Gönderen Konu: Küllükten USB Şarj bağlantısı yapma  (Okunma sayısı 8533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Küllükten USB Şarj bağlantısı yapma
« : Ocak 13, 2015, 01:05:43 »
Açılın fikrim geldi :)

Olayı şöyle düşündüm, ucuz yollu 3-4 usb portlu bir çakmaklıktan şarj olan bir ürün bulacağız. Bu aşağıdaki gibi yada artık küllük içine ne kadar sığacak ise, 2,1 A - 1A - vb değişken amperler verebilenler daha iyi olur.

Bunu parçalayıp usb portlarını küllük içerisinde bize bakacak şekilde monte edip, elektriğinide iç kısımdan çakmağa giden kablolardan alacağız ve bağlantıları kurduktan ve sağlamca yerleştirdikten sonra hızlı donan yada normal ALÇI yada eskiden ilkokulda yapardık tutkal ve un karışımı birşey onunla bir güzel küllüğü dolduracağız ve sertleşmesini bekleyeceğiz. Kuruduktan sonra pürüzsüz  bize bakan yüzeyi istediğimiz renkte boyayabiliriz.

Bunun güzel kısmı küllüğün içinde olduğu için küllüğü kapatınca hiç bir görüntü kirliliği olmayacak. İnşallah anlatabilmişimdir, ben sigara kullanıcısıyım malesef ama arabada içmem, bu şekilde boşta duran küllük bir işe yarayacak ve aynı zamanda çakmak kısmınıda kullanmaya devam edebileceğiz.

Birisi yaparsa haber etsin :)
THE END

Toyota Club Türkiye

Küllükten USB Şarj bağlantısı yapma
« : Ocak 13, 2015, 01:05:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Ynt: Küllükten USB Şarj bağlantısı yapma
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2015, 01:35:02 »
Bence bu tarz işlemler için aracınızın orjinal donanımını bozmayın... İlla böyle bişey lazımsa aküden direk 12v çekip araya bi sigorta ile kolçak veya benzeri bi yere konumlandırın.

Zira küllükteki gelen kabloların kalınlığı kullanacağınız navigasyon + telefon şarjı gibi birkaç donanımın aynı anda çekeceği enerjiden kaynaklı ısıyı kaldıramayabilir ve yangın çıkarma noktasına gelebilir.
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '12
  • 106 kere teşekkür etti
  • 142 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2015, 02:21:07 »
Hazır yapılmışı var :)

http://www.hepsiburada.com/liste/modacar-bardaklik-uyumlu-1-cakmaktan-2-usb-2-cakmak-cikis-coklayici-331188/productDetails.aspx?productId=otm331188&categoryId=20024988&SKU=OTM331188

Hazır yapılmışı görüntü kirliliği yapıyor, hazır yapılmışını parçalayıp küllük içine monte edeceğiz, böylece küllüğü kapatabileceğiz.  :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '12
  • 106 kere teşekkür etti
  • 142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2015, 02:22:25 »
Hazır yapılmışı görüntü kirliliği yapıyor, hazır yapılmışını parçalayıp küllük içine monte edeceğiz, böylece küllüğü kapatabileceğiz.  :saygi:

Doğru şimdi baktımda avensiste orta konsoldaymış küllük. Bardaklık yerine koyulan küllüklerden bahsettiğinizi sandım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2015, 02:31:42 »
Bizimkisi böyle,

Birde içini çekip yollıyayım sonrasında belkide bitirip yollarım :) Elektrik işini anlasam gerisi kolay  :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Kan Grubu: A+
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2015, 04:06:48 »
Küllüğü alçı ile doldurmak mantıklı gelmedi bana. Bu tarz şeyler bozulabilir şeyler. Oldu da bozuldu alçıyı çakarayım derken küllüğü kırdığımızı varsayalım. Avensis için bir küllüğe en az 200 lira isterlerler. 200 liraya 2 tane canavar gibi power bank alıp laptop bile kullanırsınız arabada :D

Bu teze karşı antitezim ise alçı yerine şu yalıtımda kullanılan straforlar var ya sert ve yüzeyi düz ondan alıp ortasını oyup küllüğe sıkıştırılabilir. Yine strafor da istenilen renge sprey boyayla rahat şekilde boyanabilir.

R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2015, 08:47:41 »
Küllüğü alçı ile doldurmak mantıklı gelmedi bana. Bu tarz şeyler bozulabilir şeyler. Oldu da bozuldu alçıyı çakarayım derken küllüğü kırdığımızı varsayalım. Avensis için bir küllüğe en az 200 lira isterlerler. 200 liraya 2 tane canavar gibi power bank alıp laptop bile kullanırsınız arabada :D

Bu teze karşı antitezim ise alçı yerine şu yalıtımda kullanılan straforlar var ya sert ve yüzeyi düz ondan alıp ortasını oyup küllüğe sıkıştırılabilir. Yine strafor da istenilen renge sprey boyayla rahat şekilde boyanabilir.

Sizin küllükler plastikten mi Yasin? Ben örnek olarak verdim daha akılcı birşey varsa neden olmasın? Strafor tarzı şeyler ısınmaya gelmez yanlız :tamam:

Küllük derken, belki anlatamadım. O basınca açılan yerin içerisindeki çıkartılıp yıkanabilen kısımdan bahsediyorum :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2015, 11:34:11 »
http://tr.aliexpress.com/item/Car-USB-switch-Double-USB-Charging-Switch-for-Toyota/32251947696.html?recommendVersion=1

böyle daha orjinal bişi var :)

solda boş yuvalardan birine :) orda zaten göz var telefon vs oraya koyulur yada kapı içerisine :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2015, 11:47:46 »
http://tr.aliexpress.com/item/Car-USB-switch-Double-USB-Charging-Switch-for-Toyota/32251947696.html?recommendVersion=1

böyle daha orjinal bişi var :)

solda boş yuvalardan birine :) orda zaten göz var telefon vs oraya koyulur yada kapı içerisine :)

Bunu biliyoruz Kağan ama yerleştirilecek yer pek uygun değil. Sol kısım bizim orda sıkıntı. Ortada bir yerler olmalı, bu ürünü Çinli malı satın alma konusunda konuştuk  :tamam:

Arkadaşların pek kafasına yatmadı herhalde, ben nasipse bu işe girişeyim bari. Mevcut küllüğe zarar vermeden nasıl yaparız bir bakayım. Ama elektrik konusunda yardım isterim buradan  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Ocak 13, 2015, 11:54:46
Bu kısıma yapılacak imalat

THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2015, 14:54:41 »
Murat abi elektronikçilirdeki hurda tv plastiklerini kullanabilirsin o kullanacağın aparat o kadar ısınmaz küllük zaten ısıya dayanıklı bakalitten yapılıyor melamine benzer plastiği ısıtıp üçgen haline getirip küllüğün içine koyabilirsin kabloda yer varsa araç kettle'larda kullanılan 2x2.5 şeffaf kablo olabilir  böyle işleri çok severim  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2015, 15:22:52 »
Bende severim Yaşar, Hoşuma gider bu şekilde birşeyler yapabilmek. Atıl durumdaki birşeyi kullanabilmek güzel. Alçı yada başka birşeydeki kastım ağırlık oluşturması idi, hani bağlantıyı çekince yerinden çıkıp gelmesin diye. Senin dediğin ürünleri bulmam vede işlemem zor olabilir. Sıcak silikon sıkarak sabitleyip geri kalan boşluklara birşeyler basacağım nasipse. İnşaatçı olunca anca aklımıza alçı geliyor işte :) Senin dediğin belki daha güzel olur. Teşekkürler  :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2015, 16:23:21 »
Ben elektrik elektronik işiyle uğraşırım çocukluktan beri ama sıkıyor benimki mekanik olacak kesme biçme kaynak işi sök tak evet alçı mantıklı küllük çıkınca alt kısımda tırmak varmı dediğim plastiği masa şeklinde yapılabilirde alta esnek metal yapıştırılarak küllüğün içine geçince metal tırnağa geçse  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2015, 17:01:41 »
Ben elektrik elektronik işiyle uğraşırım çocukluktan beri ama sıkıyor benimki mekanik olacak kesme biçme kaynak işi sök tak evet alçı mantıklı küllük çıkınca alt kısımda tırmak varmı dediğim plastiği masa şeklinde yapılabilirde alta esnek metal yapıştırılarak küllüğün içine geçince metal tırnağa geçse  :)

Hiç küllüğü eline aldın mı abi desene :) Şu anda arabanın üstünde kar var, gelirken alayım dedim baktım kapıyı açınca kar girecek erteledim :) Teşekkürler yardımların için   :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 40300
  • Model Yılı: '11
  • 17 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 14, 2015, 16:02:40 »
Açılın fikrim geldi :)

ALÇI

Yani hemşerim okudum okudum, şu "ALÇI" kısmında takılıp kaldım. Hakkını vereyim orjinal bir fikir ama, ilk aklıma gelen inşaatçı işte oldu :rofl:  Vallahi merakla bekliyorum, bu başlığı sık kullanılanlara ekledim.
Artık Elektronik İmza Kullanıyor. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Ocak 14, 2015, 16:09:00 »
Yani hemşerim okudum okudum, şu "ALÇI" kısmında takılıp kaldım. Hakkını vereyim orjinal bir fikir ama, ilk aklıma gelen inşaatçı işte oldu :rofl:  Vallahi merakla bekliyorum, bu başlığı sık kullanılanlara ekledim.

Malzeme tedarikine başladım :) Bir adet araç şarj aleti aldım, 2.1 ve 1 A çıkışlılardan . Usb çoğaltıcı vardı elimde onun da dişi usb uçlarını söktüm. Bakalım akşamada küllüğü alır eve gelirim :) Alçıdan başka hakikatten bişi aklıma gelmedi. Boşluk doldurmada iyidir :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ocak 14, 2015, 16:29:06 »
Alçı mantıklı üzerine boya da atılabilir istendiğinde çıkarılması da kolay olur.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Ocak 14, 2015, 16:37:42 »
Alçı mantıklı üzerine boya da atılabilir istendiğinde çıkarılması da kolay olur.

Evet Aytaç, aynen dediğin şeylerden dolayı Alçı dedim. Orjinal küllüğe zarar vermemek için sökümü kolay vede boyanabilir.  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2015, 21:37:11
Evet malzemeler hazır ama fikrim biraz değişti gibi oldu. Küllüğün direk içine yapmaya karar verdim gibi. Kül atılan çıkarılabilen kısmı muhtemelen kullanmayacağım. Alçı veya benzeri birşey de kullanmadan yapmaya karar verdim. Muhtemelen tabelacıların kullandığı sert bir beyaz malzeme var, esnek ve kesilebilen ondan yada bulamazsam mdf arkalık kullanacağım. Şu an için tek sıkıntım o küllüğün arkasına nasıl ulaşabileceğim. Nereleri açmam lazım bilen varsa paylaşırsa sevinirim. :saygi:

THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 15, 2015, 19:22:28 »
Hadi Murat bey, bekliyoruz  ortaya çıkacak şaheseri. Ama bence o beyaz malzeme yerine,  bir kıl testere ve ahşapla (mdf olur, bildiğimiz  tahta olur) daha sağlam ve daha hoş bir  eser çıkabilir gibime geliyor.

Ben şöyle basitçe bir  şey  yaptım, ön tarafa şu mini olanlardan taktım, sürekli takılı duruyor yani, dışa çıkıntısı  yok.

Uzun memleket yolculuklarında kızın tableti, oğlanın telefonu derken arkadaki yolcularıda düşünerek  arka kapı iç kısmına da bunu  yaptım. Kontaktan bağımsız, orada görünen küçük mavi nokta  aslında bir anahtar, usb şarj cihazının gücünü açıp kapatmaya yarıyor, ve push buton gibi ne anahtar açıkken nede kapalı iken hiç bir çıkıntı olmuyor.

Aslında ara konsolun arka tarafındaki kül tablasına düşünmüş olsam da, burada kapının tam o el ile tutulan yerine şarj edilen telefonu koymak ta tam birebir olduğundan orası daha kullanışlı geldi.

1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ocak 15, 2015, 20:20:37 »
İlla sabit bişey yapılmak isteniyorsa kaporta macunu ile etrafı doldurulup zımpara boya ile orjinale yakın bi sonuç elde edilebilir.
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)