cümle çoğu kişiye gereksiz evham yaptırıp başlarına bela açabilecek sonuçlara çıkabilir. Çoğu usta denen kişiler ne yaptığının farkında değildir.

Kendim makine mühendisiyim ve imalat sanayinde çalışıyorum. Montaj ve imlat konusunda 4 yıllık tecrübem var. İnsanlar farkında değildir ancak montaj esnasında çoğu parça bir tak-sökten sonra kullanımaz hale gelir. Ancak sanayide ki ustalar bu parçaları aynen yerine takarlar. Dikkatli olmakta fayda var.

Kendi aracınızı elbette en iyi siz tanırsınız ve gerekli işlemleri yaptırmanızda iyi bir kullanıcı olmanızı gösterir. Zaten aracın yakıt tüketiminde anormallik olduğunu belirtmişşiniz işlem yapmanız sizin için kesinlikle gerekliymiş.

Sorunlarınızın çözülmesine sevindim. İyi günlerde kullanın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 10, 2015, 12:12:20 »
Yüksel kolay gelsin, benim vitaram 65000 km de. Yetkili servisteki arkadaşla ön fren disklerini kontrol için araçla dolaşmaya çıktığımızda araç çekişten düşmüş biraz subap ayarı yapalım mı dedi. Fiyat olarak da pulların hepsi taşlanırsa 520 ye kadar çıkar dedi. Benim öğrenmek istediğim ise subap ayarı gerektiğini nasıl anlarız. Aracımın motor sesi gayet normal, rolantisinde hiç titreme yok 700 devir civarı sabit (ısınınca), yakıtı sınıfına göre normal.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 33500
  • 23 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Kasım 10, 2015, 12:18:56 »
selamlar herkese konuyla ilgili şöyle
 bi sorum olacak geçen yıl bende de 1.6 VVT,i motorlu LPG li bi avensis vardı yaklaşık 40 bin km  lpg de kullanılmıştı. araçta rölanti de titreme - devir de oynama vs..vs.. sıkıtnılar vardı forumda da çok yazdım saolsun arkadaşlar yardımcı olmaya  çalıştı..

neyse bende subap ayarı için talepte bulundum servis hiç bulaşmadı bile otomatik ayarlanıyor bunlar deyip topu taça attı...izmir de özel bi toyota servise götürdüm orda da önce komprsyon testine sokup subap ayarı gerekmez değerler  normal çıktı dediler...

sorum şu bu yaklaşım doğru muydu??yani kompresyon testi ile subap ayarı gerekip gerekmediğine karar verilebilir mi??
eski corollacı yeni Hondacı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Kasım 10, 2015, 18:12:27 »
 bi sorum olacak geçen yıl bende de 1.6 VVT,i motorlu LPG li bi avensis vardı yaklaşık 40 bin km  lpg de kullanılmıştı. araçta rölanti de titreme - devir de oynama vs..vs.. sıkıtnılar vardı forumda da çok yazdım saolsun arkadaşlar yardımcı olmaya  çalıştı..
kompresyon testinin güzel geçmesi siboplarda yanık olmadığını gösterir, sibop kapağını açtırarak sibop ayarlarını kontrol ettir, sarsıntı olması için sıkı sibop vardır ve böyle binersen sibop yakar.
neyse bende subap ayarı için talepte bulundum servis hiç bulaşmadı bile otomatik ayarlanıyor bunlar deyip topu taça attı...izmir de özel bi toyota servise götürdüm orda da önce komprsyon testine sokup subap ayarı gerekmez değerler  normal çıktı dediler...

sorum şu bu yaklaşım doğru muydu??yani kompresyon testi ile subap ayarı gerekip gerekmediğine karar verilebilir mi??
kompresyon testi ile yanık sibop veya bozuk silindir piston sekman anlaşılır. eğer sarsıntı kompresyon değerleri düzgün olduğu halde varsa sıkı sibop ayarı olduğu düşünülür ve sibop ayarları kontrol edilir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Kasım 11, 2015, 10:35:21 »
Yüksel bizim araçta hafif bir titreme vardı, üst kapak açıldı subaplara bakıldı sıkıntı yok,ayara da şu an gerek yok denildi,senin, arabaya, subap ayarı yaptırmanın tek nedeni yakıt sarfiyatının artması mı idi?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '11
  • 21 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Kasım 11, 2015, 19:24:26 »
Konunun ilk mesajini okudum ve benimde bi sorunum var acaba subap ayarindanmidir diye sormak isterim.
Giderken ani gaz kesmesi oluyor ama yuksek vites dusuk devirde mesela 5. Vites hiz 50.60dayken gaz kesik kesik gelior. Ayriyetten rolantide arac isininca falgalanma oluyor ama bayavi dalgalanior. Bunlarin sebebi nedir acaba subap ayarindan olabilirmi. Hangi ustaya goturduysem sorunu bulamadilar bobinler saglam bakildi diorlarki vvti motor titremee dalgalanma olur sikinti yok devam diorlar ama benim icim rahat değil.
Valvematic over 4000 rpm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Kasım 11, 2015, 19:57:12 »
kompresyon testi ile yanık sibop veya bozuk silindir piston sekman anlaşılır. eğer sarsıntı kompresyon değerleri düzgün olduğu halde varsa sıkı sibop ayarı olduğu düşünülür ve sibop ayarları kontrol edilir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 836 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Kasım 14, 2015, 10:27:00 »
Yüksel kolay gelsin, benim vitaram 65000 km de. Yetkili servisteki arkadaşla ön fren disklerini kontrol için araçla dolaşmaya çıktığımızda araç çekişten düşmüş biraz subap ayarı yapalım mı dedi. Fiyat olarak da pulların hepsi taşlanırsa 520 ye kadar çıkar dedi. Benim öğrenmek istediğim ise subap ayarı gerektiğini nasıl anlarız. Aracımın motor sesi gayet normal, rolantisinde hiç titreme yok 700 devir civarı sabit (ısınınca), yakıtı sınıfına göre normal.
Merhaba abi.

Abi araç dediğiniz gibiyse ve herhangi bir şikayetiniz yoksa cebinizden para harcamanızı tavsiye etmem.
Ayriyetten hiç bir kontrol yapmadan servis sorumlusu nasıl subap ayarı gerektiği kanısına varmış ki ? Benim ustama "Subap ayarı yapalım şuna" diye gittiğimde, "Dur bakalım ilk önce değerleri ölçelim, gerekirse yaparız" demişti.
Servis sorumlusunun hissettiği çekiş düşmesi farklı sebeplerden de olabilir yani. Ya da aracınızı sevdiğinizi anlayıp, bunu fırsata çevirmek istemiş de olabilir. :)

Yine içiniz rahat etmezse külbütör kapağını söktürüp, subapları ölçtürün.

Merhabalar.

İyi bir ustaya baktırmanızı tavsiye ederim. Yetkili servis uğraşmak istememiş.

Bildiğim kadarıyla kompresyon testiyle subap ayarı isteyip istemediği anlaşılmaz, sentille kontrol edilerek anlaşılır.Gittiğiniz usta sizi farklı anlamış olabilir.

Yüksel bizim araçta hafif bir titreme vardı, üst kapak açıldı subaplara bakıldı sıkıntı yok,ayara da şu an gerek yok denildi,senin, arabaya, subap ayarı yaptırmanın tek nedeni yakıt sarfiyatının artması mı idi?
Merhaba Mehmet abi.

Abi benim sıkıntım yakıt ve 2000 devirde vuruntu yapmasıydı.
En büyük sebebi de yakıttı. Ben kuruş olarak yazıyorum fakat LT olarak bakıldığında 110 KM'de 24.5 LT yakıyordu, deli bir rakam. :) Gerçi bunda LPG ayarının bozulmuş olması da etkendi, tek suçlu subaplar değildi fakat sadece LPG ayarıyla geçebilecek bir problem de değildi.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 261 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Kasım 14, 2015, 14:30:38 »
Aracının tekar eski haline dönmesine sevindim Yüksel.Bu vuruntuyu anlamıyorum Yüksel ben,ses mi yapıyo bi yerden vurma sesi mi geliyor,yani bu vuruntu nedir kardeşim?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Kasım 16, 2015, 16:49:24 »
Yüksel geçmiş olsun tekrardan umarım durum iyidir bir sıkıntın yoktur. Benimde son zamanlarda sübap ayarı sorunum çıktı ortaya. Araç 187000 kmde benzinli lpg yok ama rölantideki dengesizliği hissediliyor çekiş düşüklüğü ve yakıt artmasını net bir şekilde hissediyorum. Muhtemelen benzinli olduğu için  sadece ayar kaçıklığı var sübap kollarındaki boyda uzama olmayacağını tahmin ediyorum konun gerçekten faydalı oldu çok teşekkür ederim :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 8 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Kasım 28, 2015, 01:44:58 »
Arkadaslar siboplarla alakali sikintimi asmis durumdayim sanirim. Gerci suan tecrube asamasindayim. Ben bu konu ile alakali bu bolumde (cozulemeyen sorun ) ile acmistim detaylari ve sureci ve gerekli bilgileri tecrubeleri oradan takip edebilirsinz. Tum bu konu ile alakali geri beslemelirimi ordan devam edecem.
2007 mod. 1.4 g.punto 2007-2013
2005 mod 1.6 vtec AT euro civic 2013-2014
2001 mod 1.6 vvti AT corolla 2014-2015
2015 mod 1.6 cvt megane3

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Kasım 28, 2015, 12:39:53 »
Arkadaslar siboplarla alakali sikintimi asmis durumdayim sanirim. Gerci suan tecrube asamasindayim. Ben bu konu ile alakali bu bolumde (cozulemeyen sorun ) ile acmistim detaylari ve sureci ve gerekli bilgileri tecrubeleri oradan takip edebilirsinz. Tum bu konu ile alakali geri beslemelirimi ordan devam edecem.

Şaban bey konunun linkini atar mısınız?
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 261 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Kasım 28, 2015, 21:36:38 »
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '04
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Şubat 12, 2019, 11:54:35 »
Selamün aleyküm konu en son 2015 te kalmış ama bura varken başka biyere daha yazmadım.
geçen günlerde allah kimsenin başına vermesin bir kaza atlattım çok şükür canımıza birşey olmadı sadece maddi hasarlı bir kazaydı. herneyse tamirattan sonra araba benzinden gaza geçerken stop etcek gibi gaz kesiyor öyle devam ediyordu. hava filtre kutusu ve hortumları falan değiştiği için olabilir belki dedim ama bişey çıkmadı gaz ayarı yaptırmak için gittiğimdede usta bağladığı cihazda bir ekran gösterdi.
yavaş yakıt kesme: -20,3%
hızlı yakıt kesme : -17,1%
ve buna dayanarak sen önce bi motorcunla görüş sübap ayarı yaptırman lazım dedi.  herzaman gittiğim ustamda 350-400 masrafın olur acelesi yok ama yaptırmak lazım dedi. devamında daha büyük sıkıntı yada masrafa yol açarmı bilemedim. çok bekleme taraftarı değilim ama şu sıra aracı bırakamıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Şubat 12, 2019, 18:19:27 »
başka bir ustadan daha fikir alın,eğer subap ayarı ile çözülecekse neyse ama açmışken subapları değişelim noktasına gelirse rakam çok yükselecek.forumda sürekli önerilen çorum lpg firması var,ona da gidin,olay lpg mi motor mu oradan da fikir alın,sonra birlikte düşünelim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Şubat 12, 2019, 19:55:16 »
Aracınızda sibob ayarı diye birşey yok,aracınızda ki siboblar şimli fincan tarzında olanlardan ve sibob ayarını yağ basıncıyla yapar sökülmeden dışarıdan ayar müdahalesi yapma şansınız yok söküldüğü zamanda sadece ayar yapılarak kapatılmaz öyle olsa dahi sadece silindir kapak contası 400 tldir (tahmini) siz iyi bir ustaya gidin ve işin hakkı neyse o yapılsın öncesinde Tokay abi'nin dediği gibi çorumdaki LPG servisne bir uğrayın.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 12, 2019, 19:57:52
Benzinde çalışmada sıkıntı yoksa zaten motorla ilgili bir durum olacağını zannetmiyorum,belkide basit bir işlemdir LPG filtresi vs gibi bir durumda olabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.