Gönderen Konu: Fren disk ve balata tavsiyesi  (Okunma sayısı 41892 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren disk ve balata tavsiyesi
« Yanıtla #40 : Eylül 30, 2015, 06:57:35 »
disk tornalanmaz değiştirilir.
fenle ilgili bence en optimal mal ferodo dur.trw ve bosch kullanmış biri olarak kesinlikle ferodo diyorum.işi sadece fren olan firmalardan biri.tabi brembo ve diğerlerini söylemiyorum.
bir işi uzmanından alacaksın.bosch dizel sistemlerinde 1 numara
trw nin doru dürüst fabrikası yok her şey fason çin.
Valla yetkili servis bile tornaliyor. Özel serviste benim aracı da 50 binde önleri tornaladilar. Ben anlamam pek. Gittim sordum başka birine tornalatilmaz disk boşuna yedirmissin  diski dediler.
Zaman geçti yetkili servise isim düştü. Hatta servis alanına indim.  Baktım araçların dişklerine dönen bir şey takmışlar  torna yapıyorlar. Dedim bu torna işini serviste yapıyorsa bir bildiği vardır.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Eylül 30, 2015, 06:57:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '17
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Eylül 30, 2015, 09:39:38 »
Aynen talat'çım, benim aracın diskleri 60000km'de değişmiş. Temmuz'da bakımda 105000km'de tornalandı + yeni balatalar takıldı,canavar gibi oldu.
Disk tornalanmaz diye birşey yok,  zaten dediğin gibi serviste bile gördüm ben tornalandığını..
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Hız sınırı 70 iken lüks almaya ne gerek var :)
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 20
  • Model Yılı: -
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Eylül 30, 2015, 14:05:03 »
2013 1.4 dizel auris kullanıyorum. Servisteyim . 30.000 bakımına geldim. Ön balataların ve hava filtresinin temizlenmesi gerektiği için değişimi gerekiyor denildi. Sadece ön Balat'a takımı 350 hava filtresi 150 işçilik dahil. Bununla birlikte 430 TL 30.000 bakımı. Fiyatlar Nasıl ve dikkat etmem gereken nedir arkadaşlar ?
5 Dakika erken ulaşabilmek adına ne kendinizin ne sevdikklerinizin ne de bir başkasının yaşamını asla riske atmayın... Hayaller yarım kalmasın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Eylül 30, 2015, 14:27:24 »
2013 1.4 dizel auris kullanıyorum. Servisteyim . 30.000 bakımına geldim. Ön balataların ve hava filtresinin temizlenmesi gerektiği için değişimi gerekiyor denildi. Sadece ön Balat'a takımı 350 hava filtresi 150 işçilik dahil. Bununla birlikte 430 TL 30.000 bakımı. Fiyatlar Nasıl ve dikkat etmem gereken nedir arkadaşlar ?

balatadan ses geliyorsa şayet garantiden değiştirebilirler
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Hız sınırı 70 iken lüks almaya ne gerek var :)
  • Kilometre: 20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Eylül 30, 2015, 17:14:41 »
Maalesef garanti dışı ! Dinleme yapacağım bir süre . Eğer ses yaparsa tekrar başvururum olmadı başka bir yol deneriz !
5 Dakika erken ulaşabilmek adına ne kendinizin ne sevdikklerinizin ne de bir başkasının yaşamını asla riske atmayın... Hayaller yarım kalmasın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 56 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Ekim 02, 2015, 17:01:30 »
Arabam 67 bin kmde balatalar daha once degisti sadece arka disklerde cizikler mevcut bir usta degistir demisti biri bisene daha gider dedi nezaman degismesi gerek kandiriliyomuyuz yoksa herkes kafasina gore biseymi soyluyo yoksa gercekten degismesi gerek Allaha emanetmi gidiyoruz bilmiyorum nasil anlicaz ya hic mi durust esnaf kalmadi arkadas
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Ekim 02, 2015, 17:24:28 »
İsmail hocam, kaç kilometredir bu mevcut diskleri kullanıyorsunuz?

Arabanın en önem verdiğim yeridir fren sistemi varsın sağı solu çizik olsun vuruk olsun ama canımı ve başkasının canını koruyacak bir şey için hiç parasına bakmam.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Ekim 02, 2015, 22:44:35 »
Arabam 67 bin kmde balatalar daha once degisti sadece arka disklerde cizikler mevcut bir usta degistir demisti biri bisene daha gider dedi nezaman degismesi gerek kandiriliyomuyuz yoksa herkes kafasina gore biseymi soyluyo yoksa gercekten degismesi gerek Allaha emanetmi gidiyoruz bilmiyorum nasil anlicaz ya hic mi durust esnaf kalmadi arkadas
Yav diskte çizik  olmaz olur mu bende de var. Nesini değiştireceksin ki. Bence öyle disk hemen bitmez
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Ekim 03, 2015, 22:06:22 »
talat bey yetkili serviş herşeyi çok ii biliyor diye bişi yok.arka disklerin et kalınlığı 10mm.azami et kalınlığı 8mm.yani sikin 1 mmher iki yönden incelme payı var.sen zaten 9 mm e ye düşmüş diski 1mm tornaldın ne kaldı geriye 8 disk bitti.aynı şekiilde önler 26mm dizellerde min kalınlık 23mm.eee nasl olacak.torna işi göstermelik....girin feredonun sayfasına bakın ne yazıyor orda..

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2015, 22:08:21
bu iş lastik işine döndü.
sanayiye gidersin aa  bu lastiklerde diş var daha gider derler.halbuki lastik 5. senesinde ömrü dolmuş.140km ile giderken lastik gümleyince aklın başına gelir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2015, 22:09:36
fren ve lastikten masraftan kaçılmaz....hayati önem taşır...tasarruf yapmak istiyorsanız hava filtresini egr yi temiizleyin dahafazla tasarruf edersiniz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #49 : Ekim 03, 2015, 22:16:10 »
talat bey yetkili serviş herşeyi çok ii biliyor diye bişi yok.arka disklerin et kalınlığı 10mm.azami et kalınlığı 8mm.yani sikin 1 mmher iki yönden incelme payı var.sen zaten 9 mm e ye düşmüş diski 1mm tornaldın ne kaldı geriye 8 disk bitti.aynı şekiilde önler 26mm dizellerde min kalınlık 23mm.eee nasl olacak.torna işi göstermelik....girin feredonun sayfasına bakın ne yazıyor orda..

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2015, 22:08:21
bu iş lastik işine döndü.
sanayiye gidersin aa  bu lastiklerde diş var daha gider derler.halbuki lastik 5. senesinde ömrü dolmuş.140km ile giderken lastik gümleyince aklın başına gelir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2015, 22:09:36
fren ve lastikten masraftan kaçılmaz....hayati önem taşır...tasarruf yapmak istiyorsanız hava filtresini egr yi temiizleyin dahafazla tasarruf edersiniz...

Aynen süpersin hocam, Torna işi bana da saçma geliyor. Riske girmeye değmez  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 125 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Ekim 03, 2015, 22:32:03 »
bu gün izmir de tokullar Toyota yetkili servise Corolla arabamı uzun yokuş inişlerinde frende tireme ayağıma geliyor şikayeti götürdüm.
ancak arka diskler oldukça erimişti tabiki bana göre ben de yekten arkalar değişecek dedim. neyse atölyede hepsini ölçtüler. benide yanlarına çağırdılar. ön disklerde incelme olmuş 2 seferde torna olunca kalınlıkları iyice limite inmiş. arkalar o kadar ele gelmesine rağmen iyi imiş önlerde değişmesi iyi olur dediler. isterseniz 100.000 km bakımda hepsine tekrar bakalım hepsi gerekirse değişir dediler. riske giremedim en acil hangisi ise onu değişelim dedim. o zaman içimiz rahat etsin sadece ön balata ve diskler birlikte değiştirelim dediler. silecek lastiklerini de değiştirttim. hepsi 632 tl tuttu. şu an mükemmel durumda fren çok yumuşadı mesafesi düştü rahatladı. çok memnun kaldım. paylaşayım dedim.
2010 MMT Dizel Corolla Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Ekim 03, 2015, 22:40:19 »
2008 model aracım var.2 yıldır servise gitmiyorum.Çaresiz kalırsam ya da Allah korusun çok büyük bir kaza vb. olursa servise giderim.İtina ile kazıklar,çok büyük iş havasına sokarak iyi para alırlar.(2012 de 4 disk 4 balataya 1250 lira aldılar)Ustasını bulduktan sonra her iş dışarıda aslanlar gibi olur.Garantisi bitmiş aracı servise götürmem.Fren diskleri limitler dahilinde oldukça tornalanır.Kaliteli balata dolu.Alınır takılır.Servisin parasının yarısı kadar bile tutmaz.Para kolay kazanılmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Ekim 03, 2015, 22:44:38 »
TRW disk 200 -250 tl ön balata 100 tl.servise 600 tl verilmez.Onlar balata söküp takmaya bile işçilik aliyor
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '17
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Ekim 04, 2015, 19:53:46 »
Auris 2009 D4D, bu temmuzda değiştirdiğim parçalar..
Ön fren balata 75 TL,arka fren balata 65 TL markaları TRW..
Disk tornalandı 30 TL, ustaya 70 TL, toplam240 TL verdim, arabanın frenleri çok güzel oldu.. 5000km geçti çok şükür sorun yok..
Biraz işi biliyorsanız,piyasa hakkında,malzeme hakkında bilginiz varsa işinizi kendiniz çözersiniz..
Bu işe, servisin verdiği fiyatı hiç söylemeyeceğim....
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 56 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Ekim 20, 2015, 15:03:00 »
İsmail hocam, kaç kilometredir bu mevcut diskleri kullanıyorsunuz?

Arabanın en önem verdiğim yeridir fren sistemi varsın sağı solu çizik olsun vuruk olsun ama canımı ve başkasının canını koruyacak bir şey için hiç parasına bakmam.
arabayı sıfır aldım ben 67bin kmdir aynı diskleri kullanıyorum hocam

Mesaj Birleştirildi: Ekim 20, 2015, 15:04:46
Yav diskte çizik  olmaz olur mu bende de var. Nesini değiştireceksin ki. Bence öyle disk hemen bitmez

bu dişlerin belli bir ölçüsü var sanırım 2mm altına düşmemesi lazım yanlış bilmiyorsam
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 60000
« Yanıtla #55 : Kasım 07, 2015, 14:33:43 »
şu frene basınca gelen ince sesten çok şikayetçiyim ben de >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #56 : Kasım 07, 2015, 14:34:57 »
Balatanın bittiğini anlatmaya çalışan tenekenin sesi olmasın o?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '12
  • 12 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Eylül 12, 2018, 11:41:56 »
selamlar, geçen hafta 70000 bin bakımı için servise gittiğimde ön balatanın 3-4 bin daha gideceğini imkan varsa balata ile beraber diskide değiştirmem gerektiğini söylediler. serviste fiyatlar uçuk olduğundan dışarıda fiyat araştırması yaptım. bosch markada karar kıldım. kartalda olan bosch car servisi arayıp fiyat istediğimde işçilik dahil 1050 TL fiyat verdiler. Ümraniye' de işçilik dahil 675TL ye işlemi sağlattım, bana hayırlı olsun:) bosch servisi aracın orjinal disk ve balatalarını boschun yaptığını söyledi ne kadar doğrudur bilemem ama memnun olmayan pek kimse yok sanırım. ilk tekerin işlemi bittip diğer tekerin işlemlerine başlandığında işi biten tekerden yere yağ damladığını gördüm, usta diskler ve balatalar yeni olduğundan aracın fazla yağı attığını normal olduğunu iletti. başına gelip sıkıntı yaşayan veya dikkat etmem gereken bir husus var mıdır? cümleten iyi günler. aracım 2013 auris manuel dizel.
2007 AURİS 1.6 MANUEL, 2013 AURİS 1.4 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 OTOMATİK, 2012 AURİS 1.6 MANUEL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Eylül 12, 2018, 17:13:49 »
selamlar, geçen hafta 70000 bin bakımı için servise gittiğimde ön balatanın 3-4 bin daha gideceğini imkan varsa balata ile beraber diskide değiştirmem gerektiğini söylediler. serviste fiyatlar uçuk olduğundan dışarıda fiyat araştırması yaptım. bosch markada karar kıldım. kartalda olan bosch car servisi arayıp fiyat istediğimde işçilik dahil 1050 TL fiyat verdiler. Ümraniye' de işçilik dahil 675TL ye işlemi sağlattım, bana hayırlı olsun:) bosch servisi aracın orjinal disk ve balatalarını boschun yaptığını söyledi ne kadar doğrudur bilemem ama memnun olmayan pek kimse yok sanırım. ilk tekerin işlemi bittip diğer tekerin işlemlerine başlandığında işi biten tekerden yere yağ damladığını gördüm, usta diskler ve balatalar yeni olduğundan aracın fazla yağı attığını normal olduğunu iletti. başına gelip sıkıntı yaşayan veya dikkat etmem gereken bir husus var mıdır? cümleten iyi günler. aracım 2013 auris manuel dizel.
70000 deki aracın disklerini durduk yere değiştirmekle hata yapmışsınız millet 250 binlerde orjinal disk kullanıyor orjinal parçanın yerini hiçbir şey tutmaz eğer disklerde sorun yoksa boşa değiştirmişsiniz bu işlem yapılırken inşaallah hidrolik sıvısı da değişmiştir bari onu akıl evdeydi ustalar en kötü ihtimal de torna yapılırdı
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Eylül 12, 2018, 18:48:25 »
bu yağ damlamasına aklım yatmadı,acaba fren yağı havasını alırken boşaltılırken bir yerlere akıp sonra damlayan mı? yoksa bir hata yaptılar,kaçak mı? var ,siz hidrolik yağı kutusunu kontrol edin ve seviye tesbiti yapın,eksiliyor mu? bir de  sabahları arabayı park yerinden çıkardıktan sonra aracın durduğu yerin altında yağ damlatmış mı?
Tokay Ceritoğlu