Gönderen Konu: Kelebek temizliği (gaz kelebeği veya boğaz kelebeği de deniyor)  (Okunma sayısı 3202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 211000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Değerli arkadaşlar, üzerinde durulmayan ya da dikkat edilmeyen bir konu da gaz kelebeği temizliği. (Bilenleri ve yaptıranları tenzih ederim.) Aracımda hafiften bir titreme vardı. Toyota'nın profesörü olan ustam (Onur Usta) gaz kelebeğini temizledi. Adeta araçta detoks etkisi yarattı. Soba borusunun içindeki kurumlar temizlediğimizde sobanın daha iyi yanması gibi. (örneğim belki hatalı olabilir) Hava filtresinden gelen hava bazen çok da temiz olamayabiliyor, bu durumda gelen toz vs. kelebekte birikiyor ve motora kirli bir hava girişi oluyor. Kirli havalar, filtrenin özelliğini kaybetmesi vs. sebepler kelebeğe kirli hava gelmesinin etkenlerinden bazıları. En önemli husus boğaz kelebeğinin temizlenmesi için motorun soğuması beklenmeli. Aracınızı çekişi düşüyorsa, titreme oluyorsa, yakıt tüketimi artıyorsa kelebeğe bir baktırın derim. Sebebi mutlaka budur demiyorum. Arızasız, kazasız, sıkıntısız sürüşler ve günler dilerim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: Kelebek temizliği (gaz kelebeği veya boğaz kelebeği de deniyor)
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2014, 11:18:27 »
Mustafa Bey, bilgilendirme için teşekkürler ancak forumda bu konu ile ilgili uygulamalı birçok başlık mevcut.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yorgun Yillarim
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '12
  • 137 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
Ynt: Kelebek temizliği (gaz kelebeği veya boğaz kelebeği de deniyor)
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2014, 11:20:38 »
Haklı olma ihtimalin yüksek. Bende de titreme yapıyordu özellikle lpg de farlar fan hararet tam merkezde iken neredeyse stop etme durumuna geliyordu hatta birkaç sefer stop ettide. Bir hışımla aracı bakıma aldım başta filtre grubu olmak üzere yağına varana kadar hepsini değiştirdim en son boğaz kelebeğini söküp balata spreyi ile temizledikten sonra kurum bağlayan yerleri 0 zımpara ile güzelce zımparaladım. Sonuç sorunsuz ve keyifli bir sürüşe döndü. Daha yeni uzun yol yaptım (2.000 km) sıkıntısız çok şükür.  Bujileride kontrol etmekte fayda var tabi sorun oradan da kaynaklı olabilir.
Zaman Sadece "SEVGİYE" yenik düşer,
Geri kalan her şeyse "ZAMANA"...