Gönderen Konu: Cam ve aynaların motor ACC modu haricinde çalışması  (Okunma sayısı 3261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 85000
  • Model Yılı: '11
Merhaba,

4 yılı aşkın süredir kullandığım arabamda ilk defa başıma böyle birşey geldi. Arabayı park ettim, motoru durdurdum ve anahtarı çıkartma pozisyonuna getirdim ancak camların hareket edebildiğini fark ettim. Anahtarı çıkarttım, tekrar denedim, hem camlar hem de aynalar kontrol edilebiliyordu. Motoru tekrar çalıştırdım ve durdurdum, tekrar anahtarı çıkarttım, yine aynı durum. 5-6 saat sonra eve gittiğimde durumun devam ettiğini gördüm ve bu sefer seri olarak anahtarı ACC moduna alıp kapalı konuma getirdim arka arkaya 3-5 kez, düzeldi. Neden böyle bir durum olmuş olabilir, bunu yaratacak bir kombinasyon var mıdır? (Navigasyon takılı halde olsa, muhtemelen belirli süre sonra aküyü bitirirdi sürekli çakmak girişinden güç çekeceği için)

Yorumlarınızı bekliyorum :)
Araç 2011 D4D Auris Comfort Plus
Berkin Birol

2011 Auris D4D - Comfort Plus - Füme
2015 Mercedes Benz B180d Urban Füme

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: Cam ve aynaların motor ACC modu haricinde çalışması
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2015, 11:30:39 »
Camlar araba kapandıktan belli bir süre sonra kapatılabiliyor, ama aynalar kapanamıyor Avensis te, sizdeki durum belki kapının açılıp kapanması ile sonlanıyor olabilir
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2015, 11:32:00 »
Normalde kontak anahtarı çıkacak pozisyona geldiğinde ne camlar ne de aynalar çalışmıyor, kaç kez aynaları kapatmayı unutup, kapatmak için tekrar anahtar taktığımı ben bilirim :)
Berkin Birol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2015, 11:36:49 »
İlginç bir durummuş sizinki, bir kaç kez daha deneyin bakalım bu durum devam edecek mi?
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2015, 11:38:20 »
Tekrar denk gelirse servise gitmeyi düşünüyorum aslında da, önce burada bir sorayım dedim başına gelen var mı diye :)
Umarım bir daha denk gelmez, ancak araçta şarja takılı birşey bırakmamak gerektiği ortaya çıktı, bu tip hatalar olabiliyormuş demek ki.
Berkin Birol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Öğretmen
  • Kilometre: 8
  • Model Yılı: '14
  • 14 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2015, 12:38:28 »
Kontak kapanıp şoför kapısı açılana kadar (belli bir süresi var mı bilmiyorum) camlara müdahele edilebilir.diyelim ki arabayı stop ettiniz.Anahtarı da çektiniz camları kontrol edebilirsiniz.Tam camlar ortadayken şoför kapısı açın camlar olduğu yerde duracaktır.Veya son kez sonuna kadar kapanacaktır.Şoför kapısı açıldıktan sonra artık açma kapama olmaz...Eski arabam aveo da kontağı çekip camları kapatıp kapıyı açtığımda cam olduğu yerde kalıyordu..Yeni auriste kontak yok ama düğmeye basıp stop ettiğimde cam açık kalmışsa kapatmaya basıyorum kapıyı açsam da sonuna kadar gidiyor.Ama son kez..Yeniden müdahele yok.Cam tavan perdesi aynı şekil
Toyota Auris 1.6 Advance Skypack multidrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2015, 12:44:10 »
Cam ve aynalar ile alakalı ilave donanım eklenmiş mi?

Kontak kapandıktan sonra kapı açılana kadar veya 20 saniye içinde camlar çalışır, ancak aynalar çalısmamalı.
Elektrik semalarını düşündügümde sizde ayna katlama modülü olabilir, durum böyle ise baglantılarında hata var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Mayıs 14, 2015, 13:20:38 »
İlk fırsatta dediklerinizi deneyeceğim, ancak benim şimdiye kadar hatırladığım, kontak anahtarı acc modunda veya on modunda değilken ne radyo ne camlar ne aynalar, hiçbir şey çalışmıyordu. Tek istisna, camları kapatmak için işlemi başlattığımda, kontağı kapatırsam, camların kendiliğinden kapanmaya devam etmesi idi. Ancak kontak kapalı konuma geldikten sonra veya anahtar çıkartıldıktan sonra arabada far harici bir elektrikli donanım çalışmıyordu.

Bir de şöyle bir durum var, aslında aynaların falan çalışması evvelki hafta garipleşmeye başladı, şöyle ki: bir arkadaşım arabaya binerken kapalı aynamı iyilik olsun diye açmaya çalıştı, aynaları butonla açmaya çalışınca o ayna terse döndü, hepsini kapatınca kapanmadı, 1-2 kez aç kapa yapınca düzeldi. Sonrasında da 1-2 kez orta konumda kaldı, ancak kontak kapalı iken açma kapama yine olmuyordu.

Arabaya satın aldığım günden beri ekstra bir donanım eklenmedi, bir tek geçen ay içerisinde ücretsiz olarak radyatör değişimi oldu 'kampanya' dahilinde :)
Berkin Birol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2015, 08:22:13 »
Motor durdurulduğunda camların hala çalışma olayını denedim, bu şekilde imiş. Şimdiye kadar fark etmemişim herhalde. Ancak aynalar çalışmıyor dediğiniz gibi. Sorunun olduğu gün aynalar da çalışıyordu diye hatırlıyorum ancak durum tekrarlanmadı, şimdilik herşey 'normal' çalışıyor :)

Yorumlarınız için tekrardan teşekkürler.
Berkin Birol