Gönderen Konu: T27 Avensis Gündüz Ledi Yapımı Konusu  (Okunma sayısı 17937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
Ynt: T27 Avensis Gündüz Ledi Yapımı Konusu
« Yanıtla #40 : Mayıs 08, 2015, 15:40:13 »
ve sonunda gündüz ledi olmayan aracıma (2009 t27 ) gündüz ledini uyguladım :alkis:.
http://tr.aliexpress.com/item/45cm-DIY-White-Amber-Flexible-Strip-Turn-Signal-Tube-Angel-Eye-DRL-LED-Daytime-Running-Head/32296485441.html
yukarıda linkini verdiğim gündüz ledinin benzerini aldım (aldığım satıcı şu an satmıyor). Farın hemen üstünde kaput kapanınca 1 cm yüksekliğe ulaşan 47 cm uzunluğunda bir boşluk oluşuyor (resim 1-2). Buraya monte ettim 45 cm’lik silokon ledleri.
Ledlerin su geçirmez özelliği olmadığından iki ucundaki plastik sonlandırıcıları çıkartarak ve uçlarını güzelce silikonla sızmaz hale getirerek başladım işe (aracı bir kez yıkadım bi sıkıntı oluşmadı). Ledleri normal tabanının üzerine değil de (yükseklik fazla oluyordu) yan yüzleri üzerine monte ettim. Montajda far üzerinde dar alanlarda sıkışıklık yaratmasın diye de  ledin kullanmayacağım silokon montaj tabanını falçata ile kestim. Sonrasında 3-5 noktadan japonla kılavuzlayarak hafiften far üzerine tutturup arkasından silikonla destekledim.
En çok uğraştıran kısmı voltajı nerelerden çekeceğimi bilemediğimden dolayı elektriği bağlamak oldu ki 2 sigorta attırarak olayı az hasarlı atlattım. Silikon ledlerin  3 bağlantı ucu var. Sinyaller yandığında turuncu yanabilmesi için sinyal lambalarının kablolarından “t” çekip ledlerin sarı kablolarıyla irtibatladım (resim 3). ledin kabloları arasında ufak bir role var. Normal beyaz gündüz ledleri açıkken sinyal verildiğinde sarı-beyaz dönüşümlü yanıyor.  beyaz gündüz ledi yanmadığı durumda da sinyallerde normal turuncu çakıyor ama bizim far içindeki sinyal daha baskın çıkıp önden görünümde ledleri maskeliyor. Yanal yüzeylerde ise gündüz pek belli olmasa da gece güzel bir görüntü oluşturuyor.
Normal farlar yandığında gündüz ledlerinin devre dışı kalabilmesi için gündüz far rolesi (http://www.elo.com.tr/gunduz-fari-rolesi) aldım. Role kontak açıldıktan 10 sn. sonra ledleri yakıyor. Kontak kapandıktan sonra 30 sn. boyunca yanmaya devam ediyor (follow me home hesabı). Bağlatılara bu role üzerinden devam ettim. Rolenin 5 bağlantısı var.
1.   12 volt (+) kablosunu motor sigorta kutusu içerisinde boşta duran bir hattan aldım. Araya 10 a sigorta koydum. (resim 4 en üstte mavi kablo)
2.   12 volt (-) kablosunu direk aküden aldım. Ledlerin siyah kablolarıyla birleştirerek roleye bağladım.
3.   Kontak durumunu belirten 12 v. Bağlantıyı araç içerisine kablo sokarak konsoldaki çakmak jakına gelen voltaj kablosundan (düz gri kablo) t çekerek aldım. Bu kobloyu motor sigorta kutusundan çekiyim demiştim önce. Voltmetreyle bi jaktaki kabloda 12 voltu görünce bağladım :olu:. Sonrasında emme manifoltu arızası işarı falan 9 arıza kodu belirdi. Araba çekmez oldu beygirlerinin yarısını azat etmiş gibiydi. Motor sigorta kutusundan 46 nolu sigorta atmış. Değiştirdim iş çözüldü. (Tabi bu süreç 2 gün sürdü. Epey tırstım. bi daha da jaklardan kablo falan çekmem) O korkuyla motor bölümünde bişey bulamayınca araç içine yöneldim.
4.   Rolenin voltaj çıkış ucuna ledleri kırmızı (+) ucunu bağladım.
5.   Park lambaları yandığında gündüz ledinin sönmesi için sağ taraftaki farın (buraya erişim ve bağlantı daha kolay) park lamba kablolarından t alarak son kabloyu da bağladım. Bu kabloya bir de anahtar bağladım ki istersem ledler akşam da yanabilsin diye.
En son roleyi de akünün arkasına sıkıştırdım işlem tamam (resim 5). Gündüz ince sexi bir çizgi halinde hoş bir görüntü oluşturdu. Resimlerde net çıkmamış olabilir. Akşam görünümü ve sinyaller için fotoları daha sonra eklerim :saygi:

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 08, 2015, 15:41:05

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 08, 2015, 15:42:06
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mayıs 08, 2015, 15:40:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mayıs 08, 2015, 15:48:33 »
Gündüz ince sexi bir çizgi halinde hoş bir görüntü oluşturdu. Resimlerde net çıkmamış olabilir. Akşam görünümü ve sinyaller için fotoları daha sonra eklerim :saygi:

DRL ruhuna ters :) seninkisi NRL olacak anlaşılan :)

Eline emeğine paylaşımına sağlık, Allah razı olsun görüntü güzel ama gündüz çok çok parlasa iyiymiş.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Mayıs 08, 2015, 16:10:27 »
DRL ruhuna ters :) seninkisi NRL olacak anlaşılan :)

Eline emeğine paylaşımına sağlık, Allah razı olsun görüntü güzel ama gündüz çok çok parlasa iyiymiş.
eyvallah abi. led üzeri silikon olunca haliyle parlaklığı azalıyor. bu kadarıyla idare etcez artık. aklımda yoktu hanım ısrarcı oldu "şu parlayan lambalardan istiyorum" diye. bakındım ön panjurda fakan nereye takılır diye. sonra gözüme o aralık ilişince tamam dedim. önce 45 cm 1/2 bahçe hortumuyla falan bi önizleme yaptım. sonra dedim burak davran :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Mayıs 08, 2015, 16:12:07 »
@Burak Ulubir (32698) Elinize sağlık, özellikle gece fotolarını merak ettim.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #44 : Mayıs 08, 2015, 17:58:24 »
Maşallah hanımının kıymetini bil :) Gerçi bilmesen bu işe girişmezdin :)

Bizimkisi yinemi araba diyor canımı sıkıyor çünkü  :islik: :islik:

Sen bu olaya girişince baktımda senin ön cephe fotolarına sonra aklıma geldi, bizim bu alttaki sis farlarına giden kısımda aynı bu tarza benziyor ne dersin olur mu ki?

http://www.aliexpress.com/item/Super-Brightness-15W-COB-Chip-COB-LED-DRL-New-update-LED-Daytime-Running-Light-100-Waterproof/32270910043.html
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
T27 Avensis Gündüz Ledi Yapımı Konusu
« Yanıtla #45 : Mayıs 08, 2015, 18:01:29 »
Yarın bir bomba patlayacak, bence birde onu bekleyelim :)
Doktordan temiz makyajlı avensis loading :)

Bence ince kaş yerine , tamponda alt ızgara boşluğu değerlendirilebilirdi, daha belirgin bir ürün kullanılabilirdi
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #46 : Mayıs 08, 2015, 18:04:18 »
Doktorun zaten DRL si yok muydu :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Mayıs 08, 2015, 18:08:39 »
Maşallah hanımının kıymetini bil :) Gerçi bilmesen bu işe girişmezdin :)

Bizimkisi yinemi araba diyor canımı sıkıyor çünkü  :islik: :islik:

Sen bu olaya girişince baktımda senin ön cephe fotolarına sonra aklıma geldi, bizim bu alttaki sis farlarına giden kısımda aynı bu tarza benziyor ne dersin olur mu ki?

http://www.aliexpress.com/item/Super-Brightness-15W-COB-Chip-COB-LED-DRL-New-update-LED-Daytime-Running-Light-100-Waterproof/32270910043.html

abi bende hayrete düştüm. hanım ilk defa arabayla ilgili bişey istedi :blink:. ben de fırsatını bulmuşken hemen yapıştırdım.
bahsettiğin ürün köseli hatlara bizim ön cephe ise daha yuvarlak hatlara sahip. aliexpresste bir sürü ürün araştırdım ama aklıma yatan sadece silikon led ve far üzeri oldu.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 08, 2015, 18:14:48
Yarın bir bomba patlayacak, bence birde onu bekleyelim :)
Doktordan temiz makyajlı avensis loading :)

Bence ince kaş yerine , tamponda alt ızgara boşluğu değerlendirilebilirdi, daha belirgin bir ürün kullanılabilirdi
alt ızgaranın genişliği zaten 60 cm. ancak dikey olarak konulabilirdi. ve alt ızgara bence fazla yere yakın. üst ızgaranın da genişliği malum. hani bi gündüz ledi montaj tanımı var ya mantıklı düşünülmüş. yerden minimum 25 cm yükseklik araları minimum 60 cm vs... belirginlik konusunda dediğin gibi biraz zaafı var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #48 : Mayıs 08, 2015, 18:15:44 »
Bu resimdeki gibi diye düşünmüştüm :) Orası sanki bizdede köşeli gibi,

[attach=1]

Birde Osman Şenyurt arkadaşımızın COB led leri var onlarda baya parlaklık veriyor birde eagle eye dedikleride iyi parlaklık veriyor ama onlar parça parça
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Mayıs 08, 2015, 18:20:26 »
düşünülebilir tabi tercih meselesi :) ben bir de ön tampon koruma çitalarını oyayım içlerine doğru yerleştireyim diye düşündüm ama hem tamponu kablo geçirmek için delmek istemedim hemde biraz zahmetli ve ince iş olacağından dolayı tampon koruma çitasından da olmayayım dedim. malum neye elime atsam bi yerden göz çıkarıyorum :D :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • .
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 19000
  • 53 kere teşekkür etti
  • 23 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Mayıs 08, 2015, 18:20:33 »
Can hocam onuda arastirdim merak etmeyin.hatta Tem Otodan Ufuk beylede konustum.
Bizimkinin premium orjinal fari 4800 tl.
Fari aldin taktin yine olmuyo.cunku farin arka soketleri degisecek,elektrik motoru (afls),elektrik tesisati cekme,xenonlarla  ve iscilikle 7000-8000 tl yi buluyor.
Bi 7-8 daha koyup efsane kasa alınabilir o ne öyle [emoji1]
Bizimkisi bir aşk hikayesi...Çocukluk Aşkı, nasip edene şükür :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #51 : Mayıs 08, 2015, 18:25:08 »
düşünülebilir tabi tercih meselesi :) ben bir de ön tampon koruma çitalarını oyayım içlerine doğru yerleştireyim diye düşündüm ama hem tamponu kablo geçirmek için delmek istemedim hemde biraz zahmetli ve ince iş olacağından dolayı tampon koruma çitasından da olmayayım dedim. malum neye elime atsam bi yerden göz çıkarıyorum :D :rofl:

Ne oldu hakket senin sigorta işi bulabildin mi yerini?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Mayıs 08, 2015, 18:27:19 »
gece baktım abi hallettim o işi :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B-
  • 58 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Mayıs 08, 2015, 20:30:06 »

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 08, 2015, 21:05:23
Beyaz degilde turuncu iyidir bence :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Mayıs 08, 2015, 21:07:29 »
@Umut Ilik (34839)

beyaz led denemesi yaptınız mı hiç?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Mayıs 08, 2015, 21:12:52 »
çarşıdan dönüşte bi kaç foto çektim. basit ceple anca bu kadar oldu. çoğu fotoyu silmek durumunda kaldım sahne modunu falan tutturamadım herhalde. ilk 2 foto farlar kapalı sadece dörtlüler açıkken. sonraki sadece gündüz ledi devredeyken. sonuncu kısalarla birlikte gündüz ledlerinin arka açıdan görünümü. anca bu kadarını becerebildim ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Mayıs 08, 2015, 22:11:51 »
eyvallah abi. led üzeri silikon olunca haliyle parlaklığı azalıyor. bu kadarıyla idare etcez artık. aklımda yoktu hanım ısrarcı oldu "şu parlayan lambalardan istiyorum" diye. bakındım ön panjurda fakan nereye takılır diye. sonra gözüme o aralık ilişince tamam dedim. önce 45 cm 1/2 bahçe hortumuyla falan bi önizleme yaptım. sonra dedim burak davran :D

eline sağlık.hakkaten hanımın değerini bil. yine mi çinden bir şey aldın dedikçe kendi kendime sinirleniyorum :rofl: en son kamera aldım dedim. ev kamera dolu ne işe yarıyacak o arabada kamera mı olurmuş demez mi :rofl:

Şu an bir japon sitesinden harakiri seti aldım 15 güne gelir sonuçları paylaşırım :blink: :nija:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Mayıs 08, 2015, 22:16:08 »
hanıma şu yazılanları okutsam "kamera da al" der mi acaba? :blink: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Mayıs 08, 2015, 22:17:59 »
hanıma şu yazılanları okutsam "kamera da al" der mi acaba? :blink: :rofl:

benimki yine mi toyota sitesine takılıyorsun der daha siteyi okumadan. :rofl: napalım dünyalar farklı işte :argh:

aslında konu mu açsak eşiniz toyotaclubtr sitesini görünce hangi tepkileri veriyor diye :) :)

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 08, 2015, 22:20:49
Bu resimdeki gibi diye düşünmüştüm :) Orası sanki bizdede köşeli gibi,

[attach=1]

Birde Osman Şenyurt arkadaşımızın COB led leri var onlarda baya parlaklık veriyor birde eagle eye dedikleride iyi parlaklık veriyor ama onlar parça parça

abi şu passattaki gibi sislerin içine 2 li iş gören tekli ampulelr varmış ondan alıp taksak aslında gündüz farı olayını da çözmüş oluruz ama biri yol gösterse iyi olcak.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 304 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Mayıs 08, 2015, 22:22:55 »
ben siteye fazla yüklenmesin diye arada detailturkey donanımhaber techturkey falan takılıp laf vermemeye çalışıyorum. yine mi yazıyorsun dediğinde "napayım? arkadaşlık sitesine mi takılayım" deyip baskın çıkmaya çalışıyorum :lol: