Gönderen Konu: Yaris 1.5 Hibrit Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 31488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 8100
  • Model Yılı: '15
  • 6 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
Yaris 1.5 Hibrit Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« : Nisan 04, 2015, 18:32:58 »
Arkadaşlar merhaba.
2015 model Yaris Hybrid aracım mevcut.Şu anda 1800 km deyim.Aldığımdan beri son derece dikkatli,yavaş kullanmama rağmen yakıt tüketimini ortalama 4.5-4.6'nın altına kesinlikle indiremedim.Sabahları,donma pahasına kaloriferi dahi açmıyorum.Forumda bir çok arkadaş 3.7-3.8 lt'lerden bahsediyor.Bu rakamlar ortalama mı yoksa kısa özellikli bazı parkurlar mıdır?Evime gelirken 4km'lik dik bir yokuş çıkıyorum.Ortalamamı o mu yükseltiyor diyorum,lakin sabahleyin de aynı yokuşu hiç yakıt tüketmeden iniyorum.Hybrid sahibi arkadaşlaryakıt tüketimlerini yazarsa sevinirim.Teşekkürler

Toyota Club Türkiye

Yaris 1.5 Hibrit Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« : Nisan 04, 2015, 18:32:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris Hybrid yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2015, 18:58:10 »
Öncelikle İstanbuldasınız, yoğun trafikte sabit süratlerde gitmek oldukça zor ve belirttiğiniz gibi İstanbul tepelerden meydana gelen jeolojik yapıya sahip. Hiç bir elektrikli araç çıkarken harcadığını aynı mesafede yokuş aşağı geri kazanamaz.

Siz sabahları donma pahasına kaloriferi çalıştırmasanızda, motorunuzda aynı şeyi düşünerek bir an evvel pilinizi doldurmaktan ziyade kendini ısıtma pahasına önceden devreye girmektedir.

Eğer benim gibi ılıman ve düz bölgede yaşıyor olsaydınız 3.7'leri rahatlıkla görebilirdiniz.

İstanbulda diesel motorlar dahi 4.6'ları görmekte zorlanırken sizin bu sonuçtan oldukça mutlu olmanız gerekmektedir.

Sadece denemek için, Yakıt düşük seviye uyarı ışığınız yandığında, o günü yol bilgisayarı bilgilerinizi sıfırlayıp aynı mesafeyi gidip gelin, aracınızın tam olarak ne yaktığını göreceksiniz.

Kısacası yakıt tüketimine etken bir çok unsur var ve şehir içi 5L dahi mükemmel sonuçtur.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2015, 19:00:34 »
Abi bugün servise gitti  arabamı göstermeye. Görevli servise gelen benzinli yarisler için ortalama 8 - 9 litre Hybirit Yarisler için ortalamanın genelde 5 - 5.5 olduğunu söyledi.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2015, 19:21:40 »
Abi bugün servise gitti  arabamı göstermeye. Görevli servise gelen benzinli yarisler için ortalama 8 - 9 litre Hybirit Yarisler için ortalamanın genelde 5 - 5.5 olduğunu söyledi.
1000km bakımı için Toyota ALJ'ye gittiğimde, bir müşterileri olduğunu,ortalama tüketiminin 2.8 lt olduğunu,hatta fotoğrafını çektiklerini falan söylediler.Şaşırdım kaldım.Trafik ışıklarında  elektrik ile kalktığımda millet arkadan yürü diye korna çalıyor ama rakam yinede bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2015, 19:33:16 »
1000km bakımı için Toyota ALJ'ye gittiğimde, bir müşterileri olduğunu,ortalama tüketiminin 2.8 lt olduğunu,hatta fotoğrafını çektiklerini falan söylediler.Şaşırdım kaldım.Trafik ışıklarında  elektrik ile kalktığımda millet arkadan yürü diye korna çalıyor ama rakam yinede bu.

:) geçen ay çoğunluğu yokuş aşağı olan 100km'lik bir menzilde, ortalama 100km/h sürat ile ortalama tüketimim 2.6L/100km çıkmıştı ama aynı yolu geri çıkarken ortalama artıyor..

Fabrika verisi 3.4 ama dediğim gibi, yazın, yarı depo, düz zemin ve tek başınaysanız, yakalanabilir.

Bunun haricinde Yazın 4L Kışın 5L civarlarında olur.

Bence aracınızda herhangi bir sorununuz yok, beklentinizi o kadar düşük tutmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2015, 19:43:24 »
valla 6 nın altı hepsi müthiş :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2015, 19:44:10 »
:) geçen ay çoğunluğu yokuş aşağı olan 100km'lik bir menzilde, ortalama 100km/h sürat ile ortalama tüketimim 2.6L/100km çıkmıştı ama aynı yolu geri çıkarken ortalama artıyor..

Fabrika verisi 3.4 ama dediğim gibi, yazın, yarı depo, düz zemin ve tek başınaysanız, yakalanabilir.

Bence aracınızda herhangi bir sorununuz yok, beklentinizi o kadar düşük tutmayın.
Artık araç bilgisayarında tüketimi önümden kaldırmayı planlıyorum :). ECO Modu'da kapatıp kafama göre
kullanayım bakalım o zaman ne olacak

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2015, 19:49:44

Artık araç bilgisayarında tüketimi önümden kaldırmayı planlıyorum :). ECO Modu'da kapatıp kafama göre kullanayım bakalım o zaman ne olacak

Bu arada bir arkadaşım Citroen C4 Grand Picasso 1.6 HDI otomatik kullanıyor.Şehir içi yakıt tüketimini sordum.8-8.5 lt dedi :) Aslında şükretmek lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2015, 19:50:53 »
Artık araç bilgisayarında tüketimi önümden kaldırmayı planlıyorum :). ECO Modu'da kapatıp kafama göre kullanayım bakalım o zaman ne olacak

Power modu yokuş çıkarken kullanın ama onun haricinde genelde ECO modda kalmanız performans konusunda da yeterli düzeyde olacaktır.

ECO mod %60 elektrik %40 benzin kullanırken, Power modu bunun tam tersidir.

Tabii yinede deneyin, belki sizin parkurunuza Power mod daha uygun sonuçlarda çıkartabilir, kim bilir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2015, 20:16:40 »

Abi bizim topluma şaşıyorum zaten. Fabrika verilerini bile solda sıfır bırakıyorlar :)
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 37000
  • Model Yılı: '14
  • 31 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2015, 18:58:16 »
Abi bizim topluma şaşıyorum zaten. Fabrika verilerini bile solda sıfır bırakıyorlar :)

turk milleti yapar hatta elektrik bile harcatmaz  :lol:
2014 Corolla Touch (navisiz :( ) 1,6 Manuel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2015, 18:59:06 »
turk milleti yapar hatta elektrik bile harcatmaz  :lol:

:rofl:  :rofl:  :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 05, 2015, 19:44:32 »
Doğrudur, ben bir süreliğine bu değeri yakalamıştım, ama şimdilerde 4-4.5 arası değişiyor. Kalorifer falan olunca artıyor doğal olarak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 60 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 06, 2015, 23:32:31 »
Eğimsiz bir yolda, klima kapalı şekilde, rüzgarsız ve normal sıcaklık hava koşullarında sırasıyla 90km/h, 100km/h, 110km/h ve 120km/h sabit hızlarda Yaris Hybrid yakıt tüketimi nedir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2015, 08:22:24 »
Eğimsiz bir yolda, klima kapalı şekilde, rüzgarsız ve normal sıcaklık hava koşullarında sırasıyla 90km/h, 100km/h, 110km/h ve 120km/h sabit hızlarda Yaris Hybrid yakıt tüketimi nedir?

İzmir (gişeler) - Torbalı Otobanda, 2.5 kişi, dolu yakıt, klima açık, Cruise 90km/h, 3.7L/100km,
Fethiye - İstanbul 800km, başlangıç 1300m tırmanışla, 2.5 kişi bagaj dolu, dolu yakıt, klima açık, genellikle Cruise 110km/h, 4.5L/100km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 07, 2015, 08:54:01 »
İzmir (gişeler) - Torbalı Otobanda, 2.5 kişi, dolu yakıt, klima açık, Cruise 90km/h, 3.7L/100km,
Fethiye - İstanbul 800km, başlangıç 1300m tırmanışla, 2.5 kişi bagaj dolu, dolu yakıt, klima açık, genellikle Cruise 110km/h, 4.5L/100km

Adeta kokluyor. İşte hybrid farkı. :tamam:
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Nisan 07, 2015, 10:51:02 »
Adeta kokluyor. İşte hybrid farkı. :tamam:

Fethiye - Antalya - Fethiye, dolu yakıt, 2.5 kişi, Kış mevsim, Kışlık lastik, Kalorifer, 2 defa uzun menzilli 1300m tırmanış, Antalya şehir içinde 50km dolaşma, genelde Cruise 110km/h, 5L/100km tüketim de bence normal.

Yolcu sayısı, yük, Mevsim, lastik, kalorifer veya klima kullanımından ziyade, gidilen parkur yakıta direkt etki eden en büyük unsur oluyor.

Genel anlamda yakıt tüketimi konusunda kesinlikle mükemmel, park yeri bulma kolaylığı ve çok az bahsedilen manevra kabiliyetinin çok iyi olması, CVT şanzımanının çok konforlu olması vs Corolladan sonra küçük araç olmasını telafi eden unsurlar. Sonuç itibariyle benim için doğru araç diyebilirim.

Şehir içi ağırlıklı araç kullananların, Yakıt tüketimi ve Düz vites kullanma şikayetleri varsa, muhakkak almaları gereken bir araç.

Sıkışık trafikte ve Trafik ışıklarında sadece zaman kaybediyorsunuz, ama psikolojiniz düzeliyor, hayata daha mutlu bakıyorsunuz. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 16, 2015, 10:00:18 »
İlk 100 tl benzin aldığımda 5 lt ortalama gördüm, ikinci 100 tl bittiğinde 4.5 ortalama idi, üçüncü 100 tl'nin de yarısına geldim sayılır, şu an 4.3 görünüyor. Birbirimize alışıyoruz, 1000 bakımdan sonra değişir belki daha da. Ya da 10.000 bakımdan sonra daha da düşer? Göreceğiz. Ben tek kullanıyorum çoğunlukla ve yarı yarıya uzun yol-ş.içi güzergahta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Nisan 27, 2015, 09:46:26 »
3.6 Kendi rekorumu kırdım  :) 20 km parkur olsa da

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 27, 2015, 09:47:47 »
@Tayfun Kavasoglu (33008) İddialı bir rakam,  :alkis: Bu parkurun yol yapısı nasıldı?
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Nisan 27, 2015, 09:51:58 »
@Tayfun Kavasoglu (33008) İddialı bir rakam,  :alkis: Bu parkurun yol yapısı nasıldı?
Benzinlikte sıfırladım, yarısı düz yol, yarısı dik yokuş ş.rası 7-8 km yol gittim, sonra aynı yolu geri döndüm, 4-5 km ş.içi düz yol gittim. Dik yokuş olmasa 3.5 olurdu herhalde. Ama kısa parkur tabii, 1 depoda şu ara 4.2 ortalama ile gittim görünüyor.
Havalandırmayı benzinli motor çalışmadan açmıyorum, alışkanlık oldu. Ani gaz hareketleri de yapmıyorum, o zaman akü daha uzun devrede kalıyor.