Gönderen Konu: Frenlerin sıkması, ilginc sebep...  (Okunma sayısı 3478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 250000
  • Model Yılı: '96
  • 43 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Frenlerin sıkması, ilginc sebep...
« : Ocak 11, 2015, 13:14:16 »
95 xei efsane ile baska bir macera daha...
Araci yeni aldigimda havalar pek sicak degildi. Ne zamanki havalar isindi frenlerde sertlesme basladi. Hangi ustaya goturduysem lifte kaldirilan aracin lastikleri elle cevrilerek sıkan teker bulundu.hep te sag ön teker. Teker sokuldu. Balatalara borulara falan bakildi. Ardindan her ustaya 10 lira 20 lira derken bu bayagi canimi sıkmaya basladi. Hatta usta musvettesinin biri biraz ufleyip bu boru arizali degistirelim dedi. Gittik parcayi bulamadik. Geri geldiginde yine ufledi. Yok yaa bunda bir sey yok demesin mi!
Anladim ki arac isininca sıkan frenler usta sagina soluna bakana kadar soguyor ve ustada tamir ettigini zannederek teslim ediyor. Bu arada cevremdekiler aracta bir sey olmadigini yani uydurdugumu bos yere ugrastigmi falan soyluyorlardi.
Bu frenlerle yaz tatilinde corumdan mersine yola ciktik. Baslarda sıkıntı yok gibiydi. Ne zamanki tunellerden gecip sicak hava dalgasiyla karsilastik, giselerde kazık gibi oldu frenler. Gidecegimiz ev yakindi neyseki.
Amcama anlattim olayi. Mersinde tanidigi bir usta varmis gittik birlikte. O da söktü tekeri. (Sinirden kahkaha atasim geldi)Geri takti. Eliyle cevirdi falan. Biraz sürdü arabayi. Tamam dedi, sıkmıyor.
Bindik donuyoruz, frenler isininca yine ayni sonuc. Bu kez amcam cemkirdi. Bir sey yok arabada, pimpirikli seni, didi.  :wacko:
Mersindeki dugun icin dayimlarda ankaradan gelmisti. Bu sefer ayni ustaya ücümüz gittik. Yine teker sokuldu takildi falan. Dayim ustaya bu arabanin fren merkezi nerde diye sorunca adam birazda kendinden emin, onunla alakasi yoktur dedi. Yerini gösterdi fren merkezinin ve ayrildik. Donerken frenlerin yine sıktıgini soyleyince dayim durmami soyledi. Fren merkez kutusuna su doktu. Denedigimde frenler rahatlamisti. Tekrar ustanin yanina donduk. Dayim fren merkezini sokturttu. Usta fren merkez kutusunun icini parmagiyla yokladi ve dedi ki
-hidrolige motor yagi eklemisler!
Hepimiz şok!
Dayim benim deyip boynuna atlayasim geldi. Ortam musait olmadigindan vazgectim :alkis:
Fren tamir takimi alip ustaya degistirttik ve mutlu son. Olayi hic alakasi olmayan birinin cozmesiyle rahatlamis olduk.
Kim oldugun degil kiminle oldugun onemlidir.
Kisi sevdigi ile beraberdir.

http://efsanecorollam.blogspot.com.tr

Toyota Club Türkiye

Frenlerin sıkması, ilginc sebep...
« : Ocak 11, 2015, 13:14:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Ynt: Frenlerin sıkması, ilginc sebep...
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2015, 13:19:14 »
Geçmiş olsun. "Çözümü bulunamayan arızalar ve ustalarimiz ! " bu sefer mutlu sonla bitmiş neyseki
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2015, 13:31:20 »
Neyse zeytinyağı koymamislar. Geçmiş olsun. Bazen ufak sorunları dahi bulmak işkence oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2015, 13:45:06 »
Geçmiş olsun. "Çözümü bulunamayan arızalar ve ustalarimiz ! " bu sefer mutlu sonla bitmiş neyseki
Sanirim butun sorun basit gibi gorulen islerin ciraklara yaptirilmasinda. Bu yagi usta ya da kalfa koymus olamaz diye dusunuyorum. Hele hele is bittikten sonra tekerleri ciraklara taktirip kendileri baska ise geciyorlarya.  :argh: Aman dikkat edelim vaktimiz varsa basinda durup ne yaptiklarini izleyelim derim naçizane...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2015, 14:29:49 »
Geçmiş olsun abi
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 600000
  • Model Yılı: '04
  • 161 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2015, 15:54:17 »
geçmiş olsun
 o değilde çok sürekliyici anlatmışsınız sonunu merak ederek okudum :)
2004 corolla sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2015, 17:20:13 »
Araci yeni aldigimda havalar pek sicak degildi. Ne zamanki havalar isindi frenlerde sertlesme basladi. Hangi ustaya goturduysem lifte kaldirilan aracin lastikleri elle cevrilerek sıkan teker bulundu.hep te sag ön teker. Teker sokuldu. Balatalara borulara falan bakildi. Ardindan her ustaya 10 lira 20 lira derken bu bayagi canimi sıkmaya basladi. Hatta usta musvettesinin biri biraz ufleyip bu boru arizali degistirelim dedi. Gittik parcayi bulamadik. Geri geldiginde yine ufledi. Yok yaa bunda bir sey yok demesin mi!
Anladim ki arac isininca sıkan frenler usta sagina soluna bakana kadar soguyor ve ustada tamir ettigini zannederek teslim ediyor. Bu arada cevremdekiler aracta bir sey olmadigini yani uydurdugumu bos yere ugrastigmi falan soyluyorlardi.
Bu frenlerle yaz tatilinde corumdan mersine yola ciktik. Baslarda sıkıntı yok gibiydi. Ne zamanki tunellerden gecip sicak hava dalgasiyla karsilastik, giselerde kazık gibi oldu frenler. Gidecegimiz ev yakindi neyseki.
Amcama anlattim olayi. Mersinde tanidigi bir usta varmis gittik birlikte. O da söktü tekeri. (Sinirden kahkaha atasim geldi)Geri takti. Eliyle cevirdi falan. Biraz sürdü arabayi. Tamam dedi, sıkmıyor.
Bindik donuyoruz, frenler isininca yine ayni sonuc. Bu kez amcam cemkirdi. Bir sey yok arabada, pimpirikli seni, didi.  :wacko:
Mersindeki dugun icin dayimlarda ankaradan gelmisti. Bu sefer ayni ustaya ücümüz gittik. Yine teker sokuldu takildi falan. Dayim ustaya bu arabanin fren merkezi nerde diye sorunca adam birazda kendinden emin, onunla alakasi yoktur dedi. Yerini gösterdi fren merkezinin ve ayrildik. Donerken frenlerin yine sıktıgini soyleyince dayim durmami soyledi. Fren merkez kutusuna su doktu. Denedigimde frenler rahatlamisti. Tekrar ustanin yanina donduk. Dayim fren merkezini sokturttu. Usta fren merkez kutusunun icini parmagiyla yokladi ve dedi ki
Hepimiz şok!
Dayim benim deyip boynuna atlayasim geldi. Ortam musait olmadigindan vazgectim :alkis:
Fren tamir takimi alip ustaya degis

Neyseki büyük bir kazaya sebebiyet vermeden bu olayı çözüme kavuşturmuşsunuz frenler haddinden fazla sert oldugunda ilk bakacagım yer fren hidroliğidir fakat sizin ve usta(sözde usta)ların aklına gelmemiş  :)
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 335000
  • 64 kere teşekkür etti
  • 75 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2015, 17:42:11 »
Hepimiz şok!
Fren tamir takimi alip ustaya degistirttik ve mutlu son. Olayi hic alakasi olmayan birinin cozmesiyle rahatlamis olduk.

Allah tarafından bir kazaya sebep olmadan problem çözülmüş.

Geçmiş olsun.
2006 2.0 Dizel D-4D Avensis Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2015, 23:34:27 »
geçmiş olsun
 o değilde çok sürekliyici anlatmışsınız sonunu merak ederek okudum :)

Estagfirullah. O sizin akici okuyusunuzdan... bloga da beklerim efendim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 xei
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 111111
  • Model Yılı: '99
  • 2 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2015, 23:51:43 »
Sanirim butun sorun basit gibi gorulen islerin ciraklara yaptirilmasinda. Bu yagi usta ya da kalfa koymus olamaz diye dusunuyorum. Hele hele is bittikten sonra tekerleri ciraklara taktirip kendileri baska ise geciyorlarya.  :argh: Aman dikkat edelim vaktimiz varsa basinda durup ne yaptiklarini izleyelim derim naçizane...
(Hele hele is bittikten sonra tekerleri ciraklara taktirip kendileri baska ise geciyorlarya) bu kısım bende çok gerilmeme sebeb oluyor,  demekki bütün ustalar böyle. sanki babasının hayrına yapıyorlar.
(1.3 xl1993) (1.6 xei ac 1996) (1.6xei 1999)

Kadın mezarlığa girerken başını kapıyor, dışarı çıkarken açıyor. Ölüye karşı kapayıp, diriye karşı açmak akıl almaz...N.Fazıl KISAKÜREK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2015, 00:28:01 »
Usta güvendiğiniz birisi olsa da, dediğiniz gibi çırağa güvenemiyorsunuz.
Ben genelde tekerlekler takıldıktan sonra tork anahtarıyla tekrar bijonları sıkıyorum.
Siz de gittiğiniz ustaya "Tork anahtarıyla tekerleklerin kontrol edilmesini istiyorum" derseniz, zamanla hassasiyetinizi anlar.

Bu arada büyük bir tehlikeden kurtulmuşsunuz.
Ben de frene basmadan disk yüzeyine sürten balatalara çare arıyorum. Ustam "Disk frenlerde bu böyle, yapacak pek birşey yok" dedi.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2015, 08:13:07 »
 Açıkçası yazının en başında fren hidroliğinden şüphelenmek geliyor zaten insanın aklına.
 Sorunun çözülmesine de sevindim. Sanayilere bilimsel anlamda el atılması lazım gerçekten.