Gönderen Konu: 2009 toyota corolla dizel beyin arızası  (Okunma sayısı 2208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
2009 toyota corolla dizel beyin arızası
« : Haziran 18, 2014, 20:08:16 »
Aracım 2009 dizel comfort modeli. manuel vitesli.

Aracım 2 haftadan beri ara sıra kontagı çevirince ses geliyor fakat araç çalışmıyor. arada bir aşağıdaki uyarılar çıkıyor.,
check power steering
low oil pressure
check battery

kontagı çevirince fan çalışıyor o zaman motor çalışmıyor. ama fan çalışmazsa araç çalışıyor.
Servise götürdüm büyük ihtimalle beyin arızalı dediler ancak daha fazla inceleyeceklermiş.
İnternette araştırdım birkaç yerde tamir ediyorlarmış fiyatı 100-500TL arasında değişiyormuş bir yılda garanti dediler ancak güvenemiyorum.
Arıza gerçekten de beyinden mi kaynaklanıyor emin olamıyorum. Daha önce http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=48967.0 bu linkte aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olmuş ancak geri dönüş olmadığından ne yaptıklarını bilmiyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

2009 toyota corolla dizel beyin arızası
« : Haziran 18, 2014, 20:08:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Hasan kolay
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '13
  • 7 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
Ynt: 2009 toyota corolla dizel beyin arızası
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2014, 10:26:38 »
Öncelikle Geçmiş olsun.
Buna benzer bir beyin arızası Honda civic aracımda meydana gelmişti. Yıkamacının işgüzarlık edip motoruda yıkamasından oluştu.
Izmir 3. sanayide beyin içindeki chip değiştirilmişti. Bir daha da sorun yaşamadım. Servise götürmek ile sanayide yaptırma arasındaki farkı izah edeyim.
Yetkili Servis dahi olsa böyle bir sorundan dolayı aracınızı bıraktığınızda, servisteki yetkili, aracı sanayideki bu arkadaşlara götürebiliyor. Bu otomatik şanzıman da olsa servisler bu durumlarda tamir olayına girmiyor.
Komple beyin değiştirme olayında ise kodlama değişeceği için kapı kilitleri kontak anahtarı gibi maliyetler fiyatı arttırıyor. Güvenecek bir usta bulursanız bence yaptırın.

Tekrar geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: 2009 toyota corolla dizel beyin arızası
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2014, 13:32:24 »
Hasan bey yanıt için çok teşekkür ederim.
Aracım serviste detaylı incelendi. Belirttiğim sorunla testler sırasında karşılaşmadıklarını ancak bu durumun %100 ECU dan kaynaklanacagını soylediler. ECU değişmi için kararı bana bıraktılar. Bende dedim ki madem siz karşılaşmadınız ben tekrar aynı sorun ile karşılanana kadar kullanayım. Karşılaşırsam hemen size getireyim dedim. Şu an aracı bu şekilde kullanacağım aynı sorun tekrar ederse servise götürmeyi düşünüyorum. Bu arada çıkma ECU araştırmayı planlıyorum. Tamir olayına şu anda güvenemiyorum. Çünkü şu durumda ECU normal çalışıyor. Tamircinin de fazla birşey yapabileceğini sanmıyorum.