Gönderen Konu: Yaz geldi Klimayı köpük ile temizleyeceksiniz burayı kesinlikle okuyun!!  (Okunma sayısı 5068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar klimamdaki çorap kokusundan artık duramıyordum özellikle klima kapalıyken fanı açtığımda resmen çorap kokusu geliyordu.Filtreler periyodik değişiyor.

Araştırdığımda klima kanallarında mikrop bozuntuları bu kokuya sebep oluyormuş ve her klimada er geç bu koku ortaya çıkıyormuş.

Çözümü köpüklü temizleyici alıp kanalları temizlemek.

Atasın clim köpüklü klima temizleyicisini alıp Murat Köse'nin de değerli destekleriyle işe giriştim.

Ama öyle bir püf noktası varmış ki az daha araçta çok büyük hasarlara neden olacaktım :wacko: :wacko: :wacko:

Netteki videolarda köpüğün hortumu en dibe kadar sökülüp fışkırtarak geriye doğru çekiliyor menfezden taşmayacak şekilde.

Ben de öyle yaptım dışarıya taşmadı.Köpük bir süre sonra su olup kanallardan dışarı akması gerekirken 5 dakika sonra bir baktım sol bozuk para yerinden su damlıyor.

--Nedeni menfezlerin orada klima borularının eki var. orası da su geçiriyormuş.Siz siz olun toyota aracınıza benim dediğim şekilden başka köpük uygulamayın!!

hemen paralığı söküp bez koydum. Bide orada sigortalar var Allah muhafaza hepsini kısa devre yaptırsa aracı elimize alacağız o derece.

Hemen kuruladım Allahtan sıkıntı yok çok şükür.

Gelelim doğru yapılışına.

1-klima iç sirkülasyon moduna alınır yönlendirme yüz kısmına getirilir araç stop edilir.

2-Köpük hortumu kanalın en dibine kadar sokulur 2-3 sn o durumdayken basılır geriye doğru basılarak çekilmez.4 kanalda aynı şekilde uygulanır.

3-Sonra en az 10 saat araç çalıştırılmaz.O kendi akıp gider.Sonra kokudan eser kalmaz.

---Ben ilk yaptığımda koku gitmedi 10 dakika sonra havalandırmayı açtım kurudu kanallar ama koku gitmedi. ertesi gün anlattığım şekilde yaptım hiç bir yerden su damlamadı ve klima süper kokuyor :) :) :) :)

NOT:Allah muhafaza büyük sıkıntı çıkabilirdi sizler bu konuda sıkıntı yaşamayın diye şimdiden uyarmak istedim...
[/shadow]
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
Geçmiş olsun hocam aman Allah muhafaza mühim mevzular...

Ben bu konuda würth ün klima temizleyicisine güveniyorum 5 araca uyguladım hepsine başarılı sonuç aldık ayrıca arac içinde ki  sigara vs kötü kokuyu komple gideriyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Geçmiş olsun hocam aman Allah muhafaza mühim mevzular...

Ben bu konuda würth ün klima temizleyicisine güveniyorum 5 araca uyguladım hepsine başarılı sonuç aldık ayrıca arac içinde ki  sigara vs kötü kokuyu komple gideriyor...

olay üründen çok kullanım şekliyle ilgii hocam. köpük sadece dip kısma uygulanmalı
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 208 kere teşekkür etti
Yalnız şimdide araştırdım bahettiğimiz olaylar farklı hocam würthünde sizin bahsettiğiniz türde ürünü var;

http://www.wurth.com.tr/images/katalog/pdf/14_0920.pdf

Benim kullandıgım bu ürün; videodaki şekilde uyguluyoruz 10dakika kadar sürüyor tüpün püskürmesi...

https://shop.wurth.com.tr/arac-ici-tazeleme-spreyi-100ml

https://www.youtube.com/watch?v=kUs7TQt8XyA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
Atas Airclim olarak geçen ürün var

Ahmet Can abinin dediği gibi , klima bombası olarak geçiyor ama etkisini ölçmedim malesef :(

patlattıktan 2-3 ay sonra kalmamıştı onu kesin söyleyebilirim sadece

Clim i denemek istiyorum, hatta Climden sonra filtre değişimi yapmak sanki daha mantıklı?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Faydalı bilgi Talat teşekkürler, fakat o köpüğün elektrik geçirgenliğinin olduğuna emin misin?
Hepsiburadadan almıştım geçen sene Yarisime yapmıştım aynı anlattığın şekilde :) Köpük değildi ama kullandığım, sprey gibi bir şey idi. Bitesiye kadar kullandım. Tüm deliklere sıkmıştım, ön konsolun sol, orta, sağındaki menfezler, polen filtresinin bulunduğu kabinin tamamı, ordan içeriye hortumu sokup en derinlerini, ayrıca bir de ayak menfezlerinden de hortumu uzatarak sıkmıştım. Aracı önce soğukta, sonra sıcakta, sonra da kapılar açık klima açık değilken 10 ar dakika çalıştırdım. Hatta kapılar açıkken ve dışarıdan hava alırken ön camın önündeki hava alma menfezlerine de baya klima temizleyici spreyden sıkmştım. Etkisi süper olmuştu. :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Geçmiş olsun.Uyarı için teşekkürler.Bu işi bu tarz kokular gelirse serviste yaptırırım.Şansım pek yaver değildir.İş açmayayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Faydalı bilgi Talat teşekkürler, fakat o köpüğün elektrik geçirgenliğinin olduğuna emin misin?
Hepsiburadadan almıştım geçen sene Yarisime yapmıştım aynı anlattığın şekilde :) Köpük değildi ama kullandığım, sprey gibi bir şey idi. Bitesiye kadar kullandım. Tüm deliklere sıkmıştım, ön konsolun sol, orta, sağındaki menfezler, polen filtresinin bulunduğu kabinin tamamı, ordan içeriye hortumu sokup en derinlerini, ayrıca bir de ayak menfezlerinden de hortumu uzatarak sıkmıştım. Aracı önce soğukta, sonra sıcakta, sonra da kapılar açık klima açık değilken 10 ar dakika çalıştırdım. Hatta kapılar açıkken ve dışarıdan hava alırken ön camın önündeki hava alma menfezlerine de baya klima temizleyici spreyden sıkmştım. Etkisi süper olmuştu. :)

hmm onu bilmiyorum belki de elektrik geçirgenliği yoktur onu düşünmedim haa :rofl:

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 17, 2015, 22:49:58
Geçmiş olsun.Uyarı için teşekkürler.Bu işi bu tarz kokular gelirse serviste yaptırırım.Şansım pek yaver değildir.İş açmayayım.

valla işin açığı servis köpüğüne 30-40 tl istiyor. serviste çok ahım şahım bir ürün kullanmıyor mantık aynı.

ben yaşadım siz yaşamayın diye dediklerimi uygularsanız araca hiç bir şekilde zarar vermezsiniz. ürün 15 tl zaten en az 3 kere kullanmaya yeter ki zaten bir daha böyle koku yapması 2-3 yılı bulacaktır ;)

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 17, 2015, 22:51:32
Atas Airclim olarak geçen ürün var

Ahmet Can abinin dediği gibi , klima bombası olarak geçiyor ama etkisini ölçmedim malesef :(

patlattıktan 2-3 ay sonra kalmamıştı onu kesin söyleyebilirim sadece

Clim i denemek istiyorum, hatta Climden sonra filtre değişimi yapmak sanki daha mantıklı?

kl,ma bombası koku gidermez. sadece dezenfekte eder en fazla 1 hafta koku yayar ama o da kokuyu yok etmez bastırır. bunda  önce onu denedim biliyorum.Çorap kokusu gelirse klimadan bu dediklerimi hatırla ve clim alıp dediklerimi yap :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Yaz geldi konu tutacağa benziyor, ön saflardan yerimi ayırtayım :) Takip :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 208 kere teşekkür etti
Talat bey kendi tecrübenizi aktarıp kesip atmışsınız ancak bende 5. araçla tecrübe aktarıyorum sonuçta würth babamın firması değil bende bayisi değilim :D

En son 1 ay önce yakın arkadaşımın aracına uyguladık hala fark yok ve gayet etkili...

He dediğiniz gibi tabi ki köpük gibi klima tesisatının dip kalıntılarına tesir etmeyebilir tabi ki dogal olarak...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Talat bey kendi tecrübenizi aktarıp kesip atmışsınız ancak bende 5. araçla tecrübe aktarıyorum sonuçta würth babamın firması değil bende bayisi değilim :D

En son 1 ay önce yakın arkadaşımın aracına uyguladık hala fark yok ve gayet etkili...

He dediğiniz gibi tabi ki köpük gibi klima tesisatının dip kalıntılarına tesir etmeyebilir tabi ki dogal olarak...

hocam siz parfüm gibi gaz çıkaran şeyden bahsediyorsunuz ben ise tamamen köpük olan daha sonra sıvılaşan bir üründen bahediyorum ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
@Talat Serkes (28471)  bu köpük daha sonradan sıvılaşıyorsa bu sıvı nereye gidiyor. Allahtan ilk sıktığında teyp felan bozulmamış  :rofl:
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 208 kere teşekkür etti

hocam siz parfüm gibi gaz çıkaran şeyden bahsediyorsunuz ben ise tamamen köpük olan daha sonra sıvılaşan bir üründen bahediyorum ;)

klima bombası koku gidermez demenize istinaden yazmıştım o iletiyi hocam  ;)

Velhasıl kelam koku gitsin kalsın selam, iyi forumlar herkese  :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
@Talat Serkes (28471)  bu köpük daha sonradan sıvılaşıyorsa bu sıvı nereye gidiyor. Allahtan ilk sıktığında teyp felan bozulmamış  :rofl:

klima kanalları izole normalde sıvı falan geçmez direkt tahliyeden akar. ama dediğim gibi çok içe getirirseniz ben,m durumumua düşersin. sonuçta serviste aynı şeyi yapıyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 137000
  • Model Yılı: '06
  • 134 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
@Talat Serkes (28471) kardeş ankarada nerdesin ben malzemeyi alıp geleyim de benim aracada birlikte yapalım bir kere görsem yeterli sonra başını ağrıtmam :)
Birgün gelecek,bir gün kalacak...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
@Talat Serkes (28471) kardeş ankarada nerdesin ben malzemeyi alıp geleyim de benim aracada birlikte yapalım bir kere görsem yeterli sonra başını ağrıtmam :)

bazen beypazarı bazen yenimahallae :) bende köpük var gel sen sana da yaparız:) 20 liranı alırım hehehe :)

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 18, 2015, 11:30:18

bazen beypazarı bazen yenimahallae :) bende köpük var gel sen sana da yaparız:) 20 liranı alırım hehehe :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 134 kere teşekkür etti
ben fazla bilmiyorum ankarayı eşim ankaralıda buluruz keçiörendeyiz :) senin canın sağolsun kardeş gelmeden önce forum vasıtasıyla iletişime geçerim seninle ona göre haberleşiriz 20lira+1 adet güzelinden çikolata :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 151234
  • Model Yılı: '04
  • 189 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
Yaz geldi konu tutacağa benziyor, ön saflardan yerimi ayırtayım :) Takip :)

Evet abi bu konu tutar  :) Bende Takipteyim  :foto: :D
Kalite + Konfor + Güven + Yakıt = AVENSİS ;)

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
ben fazla bilmiyorum ankarayı eşim ankaralıda buluruz keçiörendeyiz :) senin canın sağolsun kardeş gelmeden önce forum vasıtasıyla iletişime geçerim seninle ona göre haberleşiriz 20lira+1 adet güzelinden çikolata :D

inşallah yaz tatilinde gelebilirsem neden olmasın :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 134 kere teşekkür etti
inşallah yaz tatilinde gelebilirsem neden olmasın :)
yaza kalmadan haziranda ordayım nasip olursa :)