Gönderen Konu: Otomatik kapanan far ve aydınlatma sistemi  (Okunma sayısı 4774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '96
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Otomatik kapanan far ve aydınlatma sistemi
« : Ağustos 19, 2014, 07:06:54 »
Merhaba efsanede canımı iyice sıkmaya başlayan bir sorun var. Geçenlerde arabayı park ettiğim yerde farlar ve sisler açık kalmış tabi geldim ara çalışmıyor Elk. Sistemi göçmüş sonra bir yerden takviye yaptım da öyle çalıştı , bir kaç defa daha böyle unuttum ama akü bitmeden yetiştim .Aydınlatma sistemine bir röle koymak ve bunu kontağa bağlamak aklıma geldi ama  iş Elk. Olunca oturup düşünüp iş yapmaklazım bende şimdi düşünüyorum. Elindeböyle bir iş için test edilmiş sağlam bir devre olan varsa paylaşırsa sevinirim. 
FOREVER.  Corolla XEI 96     km.88000

Toyota Club Türkiye

Otomatik kapanan far ve aydınlatma sistemi
« : Ağustos 19, 2014, 07:06:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik kapanan far ve aydınlatma sistemi
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2014, 15:00:47 »
Çin malı far sensörü takılırda düzen tutacağını zannetmiyorum sizin aradığınız kapı açılınca sesli uyarı sistemi yada farları kontak acc moduna bağlayabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2014, 18:48:53 »
Çin malı far sensörü takılırda düzen tutacağını zannetmiyorum sizin aradığınız kapı açılınca sesli uyarı sistemi yada farları kontak acc moduna bağlayabilirsiniz
farlar ACC konumuna bağlana bilir mi bağlanırsa nasıl yapabilirim. var mı bir öneri. Farlar ve sis lambaları belli bir akım çekiyor muhtemelen bir röle ile çalışıyordur, bunları tetikleyen rölenin beslemesini mi ACC bağlamak lazım. Aslında oto teybımıde oraya bağlaya bilirmiyim Kontağın hangi kablosudur bu ACC ve oraya kafamıza göre her şeyi bağlaya bilir miyiz . :)  Sanırım bu günlük soru hakkımı bitirdim. bir de cevap alaırsam ne alaaaa....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2014, 19:47:37 »
  Yardımcı olacak çıkacaktır yakın zaman içinde.
 Bazı araçlarda auto konumunda aracı kapatınca farlar kendiliğinden sönüyor, hatta araç çalışmaz iken teyp belli sürenin sonunda eğer hiç müdahale edilmez ise kapanıyor. Küçük ama faydalı özellikler bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2014, 21:56:42 »
Öncelikle bir röle gerekicek rölenin bobin ucunu kontak anahtarının ACC ucuna bağlıyacaksınız diğer bobin ucunu aracın şasesine bağlıyacaksınız rölenin kontak uçlarını da farları açıp kapatan anahtara seri giriceksiniz işlem tamam AE 101 de bunu yapmanız için çift kontaklı röle gerekir çünki parklar ve kısa hüzmeli farların beslemeleri ayrı ayrıdır.Yazdıklarım mantığınıza yatmyor ise bir oto elektirikçisine gidiniz.

Ben AE101 aracıma zaman gecikmeli far rölesi takmıştım çünki kontağı ACC konumuna alır almaz farlar yanıyordu marş esnasında ise akü zorlanıyordu zaten 45 amper ufacık aküsü vardı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2014, 14:57:12 »
farlar ACC konumuna bağlana bilir mi bağlanırsa nasıl yapabilirim. var mı bir öneri. Farlar ve sis lambaları belli bir akım çekiyor muhtemelen bir röle ile çalışıyordur, bunları tetikleyen rölenin beslemesini mi ACC bağlamak lazım. Aslında oto teybımıde oraya bağlaya bilirmiyim Kontağın hangi kablosudur bu ACC ve oraya kafamıza göre her şeyi bağlaya bilir miyiz . :)  Sanırım bu günlük soru hakkımı bitirdim. bir de cevap alaırsam ne alaaaa....
101 kasanın elektrik aksamının neredeyse tamamı şase üzerinden çalışıyor teyp acc moduna bağlanabilir kendi orijinal teybi olsun olmasın acc modu var teyp elektrik altyapısında ben çakmaklık  saat teyp ve ön camları acc moduna bağladım teypte  iki tane elektrik kablosu var sarı ve kırmızı sarı sürekli elektrik olan yere bağlanır hafızayı sıfırlamasın diye kırmızıda kontak acc moduna bağlanır şimdi teyp çalarken kontağı kapatınca teypte kapanıyor kontağı tekrar açınca teypte otomatik açılıyor sizin işinizi iş makinaları geri manevra yaparken kesik kesik uyarı veren sistemlerin daha sessiz ve küçük olanı işinizi görür bi ucunu far anahtarına diğer ucunuda tavan lamba ucuna bağlanırsa far açık kapıyı açarsanız sesli uyarı verir

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2014, 15:03:37
Öncelikle bir röle gerekicek rölenin bobin ucunu kontak anahtarının ACC ucuna bağlıyacaksınız diğer bobin ucunu aracın şasesine bağlıyacaksınız rölenin kontak uçlarını da farları açıp kapatan anahtara seri giriceksiniz işlem tamam AE 101 de bunu yapmanız için çift kontaklı röle gerekir çünki parklar ve kısa hüzmeli farların beslemeleri ayrı ayrıdır.Yazdıklarım mantığınıza yatmyor ise bir oto elektirikçisine gidiniz.

Ben AE101 aracıma zaman gecikmeli far rölesi takmıştım çünki kontağı ACC konumuna alır almaz farlar yanıyordu marş esnasında ise akü zorlanıyordu zaten 45 amper ufacık aküsü vardı :)
Benim araca far sensörü taktırdım aracı çalıştırmadan önce düğme ile devre dışı bırakıyorum yoksa kontağı açınca hemen parklar devreye giriyor benim araca 60 amper takılmış arkadaşın 1994 honda civic vardı 45 amper  idi memlekette soğuk hemen bitiyordu büyük akü takma şansıda yoktu  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 23, 2014, 10:20:49 »
Far uyarısını tavan lambasına bağlarsanız.tavan lambasına ihtiyaç duyduğunuzda da uyarı sesi veririr. ben bunun elktronik bir devre eklenerek mümkün olacağını düşünüyorum. Bana lazım olan programlanmış bir PIC ve devre elektronikçi arkadaşlara bir danışsam iyi olur. Onlar yapabilir böyle bir şey , basit bir programlana bilir lamba kontrol devresi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2014, 12:13:43 »
Far uyarısını tavan lambasına bağlarsanız.tavan lambasına ihtiyaç duyduğunuzda da uyarı sesi veririr. ben bunun elktronik bir devre eklenerek mümkün olacağını düşünüyorum. Bana lazım olan programlanmış bir PIC ve devre elektronikçi arkadaşlara bir danışsam iyi olur. Onlar yapabilir böyle bir şey , basit bir programlana bilir lamba kontrol devresi
Sizin dediğinizi anladım daha orijinal bi devre olması taraftarısınız  benim tavan lambasından kastım kapı moduna bağlanacak yani kapı açılınca tavan lambası yanıyor ya kapının üstündeki svitch tamamlıyor devreyi tavan lambasına iki tane kablo geliyor biri içerden yakmak için + uç diğeri kapı svitchlerine bağlı svitchten tavana giden tavan lamba kablosuna bağlantı yapılacak