Gönderen Konu: 2014 Toyotama LPG taktırdım  (Okunma sayısı 5947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür edildi
2014 Toyotama LPG taktırdım
« : Eylül 20, 2014, 19:52:12 »
Daha önce Forumun Auris kısmında ''Auris LPG Uyumu'' Adlı bir başlık açmıştım. Bir çok forumda yazılan şeyleri okudum. Konuyu epey araştırdım.

Sonunda 2014 Model Toyota Auris'ime Prins marka Lpg taktırdım.
Yağlama + Sigorta dahil 2700-2800TL civarı bir para verdim. Parayı vermeden önce test sürüşü filan da yaptım. Parayı öderken en azınızdan aklınızda şüphe olmuyor. Gönül rahatlığı ile ödemeyi yapabiliyorsunuz.

Benim bir arkadaşım vardı. Onunda 2012 model Toyota yarisi vardı. Oda aynı ustada LPG taktırdı. Herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Bende LPG taktırmayı çok istiyordum ama cesaret edemiyordum ya arıza ışıgı yanarsa, ya motor zarar görürse filan diye. Baktım arkadaşımın Yarisinde sorun çıkmıyor. Bende cesaretlenip taktırıverdim.

Şükür hiçbir sorunla karşılaşmadık. Arıza ışıgı vs. Hiç bir şekilde yanmadı.  Gazı alıp biniyorum.

Araca bilgisayarı bağlayan ve ayarları yapan usta; Pars, bpet gibi abuk subuk yerlerden gaz almamı ve sürekli yüksek devirde kullanmamamı tavsiye etti. Sürekli yüksek devirde kullanılırsa motorun subapları 10 yıl gidecekse 7-8 yıl gider dedi.

Yakıt tüketimi konusuna gelince tam olarak nasıl hesaplama yapıldığını bilmiyorum. Depoyu fulleyip Trip A'yı sıfırladım. Kaç km gittiğini ölçüp burada tekrar paylaşacağım. Umarım LPG taktırmak isteyenler için bir fikir oluşturur.

Beni çok mutlu eden olay şu oldu  LPG yi takan usta LPG gaz girişini aracın sol arka altına takmış. Yani aracın altına eğilip bakılmadan kesinlikle anlaşılmıyor. Avrupa'da LPG li araçlar kapalı alanlara girebiliyorken maalesef bizim ülkemizde giremiyor. Avmlerin kapalı otoparkına girerken de personel bagajı açıp orda ki paspası kaldırıp altına bakmadığı sürece rahatlıkla girebileceğimi düşünüyorum.

Resimler aşağıdadır.

http://i.hizliresim.com/WrnmrL.jpg

http://i.hizliresim.com/jY5mvJ.jpg

http://i.hizliresim.com/LoamY1.jpg

http://i.hizliresim.com/rdQnmN.jpg

http://i.hizliresim.com/QgAm43.jpg

http://i.hizliresim.com/zEA926.jpg

http://i.hizliresim.com/R6Y2X6.jpg

http://i.hizliresim.com/aB5mj5.jpg

http://i.hizliresim.com/VyVmAr.jpg

Toyota Club Türkiye

2014 Toyotama LPG taktırdım
« : Eylül 20, 2014, 19:52:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
Ynt: 2014 Toyotama LPG taktırdım
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2014, 20:00:20 »
öncelikle hayırlı ugurlu olsun aracınız ve lpgniz.güle güle binin keyifle Allah kaza bela vermesin.hep keyifle binin inşallah.
tercih olarak en güzel markayı tercih etmissiniz bence.ben lovatocuyum ama prinsin kalitesi tartışılmaz ki yaglama ünitesini vsde taktırmıssınız.bence çok güzel olmuş.keyifle kullancagınızdan eminim.
aracınız otomatik bir araç manuellere göre biraz fazla yakacaktır sakın niye çok yakıyor diye düşünmeyin.zaman geçtikçe azala azala bir seviye oturcaktır tüketimi.ustanında dedigi gibi aracı benzindeymiş gibi düşünerek performası degişmiyor diye düşünerek çok zorlamanızı tavsiyeetmem ve ucuz gaz diye kimligi belirsiz yerlerden almayın.ben milangaz kullanıyorum.bp nin petrolün gazlarıda iyidir.petrolü çok kullanmam ama fenadegil gerçekten iyi yani.tüketimlerinizi takipeder sorularınız olursa takipederim kendimce bende.
tekrar hayırlı olsun.nekadar temiz kullanırsanız okadar tasarruf ve okadar sorunsuz kullanırsınız
ben ankarada her avmye giriyorum şuan ayrıca :) benimkide aşagıda görünmüyor.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2014, 20:20:33 »
Tampon deldirmeye bende karsiyim   simit tank olunca guvenlik birseyden anlamiyor girebiliyorsunuz iyi birsey bu galiba :D
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Eylül 20, 2014, 20:22:07 »
Tampon deldirmeye bende karsiyim   simit tank olunca guvenlik birseyden anlamiyor girebiliyorsunuz iyi birsey bu galiba :D
anlıyan gene anlıyor kontrole takılırsan gıcık bir tip ise almamazlık yapabiliyor ama uzun zamandır o sorunu yaşamıyorum artık  ;)
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2014, 20:29:11 »
anlıyan gene anlıyor kontrole takılırsan gıcık bir tip ise almamazlık yapabiliyor ama uzun zamandır o sorunu yaşamıyorum artık  ;)
Bizim burdaki guvenlikler sallamiyor abi onumuzde koctas var adamla kanki olduk kornaya basip devam ediyorum adam yerinden bile kalkmiyor :lol:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2014, 20:43:23 »
Bizim burdaki guvenlikler sallamiyor abi onumuzde koctas var adamla kanki olduk kornaya basip devam ediyorum adam yerinden bile kalkmiyor :lol:

en sevdiğim guvenlik tipi  ;)
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • 48 kere teşekkür etti
  • 146 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2014, 21:19:03 »
Hayırlı olsun iyi günlerde güle güle kullanınız. Sıfır araca niye LPG taktırdınız ki? Benzini çok mu yakıyordu?  Şahsi görüşüm araca yazık etmişsiniz tabii sizin kararınızdır tercihinizdir ben 6 adet benzinli son 3'ü Corolla 1.6 motordu aklımın köşesinden dahi geçirmedim uzun vadeli kullanımda  LPG kesinlikle zararlıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Camry
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 20, 2014, 22:13:13 »
Hayırlı olsun iyi günlerde güle güle kullanınız. Sıfır araca niye LPG taktırdınız ki? Benzini çok mu yakıyordu?  Şahsi görüşüm araca yazık etmişsiniz tabii sizin kararınızdır tercihinizdir ben 6 adet benzinli son 3'ü Corolla 1.6 motordu aklımın köşesinden dahi geçirmedim uzun vadeli kullanımda  LPG kesinlikle zararlıdır.

Düz yolda 90 KM/h geçmezseniz ve ayagınız gazda sabit olursa 5.8-6.2 yakıyor.
Şehir içi sakin kullanırsanız 7.5 - 7.8 arasında değişiyor. Ben öğrenciyim biraz fazla geziyoruz o yüzden benzin parasının altından kalkamıyordum. O yüzden taktırdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 48 kere teşekkür etti
  • 146 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 20, 2014, 22:17:33 »
Düz yolda 90 KM/h geçmezseniz ve ayagınız gazda sabit olursa 5.8-6.2 yakıyor.
Şehir içi sakin kullanırsanız 7.5 - 7.8 arasında değişiyor. Ben öğrenciyim biraz fazla geziyoruz o yüzden benzin parasının altından kalkamıyordum. O yüzden taktırdım.

Güle güle kullanın hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Comfort Extra, Kar Beyaz
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 20, 2014, 22:27:54 »
hayırlı olsun, az maliyetli yakıtla çok uzun mesafeler kat etmeniz dileğiyle.
TOYOTA SENİNLE ÇIKARIM YOLA, KOLAY KOLAY VERMEZSİN ARIZA, BİLİRSİN SENİ SEVERİM TOYOTA.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 20, 2014, 22:38:49 »
Hakan Koyunoğlu Ogün Cetinkaya gireceğiniz AVM leri söyleyinde biz girmeyelim :) Siz sigara içilmez yazan yerlerde sigara da içiyorsunuzdur :)

Şaka (aslında çokta şaka değil) bir yana hayırlı olsun aracınız. Güle güle kazasız belasız günlerde kullanın. Bu arada dikkat edin kul yapımı sonuçta her hangi bir yerde gaz kaçağı yapabilir. :DUR:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2014, 22:47:00 »
Hakan Koyunoğlu Ogün Cetinkaya gireceğiniz AVM leri söyleyinde biz girmeyelim :) Siz sigara içilmez yazan yerlerde sigara da içiyorsunuzdur :)

Şaka (aslında çokta şaka değil) bir yana hayırlı olsun aracınız. Güle güle kazasız belasız günlerde kullanın. Bu arada dikkat edin kul yapımı sonuçta her hangi bir yerde gaz kaçağı yapabilir. :DUR:
abi girmedigim avm kalmadi valla  :D artik cokda uygulanan yer kalmadi gibi sanki ankarada tek giremedigim yer sakaryadaki cok katli otopark yani ole diyim :D zaten avrupada cokda bole bisey yok.
yok ama sigaraya uyuyorum gercekten ondam taviz vermiyorum  :D
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Eylül 20, 2014, 23:00:45 »
O avrupa dediğin yerlerde adamlar önlemlerini almışlardır. :) Havalandırma ve gaz alarmları falan mevcuttur. Neyse baktımda yasal bir düzenleme gelecekmiş bu otoparklarada, o zaman LPG lilerde girebilecekmiş.

Ekleme: Bu arada kocaman bir etiket oluyordu üzerinde LPG yazan onların görüne bir yere yapıştırılması yasal zorunluluk değil mi? Bilmediğimden soruyorum. Babamın aracıda LPG li de onda görmüştüm böyle avuç içi kadar bişi idi
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Eylül 20, 2014, 23:11:37 »
O avrupa dediğin yerlerde adamlar önlemlerini almışlardır. :) Havalandırma ve gaz alarmları falan mevcuttur. Neyse baktımda yasal bir düzenleme gelecekmiş bu otoparklarada, o zaman LPG lilerde girebilecekmiş.

Ekleme: Bu arada kocaman bir etiket oluyordu üzerinde LPG yazan onların görüne bir yere yapıştırılması yasal zorunluluk değil mi? Bilmediğimden soruyorum. Babamın aracıda LPG li de onda görmüştüm böyle avuç içi kadar bişi idi

abi benim bildigim zorunlu bende dahil hepimiz bulundurmaliyiz diyebiliyorum ama nedense damgali hissediyorum kendimi sekli semalide biseye benzemiyor diye takmiyorum. Tuv de hafif kusur yazdilar ruhsatta duruyor benim
ama dedigin gibi avrupada kesin onlem tedbir almislardir.o konuda haklisin
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Eylül 20, 2014, 23:18:23 »
Bende BENZİNLİ diye sticker istiyorum kocaman nal gibi yazsın :) Alemde havamız olur, aaaaa benzinli arabaya biniyor diye :) Zengin sanarlar :)

Pompacılar zaten yakında LPG li araçları lifte kaldırıp gaz basacaklar, yazık adamlara yahu millet LPG li olduğunu çaktırmayacaz deyip olmadık yere pompa takılacak aparatı monte ettiriyor :) Aslında bu memlekette gururla en görünen yere LPG yazısını yapıştırmak lazım malum biz azcık enayi oluyoruz benzinli araç kullanınca  :argh:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Eylül 20, 2014, 23:26:39 »
Bende BENZİNLİ diye sticker istiyorum kocaman nal gibi yazsın :) Alemde havamız olur, aaaaa benzinli arabaya biniyor diye :) Zengin sanarlar :)

Pompacılar zaten yakında LPG li araçları lifte kaldırıp gaz basacaklar, yazık adamlara yahu millet LPG li olduğunu çaktırmayacaz deyip olmadık yere pompa takılacak aparatı monte ettiriyor :) Aslında bu memlekette gururla en görünen yere LPG yazısını yapıştırmak lazım malum biz azcık enayi oluyoruz benzinli araç kullanınca  :argh:

:rofl: :rofl: abi agzına saglık valla iyi güldüm gece gece :D niye olmasın yani ama şöle güzel iki tane lpg ve benzin stickerı yapsınlar takalım vallahide takarım yani saçma sapan kendinden geçmiş renkler güneşte iyice yumuşuyor zaten :D
tamponda çok kötü görünüyor abi ben sırf o yüzden taktırdım benim hayatım düp yani.mangalım var bitane o bile düplü benim :rofl:
öle şey olurmu abi en güzeli aslında benzinde binmek ama koşullar el vermiyor napalım benzinin tatlı gidişi gibisi yok yani.nişanlımın arabasında yok mesala taktırmadık 2008 model fiesta 29000de duruyor öle araba hala sıfır kokuyor yani yatıyor öle bizim düplü olmuş 174000 :D ama iyi karizman olur yani bu araçta dünyanın en pahalı benzini kullanılmamaktadır diye güzel olcak ama sticker geyik için degil artislik olsun diye :D
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Eylül 21, 2014, 00:15:44 »
Dikkat benzinli arac yazdircam bende :lol:  bence benzin kapaginin yaninda bazi araclarda var  orda olsa daha iyi olur tup kapagi  ordan dolum olsa,  tup yok istedigim yere giriyorum ozelikle katli otoparklarin donerek cikilanlarina hastayim tokyodrif :lol: sigarayida biraktim oyle bir derdimde yok :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 22, 2014, 00:46:06 »
Hayirli olsun ama 90 sabit giderken 5.8-6.2 ciddi fazla rakammis ben genelde 4.0-4.3 arasi tutuyorum benzinlide :lol:

Valla oyle bir sticker varsa bende alirim cayir cayir yakiyoruz lpgsiz :D hele katalizör iptali yaptiktan sonra 4000den sonrasinda deponun inisini izlemek cidden keyifsiz bir durum ama yinede baska benzinliye gore az 30 lira 97 oktan ile sehirici gazlamali ve sikisik trafik karisik 85-90 km yapiyorum basmazsam 120-130 oluyor :lol: :-[
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Eylül 22, 2014, 00:57:47 »
Hayirli olsun ama 90 sabit giderken 5.8-6.2 ciddi fazla rakammis ben genelde 4.0-4.3 arasi tutuyorum benzinlide :lol:

Valla oyle bir sticker varsa bende alirim cayir cayir yakiyoruz lpgsiz :D hele katalizör iptali yaptiktan sonra 4000den sonrasinda deponun inisini izlemek cidden keyifsiz bir durum ama yinede baska benzinliye gore az 30 lira 97 oktan ile sehirici gazlamali ve sikisik trafik karisik 85-90 km yapiyorum basmazsam 120-130 oluyor :lol: :-[

yanıma önemli bir arkadaşım vardı konunun üstüne bugun ankarada çok bir sticker gördüm ama fotosunu çekemedim bu araç dünyanın en pahalı yakıtı ile kullanılmaktadır diye.sçma sapan geyik bir sticker degil adam övünmek için yapmış yani belli :D
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 22, 2014, 09:09:06 »
Hayırlı olsun, en doğru kararı vermişsiniz. İnanın çok memnun kalacaksınız...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance