Gönderen Konu: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 100980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #200 : Ekim 28, 2017, 20:28:56 »
Istanbul'da otomatik benzinli aracla 12 litre gorseniz bile normal.  Bu da lpg de + %20 dersek 14.5 litre lpg yapar. 
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #200 : Ekim 28, 2017, 20:28:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 30000
« Yanıtla #201 : Kasım 09, 2017, 19:35:48 »
denizli de 12 lt nin altını göremedim daha.karnıma ağrılar giriyor.bakımını yeni yaptırdım..30.000 bakımında  yağ 5w30 kullanılmış.buna bağlı olabilirmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #202 : Kasım 09, 2017, 20:57:35 »
reşmen şehir içi kısa mesafe kullanımda 11,5 litre ya ; benzinin 5,65 e dayandıgı gününmüzde, felaket,
1,4 turbo golf almak varmış , nerden 1,6 auris e..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #203 : Kasım 09, 2017, 22:09:18 »
Çok fazla söylüyorsunuz ya da ben mi çok rölanti kullanıyorum.
Pazar günü şehir merkezine geçtim 5,6 lt ortalama yazdı 25 km  8-)
LPG nin 3 tl olduğu şu günlerde 5.5 - 7 lt arası yakan aracıma lpg takmak istemiyorum
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #204 : Kasım 09, 2017, 23:53:51 »
Herkesin şehiriçi si farklıdır arkadaşlar bir türlü kabullenmek istemiyorlar. Yokuşlu kısa mesafe yerde her araç 12 lt yakabilir. Golf de alsanız değişmez. Zaten bir kere aracın şehiriçi fabrika verisi 8 lt.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gezgin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '07
  • 39 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #205 : Kasım 13, 2017, 12:23:38 »
Merhabalar
Yazılarınızı gorunce bende paylasmak ısterım.
2007 otomatık hatchback corollam var.
bakımları 10bın km olmadan tarafımdan yapılır orjınal parca ıle her 10bınde bujılere kadar degıstırırım.
romano marka gaz sıstemı var aracımda 6 aydır.
sehır ıcı mınumum 350 km yol yaparım. sehır dısı denemem oldu 450 km gordum. aracı yormam hıcbır zaman anı gaz tepkımelerı yapmam.

gaz markamdan ve ustamdan cok memnunum.bakımlar da tarafımızdan yapılıyor gereklı yerlerde orjınal parca ıle ne kadar bakarsak toyotamızda bıze bakıyor.

gaz ı alırkende aygaz dısında hıc bır yerden almıyorum.

ıyı sohbetler
Trafik kurallarına uyalım.ROMANO Sistem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #206 : Kasım 13, 2017, 19:00:21 »
2003 otamatik soll corollamın hava yağ polen filtrelerini değiştim 10/40 castrol yağını değiştim. atiker marka lpg enjektörlerini temizletti filtreyi değiştridim. bujileri orjinal denso ile değiştirdim. ama yakıt olayı değişmedi 1 lt lpg ile uzun yolda  9,5 km gidebildim ve 120/130 km hız ortalamasıyla... biraz fazla yakıyo gibi acaba nerde bir hata var yardımcı olursanız çook sevinirim arkadaşlar...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 14, 2017, 12:33:45
Kimse yarsmdim etmicekmi toyatacilarrr
Yardimlarinizi bekliyorum
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '04
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #207 : Kasım 16, 2017, 14:12:43 »
2003 otamatik soll corollamın hava yağ polen filtrelerini değiştim 10/40 castrol yağını değiştim. atiker marka lpg enjektörlerini temizletti filtreyi değiştridim. bujileri orjinal denso ile değiştirdim. ama yakıt olayı değişmedi 1 lt lpg ile uzun yolda  9,5 km gidebildim ve 120/130 km hız ortalamasıyla... biraz fazla yakıyo gibi acaba nerde bir hata var yardımcı olursanız çook sevinirim arkadaşlar...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 14, 2017, 12:33:45
Kimse yarsmdim etmicekmi toyatacilarrr
Yardimlarinizi bekliyorum

Hocam bende de 2004 HB var ve senin değerleri arıyorum açıkçası. LPG tankı 30 lt falan alıyor. ve full depoyla (şehir içi) 200 km anca yapıyor. ayarlarını yaptırdım yağını filtrelerini değiştirdim. (bi şanzıman yağını değiştirmedim) nedir anlamadım banada çok yakıyor gibi geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #208 : Kasım 16, 2017, 19:03:13 »
Ya bizim arabalarda bi anoemallik var yada millet bizi yanıltıyo anlamadım gitti abi
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '06
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #209 : Kasım 18, 2017, 13:14:17 »
2006 model 1.6 terra otomatik benzinli hb aracım istanbul şehir içinde  100km de minimum 10.6 litre, dikkat etmeden kullanırsam 12.5 litre civarı yakıyor. ortalama hızım 22km/saat.

bu araca tüp taksak bile yeni nesil dizellerin iki kat fazlasını yakıyor :rofl:

ekstradan bilgilendirme amaçlı yazıyorum, iş yerinden arkadaşım 2017 model 1.6 corolla benzinli otomatik aldı, bu araçta yaklaşık 10.5 litre yakıyor. demek istediğim aracın eski veya yeni olması fark etmiyor araç benzinli ise yakıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #210 : Kasım 19, 2017, 09:03:11 »
İstanbul şehir içi dolaşma İzmit'e dönüş 6,3 lt
Otoyolda biraz limitin üzerine çıktım 6 lt nin altına düşerdi

Aynı yolu İstanbul'a giderken bi dünya trafiğe yakalanıp gittiğimde 7,2 lt ortalama yazdı araç.
Yani basınca yakmadı dur-kalklar 1 lt fark ettirdi.

Ekran görüntüsü almıştım yakıt için sizin araçlar hala nasıl 10 lt yakıyor pes doğrusu. Tam otomatik olanların yaktığını biliyorum ancak 7 ileri yarı otomatik şanzıman yakmaması gerekir ki fabrikada bunu söylüyor. Ben köy yolunda ancak görüyorum 10-12 lt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #211 : Aralık 02, 2017, 21:52:13 »
Merhaba bugün goztepeden bağdat caddesine 5 km gittim kontağı kapattığımda yakıt tüketimi 18.2 idi dönüşte ise 18.9 ile döndüm . 1 ay önce yetkili serviste 10.000 bakımı yapıldı aracın. Evet kısa mesafe ama bu kadar olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #212 : Aralık 02, 2017, 22:05:09 »
İstanbul şehir içi dolaşma İzmit'e dönüş 6,3 lt
Otoyolda biraz limitin üzerine çıktım 6 lt nin altına düşerdi

Aynı yolu İstanbul'a giderken bi dünya trafiğe yakalanıp gittiğimde 7,2 lt ortalama yazdı araç.
Yani basınca yakmadı dur-kalklar 1 lt fark ettirdi.

Ekran görüntüsü almıştım yakıt için sizin araçlar hala nasıl 10 lt yakıyor pes doğrusu. Tam otomatik olanların yaktığını biliyorum ancak 7 ileri yarı otomatik şanzıman yakmaması gerekir ki fabrikada bunu söylüyor. Ben köy yolunda ancak görüyorum 10-12 lt

şte biz de bunu söylüyoruz, yakmaması lazım.  8 olsa kafi.daha aşağısını istemiyom

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #213 : Aralık 03, 2017, 11:08:40 »
1.6 benzinliyse 10 litre yakar. Bunu bir defa kabullenmek lazım. Ford'uda,toyota'sıda,honda'sıda,vw'de,mercedes'ide vs.  Duruma göre artar yada eksilir ortalama yakıt. 1565 kg. kütle, 1.6 kompresör, otomatik vites C180 için uzun süre ortalamam (11.000 km) 8 litrenin altında. Birde arkadan itişli. Başkası dese bende inanmazdım ama öyle.Kullanım şartlarım ortalama düzeyde. Ş.içi, ş.dışı karışık. Çok yoğun trafikte o günün ortalaması 12 litrede oluyor ama yoğun trafik pek olmadığından ortalamam düşük. Ha 15-16-18 litrede yaktırırsın,ben hiç 13 litre veya üzeri görmedim kullanım şekli,aracın bakımlı olup olmaması,lastiği, lastik basıncı,yolun durumu,sıcaklık,klima yada extra elektrikli cihaz kullanımı, vs. say say bitmez hepsi etkiler. Şu marka az yakar, bu model sömürür benzini diye söylenenler hikaye. Kullanım şartlarıdır önemli olan. Aynı hacimli araçların fabrika değerleri arasında uçurum yok. (+-1 litre)
Ford kuga otomatik bakmıştım bir ara. Ocağımıza incir ağacı dikti 15-16 litreden aşağı inmiyor diyeni de var 9,5-10 litre ortalamayla gezeni de. Kuga müsrif diye bilinir piyasada, ondan piyasası da düşüktü. O ağırlık, o güç, otomatik o şanzımanla, 10 litreyle geziyorsa bu kullanımla ilgili.
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #214 : Aralık 03, 2017, 13:39:40 »
Bunu kabullenmek lazım diyorsunuzda neye göre bunu konuşuyosunuz ?
-elinizde bu şekildeyaktığına dair belge var mı ?
-aracın fabrika verisine baktınız mı ?

Ben anlamıyorum böyle konuşanları o kadar kesin konuşuyorsunuz ki duyan harbiden 1,6 benzinli yarı otomatik bir araç 50 krştan aşağıya yakmıyor sanar.

8 lt üzerini görmüyorum aracım 1,6 benzinli yarı otomatik.
Hatta uzun yolda 5-5,5 lt ortalama gidiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #215 : Aralık 03, 2017, 16:58:36 »
Değerli forumdaşlar, öncelikle Toyota 1.6 larda iki tür otomatik vardır. Biri tam otomatik tork konvektör olanıdır ki kullanması keyifli geçişleri sarsıntısız ve sağlamlık açısından son derece iyi sonuçlar vermiştir. Bu şanzıman ve 1.6 atmosferik motor bir araya gelince haliyle şehir içi kullanıma bağlı olarak 8-11 litre arası yakar. Bu aralık da kişinin kullanım alışkanlığı çok etkilidir. Ve bir de yarı otomatik vardır ki aslında debriyajı sizin yerinize robot kontrol eder.  Bu araçlar ise tabiki daha az benzin tüketmektedir. Çünkü çalışma prensibi manuel vites ile aynıdır tek fark debriyaja basmaniza gerek yoktur. Bu yarı otomatik lerin en büyük avantajı yakıt tüketimi iken geçişlerde sarsıntılı oluşu, yığılma yapması ve arıza yapmaya daha müsait oluşu da dezavantajları olmaktadır. Yaklaşık 8 lt civarında tüketim vardır ki yine kullanıcının sürüş tarzı önemlidir. Uzun yol meselesine gelince ise her araç uzun yolda rahat çalıştığı devir aralığında kullanılırsa yakıt tüketimi ciddi düşüş gösterir. Benim aracım 1.6 tam otomatik şehir içi kışın 10.5 lt(kısa mesafe) yazın 9-9.5lt (kısa mesafe) ve uzun yolda ise 6-6.5 lt yakmaktadır ki hız 120 sabitleyici ağırlıklı kullanıyorum.
Citroen C3 1.2 2014 yarı otomatik (2014-2016)
Toyota Auris 1.6 2012 elegant tam otomatik (2016-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #216 : Aralık 03, 2017, 19:41:48 »
Bunu kabullenmek lazım diyorsunuzda neye göre bunu konuşuyosunuz ?
-elinizde bu şekildeyaktığına dair belge var mı ?
-aracın fabrika verisine baktınız mı ?

Ben anlamıyorum böyle konuşanları o kadar kesin konuşuyorsunuz ki duyan harbiden 1,6 benzinli yarı otomatik bir araç 50 krştan aşağıya yakmıyor sanar.

8 lt üzerini görmüyorum aracım 1,6 benzinli yarı otomatik.
Hatta uzun yolda 5-5,5 lt ortalama gidiyor

Fabrika verisinin üzerinde yakanlar yanlış hesap yapıyor o zaman,matematik-hesap bilmiyor,araba kullanmaktan bi haber, katalog değerlerini hiç görmemiş okumamış yada bazıları gibi okuduğunu anlamıyor. Kıstas sadece fabrika verisi ise aynı aracı kullanan her kullanıcı aynı tüketimi yapıyor,boşuna yazmasın kimse buraya ben şunu yakıyorum bunu yakıyorum diye. Nasılsa herkes fabrikanın belirttiği yakıtı yakıyor senin dediğine göre. Ne yazmışım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #217 : Aralık 04, 2017, 12:12:21 »
Sizinle laf dalaşına girmiyorum hocam. Gerçekleri söylüyorum ben.
Siz ise genelleme yapıyorsunuz. Yazdığınız yazıyı tekrar okuyun yanlış cümleler kurduğunuzu fark edeceksiniz.

1,6 benzinli otomatik 10 lt yakar bunu bir kere kabulleneceksiniz ne demek ?
1565 kg hacimli araç yakar, fabrika verisiylede -+1 fark eder ne demek ?

Bu kurduğunuz 2 cümlede yanlış.

Bunu tam otomatik yani 4 ileri 1 geri toyotalar için geçerli diye ekleseniz sorun yok. Zaten herkes biliyor tam otomatiklerin fazla yaktığını.
Ama sen kafanana göre bu böyle yakar değiştiremezsin kabullen tarzı bi laf etmişsin.
Ben sana bunun böyle olmadığını söylüyorum.

Ve sana diyorum ki elinde belge var mı böyle yaktığına dair ? Araçların ekran bilgisayarında yakıt göstergesi var gittiğin yolun ortalama yakıtını yazıyor sana.
Çek bi resmini at görelim 7 ileri araç nasıl uzun yolda şehir içinde 10-15 lt yakıyor ?

Tam otomatikler 8-12 lt benzin
Yarı otomatikler 5,2-8 lt arası yakar şehir içi/ şehir dışı.
Ve bu kişinin kullanımına göre + yolun dikliğine göre değişir.

Örnek veriyorum ben şehir içi 5-6,5 lt arası yakıyorum , köy yolunda 10 lt civarı.
Bunuda her zaman buraya koyduğum resimlerle ispatladım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #218 : Aralık 04, 2017, 16:40:35 »
Ama sen kafanana göre bu böyle yakar değiştiremezsin kabullen tarzı bi laf etmişsin.
Ben sana bunun böyle olmadığını söylüyorum.

Kafama göre yazmıyorum. ‘’Kafana göre yazıyorsun’’ şeklinde de hoş olmamış. Kendi tecrübelerim, etrafımdaki kullanıcı arkadaşlarımın verilerine göre yazıyorum. Konunun başından beri arkadaşlar fabrika değerlerini yada aşağısını mı tutturmuş bir bak bakalım. Arkadaşların paylaştığı yüksek değerler ispattır. Mahkeme mi belge sunayım. Çok yaktığını yazan kafasına göre mi yazıyor ? Kendi aracımdan örnek vermişim, Ford Kuga’dan örnek vermişim; aracın yakıtı kullanıcıya, vs. şartlara göre değişkendir diye onu da görmelisin. Senin düşük yakıt değerlerinle diğer bir kullanıcının yakıt değerleri birbirini tutmaz. Fabrika değerlerini her kullanıcı tutturamaz. Ayrıca rakamsal olarak 10 litreye takılma.  Bahsettiğim 10 litre olayı genel bir rakam olarak verilmiştir. 10 litre veya çevresindeki rakamlarda yakıyor 1.6 aracım, sorun mu var diye düşünen arkadaşlara yöneliktir. Bu değerleri problem olarak değerlendirmeyin şeklinde bir öneri sadece.Yerine göre 10 lt de yakar 11 de 12 de fazlasını da. Kullanım tarzın vs. birçok değişken belirler bunu yazımda yazdığım gibi. Yazım bir bütündür. Cımbızlayıp bir kelime üzerinden eleştiri yapılmamalı. Yazının bütünü ne diyor ona bakmak gerekir. İkna etmek zorunda olmadığım gibi ikna olmak zorunda da değilsin. Allah herkesin yakıt ortalamasını düşük eylesin .)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '05
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #219 : Aralık 04, 2017, 18:17:55 »
Her ne kadar yakıt çok gelsede fiyatı pahalı arkadaşlar amma ve lakin tam otomatik 1.6 benzinli bir araç için şehir içi 8 litre bence hayal olur önceki aracım 2000 model clio at idi 11 litre civarı lpg tuketimim vardı normal kullanımda şimdi 2005 hb corolla sol at var 12 litre yakıyor lpgyi yeni taktırdım biraz km yapayım ayar yaptıracağım biraz düşer ama çok bi beklentim yok lpg nin 2.10-2.20 olduğu zamanlarda 18-25 kuruş arası yakıyordu şuan 3.4 diyelim 30- 40 kuruş arası yakar tabi bu benim fikrim