Gönderen Konu: Trafik kazaları!.  (Okunma sayısı 3933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Trafik kazaları!.
« : Temmuz 15, 2015, 08:41:58 »
 Selam...
Maalesef, çok sık ve üzücü trafik kazası haberlerleri alıyoruz ekranlardan. Bu konuda olumlu yönde fiziksel ve kültürel gelişmelerin olması gerekiyor. Özellikle yaklaşan bayram tatilinde, yollarda daha da dikkatli olmak gerekiyor.
 Araç kullanmak ciddi bir iştir, özellikle trafiğe açık alanda!.

Toyota Club Türkiye

Trafik kazaları!.
« : Temmuz 15, 2015, 08:41:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
Ynt: Trafik kazaları!.
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2015, 09:40:09 »
evet abı haberlerde bayram uzerı her gun cok kotu kaza haberlerı yayınlanıyor. ızleyınce ınsan cok uzuluyor. ama en can sıkan haber kamyonet kasasında tasınan ıscıler abı. sureklı bu sekıl kazalar oluyor ve can kaybı oldukca yuksek.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2015, 13:20:50 »
Gerçekten öyle, o her haber başka hikaye aslında. Çok üzücü şeyler. Hem araç ve yolların güvenliği hem de insanların buna bakış açısı geliştirilmeli. Gerçekten de araç kullanmak ciddi bir olay.
 Araçların maalesef reset tuşu yok, sonradan üzülmek yerine önlem almak lazım.
 O işçilerin ve şimdi ailelerinin durumu, kaldırımda çiçek satan çiçekçi, kaldırımda yürüyen hamile öğretmen hanım ve niceleri...

Hepsine "kaza" deniyor ama bu genelleme bazı durumlar için yanlış bir terim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 180
  • Model Yılı: '14
  • 175 kere teşekkür etti
  • 129 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 15, 2015, 13:23:46 »
Araç kullanmak ciddi bir iştir, özellikle trafiğe açık alanda!.
Sonuna kadar katılıyorum
Otomobillerimize binip trafiğe çıkıp ya pikniğe ya düğüne ya gezmeye gittiğimiz için hep bir eğlence aracı olarak gördük görmeye de devam ediyoruz.
Fabirkanız olduğunu düşünün ve bir forklift operatörü alacaksınız. Mutlaka tecrübeli birisini alırsınız, değil mi? Niye tecrübe ararsınız? Çünkü o aracı kullanmak ciddi bir iştir de ondan. Otomobil kullanmanın da ciddi bir iş olduğunu kavrayıp bir de trafikte yapayalnız olmadığımızı anlayabildiğimiz gün herşey çok farklı olacak. Ancak hepimizdeki bencillik, en önde ben gideyim, ben hemen geçeyim zihniyeti gitmediği sürece çok duyacağız böyle haberleri maalesef.
Gerçekten öyle, o her haber başka hikaye aslında. Çok üzücü şeyler. Hem araç ve yolların güvenliği hem de insanların buna bakış açısı geliştirilmeli. Gerçekten de araç kullanmak ciddi bir olay.
 Araçların maalesef reset tuşu yok, sonradan üzülmek yerine önlem almak lazım.
 O işçilerin ve şimdi ailelerinin durumu, kaldırımda çiçek satan çiçekçi, kaldırımda yürüyen hamile öğretmen hanım ve niceleri...

Hepsine "kaza" deniyor ama bu genelleme bazı durumlar için yanlış bir terim.
Çok basit bir şey anlatacağım; dün tamamen şehiriçi yolda normal bir şekilde ilerliyorum arkadan da bir Kangoo geliyor. Hız kesme tümseğine yaklaşıp frene dokunduğum anda arkadaki arkadaş hemen soluma çıkıp beni geçme derdindeydi. Öyle sabırsız ki fren lambaları yanar yanmaz korna eşliğinde sola geçiyor. Bu arada ben 40km/s hızla ilerliyorum yani şehiriçine uygun. Öyle ki karşıdan da araç geliyor ve aradan bisiklet anca geçer bu arkadaş o aradan koca Kangoo' yu geçirmeye niyetleniyor. Hemen ilk fırsatta kenara çekip yol verdim. Uysan katil olmak işten değil. Bu arada onca telaşesine rağmen arka arkaya gittik onca yolu. Ettiği kâr ancak bir otomobil boyu kadar işte.
Hülâsâ; trafikte sürücülerin yaptığı hareketlerin %75-80' ine anlam veremiyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2015, 13:43:23 »
Aynen, aslında araçları onlar kullanmıyor, süper egoları onları kullanıyor ve maalesef buradaki süper iyi bir şey değil çoğu zaman. Daha çocukluktan yetersizlik duygusu ve sürekli rekabet aşılanıyor. Bu şekilde de tatmin olmaya çalışıyorlar. Bu sistemin değişmesi şart.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 15, 2015, 13:44:49
Çünkü eskiden yanlış yapan utanırdı, şimdi uyarsan daha da üste çıkılıyor, daha fazla yanlışlar yapılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2015, 14:33:57 »
Hırslı,saygısız,seviyesiz insanların azalması veya çoğalmasına bağlı olarak kazalar da azalır veya artar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 15, 2015, 15:09:40 »
Arkadaşlar yolculuğa çıkmadan birine sadaka verin ,bu çok önemli ve yolculuğa çıkarken en bildiğiniz duaları okuyun...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Mayıs 11, 2017, 17:22:08 »
Maalesef yine bir kural tanımaz ve görevini yapmaya çalışan bir savcımız ve polis memurumuzun yitirilmesi.
Yollar net bir şekilde ve kısa zaman içinde güvenli hale getirilmeli. Bu çok zor değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2017, 11:28:00 »
sorun o kadar çetrefilli ki neresinden tutalım,eğitim şart,eğitim şart diye bir söylem var, psikolojik testlerle işe başlayıp,ruh sağlığı bozuk olanlara engel çıkarılmalı,banka kredisi ile borç harç araba alanlarla,kiralık araç kullanan satıcıların,hafif ticari araç kullananların,ağır ticari kullananların,kullanma tarzı hemen belli oluyor,cezalar caydırıcı olmamış,kesilen ceza miktarları dudak uçuklatıyor ama değişen bir şey yok,ilginç olan avrupa da sorunsuz araç kullanan kişi ,kapıkuleden yurda girdikten sonra başkalaşıyor,çok etken var,yollarımızın kalitesinden başlayıp,kafanı yorma ,birşey olmaz abi mantığından devam edersek işin içinden çıkamıyoruz,buna eklenecek bir diğer husus,vatandaş kendi aracının çapını bilmiyorsa,merkezkaç kuvvetini hesaplayamıyorsa,kaldırımda omuz vurarak yürüyorsa,aracın üzerine çıktığında var olan cahillik ve görgüsüzlüğü de buna ekleyince olanların olması kaçınılmaz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2017, 11:50:41 »
Konuya nereden başlasam bilemiyorum,toplumun örgün ve yaygın eğitim ile topyekün eğitilmesinden mi?,altyapı yetersizliği mi?,yapanın yanına kar kalır mantığı ile yitirilen adalet duygusu mu?,kanunların ve uygulanmasındaki yetersizlikleri mi?,hak,hukuk,bilmez,öfke ve kin ile en yakın komşusunun,akrabasının dahi mezhebine dinine göre davranış sergileyen kindar nesilden mi?......bunları saymakla bitiremeyiz.
İşin temelinde başta kendisine karşı saygısı olan,sevgiden,hoşgörüden,paylaşımcılıktan,kişi hak hürriyetine saygıdan nasibini alan ,büyüğünü küçüğünü bilen bireylerin oluşturacağı bir toplum ve kazaların gerçekten kaza olarak minumuma indiğini görmek hayalimdir,herkese saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #10 : Mayıs 12, 2017, 17:22:15 »
Gerçekten durum hiç iç açıcı değil burada yazan bilinçli insanların beliettiği gibi.
Açıkçası geeçek anlamda üzerine düşülmesi gereken bir konu, en başta manevi, sonra maddi etkileri açısından.
Tokay ve Muhittin Bey, bahsettiğiniz gibi sadece trafik de değil konu, birbiri ile ilişki içinde bir çok başka konu ile. Öyle ya da böyle bununla ilgili, buradaki gibi bilinçli insanların da katılabileceği bir çalıştay şart. Aslında bize düşen bunun için kamuoyu oluşturmak.

Örnekler bir sürü, yine bir hamile, bayan sürücüye trafikte saldırmışlar. Neyin öfkesi bu, buna değer mi, çok kolay bertaraf olması geteken (her taraf için) bu kadar büyümesi çok düşündürücü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 12, 2017, 17:32:32 »
Cezaların uygulanması önemli,tatil`de uzun yolda radar kontrolü hariç,özellikte İstanbul`da hiç kontrol yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Mayıs 12, 2017, 17:52:50 »
Aynen, maalesef trafik denetimi çok büyük oranda sadece bunun üzerine konmuş. İkinci sıra park yapan araçlara anons yapılıyor, halbuki bunun kasten kural ihlali olduğu kesin.
Kavşaklarda, en sol şeritten, diğerlerinin önüne geçmeye çalışanın yarattığı sonuçlar da ortada, 3 sıra kamerayla bunlar tespit edilmeli.

Karşı yan yoldan ana yola çıkan araçlara bakıyorum, büyük çoğunluğu hangi şeride çıkması gerektiğini bilmiyor, keza çoğu arkadan gelen de.

Belli yılda bir, trafik teorik sınavı şart. Sınavdaki puana göre sınav aralıkları belirlenecek.

Aslında burada sorunlar ve çözümleri üzerine bir döküman oluşturulsa, öneri olarak çok etkili olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 36
  • Model Yılı: '16
  • 12 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 13, 2017, 09:53:44 »
Hakan Bey kural ihlali yapanlara kurallarla ilgili sınav ders çok işe yaramaz diye düşünüyorum tek amaçları 2-3 dk erken gitmek gidecekleri yerlere ve o dakikalarla dünyaya faydaları dokunmayacak. Bana kalırsa trafik ihlali hususunda gönüllü trafik memurlarının etkinliğinin arttırılacağı bir sistemle birlikte aynı hatayı 3. kez yapana kamuda çalışma çöp temizleme gibi birşeyler gelirse etkin olabilir.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 13, 2017, 09:55:29
Bu arada trafikte olan arkadaşlardan özellikle Doblo marka araçlara dikkat etmelerini rica ediyorum. Çok özellikli bir araç değil ama her kullanan trafik canavarına dönüşüyor nedense >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #14 : Mayıs 13, 2017, 11:50:36 »
Cüneyt Bey, tek başına bence de işe yaramaz ancak genel anlamda trafik bilgisinde önemli eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bunun için basit bir tespitim de vardı, ehliyet sonavında trafik puanı 70 geçer demek, %70 trafik bilgisi trafiğe çıkmak için yeterli demek. Çok büyük sakınca bu.
Fahri trafik memurluğunu kötüye kullananlar da olmuştu, tabi bunu  olması gerektiği gibi uygulayanlar da. Bence normal vatandaşın görüntülü ihbarı dikkate alınmalı. Amaç ceza yazmak değil, uyarı olmalı. Kural ihlalini alışkanlık haline getirine cezai müeyyide uygulanmalı. Çoğunlukla kurala itaat eden, kural ihlali yaptığında ceza ile karşılaştığında kurallara uymaktan vazgeçebiliyor.
Trafikte acelecilerin yarattığı kaos konusunda kesinlikle katılıyorum, kesinlikle buna önlem alınmalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mayıs 13, 2017, 15:57:01 »
Bence anons yapılmasın,araç çok trafiği engellemiyorsa çekmekte saçmalık.Yaz cezayı uyarısız,tam kontrol sağlasınlar sorun kalmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 13, 2017, 16:13:40 »
Bence anons yapılmasın,araç çok trafiği engellemiyorsa çekmekte saçmalık.Yaz cezayı uyarısız,tam kontrol sağlasınlar sorun kalmaz.
Ben de size katılıyorum, öyle yerlerde duruyor ki bazı kişiler, "anons" anlamsız. Örneğin ikinci sıra yapmış geliyorsun aracına  ve çıkamıyorsun park ettiğin yerden. Düşünceme göre bu ve bunun gibi durumlarda direkt ceza yazılmalıdır.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #17 : Mayıs 13, 2017, 17:00:22 »
tam kontrol
Bence işin en önemli noktası, uygulama bu sayede şansa bağlı değil, adil dağılımlı olur. İnsanlarda hatadan kaçınma güdüsü gelişir.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 13, 2017, 17:03:20
Şu da var, bazı net olmayan noktalarda konulan hız düşürme tabelaları yüzünden, gerçekten hızın düşürülmesi gereken yerlerdeki tabelaların etkisi, ciddiyeti azalıyor.

Bu arada Gökova inişindeki yolda meydana gelen kazada hayatını kaybedenleri Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar versin inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 13, 2017, 17:43:11 »
Allah rahmet eylesin.
Devletin daha güvenli yollar ve rotalar belirlemesi de önemli.Çok gereksiz yerlerde gereksiz virajlar var,abuk subuk şeylere para harcanacağına bunlara da önem verilmeli.Ne düz yollarımız düz,ne virajlarımız viraj.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 13, 2017, 17:49:55 »
Sigara ve alkol kullanan biri değilim. Hatta hazır meyve suyu veya kola için biri de değilim. Bunu  yanlış anlaşılmamam için özel de olsa anlatma gereği duydum. Alkol ve sigara ile mücadele edildiği kadar ilk olarak "trafik terörüyle" ikinci sırada da "gıda terörüyle" uğraşılması gerektiğine inanıyorum. Önlemler alınmalı, cezalar caydırıcı olmalıdır.