Gönderen Konu: Toyota Corolla Ae101 Bi-Xenon Uygulaması  (Okunma sayısı 14716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
Toyota Corolla Ae101 Bi-Xenon Uygulaması
« : Kasım 04, 2014, 16:32:41 »
Merhaba arkadaşlar arabaya yeni birşeyler yapamayınca düşünmeye başladım ne yaparsam sağlıklı olur diye. Baktım ki gece yolculuklarında önümü çok iyi aydınlatmıyor(nede olsa çin malı, tabi çok kötü değil ama ben alışımışım e12nin aydınlatmasına :).) o zaman hemen mercek işine atıldım. Aracın görüntüsünü bozsa da yapacak birşey yok malesef yapacağız :). Hemen aldığım malzemeleri listeleyelim.

1. Bosch gen4 d1s balastlar
2. Bosch Bi-xenon mercekler d1s
3. Osram 4300k Ampüller
4. Mercek kapakları (Metal veya siyah yapacağım kararsızım)

Bir kaç fotoğraf ile başlayalım (Yapım aşamalarını akşamdan akşama yavaş yavaş yapıyorum bir iki hafta sürebilir :). Belki birinci farı bitirince diğeri daha kısa sürede bitebilir, proje çize çize gidiyoruz  :P)

Merceğin oturması için tas'tan kesilecek yeri çizdim.

Çizgi işaretleme

Farın tasları(reflektörünü) kesiyoruz ve merceği takıp deniyoruz :)

BUnlarda malzemelerimiz :).

Projeye bi-xenon merceğin motorun rahat çalışabilmesi için reflektörden alanı keserek devam ediyoruz :) İlk kestim ama baktım perde açılıp kapanırken sorun oluyor o yüzden biraz daha geniş kestim.

Merceği rahat şekilde otutturduktan sonra reflektöre vida deliği için nokta bıraktım tabi ışığı hizaladıktan sonra :). Vidaları somun ile sıktım ve merceği somunlara değecek şekilde çektim, yani vidalama işlemi bitince duracak konumda tuttum, aşağıda hizalamanın fotoğrafı şekilde oldu. Buda yeterliydi:). Somunların nerede duracağını bilmek için keçeli kalem ile vidalara çizgi çektim.

Merceği reflektöre şimdilik sabitledikten sonra, farın dış plastiğini kesmemiz gerekti. Bosch merceğin motoru altta olduğundan far dış plastiğine değiyordu. Nerelere değiyorsa oraları çizip kesiyoruz. Biraz fazla kestim far ayarı yaparken yukarı aşağıya değmesin diye.

Reflektörü far kabına monte ettim, nasıl gözüküyor diye camı da üstten kapattım, mercek yeterince içeride kaldı bundan dolayı da görüntü çok güzel oldu :). Mercek cama çok yakın kalacak diye üzülüyordum :) :) .

Eve geldim hizalamaya bakmak için camlı şekilde duvara ışık vurduğunda biraz canım sıkıldı :(. Işık çizgisi camdaki çizgiden dolayı hafif pürüzlenmişti. Bu soruna birşey yapılabilir mi bilmiyorum, fakat aydınlatmada sorun olacağını düşünmüyorum.

Son olarak da merceği vidalama işlemi için bir kaç işlem yapıldı. Vidanın arkasına ve önüne somun koydum ki sabit kalsın diye. Somunların arkasına conta sıkıldı oynanaması için. Devam edecektim ama artık 7 saatlik uğraş sonucu başım çatlayacak şekilde ağrımaya başladı.Soğuktan sinuzit devreye girdi heralde :D . Şimdilik bu kadar bu akşam diğer farıda bitirip mercekleri sabitleyeceğim. Sonrasında ise izolasyon işlemleri kaldı :). İnşallah hizalamalarım düzgün çıkar.

Bu ara çok çalışamadım farlar üzerinde :) dün gece boruları kestim, inşallah borular aküye değmez.

Güncel 24.11.2014
Pazar günü biraz daha çalışarak ilerlemeler kat ettim :). Ama üzücü bir olay oldu, halojen ampüller takılı iken ayarı hep aşağıda kalıyordu farların, bende mercekleri aynı çizgiye getirdiğim için yine ayar aşağıda kaldı :). O yüzden merceklerin vidasından biraz daha yukarı bakmasını sağlayacağım.

İkinci sorun ise pvc ile izolasyon yapmam mümkün değil, sol tarafta akü ve hava filtresinin borusu lambanın arkasından geçiyor ve el sokacak yer yok xenon ampülü girdiğine şükür ettim :). İzolasyon konusunda araştırma yapıyorum şuan için.

Mercek kapakları sizce parlak siyah mı yapayım yoksa böyle kalsın mı ?

Burada ise ayar tutuyor mu diye kontrol ettim , ama malesef tutmuyor. İki farda aynı çizgide kaldı.
Sağ farın çizgisi hafif yamuk gibi sorun olmaz galiba :).

http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Toyota Club Türkiye

Toyota Corolla Ae101 Bi-Xenon Uygulaması
« : Kasım 04, 2014, 16:32:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corolla Ae101 Bi-Xenon Uygulaması
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2014, 17:45:56 »
Mehmet yine döktürüyorsun. Ne kadara mal oldu?
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 04, 2014, 18:29:11 »
 Birde nerden aldınız abi? Benim yapmayı düşündüğüm olayı yapıyorsunuz :) bende yapıcam ki :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 45000
  • 114 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2014, 20:34:20 »
Ayıp ya biz motorumuzun derdine düştük sen hala aforizma peşindesin :kötü: :kötü: :kötü:
196.000 de yenilendik.
195 binde geldin 201 binde gittin. 1996 corolla GLİ
2013 Hyundai İ20 kusura bakma sana ısınamadım.
2013 Fluence 1.5 dci EDC hoşgeldin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kendi Halinde Bir Mecnunum :)
  • Kilometre: 135500
  • Model Yılı: '05
  • 234 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2014, 20:36:51 »
hayırlı olsun ;) doğru düşünmüşsünüz Allah muvaffak eylesin  :alkis: :alkis:
Ya ALLAH' a Baş Eğer Hiç Kimseye Eğmezsin; Ya da Herkese Baş Eğer Hiçbir şeye Değmezsin...

Ex '12 Corolla D-4D (0-31.000)
'05 Laguna 1.6 16V (133.700-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 05, 2014, 08:46:06 »
Mehmet yine döktürüyorsun. Ne kadara mal oldu?
:) bakalım döktürebilecek miyiz abi. Toplamda 300 TL , ikinci el ürünler.

Birde nerden aldınız abi? Benim yapmayı düşündüğüm olayı yapıyorsunuz :) bende yapıcam ki :)

Sahibinden.com'dan ilker bey'den aldım düşünürsen iletişim numarasını veririm. Çok ilgili satıcı. :) bi-xenon başka bir dünya :)

Ayıp ya biz motorumuzun derdine düştük sen hala aforizma peşindesin :kötü: :kötü: :kötü:

Abi geçmiş olsun tekrardan, ben önümü göremiyorum gece yolculuklarında heleki yağmur yağınca kamyon arkasından gidiyordum o derece kötüydü . Kaza yapmamak için kocaman bir masraf çıkmaması için yapıyorum. Ki senin farların zaten mercekli :)

Mesaj Birleştirildi: Kasım 05, 2014, 08:46:50
hayırlı olsun ;) doğru düşünmüşsünüz Allah muvaffak eylesin  :alkis: :alkis:

Teşekkürler onur abi :), inşallah halledebilirsem iyi olacak. Mercek biraz büyük geldi far tasına ama bakalım :). Bu akşam kesme biçme içine girişeceğim.
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 234 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 05, 2014, 15:10:42 »
Far kapağında gerekli yeri açabilirsin kardeşim. Ama izolasyonu sağlam yapmak gerekir. Gerisine Allah kerim ;)
Ya ALLAH' a Baş Eğer Hiç Kimseye Eğmezsin; Ya da Herkese Baş Eğer Hiçbir şeye Değmezsin...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 05, 2014, 16:05:43 »
Aynen onur abi kesilecek yeri çizdim zaten :) kesip tas(reflektör)a koyacağım merceği, hem vidalama yapacağım hem kırmızı sıvı conta ile sabitleyeceğim.

Niyetim karşı tarafın ve ailemin güvenliği için Allahım yardım edecektir :).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2014, 10:09:05 »
Evet arkadaşlar reflektörleri de kestik :), yavaş yavaş ilerliyoruz düşüne düşüne apar topar yapmıyoruz ki elimizde patlamasın :).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2014, 10:24:31 »
Mehmet sonucu bende bekliyorum. Eline sağlık. Bu arada benim efsane ye de bir ara el atmak istiyorum ve senin gibi bu konuda artık uzmanlaşmış ve becerikli kardeşlerimin fikirleri lazım. Bilmiyorum yardımcı olur musunuz? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2014, 10:41:31 »
:) Ayıpsın abi yardımcı olurum tabi. Bi yapayım da bakalım neler oluyor neler sıkıntı çıkartıyor :). Ben çözdükten sonra sende yapmaya başlarsın yardımcı olurum :).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2014, 11:41:43 »
Mehmet abi,fırsat bulamıyorsun galiba bi-xenon projesini bitirmeye :) ama seni merakla bekleyen gençler var :)
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2014, 13:06:29 »
Mehmet abi,fırsat bulamıyorsun galiba bi-xenon projesini bitirmeye :) ama seni merakla bekleyen gençler var :)
Kaanım yavaş yavaş gidiyor ya :) acele edemiyoruz. Gündüz çalışıyorum akşamları ilgilenebiliyorum. Bazende misafirliğe gidince kalıyor :D. Bu akşam misafirliğe gideceğiz mesela :D . Büyük ihtimal bi daha ki hafta sonuna kalmaz arabaya takarım :P .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 234 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2014, 15:35:02 »
iyidir iyidir yavaş olsun geç olsun ama temiz olsun ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 07, 2014, 17:01:20 »

Kaanım yavaş yavaş gidiyor ya :) acele edemiyoruz. Gündüz çalışıyorum akşamları ilgilenebiliyorum. Bazende misafirliğe gidince kalıyor :D. Bu akşam misafirliğe gideceğiz mesela :D . Büyük ihtimal bi daha ki hafta sonuna kalmaz arabaya takarım :P .
Yavaş olsun bizim olsun :) merakla bekliyoruz Mehmet abi , müsait zamanlar her zaman olmuyor herkeste :)
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 45000
  • 114 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 07, 2014, 19:57:22 »
Hadi Mehmet acele et biraz sen farları yapana kadar benim usta motoru bitirecek.
Şaka diyorum acele etmeden yap ki geri Dönüşü olmayan hata yapma, benim çıkardığım Şeffaf farlar duruyor beğenirsem ellerinden öper haberin olsun
196.000 de yenilendik.
195 binde geldin 201 binde gittin. 1996 corolla GLİ
2013 Hyundai İ20 kusura bakma sana ısınamadım.
2013 Fluence 1.5 dci EDC hoşgeldin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2014, 10:57:49 »

Abi sen rahat ol mehmet 1 ay sonra asker :D  5 ay meydan sana kalıyor :D :D  Bende mehmetin korollaya vuracam kırbacı vuracam kırbacı :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 234 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 08, 2014, 11:50:12 »
Abi sen rahat ol mehmet 1 ay sonra asker :D  5 ay meydan sana kalıyor :D :D  Bende mehmetin korollaya vuracam kırbacı vuracam kırbacı :rofl: :rofl:

aman tanrım didim  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 08, 2014, 14:42:11 »
iyidir iyidir yavaş olsun geç olsun ama temiz olsun ;)
Yavaş olsun bizim olsun :) merakla bekliyoruz Mehmet abi , müsait zamanlar her zaman olmuyor herkeste :)

Mecburen yavaş ilerliyoruz :). Bu akşam merceği sabitleyeceğimi düşünüyorum. Başarabilirim :D

Hadi Mehmet acele et biraz sen farları yapana kadar benim usta motoru bitirecek.
Şaka diyorum acele etmeden yap ki geri Dönüşü olmayan hata yapma, benim çıkardığım Şeffaf farlar duruyor beğenirsem ellerinden öper haberin olsun
:) Senin motor ile aynı anda bitireceğim abi :P. Acele etmek istiyorum hevesliyim ama vakitsizlikten acele edemiyorum :D . Hallederiz seninkinide abi, ama senin zaten junyan farın var. Junyanda ki merceği bixenon yaparız olmaz mı :).

:( Bende eşşeğimi kime teslim etsem diyordum. Seni düşünüyordum ama şimdi sezerciğe bırakacağım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2014, 14:58:54 »
Mehmet abi forumda ibretle takip ettiğim abilerimden birisin Helal olsun vallaha :alkis: süper bişey olacak bence.
R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk