Gönderen Konu: auris çok mu yakıyor?? Ne kadar yakması lazım?  (Okunma sayısı 5633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • DENİZLER GELECEĞİMİZDİR...
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '11
  • 61 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Ynt: auris çok mu yakıyor?? Ne kadar yakması lazım?
« Yanıtla #20 : Şubat 03, 2017, 22:15:33 »
2011 1.33 auris comfort sahibiyim ve aracımı 2 ay benzinde kullandim ve turkiye şartlarında gercekten benzinli arac kullanmak akıl kari degil. Km olarak hesapladim benzinde 39 kuruş yakıyor. Ama lpg de 42 lt 104 liraya  doldurduğum depoyla 437 km yol yaptım sehir içinde. Az yaksın diye de dikkat etmedim. Cok memnunum isallah ileride sıkıntı çıkmaz. Aracın yol bilgisayarina hic bakmadım kabataslak hesap bu İki iki daha beş  :rofl: :tamam:
//////--ALO 158--\\\\\\
/////SAHİL GÜVENLİK\\\\\\
 //////KOMUTANLIĞI\\\\\\
                                       DENİZLER GELECEĞİMİZDİR...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 03, 2017, 22:15:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2017, 11:39:37 »
arkadaşlar herkese merhaba.aracımı 1 ay önce aldım.daha önce 1997 corolla ve 2006 verso dan sonra toyotaya tekrar döndüm.Aracım 2012 auris 1.6 comfort extra tam otomatik şanzıman tüp yok.Geçen ay benzin aldığımda km yi not etmiştim.Şimdi ışık yandı ve yaptığım km ye göre kaç kuruş yaktığını hesapladım.Hesaba göre 65 krş yakıyor.(Ancak yol bilgisayarında 100 km de ortalama 10.2 gösteriyor.Buna göre de 40-45 krş arası yakması lazım.) :blink:
Gittiğim mesafede yoğun trafik yok fakat hergün 1 - 2 defa 3 km lik yol gidip geliyorum ve artı şehirdışı yol.
Bana çok yakıyor gibi geldi. Şimdi yeniden benzin aldım ve yeniden hesaplayacağım.
 Katalogda ş.içi 9 lt gösteriyor.
Acaba benim hesapmı yanlış ? Yoksa araçta bir sorun mu var ? Şehiriçi tam otomatik 124 bg kaç krş yakıyor??
Şimdiden herkese teşekkür ederim  :)
Furkan bey aynı aracın elagant olanından var bende de. Kısa mesafe kullanıyorum ve bilgisayarda 10.1 gibi bir değer çıkıyor. Aldığım yakıt ve gidilen yol üzerinden yaptığım hesaplama sonucunda 10.6 lt civarı yaktığını gördüm. Güncel benzin fiyatı ile hesaplanınca maksimum 53-55 krş yakması lazım. Tabi çok yüksek tüketim gibi geliyor başta ancak 1.6 motor tam otomatik olması ve çok kısa mesafe ile kış ayları düşünülünce tüketim normal. Gözden kaçan, aracın çok yakması değil benzinin gelirimize oranla müthiş pahalı olmasıdır. Kaçınılmaz olarak LPG taktırdım(kesinlikle öneririm ancam iyi bir usta şart)ve artık ne yaktı bakmıyorum  :islik: :islik:
Citroen C3 1.2 2014 yarı otomatik (2014-2016)
Toyota Auris 1.6 2012 elegant tam otomatik (2016-