Gönderen Konu: Gasitaly lpg ayar  (Okunma sayısı 5512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '10
  • 12 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
Gasitaly lpg ayar
« : Haziran 23, 2015, 18:27:44 »
forumda 35 lt ile şehir içi 400 km üzerinde bolca yapanların yazılarından sonra içimde bi uhde haline gelmişti , ayın 15 gini izne çıkacağım önümde 1250 km yol olacak, o yol ya bol masraflı yada sıkıntısız olacak, bana göre araç fazla yaktığını düündüğüm için böyle bir konu açtım sonradan eklemlerim olacak , geleyim işin özüne

35 lt alan silindir depo ile şehir içi trabzonda 320 km, uzun yolda 360 km yapıyorum, dün ustaya gittim abi şehir içi çok iyi km yapıyon dedi, dedim ne çok iyisi be ne alaka dedim, bana eleman 80 liraya dolan depomla 220 km civarı yapman lazım dedi, bende ona bu araba 220 km şehir içi yapsın , direk lpg yi söker atarım dedim ve evde 6-7 saat nette araştırma sonrasında bir sitede ( lpg üzerine baya iyiler, sattıkları ürünlere destek de veriyorlar ) yorum bilgi vs ışığında Gasitaly marka lpg me ayar kablosu siparişi verdim, kablodan sonra değerlerine bakacağım, uzaktan yardım alıp görsellerini sitede paylaşıp sonuç almaya çalılacağım, neticeyi buradan da paylaşırım

ayrıca sitede şunu anladım , aracın benzinli gibi her devirde performans almak için benzin ms ile lpg ms eşitlemeye yakın bir değere kadar düşürmek gerekiyormuş, bunun içinde lpg enjektör ucundaki nozul (meme) ninölçüsünde değişime gitmek gerekiyormuş ( genellikle servislerin taktıkları nozulları büyütme ) , sonrasında regülatör basınc ayarı ve ms eşitlemesi, sonrasında bakacağım ne olacak, eğer halledebilirsem daha servise gitmem , alırım filtreleri kendim takar kaçak varmı diye arkadaşın cihaz da kontrol ettiririm ( yada türk usulu çakmak çakar bakarım  :rofl: )

resim görsel vs burada paylaşacağım belki diğer kendi ayarı ile ilgilenmek isteyen arkadaşlara faydası olur
2010 Toyota Corolla Comfort Benzin/Lpg

Bize Heryer ....     :)

Toyota Club Türkiye

Gasitaly lpg ayar
« : Haziran 23, 2015, 18:27:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Ynt: Gasitaly lpg ayar
« Yanıtla #1 : Haziran 23, 2015, 20:03:31 »
@Mutlu Tekir (30216)  @Murat Köse (28015) Sanırım bu konu sizin uzmanlık alanınıza giriyor. Ne düşünüyorsunuz  :islik:
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2015, 23:49:20 »
Ahmet Beyin bahsettiği yer msci.net herhalde.

Bende kablo alınca bu siteye baktım ama aynen Ahmet Beyin dediği mantık var orada, benim pek aklıma yatmadı o kısım. Benzin ve LPG enjeksiyon ms lerinden ziyade, Benzin enjeksiyon ms inin Benzindeyken ve LPGde iken aynı olması mantığını kullanıyorum ben. Bir kaç gündür LPG ile uğraşıyorum ve gerçek anlamda benzinden farkı yok. Lovatoda Avanslı kullanım seçeneği ciddi anlamda konfor ve tetikleme sağlıyor sistemde. İleri atılması hızlanması falan şahane. Kendi yazılımında STFT ve LTFT değerlerini takip ediyorum çok iyi değerler çıkıyor iyi bir map ayarlamasında.

Bu arada bu videolarda adamların işlerini ne kadar severek yaptıklarını ve mantığını anlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5-EcFKDDwzc

https://www.youtube.com/watch?v=zFQ7K4_Eo6E

https://www.youtube.com/watch?v=5eTpIwNSUN8

https://www.youtube.com/watch?v=eJ8iuggjrHA

https://www.youtube.com/watch?v=fAgTKg_4554

Herkese kolay gelsin, selam ve dua ile. Allaha emanet olun
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 24, 2015, 00:27:54 »
Valla ben de ayar olayına girişmek istedim de kablo 650 tl. :D Ankara'daki ustam öyle güzel yol ayarı yapmış ki %1 arasında sapmıyor. stft ne zaman baksam %2-3 arasında hep.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2015, 02:01:29 »
Şehir içi değerleri normal gibi, anca şehirler arası çok düşük . Ben yeni istanbula gittim. İstanbul şehir içinde ( kartal- pendik - maltepe civarı) çok yoğun olmayan trafikte 5-6 km lik mesafelerde 1 lt gaz ile 8 km yaptım, şehirler arasında ise ort. 13 km yaptım bazı kısımlarda 14 km yaptığım oldu. Aracım 1.6 corolla BRC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2015, 00:49:31 »
@Murat Köse (28015) o site evet, ayar kablosu aldım , bugün satan arkadaş pc ye uzaktan bağlandı ve değerlere bakarken bende telde  idim aynı zaman da mesela benim araçta benzinde iken, benzin ms değeri 2,30-2,35 bandında idi, aracı gaza aldığımda benzin ms değeri 2,04-2,09 arasına düştü, telefondaki arkadaş  senin araç yaklaşık %15-20 civarı zengin karışımda dedi, zengin karışım  benzinin hava ile belli oranda değil daha fazla oranda yakılması ise, lpg nin de fazla tüketimi ve lpg nin araca verdiği standart zarardan daha çok zarar anlamına geldi, nozul siparişi bu akşam kargolandı yarına gelirse değiştireceğim onları, bugün sadece regülatör üzerinden basınç ayarı yaptım ve benzindeyken ki , benzin ms ayarı ile gaza aldığımdaki ms değerini nerdeyse eşitledim, tek fark gazdayken ki, benzin ms değeri, benzindeki değere göre bi tık yüksek, yani çok az bi fakir karışım modunda araç, yarına enjeksiyon süresi ayarlama yapacağımda millet harita okuyo, nasıl okuyo ne yapıyo onu bilmiyom işte  :wacko:

@MUSTAFA ŞAHİN (29835) millet forumda şehir içi aldığım litrelerde 400 km yapıyorum diyo, onlara bakıyom ya uçuyolar ya benim araçta bi sorun var diyom, ben uzun yol o kadar km yapamazken  :rofl: o yüzden niyetim bozuk ya herru ya merru  :D, senin araçla benim aracın renki jantı bile aynı tek farkı makyaj :)ı

@Mutlu Tekir (30216)  37,5 lira+kargo ücreti verdim toplamda 41,5 e geldi bana kablo en azından ayarlarını ben görüyorum, servise gitsem ayara 40-50 zaten verecem yani bunu öğrensem hem kendim yapınca daha bi hoşuma gidiyo ( ki bu tartışılmaz güzel bi duygu bende ) hemde ilk ayardan sonrası kar  :D

aracın gaz ve lpg de iken , 1.8mm nozul takılı haldeki değerleri bunlar

gazdaki resimler

bunlar da benzindeyken resimler

gasitaly kullanıcısı fazla yok, olurda benim gibi merak eden vs olursa bilgi mahiyetinde bende bunları paylaşayım dedim

nozul değiştirmeden yaptığım eşitleme sonrasında %10 luk bi düzeltme yaptım bunu yakıta varsayarsam şehir içi 25-30 şehir dışı 40-45 km artma olması lazım, ayın 15. de izne çıkacağım  depoyu bu akşam fulledim ama yeterli vaktim yok bu haliyle incelemeye, yarın nozul taktıktan sonra oluşacak değerleri de buradan paylaşırım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Haziran 25, 2015, 01:39:33 »
Sizin programda NOZUL HESAPLAYICISI kısmı var, oraya göremi hesaplayarak siz bu nozül çapı değerini buldunuz?

Arabada kullanılan malzemeye ve yazılımdaki belli değerleri girdikten sonra, oto kalibrasyon vb yazılımdan yazılıma değişiyor. yapınca oluşan MAP harita değerleri ile oyanayarak BENZİN MS lerini eşitleyebilirsiniz. BASINÇ arttırma yada Nozul Büyütme işleri şimdilik bana uzak :)

Araç benzinde çalışırken Benzin Enjeksiyon Süresi sizin yazılımda BENZİN ZAMANI sürelerini çeşitli devirlerde ve yüklerde bilmek lazım, yani benzin haritasını. Benzindeyken ki BENZİN ZAMANI değeri LPG deykenki BENZİN ZAMANI değerinden büyük ise (ZENGİN KARIŞIM) o devirdeki map değerini AZALTMANIZ, tam tersi (FAKİR KARIŞIM) ise ARTTIRMANIZ gerekiyor. Bir miktar zengin karışımda olması motor sağlığı açısından fakir karışımdan daha iyi.  :tamam:

Yukarıda videolar paylaşmıştım, o videolarda çok güzel ayarlamalar yapıyorlar.  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2015, 00:38:58 »
işin aslı videoları izlemeye fırsatım olmadı ama kesin izleyeceğim, merak ederim o tür şeyleri, diğer olaysa nozullar hakkında site yöneticisinden aldığım  yorum üzerine 2,2mm karar verdim, yoksa gasitaly nin kendi programında güç ve basınc değerine göre 2,4mm yada 2,3mm çıkıyor,

aslında bugün resim atacaktım ama netten sipariş verdiğim 2.2mm çapındaki nozulların bir tanesini fazla sıktığım için kırıldı, bir kısmı sıktığım kısımda kaldı zor çıkarttım  :rofl: mecburen eski nozulları yerine taktım ve ufaktan ayarlarına yeniden bakmaya başladım veeee  ayar ve değerleri gayet iyi ve normalken bendeki kaşıntı ya gittim program üzerindeki fabrika ayarlarına geri dön butonuna, ACABA BASARSAM NASIL OLUR  diye bastım ve değerler fabrika ayarlarına döndüü :blink:

sonra basınç ayarı , oto kalibrasyon baktım araç devamlı benzinde , eşitlediğim benzin ve gaz ms yerle bir, 2,30mm benzin ms değeri gaza aldımmı3,20 mm ye rahat çıkıyo ve nozullar araç için büyük uyarısı vermeye başladı, oto kalibrasyon yaptım tamamlamadı, kabloyu aldığım yeri aradım bir kaç şey söyledi olmadı sonra muhtemelen ayardan önce yazılması gereken belli değerler var onları kullanıcı kısmından bak ona göre girip ayar yap dedi, bende işteydim, eve gideceğim hanımın bundan haberi yok, malum aracı oda kullanıyo şimdi hep benzinde dursa aracı mahvettin dırdırı  ::)

gittim netten Gasitaly nin dağıtıcısı ekipgaz ı aradım, oradan teknik konularda bilgi alacağım birini tele istedim, dün bir kaç soru sorduğum ve normalde bilgi akışını kullanıcılara vermeyen bayilere yardımcı olan aynı kişi teli açtı, dedim aracı kardeşim fabrika ayarlarına çevirdi bayi teli açmıyo ne yapayım ( iki gün öncesinden bayiden nozul isterken çalışan abi bozacaksın bize gelecen demişti, bende bozarsam size getirmeyecem dedim, Trabzonda başka bayi yok, tükürdüğü yalamamak lazım, hemen Ekipgaz a bir dümen  :rofl: ) dedim, oda bana time wiever kur tekrar ara dedi, kablolar vs araçta bağlı, dedim neti telden açayım bağlan, ardından saolsun arkadaş uzaktan pc ye bağlandı, üzerindeki 1.8mm nozullarla ayar yaptı, şu an için değerlerin normal bi sıkıntı görünmüyo dedi ve teşekkür ederek teli kapadım, resimleri de vaktim kalmadığından atamadım oda yarına nasipse  :D

şimdi bundan çıkardığım sonuç su sakın Fabrika Ayarları butonuna basmayın, aksi durumda belli değerleri girmek gerekiyo , yoksa yandınız  :rofl:,

sorumlu görüştüğüm arkadaşın 1.8mm nozul üzerinden yaptığı ayar ve değerleri teker teker resimleyip burada atacağım, corolla 124 bg aracı olan ve Gasitaly kullanan lpg cilerin 1.8 mm nozulda nası bi ayarda olması gerektiği konusunda az çok fikir verir umarım, bir süre ayara dokunmam sanırım, en azından izinden dönene kadar  :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2015, 11:32:44 »
:) hadi geçmiş olsun. Sizin programda yedek alma yok mu? Kaydet diye bir kısım var ise oradan kayıt ediyorum ben ve aksi bir durum olunca yedek yüklüyorum hemen. :)

Merak ettim fotoları, bu arada Lovato kullanan var ise yardımcı olabilirim :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2015, 11:58:14 »
Sizleri gördükçe imreniyorum fakat forumda bu işlere meraklı hiçmi brc my11 kullanan yok.Bizlere yol gösterecek resimler paylaşacak.Birazda biz kurcalamış oluruz. :islik: :rofl: :rofl:
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2015, 12:16:44 »
Sizleri gördükçe imreniyorum fakat forumda bu işlere meraklı hiçmi brc my11 kullanan yok.Bizlere yol gösterecek resimler paylaşacak.Birazda biz kurcalamış oluruz. :islik: :rofl: :rofl:
cavit abi kablom bugün geldi (brc my11). benim aracın ayarlarını bozayım hele sana neleri yapmaman gerektiğini söylerim :rofl:
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2015, 18:48:46 »
Burak sonuçları bekliyorum birde hanği proğramı kullanacaksın benimki my11 fakat hiç bu kite göre yazılım bulamadım elimde bayağı yazılım var fakat değişik isimdeler

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 27, 2015, 00:30:47 »
Burak sonuçları bekliyorum birde hanği proğramı kullanacaksın benimki my11 fakat hiç bu kite göre yazılım bulamadım elimde bayağı yazılım var fakat değişik isimdeler
http://www.ozsoylpg.com/Dosya/21_brc-lpg-ayar-programlari
abi verdiğim linkten önce 3.01 sonrasında 3.07'yi kuracaksın. ben bugün 5 dakikalık bi bağlantı yapıp programla tanıştım. aynı şirketin ürünleri olduğundan kit mtm programı ile epey benzerlik gösteriyor ve orada kullanım klavuzu da mevcut. biraz biraz ilerleticez bakalım olayı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #13 : Haziran 27, 2015, 00:59:38 »
http://www.ozsoylpg.com/Dosya/21_brc-lpg-ayar-programlari
abi verdiğim linkten önce 3.01 sonrasında 3.07'yi kuracaksın. ben bugün 5 dakikalık bi bağlantı yapıp programla tanıştım. aynı şirketin ürünleri olduğundan kit mtm programı ile epey benzerlik gösteriyor ve orada kullanım klavuzu da mevcut. biraz biraz ilerleticez bakalım olayı :)

Burak aldığın kablo bumuydu.İşi ilerlettiğin zaman resimli yardım isterim.  :D

http://www.ozsoylpg.com/urun-detay/440_brc-lpg-interface-ayar-kablosu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2015, 01:02:13 »
Takip :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Haziran 27, 2015, 09:52:11 »
Burak aldığın kablo bumuydu.İşi ilerlettiğin zaman resimli yardım isterim.  :D

http://www.ozsoylpg.com/urun-detay/440_brc-lpg-interface-ayar-kablosu
evet abi sanalpazardan bu ürünü aldım anlık 10 tl anlık indirimle birlikte 46'ya geldi.  bir de bu kablo var
http://www.sanalpazar.com/Lpg-c04a-pro-Brc-Ayar-Kablosu-Profesyonel__isp16840343
ben bunu sonradan gördüm. indirim yakalamasak dahi kargoyla 43'e gelirdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 27, 2015, 14:41:08 »
@Murat Köse (28015) fabrika ayarı faslından sonra bi süre ince ayar yapmayacağım  :rofl: şaka bi yana yükle diye bi yer var ama kaydet göremedim ben , sanırım yükleme butonu yeni yazılım vs güncelleştirmek için emin olmadığımdan ve yeni bir fabrika ayarı olayı yaşamak istemediğimden denemeye tırstım  :rofl:

dün akli dengesi yerinde olmayan birisinin nakil işi vardı ondan nete fırsatım olmadı girmek için, bugün gittim pc yi bağladım araca  ve İstanbulda ekipgaz isimli işyerindeki arkadaşın uzaktan yardımla yaptığı ayarın alabildiğim heryerinin resimlerini aldım  ve onları ekliyorum, benim gibi corolla 124 bg aracı olupta Gasitaly marka lpg si olan kişiler paylaştığım resimlere bakarak ayarlarını kendileri yapabilirler, şunu da belirteyim, benzindeyken ms değeri 2,30-2,35 bandında iken, lpg ye alınca benzin ms değeri 2,40-2,45 bandında sanırım aracı fakir karışıma aldı ama çekişte bi sıkıntı göremedim önceki zengin karışımla bariz hissedilir bi fark olmadı, en kötü regülatör ayarında ms eşitler devam ederim , ayarlayacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin

unutmadan şunuda ekleyeyim, ms değerleri başlarda örnek veriyorum2,45-2,50 bandında iekn zamanla sanki yerine oturur gibi 2,40-2,45 bandına düştü, pc yi bağlar bağlamaz direk bence dalmayın ayarlara biraz pc bağlı kalsın sonra ayar yapın bence  :tamam:

bunblar araç gazda iken değerleri

buda araç benzindeyken ana ekran ve ms değeri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Temmuz 05, 2015, 22:31:59 »
Burak aldığın kablo bumuydu.İşi ilerlettiğin zaman resimli yardım isterim. 

http://www.mscsi.net/destek/index.php?threads/brc-my10-kit-ayar-denemesi-2010-model-chevrolet-aveo-1-2-ls.690/page-2
linkteki konuda benim de neden ayar yapamadığımın yanıtı verilmiş. maalesef brc kullanıcılarının ayar yapabilmeleri için ayar kablosu haricinde map ayar sensörüne de (100 tl) ihtiyacı var. linkte sonraki ayar işlemleri gayet güzel anlatılmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #18 : Temmuz 05, 2015, 23:00:24 »

http://www.mscsi.net/destek/index.php?threads/brc-my10-kit-ayar-denemesi-2010-model-chevrolet-aveo-1-2-ls.690/page-2
linkteki konuda benim de neden ayar yapamadığımın yanıtı verilmiş. maalesef brc kullanıcılarının ayar yapabilmeleri için ayar kablosu haricinde map ayar sensörüne de (100 tl) ihtiyacı var. linkte sonraki ayar işlemleri gayet güzel anlatılmış.

Burak senmiydin o :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Temmuz 05, 2015, 23:05:59 »
abi 100 tl daha harcarsam onlardan olucam :lol: