Gönderen Konu: Kış Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 60127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 8000
  • Kan Grubu: 0+
  • 27 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
Ynt: Kış Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #740 : Kasım 21, 2017, 22:50:04 »
iç kısımda inside,dış kısımda outside yazmalı,rotasyon işareti de dışta ok gösterdiğinde ileri doğru dönüş yönünde olmalı,dış kısımda m+s,ve diğer işaretler olmalı,hatta lastiğin hangi hafta ve yıl imal edildiğini gösteren örneğin 3817 gibi rakamlar olur.lastik taban deseni eğer simetrik ise hadi neyse ama asimetrik desenli ise su tahliye kanal yönleri uyumsuz olduğu için sorun olur.lastikçiler bazen dikkatsiz olabiliyor.yakından inceleyince zaten hemen göreceksiniz.
Tokay Ceritoğlu

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #740 : Kasım 21, 2017, 22:50:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 36000
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #741 : Kasım 22, 2017, 00:38:56 »
Teşekkürler cevaplarınız için ama sanırım bu lastikler yönlü lastik kategorisinde. Simetrik de değil asimetrik sınıfında da değil.  Bu arada lastikleri hala görme şansım olmadı ama Finlandiya ile mailleştim. Sadece ok yönüne dikkat edin dedi.  Yönlü lastik olduğu için sağ sol dolayısıyla iç dış farketmezmiş. Bir wr d4 kullanıcısı yorum yapsa da netleşse durum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kan Grubu: ---
  • 270 kere teşekkür etti
  • 151 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #742 : Kasım 23, 2017, 08:46:46 »
Lastikçi sallamış,o zaman 2000 modeli de 400 liraya satmalarında bir sakınca Yok:) inanmayın bunlara,2017 alacağınız zamana yakın bir haftada alın.telefondan yazıyorum o yüzden göremiyorum hangi ildesiniz ama İstanbul’da merkeze uzak yerlerde 400 410 lira olan lastiklere 330 340 liraya veriyorlar.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 23, 2017, 08:47:43
michelin bayi 2017 yapımı 205/60 r/16 kışlık lastik için 400 tl fiyat verdi,diğer bir konu bridgestone bayii,2016 -2017 yapımı mı önemli değil,lastiğin arabaya takıldığı zaman önemlidir bizim için dedi,bende bizim için imal yılı önemlidir şeklinde cevap verdim,herhalde bridgestone da geçen yıldan kalma çok sayıda 2016 imal yılı kışlık var,böyle cevap veriyorlar,taktıracak arkadaşlar lastik yanaklarına mutlaka baksınlar.
205/55 r/16 lastik ile 205/60 r/16 lastik arasında 100 tl ye yakın fiyat farkı var,herhalde avensis lastiği daha az üretiliyor,bu kadar pahalı.

Lastikçi sallamış,o zaman 2000 modeli de 400 liraya satmalarında bir sakınca Yok:) inanmayın bunlara,2017 alacağınız zamana yakın bir haftada alın.telefondan yazıyorum o yüzden göremiyorum hangi ildesiniz ama İstanbul’da merkeze uzak yerlerde 400 410 lira olan lastiklere 330 340 liraya veriyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #743 : Kasım 30, 2017, 14:33:35 »
Merhaba.. ben geçen yıl aracı aldığım da aralık ayında michelin croos climate aldım.. gayet iyi,yol tutuşu,ses durumu vs.. ayni zamanda performans lastigi gibi duruyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 45
  • 45 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #744 : Kasım 30, 2017, 15:13:10 »
Merhaba arkadaşlar,

Yeni lastik almayı düşünüyorum ve çok fazla karda kışta yola çıkmayan birisiyim o yüzden 4 mevsim kullanılabilecek bir lastik benim için daha uygun gibime geliyor. Bulunduğum şehirdede yağış çok fazla olmuyor ve kar yağışlı günlerde araç kullanmıyorum.
Sizce hangi marka lastiği seçmeliyim, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Lastik boyutu 19565R15

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 103000
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #745 : Kasım 30, 2017, 18:42:56 »
Ben 3 yıldır Nolıan WR D4 modelini kullanıyorum. Tam anlamı ile harika bir kış lastiği

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Yerli 1.6 Honda Civic AT Executive
  • Araç: ---
  • Kilometre: 12000
  • 1773 kere teşekkür etti
  • 2233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #746 : Kasım 30, 2017, 19:04:25 »
Goodyear UltraGrip Performans Gen 1

Kullanmadım ama etiket değerindeki ses seviyesi, fren mesafesi ve yakıt tüketimine etkisiyle ve yumuşak karakteriyle çok iyi bir lastik olduğuna inanıyorum.

Fiyatlarıda çok uygun.

https://www.goodyear.eu/tr_tr/consumer/tires/ultragrip_performance.UGPERFG1.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 48000
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #747 : Aralık 02, 2017, 14:26:05 »
Kış lastiği kararımı nokian olarak belirledim. Henüz gelmedi. Kargodaymış. Bakalım ne zaman gelecek.

Dört mevsim alacaktım ama son anda vazgeçtim.
Nokian 205 55 r16 91 H  WR D4 lastik aldım.

Gelince performansını değerlendiririm inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 16248
  • Kan Grubu: AB-
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #748 : Aralık 03, 2017, 22:21:26 »
1 aydır 205 55 16 t nokian wr d4 kullanıyorum. araç yolda resmen hamur gibi oldu. sessiz vede ekonomik bir lastik. yazlık lastiklerde araç 5,1 yakıt oralamasına sahipti şu an ise 5,2 civarı. alacak arkadaşlara gözü kapalı tavsiye ederim.
Hançer gibi bir dile fakat pamuk gibi yüreğe sahip ol.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 270 kere teşekkür etti
Michelin alpin A5 ve Continental Ts860
« Yanıtla #749 : Aralık 05, 2017, 18:16:10 »
Merhaba arkadaşlar
Forumda bu 2 lastikten kullanıp tecrübe ve düşüncelerini paylaşabilecek arkadaşlar varmıdır?(Bu 2 marka model dışına çıkmadan paylaşım yapılabilirse bu başlık altında sevinirim)
Teşekkürler Şimdiden

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • MEB
  • 54 kere teşekkür etti
  • 50 kere teşekkür edildi
Ynt: Michelin alpin A5 ve Continental Ts860
« Yanıtla #750 : Aralık 05, 2017, 19:01:11 »
İkiside birinciliğe yarışır araya nokianda girer ama sert kullanıcıysan ve çoğunlukla kar olmayan bölgedeysen çabuk bitebilir lastikler.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Gayrimeşgul
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 60
  • Kan Grubu: B+
  • 599 kere teşekkür etti
  • 1861 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #751 : Aralık 05, 2017, 20:57:25 »
Merhaba arkadaşlar
Forumda bu 2 lastikten kullanıp tecrübe ve düşüncelerini paylaşabilecek arkadaşlar varmıdır?(Bu 2 marka model dışına çıkmadan paylaşım yapılabilirse bu başlık altında sevinirim)
Teşekkürler Şimdiden

Barış bey profil bilgilerinizi neden sildiniz?

bence bütçe yetiyorsa Continental. kesinlikle.
born to race

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 270 kere teşekkür etti
« Yanıtla #752 : Aralık 06, 2017, 12:12:13 »
Barış bey profil bilgilerinizi neden sildiniz?

bence bütçe yetiyorsa Continental. kesinlikle.
selam Kaan,
Yok hiç silmedim aksine girdiğim günden beri böyle.
Bütçe olarak demeyelim de Michelin daha pahalı zaten.Testlerde her 2si çok yakın sadece bana göre kış lastiğinde aşırı kar yağmayan yerlerde önemli olan suda kızaklama notu continental için şaşırtıcı derecede vasat deniliyor testlerde yani orta bir sınıfta aynı performansı veriyormuş suda kızaklama da.
Buda önemli bir şey,malum bizde su birikintileri çok otobanda biraz daha hızlı giderken tek lastiğin su birikintisine girmesinden dolayı sıkıntı olabilir gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #753 : Aralık 06, 2017, 12:25:04 »
Nokian wrd 4 lastiklerini akşam test etme fırsatı buldum.
Arnavutköy 3. Köprü kocaeli gidiş yer yer kar yağışı. Hız belirtmiyorum (😁)Sıkıntı yok.

Dönüş, kurtköyden 2. Köprüye kadar çok yoğun yer yer karla karışık sağanak yağmur. Hiç sıkıntı yok.

En çok da yağmur performansını çok beğendim. Ne kayma ne de fren de sıkıntı olmadı.

Hafif çiseli havalarda kayma eğilimi biraz  var. Ama su birikintilerinde hiç sıkıntı olmadı. Sol şerit benim için boştu 🤣

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '04
  • Kilometre: 57000
  • Kan Grubu: B+
  • 198 kere teşekkür etti
  • 369 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #754 : Aralık 06, 2017, 13:08:28 »
ÖnlereNokian  Wd4 Lastikleri taktım ağır kış şartları 2 haftadır başladı. Karlı rampalı garaj çıkışında yeri yaslamadan çıkıyor. Karlı tipide araba esnemiyor bile çok beğendim tavsiye ederim
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Ashes to ashes, dust to dust.
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2174 kere teşekkür etti
  • 2496 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #755 : Aralık 06, 2017, 15:10:46 »
Merhaba arkadaşlar
Teşekkürler Şimdiden
Bir bayide ikisinin aynı ölçülü olanlarını tan yana koyup, detaylıca incelerdim Barış. Hangisinde yağmur kanalı fazla ise aquaplaning konusunda o avantajlı olacaktır. Tabi kuru tutuşta tam tersi. Frenajda ise üst sınıf lastiklerde farklı teknolojiler var zaten. Su oluk genişliği, sayısı önemli. Aslında taban görselleri olsa burada, o da işe yarar.
Hamurlarına da bakmak lazım, model bazında bilmiyorum ama marka bazında Continental bana daha asfalt lastiği olarak hissettiriyordu. 2000 lerin başında aldığımda tuhaf gelmişti markayı bilmeyenlere. Asfalt dışına çok dayanıklı değillerdi ama hem yıl, hem model farkını dikkate almak lazım.
Asimetrik desenler konusunda da dikkatli olmak lazım. Sağ ve sol aks grubuna takıldıklarında suyu farklı yönde (bir taraf omuza, diğer taraf tabana) kanalize edecek şekilde olabiliyor, bence doğru değil bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 39 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #756 : Aralık 06, 2017, 15:49:29 »
Nokian WR D4 kullanan sayısı forumda artıyor. Alan arkadaşlar ne kadara aldılar acaba fiyat yazmamış çoğu kişi
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #757 : Aralık 07, 2017, 12:06:59 »
Nokian WR D4 kullanan sayısı forumda artıyor. Alan arkadaşlar ne kadara aldılar acaba fiyat yazmamış çoğu kişi

205 55 r16 91 T   modeli 275 lira - internet fiyatı bu.
205 55 r16 91 H   ise 295 lira.

Ben 91 H modelini aldım.

Bayileri aradığımda 91 T olanından var dediler (kimi var deyip sipariş geçmemiz gerekir diyor)  91T modeli için 310 tl den aşağı fiyat alamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 270 kere teşekkür etti
« Yanıtla #758 : Aralık 07, 2017, 16:21:17 »
Bir bayide ikisinin aynı ölçülü olanlarını tan yana koyup, detaylıca incelerdim Barış. Hangisinde yağmur kanalı fazla ise aquaplaning konusunda o avantajlı olacaktır. Tabi kuru tutuşta tam tersi. Frenajda ise üst sınıf lastiklerde farklı teknolojiler var zaten. Su oluk genişliği, sayısı önemli. Aslında taban görselleri olsa burada, o da işe yarar.
Hamurlarına da bakmak lazım, model bazında bilmiyorum ama marka bazında Continental bana daha asfalt lastiği olarak hissettiriyordu. 2000 lerin başında aldığımda tuhaf gelmişti markayı bilmeyenlere. Asfalt dışına çok dayanıklı değillerdi ama hem yıl, hem model farkını dikkate almak lazım.
Asimetrik desenler konusunda da dikkatli olmak lazım. Sağ ve sol aks grubuna takıldıklarında suyu farklı yönde (bir taraf omuza, diğer taraf tabana) kanalize edecek şekilde olabiliyor, bence doğru değil bu.
Selam Hakan,
 Bugün Michelin Alpin A5`i 205 55 16 tanesi 350 liradan aldım.her 2 sinde de incelediğim testlerde michelinin aquaplaning çok üstün olduğunu gördüm her 2 lastiği kıyasladığımda.ben tercihimi yine "1 kez istisna hariç"michelin den yana kullandım.daha önce de alpin,alpin a3,a4 sonrasında a5 ide kullanmış olacağım :)