Gönderen Konu: sabah beşinci mars da çalışma  (Okunma sayısı 6568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 175000
  • Model Yılı: '03
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
sabah beşinci mars da çalışma
« : Mayıs 25, 2015, 16:54:18 »
 arkadaşlar geçen gün basıma geldi araba çalışmadı lpg var. sonra çalıştı ustaya gittim benzin pompada sorun dedi .vakumlama yapamıyor depoyu doldur dedi benzin al dedi belki atar dedi atmaz ise benzin pompa nı değiştirelim dedi. marş ta falan sorun yok bobinleri de kontrol etti. daha önce lpg den bobin arızası almıstık.  ama bu sefer bu benzin pompası mı sorun ? sizce ilk mars ta çalışmayınca  10 dk bekliyorum çalışıyor  ?

Toyota Club Türkiye

sabah beşinci mars da çalışma
« : Mayıs 25, 2015, 16:54:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: sabah beşinci mars da çalışma
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2015, 16:57:23 »
Araçta en az çeyrek depo benzin bulundurmanız lazım, yoksa pompa arızası yaşanabiliyor.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2015, 17:28:19 »
Aytaç hocam, valvematic motorlarda, pompa yakma olayı olmuyormuş bu lpg sisteminden dolayı. Bilgi amaçlı yazdım :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2018, 09:28:54 »
Merhaba kolay gelsin herkese arabamın aküsü değişti benzin pompam değişti Lakin Marş basıyor 4 ya da 5 maçtan sonra araba çalışıyor bunu tek Sabahları yapıyor normal gün içinde bunu tekrarlamıyor başka neresi kaldı bilmiyorum buji ya da bobinlerde olmayacağını söylüyorlar ama bilgisi olan var mı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2018, 12:26:29 »
LPG var mı?
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2018, 13:07:04 »
LPG var ama araç Benim bildiğim İlk marşta benzinli hareket edip ısı 35 40 lira gelince otomatik tüfek geçiyor benzin pompası değişti aküm değişti fakat daha hala aynı sorunu yaşıyorum internette birkaç yere araştırdım birisi manifolt vakum hortumundan kaynaklı çözmüş diğer bir kişiyi Volant sensörü dişlisinden ya da Volant sensörü ne halletmiş bu sorunu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2018, 20:28:04 »
Lpg'yi komple devre dışı bırakıp (motor bölümüne lpg gelemeyecek şekilde, vanadan) sonra denediniz mi?
Akü marş basıyor ve a. marşta motor çalışıyorsa aküden ziyade yakıt besleme sisteminden şüphelenmek lazım.
Aracı bir süre benzinde kullanıp, aracı top etmeden önce hafif gaz ve devir düşüş sırasında stop etmeyi deneyin.
Başka olası çözümler için fikirler gelecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2018, 20:34:06 »
Serkan bey öncelikle geçmiş olsun profilinizde de araç ne olduğunu göremedim sizde araç marka ve modelini yazmamışsınız öncelikle onu yazzarmisiniz ve şehir neresi ona göre usta tavsiye si yapılır
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 22, 2018, 20:34:26 »
Büyük ihtimalle lpg regülatörü ömrünü tamamladığından yanma odasına gaz sızdırıyor. Sabah ilk çalışmada da motor boğulduğundan geç çalışıyor. Ama sızma miktarı fazla olmadığı için gün içinde olmuyor.
Hakan abinin dediği gibi tanktan vanayı kapatıp borulardaki lpg yi bitirin benzine otomatik kendi geçsin. Sonra deneyin sorun devam ediyor mu diye.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2018, 00:02:31 »
araç stop edildiğinde zaten sistem otomotik olarak arkadaki tank üzerindeki vanayı kapatır sistem regülator üzerindeki ısı sensöründen aldığı komutla yanma odasına gaz gönderir regülator en fazla içindeki dyafram patlayınca soğutma sistemine gaz kaçağı yapar ama bir ihtimal var regulator üzerindeki ısı sensörü arızalı ise kontak açıldığı anda enjektör lere gaz gönderir zaten benzinden lpg ye geçeceği zaman tık diye bi role sesi duyarsınız işte o ses lpg kesicilerinin aktif olduğunu gösterir geçmiş olsun
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2018, 00:52:05 »
araç stop edildiğinde zaten sistem otomotik olarak arkadaki tank üzerindeki vanayı kapatır sistem regülator üzerindeki ısı sensöründen aldığı komutla yanma odasına gaz gönderir regülator en fazla içindeki dyafram patlayınca soğutma sistemine gaz kaçağı yapar ama bir ihtimal var regulator üzerindeki ısı sensörü arızalı ise kontak açıldığı anda enjektör lere gaz gönderir zaten benzinden lpg ye geçeceği zaman tık diye bi role sesi duyarsınız işte o ses lpg kesicilerinin aktif olduğunu gösterir geçmiş olsun

Gaz kesici tankta olduğu gibi regülatörden önce de bulunmaktadır. Güvenlik nedeniyle ikisi de kapatılır. Gaz kesildiğinde regülatörde ve enjektörlerde ve gaz kesici sonrasındaki boru içinde lpg kalır. Regülatör ya da enjektörün ömrü tamamlandıysa da bu gazı yanma odasına sızdırır. Az bir miktar da olsa motorun sabahları ilk marşlarda boğulmasına yeter de artar bile. Bu sorun diyaframdan değil, kesme işleminden kaynaklı uzun süreli kullanım sonucunda yıpranma nedeniyle oluşan arızadan meydana gelir.

Ama dediğiniz lpg ısı sensörü arızası da ihtimaller dahilinde.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 23, 2018, 11:54:31 »
Arabam Corolla sol Hatchback Geçenlerde ısı sensörü arızalı demişlerdi onunla ilgili işlem yapılacaktır sanırım Belki de bu yüzden ısı sensörü arızalı olduğundan çabuk LPG geçiyordu Belki de bu süre Ben kapatınca direk LPG geliyor Sanırım o yüzden bunu yapıyor ya da başka bir şey mi bilmiyorum benzin pompa mı ve aku değişti fakat hala sorunum devam etmekte Bir de sanırım ısı sensörü ne baktırmak gerek

Mesaj Birleştirildi: Nisan 23, 2018, 12:39:57
tüpçü 'ye gittim tüpçü oradaki vidalı küçük hortumunu taktı diğer hortamu çıkardı regülatörden olabileceğini söyledi Sabahları LPG kaçırdığı için yakıt sisteminin içine ondan yapabilir dedi gün içi yapmıyor dedim o da ondan mı  bakalım birkaç gün bu şekilde dene Ona göre regülatör değişecek olmadı dedi resim attım ama bakalım görebiliyorsunuz bilmiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Efsane Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 78000
  • Model Yılı: '09
  • 24 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2018, 13:21:08 »
Serkan bey geçmiş olsun, benzer durum benimde basıma geldi, regületor icerisindeki tüm malzemeleri (reg.tamir kiti ) değistirdim sorun halloldu,regülatöru komple değistirirseniz seri nosu değişeceğinden muayeneye girmeniz gerekir.
Verso 2009 Elagant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 23, 2018, 15:26:33 »
bilmiyordum regülatör konusunda söylediğiniz iyi oldu bakalım Sabahları nasıl çalışacak tek sıkıntım sabah 5. Ya da 4. Maaşla araba çalışması bir ihtimal LPG kaçırıyormuş öyle söyledi Oraya tıpalı hortum taktı resimlerde görebilirsiniz diğer hortum boşa çıktı vakum etkisini kapattı bakalım birkaç gün Sabahları dene Eğer böyle  ise regülatörü değiştireceğini söyledi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 23, 2018, 21:59:18 »
Gaz sistemi sabah ilk çalıştırmada gazı hemen göndermez. Ama akşamdan Regülatörün içinde kalan gaz manifolda yavaş yavaş sızar ve aracınızı sabahları boğar. Bu sebeple aracınız geç çalışıyor. Sakın regülatörü komple değiştirmeyin. Gerek yok(Su sızıntısı  yoksa regülatörü değiştirelim diyen ustayı boşverin, başka usta bulun) . Çünkü regülatör basit bir parça değişmesi için fazlaca deforme olması gereklidir. Bu arıza regülatörü değiştirmeyi gerektirecek bir arıza değil. Sadece diyafram ve orlingleri değiştirin. Sıradan bir usta için bile basit iş. En fazla 150 bilemedin 200 TL tutar. Zaman olarak ta en fazla yarım saat. Sonrası aracınız saat gibi olur.   
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 24, 2018, 09:05:56 »
Günaydın herkese sıkıntı hala devam etmekte sabah maşa vurdum yine aynı şekilde 4. 5. Marsda araba çalıştı regülatörden de onunla da ortaya çıktı bakalım ne çıkacak bilmiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 24, 2018, 13:11:52 »
Serkan bey daha öncede yazdım regulatorle hiçbir alakası yok bu arızanın sizin düşündüğünüz gibi olsa araç ilk marsta çalışır ama conta yakmış gibi patirdar ve gün içinde yine yapar tekler ve egzozdan kara duman atar zengin karışım olduğundan siz aracın yakıt hattını kontrol edin mutlaka bi yerden hava alıyor araç akşam stop ettiginiz zaman benzini geriye kaçırıyor ikinci ama zayıf bir ihtimal silindirler arası ateşleme zamanına bakın sabah ilk iş olarak enjektör girişindeki benzin hortumu nu çıkarıp marşa bassın bir kişi bakın bakalım benzin atiyormu tamamen besleme sorunu yakıt geliyorsa ateşleme sistemine baktırın gerekirse ustaya bırakın sabah ilk marşı onlar vursun
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 24, 2018, 13:31:34 »
Bugün yapılanlar komple tüp sistemini iptal ettiler Bir de bu şekilde deneyin dediler Sadece ön taraftaki hava emiş var kimin kapatılmasıyla LPG iptal olmayacağını söyledi Usta bakalım bu şekilde de dene olmadı bize bırakırsın Sabah ilk Marşı Biz buluruz dediler bakalım dediğiniz gibi ateşleme sisteminden ama neresi olduğunu tam anlamadım galiba internette bir arkadaşlara yazmıştı manifolduna orada vakum pompası gibi bir şeyden bahsediyorduk sanırım ondan ya da manifolttan bir yerden Hava alıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 24, 2018, 19:34:19 »
Hocam lpg tankı üzerinden vanayı kapatsaydınız bu kadar uğraşmadan lpg den mi değil mi anlaşılabilir.Bende de aynı sorun vardı tank üzerinden kapattım vanayı sabah 1 marşta çalışınca regületör ve lpg enjektörlerini hortumları filitreleri değiştirdim.9 yıldır atiker kullanıyorum önümüzdeki yıl 10 yılın şerefine bir de tank değişicem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 25, 2018, 10:55:04 »
Günaydın herkese Bugün sabah arabayı İlk marşta çalıştırmayi başardım daha sonra gittiğim bir tane Usta sağ olsun tüpü arkadan simit tankının oradan kapattı filtrelerini söktü bu şekilde de ne çalışması lazım çalışırsa regülatörden ve enjektörlerinden olabileceğini söylemiştir bakalım sorunu bulduk sanırım

Mesaj Birleştirildi: Nisan 25, 2018, 10:56:04
Yukarıda bir fotoğraf atmıştım sadece bir kör tapa takmıştı ilk gittiğimde LPG ustası Fakat bunun bu şekilde olmayacağını bu şekilde yaparsa Daha içeriye gaz atabileceğini söylemişti tanktan kapattık ve bugün ilk başta çalıştırmayı başardık Sanırım sorun regülatör