Gönderen Konu: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 100959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
Ynt: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #160 : Eylül 07, 2017, 12:26:25 »
Aracı alalı 1 ay oldu 1000 km gelene dek sehirici harcamam 8.2-8.5 ken 1000 km ayrındansonra 10.5 fırladı. Daha evvel yaris ve aurislerim de bu böyle olmuştu bu degeri servise gitsem ayar cekebilirlermi ?

2) Aracıma kışlık alacagım Kac ebat almam lazım

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #160 : Eylül 07, 2017, 12:26:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #161 : Eylül 07, 2017, 12:58:51 »
Merhaba, öncelikle foruma hoş geldiniz..profil bilgilerinizi tam doldurursanız size daha iyi yardımcı olabiliriz.

Aracınızı belirtmemişsiniz o yüzden ebat bilmiyoruz ancak mevcut ölçüler haricinde mi kışlık lastik almak istiyorsunuz?

Yakıt tüketimi konusunda serviste ayar vs gibi bir durum yok. aslında bir süre sonra yakıtın düşmesi beklenir ama dediğiniz gibiyse ciddi bir artış söz konusu.. Gittiniğiniz güzargah, trafik yoğunluğu vs gibi bir çok etken yakıtınızın artmasına sebep olabilir. Ek olarak lastiklerinizin havasını kontrol ettiniz mi, lastikleriniz inmişse yakıt buna bağlı da artmış olabilir?

2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #162 : Eylül 07, 2017, 14:15:40 »
Corolla   1.6 Advance Multidrive S aracım ve bu araca olabilecek en uygun hangi ebattır onu soracaktım.
hep kücük araclar kullandım ilk kez buyuk arac aldım o acıdan soruyorum

ve evet hep aynı yerlere gidiyorum istanbulda da hep aynı rotayı cizerim. adapazarına giderim bozuyukden sonra adapazarı otobanı ve oradanda kartala gecerim. Bu 3 farklı model aracımda da hep ilk kontrolden sonra oldu çözemedim sorunu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #163 : Eylül 07, 2017, 14:42:40 »
Lastik ölçülerini değiştirirseniz, jant almanız gerekiyor.Dolayısıyla  standart ölçülerde lastik tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Bildiğim kadarıyla 205/55/16 kullanıyorsunuz..

Gittiğiniz güzergahı bilmiyorum, o yüzden yorum yapamayacağım ancak trafik yoğunluğunda bir değişiklik yoksa dediğim gibi lastik basınçlarını kontrol etmenizde fayda var. Ya da yakıt aldığınız istasyonu değiştirdiyseniz farklılık buradan da kaynaklanıyor olabilir.. Aklıma başka bir şey gelmedi..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #164 : Eylül 07, 2017, 15:40:10 »
bu model toyota 205/55/16 mi kullanıyor ?

Yakıt konusu cidden can sıkıcı cok araştırm çözüm bulamadım gezmedigim yerli yabancı forum kalmadı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #165 : Eylül 07, 2017, 15:57:36 »
evet lastiklerin yanaklarına bakarak da teyit edebilirsiniz..205/55/R16 yazıyor olması lazım..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #166 : Eylül 07, 2017, 16:09:58 »
bu ebatta kışlıklar bayagı pahalı yaris e göre mesela nerdeyse 2 kata yakın fiyatı var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #167 : Eylül 07, 2017, 16:11:21 »
lastik yanaklarında 205.55 r.16 yazıyordur.kışlık lastiğide aynı ebatta almalısınız,lastik basınçları 33-34 olmalı daha düşükse yakıt artar,lastik basınç sensörü uyarı veriyor mu? sürüş tekniğiniz de bir değişiklik mi oldu? 8 litre bile çok,bizim ki düz vites,ortalama 6.5,durumu gözden geçirdikten sonra ,çözemiyorsanız resmi servise uğrayın derim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #168 : Eylül 07, 2017, 16:16:16 »
Uzun yolda ortalamam 8.5  sehir icinde 10 hadi uzun yolda hızlı gittigmi var sayıyorumama ilk 1000 km'de bu deger 8-8,5 du
ki siz buna bile fazla diyorsunuz 55 lt yakıt ile sehir icinde ve dışında kac km yapıyorsunuz ben sehir dışında 700 km gibi gidiyorum sehir icinde ise 550 km bile zor yapıyorum . lastik basınc lambamda sorun yok yani yanmıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #169 : Eylül 07, 2017, 17:33:52 »
yakıt sarfiyatı birazda şöföre göre değişir kullanım şeklinden kaynaklı ama sizinki yüksek tüketiyor kesin
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #170 : Eylül 08, 2017, 00:03:45 »
Forumda ekonomik kullanım ile ilgili makaleler olacaktır. Bunları uygulayabilirsiniz. Yakıt değerleriniz şuan bile  yüksek bir de  kış lastiği ve kış şartlarında herhalde 12 litre civarı olacak sizin değerler. Araç bakımları zamanında yapılmış lastik basınçları normal ise araçta orijinal jant harici jant ve lastik takılı değilse geriye kullanım kaliyor. Biraz da sürüş stilinizi değiştirin bakalım neler olacak ?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #171 : Eylül 08, 2017, 00:41:40 »
Aracı alalı 1 ay oldu 1000 km gelene dek sehirici harcamam 8.2-8.5 ken 1000 km ayrındansonra 10.5 fırladı. Daha evvel yaris ve aurislerim de bu böyle olmuştu bu degeri servise gitsem ayar cekebilirlermi ?

2) Aracıma kışlık alacagım Kac ebat almam lazım
Araç yeni ve alışma döneminde biraz dikkatli kullanmışsınız ,aracı tanıma alışma dönemi geçince spor kullanım tarzına geçilmiş sanırım.Yol bilgisayarıda arada bir resetlenmeli..Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi kullanamadığımız sürece yakıt artacaktır..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '14
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #172 : Eylül 08, 2017, 08:06:42 »
Yakıt sarfiyatı, kullanim sartlarina bagli. Istanbul'da kısa mesafe kullaniyorum, genelde 2-3 km, o da dur-kalk seklinde. Ben de 10lt'leri goruyorum.
2014 Corolla 1.6 MultiDrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #173 : Eylül 08, 2017, 10:42:49 »
Evet sehir icinde işe giderken 8 ışıktan geciyorum mesafe yaklaşık 10 km kadar . Ama çevre yolundaki 2 km kısımda biraz hız yaptıgım dogru (90 km) onun dışında zaten sehir icinde oyle hız yapacak durumda yok akan yavas trafik yuzunden. ev-iş arasında toplam farklı 2 farklı BP var. Bp kullanıyorum toyota card yuzunden. farklı bir yerden benzin almadım şu ana dek

Mesaj Birleştirildi: Eylül 08, 2017, 10:46:06
Mustafa Beysi, bu spor modu manuel geciş ile olmuyor mu (tus ile) bide dibine kadar pedalı kökleyince devir 4000 devirin ustune fırlıyor
onun dışında spor moda gecip takılı kalması mumkun mu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #174 : Eylül 08, 2017, 13:27:11 »
Öncelikle  lastik ebatlarını belirlerken aracın kullanma kılavuzunda yazan değerler dışına kesinlikle çıkmanızı önermem. Aracınızın hangi jant ölçülerinde hangi lastik ebatlarını kullanabileceğiniz yazar. Mesela şu anda 205/ 55 / 16 kullanıyor iseniz ki aracın standart ölçüsü budur kafanıza göre  17 yada  18 inç kullanamazsınız.Jant ebat değişimlerinin hangi lastik ebatlarına uygun olduğu konusunda yorumumuzda gayet yeterli yazılar var.İnceleyiniz derim.

Yakıt konusunda yakıt değerleriniz normalin üzerinde sebebi bazı testler yapılmadan anlaşılması biraz zor. En başta ölçümü ne şekilde yaptığınız önemli. Ölçüm zaten litre bazında yapıldı ise doğru yöntem ama para hesabında çıkıldı ise bu sizi yanıltabilir. Çok nadir olsa da bazı istasyonlarda eksik yakıt verildiği görülmüştür.
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #175 : Eylül 08, 2017, 14:15:13 »
aracın icindeki sarfiyat degerlerine göre

yani sehir icinde gezip dışına cıkmayacagım zaman sıfırlıyorum TRIP kısmından bakıyorum 10 un altına asla inmedi
istanbula giderken yine sıfırlıyorum o zamanda 8-8.5 arasında (birkac kez gittim)  lt/100 km degeri uzerinden baktım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '15
  • 8 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #176 : Eylül 10, 2017, 01:05:54 »
Yurtdisindayim o yuzden akaryakit sirketi ismi vermemin bir anlami yok. Ilk es dost dedi ki falanca yerden al. Tamam dedim sehirici 10,5-11 yakti. Sonra Romanyanin butun petrol sirketlerini denedim ve en sonunda bir marka buldum ki muazzam sehirici 7-7,5 lara dustum ayni rotalarda. Arkadaslar diyebilir ki araban alisti km yaptikca az yakmaya ; alakasi yok. Gecen pazar arkadas yolda kalmis acil cikmam gerekti benzin yok arabada mecburen yol ustu en baslarda aldigim firmadan almak zorunda kaldim. Bu hafta gene ayni rotada 10-10,5 lt geldim. Boyle bir tecrubem var paylasmak istedim. Bence farkli farkli markalar deneyin ondan sonra sorun hala devam ederse cozmeye calisin.
IYININ DE IYISI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #177 : Eylül 20, 2017, 09:22:24 »
eskisehir cıkışı bp de yakıt alıp sayacı sıfırladım bursa gidiş orada 2 yere gitme dönme 350 km yol yapmışım ortalamam  :argh: :argh: :argh: 6.9 (klima hep acık) genelde 110-120 arası hızdaydım EDS yerleri haric.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #178 : Eylül 20, 2017, 13:25:08 »
Yakıt Tüketiminin sürücüye, trafiğe, yolun eğimine, hava koşullarına, lastiklerin durumu gibi bir çok faktöre bağlı olduğunu düşünüyorum.
Dün 90 km bir yol yaptım yola çıkarken yol bilgisayarını sıfırladım. İlk 81 km de ortalama yakıt tüketimim 4.2 Lt gördü. Yolculuğumu tamamladığım 90.ncı km de ortalama yakıt tüketimi 4,7 Lt yi gösteriyordu. Yaptığım orantısal hesaba göre arabam ilk 81 km de 4.2 tüketmesine rağmen son 9 km de ortalama 9.2 Lt yakıt tüketti.

İlk 81 km ile  son 9 km'yi kıyaslayınca
İlk 81 km de akıcı ve hiç trafik ışığına denk gelmedim. Yola çıktığım noktaya göre 81 km de rakım yaklaşık 300-400 metre daha aşağıdaydı
Son 9 km de kısmen yoğun trafikte 3 trafik ışığına denk geldim. 3 yokuş çıktım  Rakım olarak 90.ncı km 81.inci km ye göre yaklaşık 100-200 metre yukardaydı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #179 : Eylül 20, 2017, 15:52:38 »
ben 310 km'si sehirlerarası olan 40 km si cevre yolunda olan bir yoldan bahsediyorum  sehir ici 80-90 sehir dışında 110-120 km den
bahsediyorum dikkat edersen.