Gönderen Konu: Aracımızın motor ve şasi numarasını vermek sakıncalı mıdır ?  (Okunma sayısı 39053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Forumda arama yaptım ancak bulamadım.  Varsa Özür dilerim.

Aracimi satışa çıkardım. Arayanlar ve msj yazanlar çok oluyor.  Bir kısım talipliler motor no ve şasi no sunu istiyorlar aracimin. İşin özü detayı çok bilmediğimden ve temkinli olmak anlamında bu isteklerini geri çevirmek durumunda kaldım.  Nitekim aracimin plakası açık.

Bu noktada sormak istediğim  araclarimizin şasi ve motor numarasını vermemizin bir sakıncası var mıdır ? Bazı otomobillerin şasi nosu yanılmıyorsam caminda da yazıyor. Buradan baktığımızda çok da sıkıntılı olmadığını düşünüyorum ancak ne olur ne olmaz diye veremiyorum.  Sizlerin bu konudaki görüşü ve tavsiyesi nedir ?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 600000
  • Model Yılı: '04
  • 161 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
Bende merak etmişimdir her zaman
2004 corolla sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Tam.emin.olmamaklar beraber bu change dedikleri.calinti arabalar bu sekilde yapiliyor.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
Farklı yerlere biraz bakindim. Bir kesim gönderilmemesi taraftarı.  Ama çoğunluk bir sıkıntı olmayacağını hatta şasi ve motor no vermeyenleri art niyetli olarak nitelendiriyor = )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi

Aracimi satışa çıkardım. Arayanlar ve msj yazanlar çok oluyor.  Bir kısım talipliler motor no ve şasi no sunu istiyorlar aracimin. İşin özü detayı çok bilmediğimden ve temkinli olmak anlamında bu isteklerini geri çevirmek durumunda kaldım.  Nitekim aracimin plakası açık.

Bu noktada sormak istediğim  araclarimizin şasi ve motor numarasını vermemizin bir sakıncası var mıdır ? Bazı otomobillerin şasi nosu yanılmıyorsam caminda da yazıyor. Buradan baktığımızda çok da sıkıntılı olmadığını düşünüyorum ancak ne olur ne olmaz diye veremiyorum.  Sizlerin bu konudaki görüşü ve tavsiyesi nedir ?

osman bey plaka değiştirilebilir bir unsur olduğu için şase veya motor no dan sorgulama daha sağlıklı oluyor.  Şaşe numarası istemelerin deki ana sebep bu. Yoksa şase numarası arabanın dışarıdan bakıldığında ön camın dip köşesinde görünür birşey. Cenc oto şaşe numarası kopyalayıp yazarak değil olduğu yerden kesip diğer araca monte edilmesiyle olan birşey.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
osman bey plaka değiştirilebilir bir unsur olduğu için şase veya motor no dan sorgulama daha sağlıklı oluyor.  Şaşe numarası istemelerin deki ana sebep bu. Yoksa şase numarası arabanın dışarıdan bakıldığında ön camın dip köşesinde görünür birşey. Cenc oto şaşe numarası kopyalayıp yazarak değil olduğu yerden kesip diğer araca monte edilmesiyle olan birşey.

Mehmet bey bildiğim kadarıyla artık plakası değişmiş olsa dahi o aracın gecmisindeki bütün bilgileri guncel plaka sorgusu ile alabiliyoruz. Mobil operatörlerin sayfalarında bu şekilde yazıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Mehmet bey bildiğim kadarıyla artık plakası değişmiş olsa dahi o aracın gecmisindeki bütün bilgileri guncel plaka sorgusu ile alabiliyoruz. Mobil operatörlerin sayfalarında bu şekilde yazıyor.

Doğru söylüyorsunuz mesaj sorgusun da belirtiyor lakin  sigorta şirketine sormak isterseniz şase veya motor numarası istiyor.Tabi birde sadece alıcıyı tramer sorgusu yaptıracak sanmayın. Kimisinin serviste tanıdığı oluyor direk servise gitmeden servis kayıtlarına baktırıyor.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Tramerden sağlıklı sorgulama yapmak için şasi ve motor no lazım, özellikle kaskodan değişen parçaları görmek için. Bence paylaşılmasında sakınca yok, kayıtlar artık elektronik ortamda eskisi gibi motor ve şasi no'nun kopyalanması çok zor.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi

Araç satın alırken özellikle kayıt kuyudat incelemelerinin yapılabilmesi için araştırılması gereken üç önemli unsur vardır:

1- Araç plakası sorgulamaları.
2-Şasi no sorgulamaları.
3-Motor no sorgulamaları.

Bu bağlamda aracınızı satarken vatandaş sizin yanınıza pazarlığa gelse ve bu numaraları aracınızdan almak istese vermek durumundasınız. Ancak, bu numaralardan sahtekarlık yapılabilir mi? İhtimal dahilinde az da olsa olabilir. Ancak aracın fotoğrafını çekerek ilan vermek demek bu riskleri zaten göz önünde bulundurduğunuz anlamına da gelir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat TOYOTA'lıya güzel
  • Kilometre: 120
  • Model Yılı: '00
  • 78 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
İlk olarak hayırlı satışlar... motor ve şasi no.sunu vermenin bir sakıncasının olacağını düşünmüyorum.. sonuçta aracın canımda da yer alıyor...
Aracınız sitelerde satışta ise linkini de paylaşsanız, forumda ki arkadaşlardan da talip çıkabilir.
1-1996 XEİ Corolla (150.000-190.000)
2-2005 1.6 Terra HB Corolla (100.000-135.000)
3-2000 1.6 Terra Corolla (120.000-Halen Kullanımda)