Gönderen Konu: MAF Sensörü (Hava Akış Metre) Temizliği  (Okunma sayısı 27109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: MAF Sensörü (Hava Akış Metre) Temizliği
« Yanıtla #60 : Mart 25, 2015, 07:19:05 »
Bu arada önemli bir hatırlatma daha,

Sensör yada başka hangi elektrikli parça olursa, erkek-dişi fişlerinin içine temizleyici sprey sıkmayın.

Bu fişlerin içinde su geçirmez ve paslanma önleyici özel yağlar vardır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Mart 25, 2015, 07:19:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Mayıs 13, 2015, 13:11:16 »
O-ringler basit, kullanımı-montajı kolay ve ucuz sızdırmazlık elemanlarıdır. O-ringler bu özelliklerinden dolayı hidrolik, pnömatik, çeşitli sıvı ve gaz sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. O-ringler uzay, havacılık, tıbbi teknolojiler gibi kritik alanlar başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde geniş bir uygulama alanına sahiptirler. O-ringler uygun çalışma ortamı ve malzeme sağlandığı taktirde hem statik hem de dinamik uygulamalarda kullanılabilirler. O-ringler diğer sızdırmazlık elemanlarına göre daha az yer kapladıklarından ve her iki yönlü de sızdırmazlık sağladıklarından dizaynı kolaylaştırlar. Montaj hatalarına karşı düşük risk taşırlar. O ring uygulamalarından iyi sonuç almak için; uygun ölçülendirme ve doğru malzeme secimi yapılmalı ve metal parçaların yüzey kalitesinin uygun olması gerekmektedir. O-ringlerin montaj yapılacakları yüzey ve kanalların işlenmesi kolaydır. Diğer sızdırmazlık elemanlarına göre o-ringlerin daha kaba işlenmiş yüzeylerde kullanılabilme olanakları vardır.

O ringlerden ne boksörler geçti. :rofl: :rofl:

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 13, 2015, 13:12:30
Yakında hiç sorunsuz arabamın maf sensörü işine el atacağım.Hep bu site yüzünden. :rofl:
Ya araba MAF olursa? :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Mayıs 13, 2015, 13:16:18 »
 :rofl: :rofl: :rofl:

oringlerden sende geç abi, mafın temizi makbul bu devirde :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #63 : Mayıs 13, 2015, 13:20:38 »
Murat kardeşim yakında inşallah. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '17
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Mayıs 13, 2015, 14:10:13 »
Ben sensörü temizledim, hava filtresini de çıkarıp bakayım dedim. Arkadaş 3000km'de çok fena halde idi :)
Bir toz çıktı inanamadım,istanbul malum ve her taraf inşaat..
Bu temizlikleri yaptıktan sonra alt devirler daha iyi oldu diyebilirim, şu an memnunum...
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Mayıs 13, 2015, 16:37:50 »
iyi günler arkadaşlar servis bakımlarında maf sensörü temizleniyor mu ?

dört saya yorum yazılmış muhtemelen birileri yazmıştır ama ben tekrarlamış olayım:) sitemizn yakışıklısı TEKİN AĞABEY imizden öğrenmiştim bu işi kendinzde yapabliyorsunuz ve çok kolay hemde tahmininzden daha kolay bir tornavida bir kontak sprey yeterli ama kontak sprey yağsız olsun alırken buna dikkat edinYAĞSIZ sprey alacaksınız:))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Mayıs 13, 2015, 16:48:00 »
yildiz tornavida vidalari sokün sensörü cekin sonra baslayin temizlige temizlik imandan gelir :D
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Mayıs 13, 2015, 18:31:30 »
aracın en hassas parçalarından biri bence ucuz bir şey de değil bence maf sensör temizleyici spreylerden alın dursun her 10 binde fıslatıp takın :tamam:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #68 : Mayıs 13, 2015, 19:10:23 »
aracın en hassas parçalarından biri bence ucuz bir şey de değil bence maf sensör temizleyici spreylerden alın dursun her 10 binde fıslatıp takın :tamam:

contact spreyler aynı şeydir...yağsız olmasına özen gösterilmelidir...elektronikçiler bu iki türünüde yerlerine göre kullanırlar...maf için yağsız olması gerekiyor ama.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 132 kere teşekkür etti
« Yanıtla #69 : Mayıs 16, 2015, 14:26:12 »
Bugün canım sıkıldı.Şöyle bir sanayiye gideyim.Şu maf sensörü temizliğine bir el atayım dedim.
Ben:Selamun Aleyküm Orhan Usta.
Orhan Usta:Aleyküm Selam.Buyur.
Ben:Usta bunlarda bir maf sensörü varmış.Yağsız kontak spreyi ile temizlenir ise iyi olurmuş.
Orhan Usta:Sıkıntı ne ki?
Ben:Sıkıntı yok.Her şey normal.Rölanti ibresi falan cillop gibi.Ama temizlenmesini tavsiye ediyorlar.
Orhan Usta:Ne temizliği?Araban da sorun yok.İşmi açacan.Çekişten düşerse falan bakılır.Aç kaputu aha bunun altında.Elleme dursun.Boş ver kontak spreyini balata spreyi sıkılır.Ama gerek yok.Elleme kardeşim.Sorun yok.Allah Allah bozacan falan.Aha sıktık.Daha kötü olur sa.
Ben:Tamam teşekkür ederim.

Hayalleri yıkılan Behlül(ben),riske girmez.Behlül kaçar. :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Mayıs 16, 2015, 18:49:19 »
Bu sensörün yerini 2011 corollada nerede olduğunu gösterecek bir fotoğraf var mı acaba? Temizliğini kendim yapmak istiyorum eğer yerini tam bilirsem. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #71 : Mayıs 17, 2015, 08:43:41 »
Hava filtre kutusunun üstünde fiş giren bir soket olması lazim. Soketi çıkarmadan vidaları sokup yağsız kontak spreyi sıkın üç dört dakika bekleyip yerine takin. Hepsi bu kadar, kolay gelsin.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #72 : Şubat 28, 2017, 23:13:18 »
Arkadaşlar bende araç rölantideyken devir dalgalanıyor diye gaza geldim maf sensörünü söktüm belki devir düzelir maksadıyla.  Sensör pis  falan değildi ama söktük artık temizleyim bari sökmüşken dedim.Kontak spreyi ile sensörü temzileyip yerine taktıktan sonra araç motor arıza ışığı ile beraber ekranda check engine uyarısı verdi. Aracı birkaç kez durdurup çalıştırdım biraz gezdim falan uyarı gitmedi. Sonra aracı dudurup sensör kablosunu söküp tekrar taktım ve aracı çalıştırdım arıza lambası söndü uyarı da gitti. Elm cihazıyla Ecu ya bağlandım araç "P0113 Motor intake air temperature circuit high input " arızası vermiş. Hata kodunu sildim inşallah tekrar vermez. Tahminim o ki kontak spreyini  sensöre sıkınca sensör aşırı soğudu bu yüzden hata verdi ben biraz gezince sensör ısısı normale döndü ve arıza lambası söndü. Neyse gelelim sadede sensör temziliğinden sonra devir düzeldi mi? Hayır..Araç rölantideyken 640-670 devir arasında sürekli dalgalanıyor ve araçda hafif bir titreme var. Sizlerin rölanti devri nasıl acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #73 : Mart 01, 2017, 21:09:10 »
dalgalanma şayet hava -1 -10 derecede ise normal.yok değilse kabahatlisi çok...enjektör mazot ısısı klima şarj dinamosu bile olabilir..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #74 : Mart 02, 2017, 07:10:40 »
dalgalanma şayet hava -1 -10 derecede ise normal.yok değilse kabahatlisi çok...enjektör mazot ısısı klima şarj dinamosu bile olabilir..
Hava sıcaklığı 7-8 derece civarındaydı. Aküden kaynaklı olabileceği düşünmeye başladım çünkü araç son zamanlarda ilk marşı zor almaya başladı. Aküyü ölçtüm. Boşta 12,58 V Farlar açıkken 11,93 V a düşüyor ilk marşa bastığımda 10,07 ye indi araç çalışırken de 14,18 V gösteriyor. Aküm bitmek üzere galiba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '09
  • 4 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #75 : Temmuz 20, 2017, 11:51:39 »
Benim 2009 Corolla D4D motorda arıza ışığı yandı, cihazla okutulduğunda hava akış metre arızası çıktı. Hocam silelim, tekrar yanarsa bu parçayı değştireceğiz dediler. Arıza lambası bir müddet sonra tekrar yandı. Daha da kötüsü arabada çekişten düşme vardı, en son bir rampada sollamaya çalıştığım tır, sağımdan beni sağladı.

Artık denize düşen yılana sarılır hesabı açtım MAF sensörünü, elimdeki karbüratör temizleme spreyini sıktım. Koyu Gri sensör, kırmızıya döndü. Deneme sürüşüne çıktım. Belirgin bir fark oluştu. Sonrasında iç tarafta bir sensör daha varmış, oraya da bolca sıktım. Bir müddet sonra arıza ışığı söndü. Çekişi de düzeldi.

Temizlemeden önce bir deneyeyim diye Ali expresten verdiğim siparişte geldi. Şimdi onu taktım. Sanki araç biraz daha kendine geldi, belki bu durum psikolojikte olabilir ;)

Şu an yeni parçayla birlikte kullanıyorum ve çok memnunum. Aynı sorun yaşayan arkadaşlar sipariş verip kendileri takabilirler, gelen parça benim araca uyum sağladı.

https://tr.aliexpress.com/item/OEM-22204-22010-High-Quality-genuine-air-flow-meter-sensor-DENSO-22204-22010-FREESHIPPING/918210283.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.iD42dq