Anket

Trafik kuralına uymanızda en çok hangisi etkili olur?

Zaten kurala uyarım
Trafik tabelası
Art arda olan trafik tabelası
Polis aracı
Trafik polisi
Araç içi ya da navigasyon trafik uyarısı
Ceza miktarı
Başkalarının da o kurala uyuyor olması
Araçta yanınızda bulunanlar

Gönderen Konu: Trafik kuralına uymanızda en çok hangisi etkili olur, sizi kurala uymaya sevkeder?  (Okunma sayısı 6168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
 Selamlar...
Karayolunda araç kullanmaktasınız ve bildiğiniz gibi bu işlem belli kurallar ile çerçevelenmiştir. Peki o anda sizi o kurala uymaya en çok hangisi teşvik eder. Örneğin yaya geçidine yaklaşıyorsunuz ya da olması gerekenden hızlı gidiyorsunuz vs.

Ankette 3 oy hakkı bulunmaktadır. İyi düşünüp cevap vermek lazım. Sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizi en çok hangisi uyarır, kurala uymaya sevkeder?
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2015, 13:36:54 »
Çok ceza yediğimden mecburen kurallara uyuyorum :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Hakan abi bizim toplumun çoğu ya polisi görünce yada kamerayı görünce kurala uyuyor. Duyarlı vatandaş sayısı çok az. Onlarda bizim forumdakiler. [emoji12] [emoji12] [emoji12]
Gerçi kurallara uymayıp radar cezası yiyip polis tuzak kuruyor tezini savunan arkadaşlarda yok değil [emoji16]

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Sevdiklerim... ve Allah sevgisinden mütevellit Kul Hakkı...
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
Ynt: Sizi en çok hangisi uyarır, kurala uymaya sevkeder?
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2015, 13:51:08 »
Çok ceza yediğimden mecburen kurallara uyuyorum :islik:
Aslında aynı olan bazı ihlallerde bir yıl içinde ilk ihlal düşük cezalı, sonra artan oranda olmalı. Bu şekilde ihlal yapan ile ihlal yapmayı alışkanlık haline getiren de ayrılır. İhlal yapmayana da ödül olmalı.

Katılıyorum Mehmet. Yalnız ilginç durumlar da oluyor, geçen ay çık farklı hız sınır uyarı tabelaları gördüm, genel olanları yazmıyorum ama 82 ve 40km/s ilginçti. İşin ilginci, 40 olan yerde uymaya çalışmak da ayrı problemdi. Gerçi orada kesin kontrol olsa herkes uyar, kimse için de tuhaf atraksiyonlar oluşmazdı.
 Bir de şehirler arası kimi yerlerde sabit radar oluyor ama aynı noktada hız tabelası yok. Bu da sürücüleri tereddütte burakıyor. Halbuki bir kaç tabela ile ve net şekilde uyarı olsa, belki %100 olmasa da, büyük oranda uygunluk sağlanabilir.
 Bazen denk geliyorum, şehirler arası yol ve ekranlı(hız gösteren ki, bazıları kalibre değil gördüğüm kadarı ile) yerde 50km/s uyarısı var. Ancak burada o hıza uymaya çalışanlara yolu ve o cihazın kayıt yapmadığını bilen büyük araç sürücüleri maalesef büyük tehlike oluşturuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yorgun Yillarim
  • Model Yılı: '12
  • 137 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
Kurallara uymamak ne demek!
Hayat zaten kurallar bütünüdür. Yaşamı kaliteli hale getirmek ve zevk alabilmek için kurallar vardır. Bu sebeple uymamak büyük bir hata!
Zaman Sadece "SEVGİYE" yenik düşer,
Geri kalan her şeyse "ZAMANA"...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '14
  • 129 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Öncelikle hız tabelaları tam olmalı. Her meskun mahale 50 km yazılmış. Bana göre  öyle olmamalı. Copy paste gibi. Sonra da radar koyabilirler istediği yere.
2014 1.6 Auris Touch

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 572 kere teşekkür etti
En çok yüksek hızdan ceza yemişim Kaç mı ? 78 km..hız kurallarını ihlal etmekten çok dikkat ettiğim halde..Hız sınırı 70 ,%10 tolerans ve ben 78 km ile cezayı çok yedim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
Hız sınırlarınada uymak büyük marifet. Sözde şehir içi 50 şehirler arası 90 duble yollar 110 otoban 120 ama gel geleli  şehirler aradında giderken sürekli farklı farklı hız tabelaları mevcut. Keza tünellerde öyle. Bakıyorum şehirler arası duble yol 110. Tabela var tünele giriş 80 eğerki otobüs yavaşlamıyorsa bende o şekil gidiyorum. Bilmediği  yol baktım ki insanlar sabit hızla gidiyor. Anlıyorum ki bir sıkıntı var. Sollamak için bile hız sınırlarını ihlal etmiyorum ne olur ne olmaz.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 572 kere teşekkür etti
Trafiğin  akışına uymak en iyisi ,hızlı ya da yavaş..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
90 km/s tabelası olan yolda seyir ederken bir anda 50 km/s tabelası olan ancak o hıza indiğinizde arkanızdan korna ve sellektör yoğunluğundan hız kesemiyorsanız burada ciddi problemler var demektir. Bana göre bazı meskün mahallerdeki 50 km/s tabelaları çok yersiz. Trafiği gereksiz yoğunlaştırdığı gibi kazaya da sebebiyet vermektedir. Buna benzer yerlerdeki hız sınırlamalarının daha güncel olması gerektiğini düşünenlerdenim. Hatta bazen yalıtımı yüksek olan araçlarda fark edemiyorsunuz bile hız sınırını ihlal ettiğinizi. Bu da ayrı bir olay. Avantaj veya dezavantaj olduğu da tartışılır tabi....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Psikoloji dersinde gormustuk. Yurtdisinda insanlar uzerindeyapılan bir deneyde ; Insanlari kurallara uymayi tesvik etmek icin odul sisteminin, ceza sistemine göre daha etkili oldugu gorulmustur.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 572 kere teşekkür etti
Evet bizde çok etkili. :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
 Aynen İlke.
Uyarı tabelalarının standart levha ya da ışıklı olmasına göre de algılama derecesi farkediyor bir araştırmaya göre.

Hemen herkes, kurallara uyarken kimi zaman oluşan baskıdan şikayetçi. Çünkü kimileri uyarken, kimileri uymuyor, en büyük sorun bu.
 Zaten trafik denetlemeden daha önemlisi, sürücülerin denetlenmesi gerek, bilgi düzeyleri ne diye. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ben kurallara uyuyorum ancak benim uyduğum kuralı yanımdaki araç ihlal edince ve bu yaptığının yanına kar kaldığını görünce enayi gibi hissetmekten kendimi alıkoyamıyorum.. >:(

Bizim ülkemizde ödül sistemi işlemez..öyle bir bilincimiz yok.. düşünebiliyor musunuz tüm cezaların kaldırılıp onun yerine 1 yıl boyunca ihlal yapmayanları ödüllendirdiklerini.. trafiğe çıkılmaz!

Bizim için en iyi sistem bence kademeli ceza sistemi.. 10 yıllık şöförlüğüm ve 5 yıldır da sürekli olarak aracım var.. bu süre boyunca ilk kez geçen ay ceza ödedim, 70 km hız sınırı olan yerde 78km ile.. (onu da eşim yedi ama ben ödedim:D ) Şimdi benim, yılda 5 kere hız sınırı ihlali yapan adamla aynı cezayı ödemem müstehak mı? Diyeceksiniz ki sonuçta o da aynı cezayı 5 kere ödüyor. Ancak onun kuralları düzenli ihlal ettiği, can ve mal kaybına sebebiyet verme ihtimali daha yüksek..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
Ben kurallara uyuyorum ancak benim uyduğum kuralı yanımdaki araç ihlal edince ve bu yaptığının yanına kar kaldığını görünce enayi gibi hissetmekten kendimi alıkoyamıyorum.. >:(

Bizim ülkemizde ödül sistemi işlemez..öyle bir bilincimiz yok.. düşünebiliyor musunuz tüm cezaların kaldırılıp onun yerine 1 yıl boyunca ihlal yapmayanları ödüllendirdiklerini.. trafiğe çıkılmaz!

Bizim için en iyi sistem bence kademeli ceza sistemi.. 10 yıllık şöförlüğüm ve 5 yıldır da sürekli olarak aracım var.. bu süre boyunca ilk kez geçen ay ceza ödedim, 70 km hız sınırı olan yerde 78km ile.. (onu da eşim yedi ama ben ödedim:D ) Şimdi benim, yılda 5 kere hız sınırı ihlali yapan adamla aynı cezayı ödemem müstehak mı? Diyeceksiniz ki sonuçta o da aynı cezayı 5 kere ödüyor. Ancak onun kuralları düzenli ihlal ettiği, can ve mal kaybına sebebiyet verme ihtimali daha yüksek..
Fehmi abi çok doğru söylemiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Kurallara uymayı pek sevmeyenler için en caydırıcısı orada veya yakınlarda bulunan ekip aracı. İlke güzel bir noktaya değinmiş,  ödül yönteminin kullanılması farklı sonuçlar verebilir.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '11
  • 92 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
Öncelikle hız tabelaları tam olmalı. Her meskun mahale 50 km yazılmış. Bana göre  öyle olmamalı. Copy paste gibi. Sonra da radar koyabilirler istediği yere.

Cafer bey bu konuda sizinle aynı fikirdeyim. Aslında bunun en büyük nedeni şehir içi ve dışı yok kavramının malesef ülkemizde daha oturamamış olması. Bizim için en iyi yol kısa olanıdır ya hani  :D. Bence yanlış hiçbir şehirler arası yol asla şehir - ilçe - hatta köyün içinden bile geçmemeli. Çevre yolunun mantığını bir anlasak olay çözülecekte karayolları bi haber malesef. Şehir planlama denilen bir ilim / bilim var ama bizde lak lak odası yada çay molası olarak görünen yerler malesef. Herhangi bir kişi şehir içine girmek isteyebilir ve ozaman şehir içi hız sınırlarına uygun olarak yol almak zorundadır. Ama ben şehir içine girmek istemiyorum. Dur kalk yaparak ülke ekonomisinede zarar vermek istemiyorum. Yapılan çevre yolları ilk maliyetleri yüksek gibi görülsede zamanla kendilerini amorti ederler. Ama şehir planlamanın desteği ile 10 sene sonra şehrin içinde kalmayarak, şehrin gelişimini çevre yolundan uzak tutarak. Ancak ozaman bu hız sınırları anlam bulur.

Son olarak ben tüm hız sınırlarına uyarım yeterki tabela olsun  :alkis:  :D
<3 Sen Benim Her Gece Efkarım.... <3
             ÇoK SeVDiK Be ABİ!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '12
  • 106 kere teşekkür etti
  • 142 kere teşekkür edildi
Size oldumu bilmem ama şehirler arası yolda şehir içine girince ( köy, kasaba ) en sağ şeride geçip 70 e düşüyorum. Davarın biri gelip "sağ şeritte" selektör yapıyor.... Genelde kamyoncu yada tırcılar yapıyor bunu. Nasıl ehliyet alıyorlar hayret.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 13000
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Trafik kurallarının olmasının bir nedeni olduğu için uyarım. Sevdiklerim, ödeyeceğim ceza miktarı veya polis korkusu olması anlamsız geliyor bana. Çünkü herkes uyarsa sevdiklerinize bir şey olmayacağı gibi ceza da ödemek zorunda kalmazsınız, trafik polisine yakalanma korkusuna da yaşamazsınız. Bazıları kurallara uymadığı(ve yaptıkları yanına kar kaldığından)için diğerleri de uymuyor veya yerine göre uyamıyor. Mesela duraktaki yayaların içine dalıyor ama akşamı dışarıda geziyor veya arkandaki öküz tampona yapışmış, ağzından salyalar akıtarak selektör yapıyor. Dahası var. Otobanda en sağ şeritte 90 km/s ile giderken arkadan aralıksız selektör yapıp yol istiyor. Tramvaya korna çalıp, geçmek için yavaşlamasını istiyor. Daha geçen hafta kaza yaptım. Sebep? Öküzün biri şerit değiştirirken sinyal vermesi gerektiğini ve aynalardan sağını solunu kontrol etmesi gerektiğini bildiği halde yapmaya gerek görmediği için. Sadece sizin kurallara uymanız başınıza bir şey gelmesini önlemiyor maalesef.

Ceza için yöntem aramaya gerek yok. Dünyada uygulanan ve gayet güzel işleyen yöntemler var. Mesela gelire göre trafik cezası. O ay gelirin 100 bin TL mi, kırmızıda geçtin mi, öde o zaman 10 bin TL. O ay gelirin 1000 lira mı, öde o zaman 100 TL.  Bir daha mı yaptı, katla iki katına. Yeter mi yetmez. Sigorta priminiz risk değerlendirmesine göre çıkmıyor mu. Nasıl ki daha önce kaza yaptıysan ve suçluysan risk grubun değişiyor ve sigorta primlerin artıyor.Buna trafik cezalarını da dahil et. Son bir yılda 5 tane hız cezası mı yemiş, katla sigorta primini 5 katına, ödesin. Bunun örnekleri fazlasıyla mevcut.

Ama ne olduğunu söyleyeyim. Siz bütün kurallara harfiyen uyuyorsunuz. Ve bu kurallara sırf kendinizin, sevdiklerinizin, başkalarının hayatına değer verdiğiniz için uyuyorsunuz ama yakalansa bile küçük bir para cezası ile yırtacağını farkında olan ve kuralları hiçe sayan veya kuralları gereksiz gören kendini bilmezin biri yüzünüzden sizin ve sevdiklerinizin hayatını kararıyor.

Bu işin bir de devlet tarafı var ki o konuya hiç girmiyorum.
Toyota Corolla 1.6 Premium Multidrive S