Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi  (Okunma sayısı 92114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
Ynt: Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi
« Yanıtla #140 : Ocak 26, 2019, 20:25:20 »
Merhabalar arkadaşlar aracım 2008 model d4d MMT Corolla 5 ileri olanlardan. Bu araçların şanzıman yağı 75w90 olduğunu biliyorum fakat bu yağın en iyisini almak istiyorum . Mobil 1 Shc 75w90 ve Motulun 75w90 yağı arasında kaldım. Arabanın kılavuzunda 1.9 litre konulacağı söyleniyor ve forumda araştırırken şanzıman yağı boşaltıldığında hepsinin boşalmadığı 2 kez sıfırdan değişim yapmak gerektiği bahsedilmiş. Bu konuyu tam anlamadım bu konu ve yağ markası konusunda yardımınızı bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #140 : Ocak 26, 2019, 20:25:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #141 : Ocak 26, 2019, 20:58:49 »
Merhabalar arkadaşlar aracım 2008 model d4d MMT Corolla 5 ileri olanlardan. Bu araçların şanzıman yağı 75w90 olduğunu biliyorum fakat bu yağın en iyisini almak istiyorum . Mobil 1 Shc 75w90 ve Motulun 75w90 yağı arasında kaldım. Arabanın kılavuzunda 1.9 litre konulacağı söyleniyor ve forumda araştırırken şanzıman yağı boşaltıldığında hepsinin boşalmadığı 2 kez sıfırdan değişim yapmak gerektiği bahsedilmiş. Bu konuyu tam anlamadım bu konu ve yağ markası konusunda yardımınızı bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler.
İbrahim bey konunun uzmanı @Ufuk Sönmez (16363) bey umarım cevap verecektir,bildiğim kadarıyla aracınızın sertifika değerlerini karşılayan şanzıman yağı orjinal haricinde bulunmuyor (yanlışım varsa ufuk bey düzeltir diye umuyorum) servisten almanız gerekmektedir diye biliyorum yine diğer sorunuz iki defa yağ değişimi tam otomatik ve cvt şanzımanlar için geçerli olması gerekiyor sizinki mmt düz şanzımanın otomatikleştirilmiş hali yağ değişimi daha basit olacaktır diye düşünüyorum en doğru yağı nereden alırım diye düşünmenize gerek yok o konuda çok şanslıyız form üyesi tem oto ufuk sönmez bey en doğrusunu size önerir kargo ile gönderim yapmaktalar veya İstanbul'da ikamet ediyorsanız direk yanlarına gidebilirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #142 : Ocak 26, 2019, 21:32:17 »
İbrahim bey konunun uzmanı @Ufuk Sönmez (16363) bey umarım cevap verecektir,bildiğim kadarıyla aracınızın sertifika değerlerini karşılayan şanzıman yağı orjinal haricinde bulunmuyor (yanlışım varsa ufuk bey düzeltir diye umuyorum) servisten almanız gerekmektedir diye biliyorum yine diğer sorunuz iki defa yağ değişimi tam otomatik ve cvt şanzımanlar için geçerli olması gerekiyor sizinki mmt düz şanzımanın otomatikleştirilmiş hali yağ değişimi daha basit olacaktır diye düşünüyorum en doğru yağı nereden alırım diye düşünmenize gerek yok o konuda çok şanslıyız form üyesi tem oto ufuk sönmez bey en doğrusunu size önerir kargo ile gönderim yapmaktalar veya İstanbul'da ikamet ediyorsanız direk yanlarına gidebilirsiniz.
Ümit bey çok teşekkür ederim . Ufuk beyden daha önce parça alışverişi yapmıştım sağolsun çok yardımcı olmuştu.Bu şanzıman meselesini yetkili servis dışında hiç değişmemiştim bu yüzden kafamda soru işareti hala. Yağı değişim sayısı ve markası hakkında bilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #143 : Ocak 27, 2019, 00:22:41 »
genelde eski yorumlara göre ufuk sönmez bey orijinal toyota şanzıman yağı lv 75 öneriyor, api gl 4-gl 5 standartları olmalı şeklinde hatırlıyorum.böyle hassas mevkilerde eşdeğeri olsa bile orijinal ürün kullanılmalı,otomatik şanzıman da olduğu gibi düz viteste de 2 defada değişimin daha kolay ve faydalı olacağını düşünüyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '12
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #144 : Mart 26, 2019, 11:23:10 »
Benim gibi 2012 avensis 1.6 6 vites kullanan arkadaşlarım şanzıman yağı 75w80miş bunu 75w90 ile değiştirsem şanzumandan gelen hafif rüzgar sesi keser mi dişlinin küçük olduğunu ve yağın ince geldiğini söyledi usta..sizin bilgi ve görgüleriniz nelerdir ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #145 : Mart 26, 2019, 11:33:52 »
Birincisi onu söyleyen ustadan uzaklaşın, ikincisi aracınızın şanzıman yağı LV75W modeli özel bir yağ, farklı bir yağ kullanmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #146 : Mart 26, 2019, 12:01:30 »
Maalesef sanayi ustalarının büyük çoğunluğu şanzıman yağının değişmesine bile karşı çıkıyorlar,bu konuda ve diğer teknik konularda ne bir ilgileri ve ne de yenilikleri izleme gayretleri var,bu nedenle Ufuk Sönmez beyin önerileri neyse dışına çıkmayın.Toyota kalitesini ve sağlamlığını orijinal olan her kademede ürün kullanmakla sağlıyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #147 : Mart 27, 2019, 14:59:37 »
Birincisi onu söyleyen ustadan uzaklaşın, ikincisi aracınızın şanzıman yağı LV75W modeli özel bir yağ, farklı bir yağ kullanmayın.

ufuk hocam bu yağın karşıladığı spesifikasyonları karşılayan muadil yağ var mı peki 75w80 vb gibi.Sanayiide bu yağ kolay bulunmaz gibime geliyor.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #148 : Mart 27, 2019, 15:31:47 »
ufuk hocam bu yağın karşıladığı spesifikasyonları karşılayan muadil yağ var mı peki 75w80 vb gibi.Sanayiide bu yağ kolay bulunmaz gibime geliyor.

75W viskoziteli ürünleri inceledim ama birebir LV75W ile hiç biri uyuşmuyor maalesef, kullanmak da risk tabii, bir de bu yağı kullanan şanzımanlar, API GL5 75W90 kullanan C5x modellerinin kasa olarak aynı iç aksam olarak 6 ileri'ye çıkarılmış hali, yani bir anlamda aynı kutu içerisine daha fazla parça sıkıştırılmış gibi bir durum söz konusu, bu yüzden de o riske girilir mi? bilemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 80570
  • Model Yılı: '08
« Yanıtla #149 : Mart 27, 2019, 21:53:42 »
ben yeni değiştirdim yetkili serviste şanzıman yağını
75WLVMT:2,5 lt.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #150 : Mart 27, 2019, 22:03:11 »
ben yeni değiştirdim yetkili serviste şanzıman yağını
75WLVMT:2,5 lt.
nekadar ödediniz
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 80570
  • Model Yılı: '08
« Yanıtla #151 : Mart 29, 2019, 21:06:28 »
benim  80.000 km bakımında değiştirdiler. 4,3 lt. 212,38 tl fiyatı aracım benzinli

Mesaj Birleştirildi: Mart 29, 2019, 21:09:45
benim  80.000 km bakımında değiştirdiler. 4,3 lt. 212,38 tl fiyatı aracım benzinli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #152 : Mart 29, 2019, 21:33:44 »
Otomatik şanzıman bakımı ve yağ değişim konumuz bulunmakta buradan devam edebilirsiniz;
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=60072.100

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Atmosferik candır...
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #153 : Mart 31, 2019, 23:11:00 »
75W viskoziteli ürünleri inceledim ama birebir LV75W ile hiç biri uyuşmuyor maalesef, kullanmak da risk tabii, bir de bu yağı kullanan şanzımanlar, API GL5 75W90 kullanan C5x modellerinin kasa olarak aynı iç aksam olarak 6 ileri'ye çıkarılmış hali, yani bir anlamda aynı kutu içerisine daha fazla parça sıkıştırılmış gibi bir durum söz konusu, bu yüzden de o riske girilir mi? bilemedim.

20 bin km önce ben bir ustaya değiştirtmiştim siz böyle deyince bir işkillendim açıkcası orjinal yağın şuanki fiyat durumu nedir bir değişimemi gitsem :-\ :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #154 : Nisan 18, 2019, 09:13:08 »
Peki, şanzıman yağı kaç binde veya kaç yılda bir değişmeli ?
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #155 : Nisan 18, 2019, 10:37:45 »
Düz vites şanzıman için 80.000 km de bir veya 48 ayda bir olarak hangisi önce gelirse uygulanıyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #156 : Haziran 11, 2019, 11:18:12 »
Merhabalar,

2001 Otomatik Corolla sahibiyim.

Merak ettiğim bir konu var şanzıman yağı değiştiğinde Tork Konvertörün de yağı değişiyor mu?

Tork Konvertörünün içindeki yağ kapalı sistem mi çalışıyor?

Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #157 : Haziran 11, 2019, 11:42:47 »
Merhabalar,

Merak ettiğim bir konu var şanzıman yağı değiştiğinde Tork Konvertörün de yağı değişiyor mu?

Bildiğim kadarıyla sadece 3 lt olarak değiştirdiğinizde tam bir yağ değişimi olmuyor. Ama önce 3 lt sonrasında tekrar bir 3 lt şeklinde değişim yaparsanız sistem komple yenilenmiş oluyor. Şu videoyu izlemenizde yarar var.

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #158 : Haziran 11, 2019, 12:47:08 »
Merhabalar,

Tork konvertörü içindeki yağ kapalı değil ama tapayı açınca akmıyor içinde kalıyor boşalan kadar tekrar koyarsınız d konumunda veya r konumunda seviye kontrolü yaparsınız,bir müddet çalıştıktan sonra tekrar boşaltım yapıp yeni yağı koyarsınız sistemdeki yağ %90 oranında yenilenmiş olur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #159 : Haziran 11, 2019, 13:12:30 »
Merhabalar,

2001 Corolla için otomatik şanzıman yağını değiştirmek isityorum. Aracı yeni aldığım için işlemi ilk defa yaptıracağım.
Servis DEXRON 3 yağını önerdi.

Değişim için yorumlarda; tam boşaltım sağlanmadığı için tapayı açıp yağı boşlatıktan sonra yeni yağı koyup bir miktar sürülmesini daha sonra tekrar değişim yapılmasından bahsedilmiş. Bu da ortalama 6 - 7 litre yağ kullanılmasına karşılık geliyor.

İnternette araştırma yaparken başka bir işlem gördüm. Belki konusu geçmiştir tekrar yazıyorsam kusura bakmayın.
Bir cihaz yardımı ile araç çalışırken şanzıman yağını tamamen değiştirebiliyorlarmış.
Mantığı petek temizleme işlemine benzeyen bir devidaim pompası ile şanzıman içindeki yağı devirdaim ederek şanzımana tamamen yeni yağ koyuluyormuş.
Bu işlem için merak ettim fiyat aldım.

Toplamda 12 litre yağ kullanacaklarını ve bu işlemi araç çalışırken yapacaklarını söylediler.
Fiyat olarak 1450 TL olacağını söylediler.

Fiyat bana çok geldi kullanacakları yağın kalitesini de bilmediğim için bulaşmadım ama uygulanan yöntem tam yağ değişimi için en uygun yöntem gibi duruyor.

Konu hakkında görüş önerilerinizi alabilir miyim.
Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)