Anket

Trafik kuralına uymanızda en çok hangisi etkili olur?

Zaten kurala uyarım
Trafik tabelası
Art arda olan trafik tabelası
Polis aracı
Trafik polisi
Araç içi ya da navigasyon trafik uyarısı
Ceza miktarı
Başkalarının da o kurala uyuyor olması
Araçta yanınızda bulunanlar

Gönderen Konu: Trafik kuralına uymanızda en çok hangisi etkili olur, sizi kurala uymaya sevkeder?  (Okunma sayısı 6165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi

Ceza için yöntem aramaya gerek yok. Dünyada uygulanan ve gayet güzel işleyen yöntemler var. Mesela gelire göre trafik cezası. O ay gelirin 100 bin TL mi, kırmızıda geçtin mi, öde o zaman 10 bin TL. O ay gelirin 1000 lira mı, öde o zaman 100 TL.  Bir daha mı yaptı, katla iki katına. Yeter mi yetmez. Sigorta priminiz risk değerlendirmesine göre çıkmıyor mu. Nasıl ki daha önce kaza yaptıysan ve suçluysan risk grubun değişiyor ve sigorta primlerin artıyor.Buna trafik cezalarını da dahil et. Son bir yılda 5 tane hız cezası mı yemiş, katla sigorta primini 5 katına, ödesin. Bunun örnekleri fazlasıyla mevcut.

Bu söylediğiniz de ülkemiz için çok uygulanabilir bir sistem değil ne yazık ki.. O söylediğiniz yöntemin uygulandığı sistemlerde toplam vergi geliri içinde kurumlar vergisinin ki payı %70, gelir vergisinin payı ise %30.. Ülkemizde ise oranlar tam tersi.. !!!

Vergi kaçırmanın/vergiden kaçınmanın bu kadar kolay olduğu bir ülkede gelire göre ceza sistemi olur mu hiç? Ben bugün bordrolu çalışan olduğum için işadamı olarak bildiğiniz bir çok insandan daha fazla vergi ödüyorum..Onların evleri, arabaları yatları katları var.. ama gelirlerine baksanız yılda 1000 TL anca kazanıyorlar.. Oysa ki ben ayda 1000 TL vergi ödüyorum..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '20
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Her konulan trafik kuralindan her konulan trafik levhasina kadar hepsinin bir onemi/anlami olduguna inaniyorum. Sadece uymak yetmez arkadaslar bence yarinlarimiz olan cocuklarimizida kucuk yastan itibaren neden/sonuc iliskisiyle anladuklari boyutta anlatmak lazim.
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Bu millet korkmadan hiç bir şeye uymaz.
Kademeli olarak artan ceza sistemi, şehiriçinde radarlar olmadıktan sonra...

Şehiriçinde bu kadar trafik ihlalleri varken, şehirdışından radar niye pusu kurar anlamıyorum.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Tapatalk'tan anketi göremiyorum ama trafik kurallarına her şeyden önce trafikteki diğer bireylere saygılı olmak için uyarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
direk "ahlak" ile ilgili bir mevzu aslında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 121000
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
direk "ahlak" ile ilgili bir mevzu aslında.

Bence de Ahlak ile alakalı bir konu enes katılıyorum sana..
Örnek vereyim, Vialand AVM'ye ne zaman gitsem, Engelli otopark kısmına sürekli Hayvan'ların park ettiğini görmek içimi burkuyor.
2 adım az yürüyecek diye ve otopark'ta yer olmasına rağmen yine engelli otoparkına araba park etmek nasıl birşey anlamıyorum..
Foto çekip egm sitesine yolladım fakat muhatap avm yönetimi imiş.. Çivisi çıkmış memlekette,çırpınıyoruz gibime geliyor ama pes etmek yok..
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Örnek vereyim, Vialand AVM'ye ne zaman gitsem, Engelli otopark kısmına sürekli Hayvan'ların park ettiğini görmek içimi burkuyor.
2 adım az yürüyecek diye ve otopark'ta yer olmasına rağmen yine engelli otoparkına araba park etmek nasıl birşey anlamıyorum..
Foto çekip egm sitesine yolladım fakat muhatap avm yönetimi imiş.. Çivisi çıkmış memlekette,çırpınıyoruz gibime geliyor ama pes etmek yok..

http://www.trthaber.com/haber/turkiye/plakalardan-engelli-isareti-kalkti-8961.html

Plakaya göre yorum yapıyorsanız diye belirtmek istedim.  :saygi: 2011 yılının haberiymiş :) Benim daha yeni haberim oldu  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • 270 kere teşekkür etti
Plakaya göre yorum yapmıyorum, ne zamandan beri engelli'ler düz vites araba kullanıyor, inenleri görmesem tamam diyeceğim..
Benim bildiğim engelli araçlarının çoğu otomatik oluyor,plakadan ibare kalkmış olabilir..
Arabadan inen hayvanları görünce, inene insan demek gelmiyor insanın içinden..
1-2 kişi söylemeye çalıştı nerdeyse kavga çıkıyordu,dediğim gibi hayvan işte :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Plakaya göre yorum yapmıyorum, ne zamandan beri engelli'ler düz vites araba kullanıyor, inenleri görmesem tamam diyeceğim..
Benim bildiğim engelli araçlarının çoğu otomatik oluyor,plakadan ibare kalkmış olabilir..
Bunların engelli yerine park etmesi kadar doğal bir şey var mı? Bahsettiklerinize bakarsak zihinsel engelli bunlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
 Bazı durumlar için, fındık, fıstık taşımak fena olmaz.
 İşte adalet, ahlak, düşünce engelli olanlar da var. Onların yüzünde düzgün insanlar da hem stres yapıyor, hem doğruyu öğrenmeye çalışan gençler yanlışa yönlenebiliyor. Çünkü böylelerinin haksız fayda sağlaması yeterli şekilde önlenmiyor. Adalet denen şey gerçekten çok önemlidir toplumlar için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Bülent bey ikinci bir duum kaç tane engelli aracını acaba engellinin kendisi kullanıyor onuta tartışmak gerek. Millet sırf mtv ödememek için hasta yakını üzerinden engelli muafiyetli araba alıyor.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi

Bülent abi engelli araçlar ve engelliler hakkında ne kadar bilginiz var bilmiyorum ama şunu bilin dışarıdan bakıldığında belli olmayan hastalıklarda var . Sizin gördüğünüz araçtan inen kişi belki sağlamdır ama o araçtan indiğine göre çok yakın engelli bir tanıdığı illa ki var .O adam sağlam olsa bile oraya tanıdığı engelli birisini almaya gelmişte olabilir . Diyelim dediğiniz gibi adam domuz gibi sağlam ve oraya engelli tanıdığını almaya değil gezmeye geldi etik olmamasına rağmen oraya park etme hakkı var . Engelli park yerlerine park etme hakkı kişiye değil araca veriliyor diye biliyorum .

Düz vites konusunda ise aracı engelliler kullanamıyor daha doğrusu o araçları alanlar araç kullanacak durumda olamadıklarından ve aracı yakınları kullanacağından ister düz ister otomatik tercih edebiliyorlar .

Bülent bey ikinci bir duum kaç tane engelli aracını acaba engellinin kendisi kullanıyor onuta tartışmak gerek. Millet sırf mtv ödememek için hasta yakını üzerinden engelli muafiyetli araba alıyor.

Mehmet abi mesela beni örnek verebilirsin araç babamın ama ben ve kardeşim kullanıyoruz . Babamın araç kullanabilecek bir durumu yok . Ne yapalım aracın turşusunu mu kuralım . :)

Engelli aracını engelli kullanacak diye de bir şey yok .Nasıl ki sizin aracınızı istediğinize kullandırma özgürlüğünüz var engellinin de bu özgürlüğü var .Engelli tanıdığının üzerine araç alanlarda sonuçta tanıdığından habersiz alamıyor . Engelli bir kişi kendisine verilen bu hakkı başkasına kullandırıyorsa da burada kimsenin konuşma hakkı yok bu onun kararıdır . Bu hakkı kullandırırken kendisi de belki kullandırdığı kişiden maddi manevi yardım alıyordur bunu kimse bilemez .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '06
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Aslında genelde uyarım. çok nadir olmakla beraber çok acil işim varsa veya trafikte sataşıp çok sinirlendiren olursa gaza gelebilirim. Makas atmam son anda farketmemişsem kırmızıda geçmem hız kurallarına yüzde 90 uyarım. (bazen aştığım oluyor ama nadir)Tabi irili uyafklı her kurala yüzde yüz uyarım diyemem ama bu konuda hassasım. trafikte başkalarının can güvenliğini düşünür, geçiş önceliğine saygı duyarım.haksızlık yapmamaya dikkat ederim. Kurallara uymama neden olan şeyleri sıralarsam 1- taşıdığım insanların-çoğunlukla ailem- can güvenliğini düşünürüm. 2-Diğer araçlardaki insanların ve yayaların can güvenliğini ve haklarını -kul hakkı hassasiyetinden- düşünürüm. 3- Arabamı severim arabama zarar gelsin istemem. masrafı kim karşılarsa karşılasın. 4- Ceza almak istemem orta direğim ben tabiri caizze ip üstünde cambazlık yapıyoruz geçim konusunda- ekonomik dengelerim bozulsun istemem. 5- Öğretmenim ve öğrencilerime kurallara uymanın gerekliliğini anlatıp kendim uymazsam kendimi iki yüzlü hissederim. 6-Düzgün herkesin kurallara uyduğu bir trafikte yol almak huzur verici ,güvenli ve zevkli gelir bana. Bunun içinde önce ben kurallara uyar herkesin uymasını isterim 7- son olarak trafikte bana haksızlık yapan veya can ve mal kaybına neden olabilecek şekilde tehlikeli araç kullananları gördüğümde çok pis söverim. Bana da sövülmesini istemediğimden kurallara uyarım. :) Bazen ben de istisnai de olsa uymamazlık yapabiliyorum. ama en azından sıkıntıya neden olduğum insanlardan özür dilemekten asla gocunmam.
Herkese Adalet...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
 Mehmet ve Mahmut'un yaklaşım ve bilgileri de iyi oldu.
 Aslında o park yerleri engelli araçları için değil, içinde engelli bulunduran ya da Mahmut'un dediği gibi belki öyle birisini almaya gidenler için uygun park alanlarıdır ve buna hamile vb kişiler de dahildir. Amaç; geniş alanda, araç kapısının rahat açılmasını sağlamak ve tesis yaya giriş kapısına yakın olmaktır. Burada kontrol vs tabi ki de önemli ancak buraları kullanan kişiler de düşpnceli olmalı. Orası park fırsat alanı değil, zorluğu nispeten kolaylaştıran alanlardır ve buna uygun kişilerce kullanılmalıdır. Yanlış yapanın üste çıktığı bir kültür yaygınlaştığında da bu hassaslık ortadan kalkıyor. Halbuki kültürel olarak orayı haksız kullanan kişi utanmalı ve toplumca da utandırılmalıdır.
 Ceza yanında ödül sistemi umarım oluşturulur, ceza dışında ifşa da belli düzende oluşturulabilir. Yani ana amaç; kurala uyan ve kurala çoğunlukla uyan(istisna dışında) ile kurala uymamayı alışkanlık haline getireni ayırmaktır.

Mehmet Nuri bey, 5. madde özellikle anlamlı ve güzel bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • 270 kere teşekkür etti
Hakan'cım dediklerinize aynen katılıyorum,  Mehmet ve Mahmut'un dedikleri de doğru, bence orayı haksız yere işgal eden önce kendi utanmalı,doğru diyorsun..
Biraz da vicdan meselesi. Buna bilerek kırmızı ışık ihlali de dahil, emniyet şeridinden araba sürmek te dahil  vs vs, örnekleri arttırabiliriz..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi

bülent abi o senin dediğin durumla birçok avm'de karşılaşıyorum. sadece vialand'da değil. marmara forum, istanbul forum vb. fark etmez. direk olarak kul hakkıdır o abi. allah'a saygısı olmayandan insana saygıyı nasıl beklersin. yarın öbür gün son saatte(kıyamet-ahiret) hep bunlar çıkacak karşımıza. namazlar, oruçlar kısaca insanın direk olarak allah'a olan sorumluluklarını allah ön planda tutmuyor. dolayısıyla ben biliyorum ki ve inanıyorum ki önce insanın insana olan sorumlulukları sonra insanın diğer tüm mahlukata(hayvan, bitki hatta eşya bildiğiniz tahta duvar..) olan sorumlulukları; genel tutum davranışları bizi o sıkıntılı durumdan kurtaracak. işte bu avm'lerdeki hayvanatlar gibi yaparsak da aynı derecede "o gün" bizi batıracak.
bunlar allah katında daha değerli ve daha öncelikli. ailemden böyle gördüm; böyle inanıyorum ve hayatımı bu doğrultuda idame etmeye çalışıyorum. allah'ın izniyle zararlı çıkmayız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • 270 kere teşekkür etti
bülent abi o senin dediğin durumla birçok avm'de karşılaşıyorum. sadece vialand'da değil. marmara forum, istanbul forum vb. fark etmez. direk olarak kul hakkıdır o abi. allah'a saygısı olmayandan insana saygıyı nasıl beklersin. yarın öbür gün son saatte(kıyamet-ahiret) hep bunlar çıkacak karşımıza. namazlar, oruçlar kısaca insanın direk olarak allah'a olan sorumluluklarını allah ön planda tutmuyor. dolayısıyla ben biliyorum ki ve inanıyorum ki önce insanın insana olan sorumlulukları sonra insanın diğer tüm mahlukata(hayvan, bitki hatta eşya bildiğiniz tahta duvar..) olan sorumlulukları; genel tutum davranışları bizi o sıkıntılı durumdan kurtaracak. işte bu avm'lerdeki hayvanatlar gibi yaparsak da aynı derecede "o gün" bizi batıracak.
bunlar allah katında daha değerli ve daha öncelikli. ailemden böyle gördüm; böyle inanıyorum ve hayatımı bu doğrultuda idame etmeye çalışıyorum. allah'ın izniyle zararlı çıkmayız.

Enes, ben de az çok bunları demek istedim aslında,arkadaşlar da belirtmiş zaten. İnsan da biraz vicdan da olacak,dediğin gibi birçok avm'de karşımıza çıkıyor bu durum maalesef... Saygı olmadan da birşey olmuyor maalesef kardeşim :) 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '12
  • 106 kere teşekkür etti
  • 142 kere teşekkür edildi
Enes, ben de az çok bunları demek istedim aslında,arkadaşlar da belirtmiş zaten. İnsan da biraz vicdan da olacak,dediğin gibi birçok avm'de karşımıza çıkıyor bu durum maalesef... Saygı olmadan da birşey olmuyor maalesef kardeşim :)

Bursa carrefour otoparkında güvenlikler fotoğraflarını çekiyor. Büyük ihtimalle polise şikayet ediyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
Kul hakki ve can guvenligi.
Kurallara uymayanlar icin yeni bir formul bulundu. Iranlandali  :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
Aslında trafik kurallarına uyanlar için düşük vergi uygulaması,daha uygun kasko gibi teşfik edici uygulamalar olsa daha az ceza ,daha kazasız sorunsuz trafik olabilir..