Gönderen Konu: MAF Sensörü (Hava Akış Metre) Temizliği  (Okunma sayısı 27104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
Ynt: MAF Sensörü (Hava Akış Metre) Temizliği
« Yanıtla #20 : Şubat 19, 2015, 19:47:52 »
contact devre temizleyici yağsız sprey ile temizlenecek.hava akışı ve sıcaklığı doğru ileteceğinden arabanız ilk günki kadar kararlı olacak...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 19, 2015, 19:47:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 19, 2015, 20:36:50 »
Benim MAF sensoru temizlenip takıldıktan sonra arıza ışığı yakmadı hiç
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 19, 2015, 20:47:42 »
Benim MAF sensoru temizlenip takıldıktan sonra arıza ışığı yakmadı hiç
Serviste yapildiysa onlar halletmişlerdir abi
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2015, 20:49:50 »
Evet Okan serviste yapıldı ama ben giderken yaptırdım, yani cihaz falan bağlanıp arıza kodu silinmedi. Tüm işler bitmişti zaten, arabanın başındaydım ben.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Şubat 19, 2015, 21:00:37 »
Evet Okan serviste yapıldı ama ben giderken yaptırdım, yani cihaz falan bağlanıp arıza kodu silinmedi. Tüm işler bitmişti zaten, arabanın başındaydım ben.
Abi bazen yakiyor bazen yakmiyor ben filitreyi temizlemek için çikardim yanmasi lazimdi yanmadi akişmetreyi çikardim  taktim yandi dolandim 15 dakka sondü

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Şubat 20, 2015, 02:25:48 »
Maf sensörü söküldüğünde anahtar kontakta olmadığı sürece en ufak arıza ışığı yakmaz çünkü onları kontrol etmiyo o sırada araç ama sökülmüşken bir marşa basarsanız yada kontağı çevirirseniz taktığınızda arıza ışığı yakar ve 3 5 çalıştırmadan sonra söner çok dert edilecek bir durum değildir.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 92500
  • Model Yılı: '15
  • 145 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Şubat 20, 2015, 08:53:03 »
Benim Ustam Toyota Yetkili Servisten ayrılma. MAF sensörünü temizletmeyin dedi. Biz denedik temizlik yapıldıktan sonraki 10.000 bakımında bozukluyor, değiştirmek gerekiyor dedi. Turbolu dizel araçlarda zaten turbo devreye girdiğinde basınçlı hava ile kendi kendini temizlemiş oluyor dedi. 150.000 km de daha temizletmedim. Açıp baktık hala temiz görünüyor.

Ama youtube da videoları var.

https://www.youtube.com/watch?v=Rt8Ekk6kot8

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Şubat 20, 2015, 11:44:32 »
Benim Ustam Toyota Yetkili Servisten ayrılma. MAF sensörünü temizletmeyin dedi. Biz denedik temizlik yapıldıktan sonraki 10.000 bakımında bozukluyor, değiştirmek gerekiyor dedi. Turbolu dizel araçlarda zaten turbo devreye girdiğinde basınçlı hava ile kendi kendini temizlemiş oluyor dedi. 150.000 km de daha temizletmedim. Açıp baktık hala temiz görünüyor.

Ama youtube da videoları var.

https://www.youtube.com/watch?v=Rt8Ekk6kot8

şimdi ben çelişmeye başladım. bazıları on binde bir temizleyin diyor.
senin usta bozulur diyor.
ustana sorarmısın cnc nin özel maf sensörü temizleme spreyiylemi mi yoksa balatayı bile aşındırabilecek güçteki balata spreyiyle mi temizliyor.
Bence ustan bu konuda yetersiz
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 145 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Şubat 20, 2015, 13:25:50 »
şimdi ben çelişmeye başladım. bazıları on binde bir temizleyin diyor.
senin usta bozulur diyor.
ustana sorarmısın cnc nin özel maf sensörü temizleme spreyiylemi mi yoksa balatayı bile aşındırabilecek güçteki balata spreyiyle mi temizliyor.
Bence ustan bu konuda yetersiz

Toyotadayken temizlemişler. Sensör temizleme ilgili servis bilgilerinde kontrol/İncele/değiştir bilgisi yok sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Şubat 20, 2015, 13:27:39 »
Periyodik olarak temizleme bilgisi yok. Sorun çıkarmadığı müddetçe dokunmak gereksiz bence.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 145 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Şubat 20, 2015, 13:32:53 »
Aytaç bey ;

Toyota yetkili servisin enjektör temizleyici kullandığını biliyoruz. Servise de danıştım Sensör hatası  vermediyse ellemeyiz dediler. Çok hassas bir sensörmüş, asla elle dokunmamak gerekiyormuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Şubat 20, 2015, 13:34:46 »
Aytaç bey ;

Toyota yetkili servisin enjektör temizleyici kullandığını biliyoruz. Servise de danıştım Sensör hatası  vermediyse ellemeyiz dediler. Çok hassas bir sensörmüş, asla elle dokunmamak gerekiyormuş.

Evet hassas ve elle dokunulmaması gerekiyor, fiyatını bilmiyorum ama yok yere sorun çıkarmasını istemeyiz.  Ama belli bir km'den sonra kirleniyor ve temizlenmesi gerekiyor gerçekten.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Şubat 20, 2015, 14:12:47 »
Bilindiği üzere kullanıcının da yapabileceği birçok bakım kalemi vardır. Hatta kullanıcı yeterli ise kendi motorunun yağını da değiştirebilir. Ya da aracın sigortasının patlaması durumunda yenisi ile değiştirmek gibi. Ancak kendi aracımın kullanım kılavuzu da dahil olmak üzere hiç bir kullanıcı kitabında maf sensörü ile alakalı bakım bilgisine ben rastlamadım. Diğer taraftan bu sensör kolay da çıkabilecek bir yerde. Temizlemek mesele değildir. Bu sensörün bir ömrünün olduğunu, sonrasında ise değiştirildiğini söyleyebilirim. 1997 Mondeo aracımda maf sensörü 231000km iken işlevini kaybetmişti. Yenisi ise 750.00TL idi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Şubat 20, 2015, 17:00:52 »
Dokununca ölen bir parça değil fazla basınçlı püsürtmeden iç tarfına tutulur uzun çubuğun orda görünen sıcaklığını ölçen parçadır bunları hassasça sadece spreyle temizlemeniz gerekir herhngi bir sert müdahelede bozulur şu zamana kadar bir çok kez temizledim en ufak sıkıntısı yok araç 171.520 kmde 100.000de aldık.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Şubat 20, 2015, 17:07:52 »
E12 de hava filitresini aldigim adam kendininkinin bozuk oldugunu serviste 1.250 tl oldugunu soylemisti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Şubat 20, 2015, 17:10:02 »
E12 de hava filitresini aldigim adam kendininkinin bozuk oldugunu serviste 1.250 tl oldugunu soylemisti

tek kelime

yuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Şubat 20, 2015, 18:16:13 »
tek kelime

yuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Sokerken dikkat et dedi pahali bir parcaymis kendisi cikma bulmuş ha ben cikarip takarken dikkat ettim mi ettim ama orasini burasini incelemedim sokup kenara koydum geri taktim muzik dinliyoduk anahtar kontaktaydi ondan ariza işigi yaktj demeki bu konuda ogrenmiş oldum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Şubat 20, 2015, 22:23:14 »
egr temizliğide yok servis formlarında.maf temizliğide.her 20 000 km de egr ve maf sensörünüzü temizlerseniz aracınız sağlıklı olucaktır.hassas filan değil sensör.üzerinde sıcaklık ölçen bir alıcı var.bide içinde hava akışını hesaplayan 2 adet termistör var.gerisi ierde ellemeniz zaten mümkün değil.contact sprey devre temizleyici yağsız sprey ile temizlenebilir.egr yide ben açıp selulozik tinerle temizliyorum.şimdiye dek bişi olmadı.hurafe bunlar....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Şubat 22, 2015, 23:14:34 »

3zzfe sandık motor 6000 yada 6500 tl olması gerek bu motorun 1250 tlsini ç*k kadar sensör mü oluşturacak allah aşkına yapma ya. Serviste max 600 olur aynı parça dışarıda 400-450 tl.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Şubat 22, 2015, 23:29:11 »
3zzfe sandık motor 6000 yada 6500 tl olması gerek bu motorun 1250 tlsini ç*k kadar sensör mü oluşturacak allah aşkına yapma ya. Serviste max 600 olur aynı parça dışarıda 400-450 tl.
Ben araştirmadim bu zimbirtinin ne kadar oldugunu yazimi tekrar oku aldigim adam boyle soyledi belkide çok abarti