Gönderen Konu: Avensis'e jant çapı küçük jant alıp kış lastiği takmak?/Resimler Geldi  (Okunma sayısı 15596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Arkadaşların da aklıma sokmasıyla 2. el çıkma çelik olmayan kapaklı 16 inch corolla jantlarından alıp avensise kışlık lastikle birlikte takma niyetim var arkadaşlar.

16-17 inç lastik farkı 100 tl yi buluyor.

4 lastik 400 tl karım olacak ayrıca çıkma 4 jant 300 tl civarında sahibinden.com.da

sadece kışın kullanıcam hem sök tak jantlar zarar görmeyecek aklıma yatmadı değil

şimdi asıl sorum yakıta ve yol tutuşuna etkisi ne yönde olacak birde avensisin bijon aralıklarını bilmiyorum bunu nasıl öğrenebilirim?

Teşekkürler

Arkadaşlar 16 inç 2011 corolla jantı aldım bijon aralıkları tutuyor.Bijonları söküp jantı lastiksiz haliyle denemek için araca taktım bijonlar uyuyor et yani offseti de sıkıntısız sürtme sorunu olmayacak inşallah en azıdan izlenimlerim o yönde.
Bir aya kalmaz yeni jantları da takacağım şimdilik havalar iyi acele etmiyorum.

Yeni janta lastik 205/60/16 Petlas SnowMaster aldım netten. Takınca da resim eklerim.Düşünen arkadaşlara yardımı olması dileğimle..

SONUÇ: 4 KIŞ LASTİĞİNİ _PETLAS_ 17 İNCH_215-55-17_ 1100Tl vermek yerine 320 tl jant ve kapakları+660 tl de 205-60-16 petlas kışlık lastik aldım. 980 tl ye jantlı sıfır lastiklerim oldu sök tak dersi lastik yaralanacak derdi yok.
Eksiği görüntüsü... Memur adam görüntüyle işi olmaz diyerek aldık sonuçta 4 ay ayağında duracak lastikler :lol:

YARDIMCI OLAN TÜM ARKADAŞLARIMDAN ALLAH RAZI OLSUN  :alkis: :alkis: :alkis:

***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
ofsetleri aynı veya yakın ise yapabilirsiniz, ET** değerini öğrenin, hem kendi jantınız, hem de bu çıkmalar için. Jantların iç tarafında yazar, bir tanesini sökmeniz lazım, veya bilen biri varsa buraya yazar zaten :)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
ali bey işinize karışmak gibi olmasın ama bence bu işe hiç bulaşmayın derim.

linkteki jantlar replika ve kaliteli üretime benzemiyor.ben orjinal olduklarını düşünmyorum bu fiyata.

tuvturk onayı olsa bile çok inanmayın bunlara.

bunla avensis gibi ağır bir araçta yürüyen aksamınızda ilerde sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

bmw 3.20 coupesi olan arkadaşım servis orjinal jantlara 5000 tl fiyat çekince gitti kaliteli replika aldı güya.1600 tl para verdi.

1 ay sonra ön takımdan sesler gelmeye başladı.z-rotlar ve aks başları değişti.3 ay sonrada arka jantlardan biri çatladı.

ya paraya kıyıp orjinal alın (bence hiç gerek yok) yada orjinal jantlarıyla devam edin.

sizin ve aracınızın sürüş güvenliği için anlattım bunları.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Arkadaşların da aklıma sokmasıyla 2. el çıkma çelik olmayan kapaklı 16 inch corolla jantlarından alıp avensise kışlık lastikle birlikte takma niyetim var arkadaşlar.

16-17 inç lastik farkı 100 tl yi buluyor.

4 lastik 400 tl karım olacak ayrıca çıkma 4 jant 300 tl civarında sahibinden.com.da

sadece kışın kullanıcam hem sök tak jantlar zarar görmeyecek aklıma yatmadı değil

şimdi asıl sorum yakıta ve yol tutuşuna etkisi ne yönde olacak birde avensisin bijon aralıklarını bilmiyorum bunu nasıl öğrenebilirim?

Teşekkürler

Örneğin şu ilandakiler olursa 250 ye bırakması koşuluyla alınabilir

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-toyota-corolla-orjinal-jant-ve-kapaklari-sifir-177329167/detay

Ali Bey, Kış lastikleri için linkte verdiğiniz sac jantları kullanabilirsiniz. Zaten kullanılmamış jantlar diyor alaşım alındığı için satılıkmış. Yaz-kış tak çıkar yapmamak için mantıklı bijon aralıklarınız 5X114,3 ET 45 olmalı.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
Aytaç beye katılıyorum, bende aracıma 15 ten 16 inçe geçerek  jant lastik takımı değiştirdim, elde kalan 15 saç jantlarıma kışlıkları taktım ve kış gelince 10dk da jantları değiştirip keyfini sürüyorum :)

bu arada linkteki jantlar orjinal kalitesiz replika değil :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi

linkteki jantlar replika ve kaliteli üretime benzemiyor.ben orjinal olduklarını düşünmyorum bu fiyata.

bunla avensis gibi ağır bir araçta yürüyen aksamınızda ilerde sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

bmw 3.20 coupesi olan arkadaşım servis orjinal jantlara 5000 tl fiyat çekince gitti kaliteli replika aldı güya.1600 tl para verdi.

1 ay sonra ön takımdan sesler gelmeye başladı.z-rotlar ve aks başları değişti.3 ay sonrada arka jantlardan biri çatladı.

ya paraya kıyıp orjinal alın (bence hiç gerek yok) yada orjinal jantlarıyla devam edin.

jant yüzünden ön takımdan ses gelmez Bekir bey, jantın balansı düzgün yapılmamıştır, ben 7 yıldır replika jant kullanıyorum bu anlattıklarınızın hiçbirini yaşamadım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi

Abi bu orjinal jant arkadaşın dediğine göre. Serviste alaşımlı jant alınca bunlar boşa çıkmış :):)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
Bende yarise Corolla'dan çıkma sac jant seti almıştım kışlıklar için (gerçi üstündekiler de sac ya, neyse...)

Sürekli lastik sök/tak jantlar bozuluyor. Ayrı bir set olması her türlü avantajdır.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
peki arkadaşlar avensisin  b,jon aralıkları nedir? birde et kalınlığını sormuşsunuz bunu nasıl öğreniriz ya da avensise hangisi daha mantıklı olur arkadaşlar?

Mesaj Birleştirildi: Eylül 02, 2014, 23:29:02
Bende yarise Corolla'dan çıkma sac jant seti almıştım kışlıklar için (gerçi üstündekiler de sac ya, neyse...)

Sürekli lastik sök/tak jantlar bozuluyor. Ayrı bir set olması her türlü avantajdır.

hocam peki bijon aralıklarını nasıl öğrenebilirim avensisin birde bu teneke jantlar güvenlikk sorunu yaşatmaz değil mi?
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
peki arkadaşlar avensisin  b,jon aralıkları nedir? birde et kalınlığını sormuşsunuz bunu nasıl öğreniriz ya da avensise hangisi daha mantıklı olur arkadaşlar?

hocam peki bijon aralıklarını nasıl öğrenebilirim avensisin birde bu teneke jantlar güvenlikk sorunu yaşatmaz değil mi?

bijon aralığı kullanım kılavuzunda yazar ,galiba 5 x 114,3 bijon aralığı var
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
Ali hocam, yılda 2 defa değiştireceksiniz sonuçta.
Bana kalırsa arabanın güzelliğini bozmaya hiç gerek yok. Jantlar da o kadar çabuk yıpranmaz. Mesela ben kaliper pimlerini yağlatmak için sol ön tekerleği haftada 1 söktürüyorum.  :lol:
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
bijon aralığı toyotalarda genelde 4x100 veya 5x114.3 olur, sizinki 5x114.3 tür. Ofset değeri de corolla ile aynı ise hiçbir uyum sorunu yaşamazsınız.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi

Daha öncede söylendiği gibi 5x114,3'tür. Teneke dediğiniz jant aslında çelik-sac karışımıdır, sanıldığının aksine dayanıksız değildir. Sac jantlarla güvenlik sorunu da yaşamazsınız merak etmeyin.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
o teneke! jantlar rallilerde bile kapaksız olarak kullanılıyor. alaşım jantlar esasında çelik-saç jantlar kadar sağlıklı değildir. biraz sert bir darbede yamulur ve titreme yapar bunu düzeltmek için özel iş yerleri var. benim sattığım efsanenin orj alaşım jantlarını iki kere prese götürmüştüm. ben daha kaza hariç saç jantlarda yamulma görmedim.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Ali hocam, yılda 2 defa değiştireceksiniz sonuçta.
Bana kalırsa arabanın güzelliğini bozmaya hiç gerek yok. Jantlar da o kadar çabuk yıpranmaz. Mesela ben kaliper pimlerini yağlatmak için sol ön tekerleği haftada 1 söktürüyorum.  :lol:

:)işte sıkıntı lastik fiyatlarında biraz da yoksa uğraşmam ama bakalım nasip artık.

bu arada bilgi veren arkadaşlara teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra

stetmenin içindeki değerler bunlar.
buradaki 45 sayısı et değeri midir arkadaşlar?
corolla jantında bu değer kaçtır?
teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
Evet 45 et değeri,

corolla'nın da 45 diye biliyorum ama 100% emin değilim.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Evet 45 et değeri,

corolla'nın da 45 diye biliyorum ama 100% emin değilim.

hmm 2011 corolla nın jantlarıyla anlaşmak üzereyim ama et değerini bilmiyorum dedi satıcı bakınca söylecek.Peki hocam bu değer 40 olsa ya da ne bileyim 35 olsa sıkıntı çıkar mı araca takarken.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
35 olsa 45'e göre tekerlekler 1 cm dışarı çıkık durur.

Yol tutuşu biraz daha iyi olur,
bıçkın taksici görünümüne bir adım yaklaşılır,
çamurluk ile mesafe az ise sürtme problemi olabilir,
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
35 olsa 45'e göre tekerlekler 1 cm dışarı çıkık durur.

Yol tutuşu biraz daha iyi olur,
bıçkın taksici görünümüne bir adım yaklaşılır,
çamurluk ile mesafe az ise sürtme problemi olabilir,

bıçkın taksici tam aradığım cevap
hemen gidip 10 et yanaklı jant alıp tekerlekleri çamurluktan dışarı çıkartacağım :) :lol:

bilgiler için teşekkürler hocam o zman 40 olsa da sıkıntı çıkmaz inşallah