Gönderen Konu: Otomobil Antifriz Renkleri  (Okunma sayısı 2970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Otomobil Antifriz Renkleri
« : Şubat 21, 2015, 17:21:36 »
 Selam otomobil severler;
Bildiğiniz gibi araçların motor soğutma sıvıları çeşitli hava şartlarında sağlıklı kullanılabilmeleri için antifriz-su karışımı ihtiva etmektedirler. Peki farklı renklerdeki antifrizlerin anlamları nedir, bir göz atalım.

''Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz daha çok otomobil motorlarında kullanılır.

Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizdir.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası antifriz türüne göre değişir ve suyun donma noktasından daha düşük bir sıcıklıkta donar, su ile karıştırıldığında daha düşük donma sıcaklıkları sağlar. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70'i aşarsa donma %30'un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.

Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. "Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir. Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir. Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir.OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. ''

''Araçlarda kullanılan antifrizin hangi tip olduğunu anlayabilmek kolay değildir. Bu noktada antifrizin rengi kesinlikle yardımcı olmamaktadır. Amerikan menşeli araçlarda genellikle yeşil veya turuncu, Avrupa ve Uzak doğu menşeli araçlarda mavi veya kırmızı,Japonya menşeli araçlarda ise genellikle kırmızı renkte antifriz bulunmaktadır. Ayrıca antifrizin su ile karışım miktarı da nihai karışımın rengini etkilemektedir. Bundan dolayı renk üzerinden yorum yapmak sağlıklı değildir. Burada şunu belirtmekte fayda var: Pembe renkli antifriz (B12) yeşil renkli antifrizlere göre ısıyı daha iyi taşırlar. Bir diğer farkı fosfat içermediği için yeni nesil alüminyum motor kapaklarını korozyon ile aşındırmaz ve de en güzeli sistemde hafif bir sızıntı olduğunda hava ile temas ederek o noktada kurur ve gözle tespit edilmesini sağlar....''

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Antifriz
             http://www.speedol.com.tr/hangi-tip-antifriz-kullanilmalidir-organik-inorganik-antifriz-rengi-onemli-midir/

Toyota Club Türkiye

Otomobil Antifriz Renkleri
« : Şubat 21, 2015, 17:21:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '08
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomobil Antifriz Renkleri
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2023, 23:17:45 »
İyi günler, Geçen sene 2008 auris aldım. Geçen kışta kalorifer hiç ısıtmıyordu. Ben kışı bu şekilde geçirdim. Eylül ayında kalorifer temizliği yaptırdım. Yüksek oranda açıldı ama yavaştan kapanmaya başladı. Yedek su deposuna baktığımda su var gibi. Kendim biraz kaptan çekip baktım. Şeffaf bir renk vardı. Ustaya götürdüm. Derecesi -40 derece gözüküyor. Rengi neden yok dememe rağmen antifriz olduğunu söyledi. Ben soğutma suyunu yenilemek istiyorum. Görünürde pas gözükmüyor. Korkum şu ki pembe organik antifriz koyarsam patlatabilir mi diye düşünüyorum. O yüzden suyu boşaltıp kaliteli mavi inorganik antifriz koysam sıkıntı olur mu?
Bir de gerçekten antifriz var ise kırmızı antifriz koymam sıkıntı olur mu? Her ustadan başka bir laf çıkıyor. Birde sizlere sormak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2023, 21:31:31 »
Kullanıcı el kitabındaki üretici tavsiyesi dışına çıkmanızı önermem motor bileşenlerindeki metal yapısına uygun sıvı üretici tarafından tavsiye edilir,ona göre kaliteli bir markadan alıp kullanmanızı tavsiye ederim,Po,Shell,Castrol, liqui moli gibi bilenen üreticilerin ürünlerini almanızı tavsiye ederim.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2023, 15:07:48 »
Şeffaf antifriz hiç görmedim duymadım. Etanol falan mı karıştırdılar acaba suya?
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2023, 16:06:57 »
Benim de aklım şu şeffaf antifrize ermedi,içerde ne varsa baştan aşağı boşaltıp,üreticinin istediği kalitede bir antifrizi koyun derim,eğer radyatörün içini tamamen yıkayacak kalitede bir su varsa önce iç temizlik yaptırın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2023, 18:03:54 »
Benim de aklım şu şeffaf antifrize ermedi,içerde ne varsa baştan aşağı boşaltıp,üreticinin istediği kalitede bir antifrizi koyun derim,eğer radyatörün içini tamamen yıkayacak kalitede bir su varsa önce iç temizlik yaptırın.
Abi antifriz dediğimiz sıvı zaten renksiz,sonradan renklendiriliyor,sınıfına göre renkler ilave edilip satışa sunuluyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 14, 2023, 20:08:25 »
Valla şeffaf olmasına rağmen kaç kez sordum antifriz olmasa - 40 olmazdı dediler. Ben temizleyip uygun antifriz koymaktan çekinmiyorum ama petek tıkalıydı ya önceden bir yerden patlatır mı kalorifer peteği değişimi için komple göğüs sökülür dediler. Tek korkum o devirdim falan patlatsa değişim kolayda kalorifer peteği korkutuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2023, 20:54:50 »
Valla şeffaf olmasına rağmen kaç kez sordum antifriz olmasa - 40 olmazdı dediler. Ben temizleyip uygun antifriz koymaktan çekinmiyorum ama petek tıkalıydı ya önceden bir yerden patlatır mı kalorifer peteği değişimi için komple göğüs sökülür dediler. Tek korkum o devirdim falan patlatsa değişim kolayda kalorifer peteği korkutuyor.
Petek çürümüşse çeşme suyuda olsa patlar zaten,yada yeniden tıkanır,o riski almaktan başka çare yok malesef motora vereceği zararları da düşünün ona göre hareket edin derim.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2023, 21:19:56 »
Toyotanın önerdiği super long life coolant bu antifriz P-Hoat özellikte. Piyasada ise çoğunluk oat yani organik antifriz. Sizlerin önerebileceği antiriz modelleri var mı kaliteli?
Mesela Ankara'da Dörtnal Toyota TOTAL AUTOSUPRA antifriz kullanıyor. Bu antifrizi önerir misiniz?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2023, 22:12:59
Şimdi biraz araştırdım. Motul'ün radyatör temizleyicisi varmış. Eski antifrizin içine ekliyoruz sonra 30 dk çalışıyor. Suyu boşaltıp saf su ile sistemi temizliyoruz. O suyu da boşalttıktan sonra saf su ve yeni antifrizi ekleyip işlemi bitiyoruz . Bu işlemi kendim yapabilir miyim? Yoksa ustaya mı gideyim? Bir de ustalar bu kadar uğraşır mı? Çoğunluk döküp yenisini koyuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 14, 2023, 22:32:34 »
Evet, pek uğraşacak usta ben de tanımadığım için yıllar önce 91 corolla nin bu değişim (flush) işlemini kendim yapmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam anlatımı vardı forumda.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 14, 2023, 22:36:59 »
Valla bir kaç yere soracağım olmadı kendim yapacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2023, 22:42:34 »
Değişimi basit ilk önce kaloriferi en sıcak konuma getirin aracı biraz ısıtın dediğniz motül radyatör sıvısını boşaltın ve çalışsın daha sonra dönüş hortumunu çıkarın arkasından kapağı açın eksildikçe üzerine saf su ekleyin berrak su gelinceye kadar işlemi sürdürün, temiz su gelince hortumu takın sonrasında %50/50 karışımı ekleyin biraz daha çalışsın fan açsın sonrasında stop edin sonraki gün sabah aracı çalıştırmadan önce ilk iş suyuna bakın eksilme varsa tamamlayın,çünkü sıvılar ısınınca genleşir hacmi artar soğuyunca geri eksilir,tüm işlem boyunca devir 2000 de sabit kalmalı yoksa ısınıp termostat açmaz motor içindeki su dönmez.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 15, 2023, 14:27:32 »
Evet, forumda antifriz değişimi detaylı anlatım vard.
Sistemde tıkanma vs olmaması için en doprysu uygun aralıklarla ve uygun ürünle sıvının değişmesi. Direk çeşme vb su kullanılmaması. Ayrıca mümkünse ekleme kabı ağzına filtre konması.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2023, 17:55:29 »
Toyotanı orjinal antifirizi fosfetlanmış hibrit organik antifiriz. Uzun ömür nedeniyle seçtiğini düşünüyorum. Soğutma sisteminin sağlıklı olması aracında sağlıklı olması demek çünkü.

Ben kendim değiştirdim, hava oayı hariç gayet basit bir uygulamadır ama pas varsa nereden nezaman patlatacağı belli olmaz. Antifiriz de tamir etmez her zaman olayı kötüye götürecektir. Bu riski şuan almazsanız ileride belki yolda kalarak bedel ödeyeceksiniz. Oyüzden dediğiniz gibi temizleyici üzerine en azından kaliteli bir antifiriz kullanabilirsiniz. supra modeli öneren ustalarımız var fakat tam olarak toyotanın istediği sıvı değil bu.

Ben motul hybrid e-auto cool dye bir şey buldum. Şartları karşılar ama bulabilirseniz. Parasıda az değil maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 77000
  • Model Yılı: '05
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 15, 2023, 20:44:30 »
Shell'in ve total'in organik Antifiriz işinizi görür. Çok fazla takılmayın. Toyota nın ki 1500 liradan fazla şuan diye biliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ocak 15, 2023, 21:50:36 »
Arkadaşlar araç 2008 model organik antifriz olmayabilir,o yüzden tavsiye yaparken dikkat edelim araç sahipleri konuda bilgi sahibi olmayabilir,en doğru cevap kullanım kitabında yazar oradan bakarak alınması en doğrusu fayda sağlayalım derken zarar vermek en kötüsü,motor bileşenleri farklı metallerden oluşmakta farklı sıvılar istemektedir.
 @Muhammet  Karataş (44365) aracınızın kitapçığı duruyorsa oradan bakıp kaliteli markaların antifirizini kullanınız.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ocak 15, 2023, 22:59:21 »
Arkadaşlar araç 2008 model organik antifriz olmayabilir,o yüzden tavsiye yaparken dikkat edelim araç sahipleri konuda bilgi sahibi olmayabilir,en doğru cevap kullanım kitabında yazar oradan bakarak alınması en doğrusu fayda sağlayalım derken zarar vermek en kötüsü,motor bileşenleri farklı metallerden oluşmakta farklı sıvılar istemektedir.
 @Muhammet  Karataş (44365) aracınızın kitapçığı duruyorsa oradan bakıp kaliteli markaların antifirizini kullanınız.

Çok doğru. Teşekkür ederim. Fakat 2008 model araçlarda da aynı idi. :) siz yinede kullanım klavuzunu kontrol edin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 15, 2023, 23:58:16 »
Evet kullanım kılavuzuna baktım. Sadece Toyota Super Long Life Coolant kullanınız yazıyor.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 16, 2023, 00:01:22
Toyotanın antifrizi gerçekten pahalı. Patlatmayıp boşa gitmeyeceğini bilsem. Direk ondan koyacağımda şuan 1500 lira civarında bir ürün. Önce temizleyip sonra total antifriz katıp deneyeceğim. Sıkıntı olmazsa belki Toyota antifrizi ile değiştiririm. Tabi şöyle yap gibi tavsiyeniz varsa bekliyorum.