Gönderen Konu: Avensis t27 kasa lpg ile yakıt tüketimim.  (Okunma sayısı 31732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis t27 kasa lpg ile yakıt tüketimim.
« Yanıtla #20 : Haziran 10, 2014, 23:42:56 »
Aracınız hayırlı olsun, doğru bir seçim.  ;) 7,5 lt/100 km değeri kaç km yolculuktan sonra ortaya çıktı ve şehir içi, şehir dışı oranları nasıl ? Zira bana pek doğru bir şekilde ölçülmüş gibi gelmedi. Ben de arabayı zorlamadan kullanırım, aynı kite sahibiz ve neredeyse aynı km'de araçlarımız. Karma tüketimde 8,5-9 lt/100 km'nin altına düşemedim henüz doğru bir ölçümle. Varsa ekonomik sürüş taktikleriniz de duymak isterim açıkçası.  :)
Hocam fotografta ortalama  35 km saat hiz yaptığım ve 407 km yol gittiğim gozukuyor. Tanki doldurmadan önce verileri sıfırlamıştim. Güvenebilirsiniz ☺Gaz son isikta  yanip sonuyor. Sizin gibi 8.5 9 lt degeri bende gördüm aracı ilk aldığımda. Bir defa yüksek devir çevirmeyin gerekmedikçe ve shift ışığını kullanın. Bu araç sıkıştırırsaniz 10 lt de yakar.Tamamen sürücünün sürüş karakteri ile ilgili tuketim.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 10, 2014, 23:47:05
Aracınız dir e12de kullanıyorum nedemek istediginizi rahatça anlıyorum  :D ama ahmet abi çok güzel özetlemiş artık daha fazla keyif alacaksınız diye zamanla öle oldugunu bencede göreceksiniz :) zaten öncedende tecrubelisiniz dikkatedilcek hususlarıda biliyorsunuz Allah nazardan korusun inşallah
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.  Bu arada profilinizdeki 't sport'öğrencilik yıllarımda hayalimdi. Çok güzel arabaydi

Mesaj Birleştirildi: Haziran 11, 2014, 13:18:21
Evet arkadaşlar bugün 430 km'de lpg bitti :) 95÷430 : 0.22 kuruş her bir km için.  Tabi motor ısınana kadar tüketilen benzinde var. Yuvarlarsak 0.25 kuruş şehir içi tüketimim oldu diye tahmin ediyorum. Ortalama  hız : 35 km...Vatana millete hayırlı olsun
Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 10, 2014, 23:42:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 11, 2014, 13:21:45 »
çok yaktırmışsın  :rofl: :rofl: :rofl:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Haziran 11, 2014, 16:11:23 »
Hadi canım  :D  :argh: Daha ne yakacak arkadan ittirecem bir dahakine menzili arttirmak için.  Sıfırladım depoyu doldurdum bu kez 200 km kadar şehir dışı yapacağim. Hedefim 500 km  :tamam:
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 26 kere teşekkür etti
  • 161 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 11, 2014, 16:31:02 »
hemen hemen aynı yakıt miktarı ile avensis 2011 1.8 cvt aracımla  380 km yaptım ama arabayı denemek için hakkını verdim gittiğim yol izmit akyazı-akyazı izmit- ertesi gün istanbul izmit- izmit istanbul ve şehir içi kullanımı hızım 140-150km
 anlık tüketim  basarsanız 140-150 civarı 9 küsür gördüm cruuze alıp 100 km sabitlerseniz 6.7 lt  gösterdi cihaz
normal şehir içi tüketimimde 50 tl gaz ile sırf şehiriçi otomatik 1 hafta 10 gün kullanım yaklaşık 170 km. tekrar ediyorum 1.8 motor 150 beygir
bu nihayetinde araçtır amaç değildir bmw'de alsam mercedeste alsam yine tüpü takarım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Haziran 11, 2014, 17:10:08 »
hemen hemen aynı yakıt miktarı ile avensis 2011 1.8 cvt aracımla  380 km yaptım amdüşünüyo denemek için hakkını verdim gittiğim yol izmit akyazı-akyazı izmit- ertesi gün istanbul izmit- izmit istanbul ve şehir içi kullanımı hızım 140-150km
 anlık tüketim  basarsanız 140-150 civarı 9 küsür gördüm cruuze alıp 100 km sabitlerseniz 6.7 lt  gösterdi cihaz
normal şehir içi tüketimimde 50 tl gaz ile sırf şehiriçi otomatik 1 hafta 10 gün kullanım yaklaşık 170 km. tekrar ediyorum 1.8 motor 150 beygir
bu nihayetinde araçtır amaç değildir bmw'de alsam mercedeste alsam yine tüpü takarım
Gökhan bey sizin değerlerinizde çok güzel   :tamam: özellikle aracin otomatik ve 1.8 150 hp olduğu düşünülürse.  1.6 kullandiktan sonra 1.8 150 hp motorum tadindan yenmeyeceğini dusunuyorum. Bu arada aracınız makyajli kasa mi acaba? 1.8 cvt makyajli kasa satildi mı?
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 26 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Haziran 11, 2014, 18:09:01 »
araç 2011 makyajsız gazın daha dibini bulamadım yol bitiyor otomatik olduğu için normal modda kullanıyorum standart 1000-1500 devirlerde geziyor gaz tepkinize göre ama sporta aldınmı başlıyor köpek gibi motor hırlamaya ve 3500 -5000 devirlere tırmanıyor bu arada ekonomi lambası sönüyor
nezaman gaza bassam gitmem demedi hemen tepkime veriyor
tek dezavantajı vergisi 2 kat ama avensis bunu hakediyor bence heşeyden önce güvenlik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Haziran 11, 2014, 18:30:03 »
Şu avensisin birde 2000 dizel motorlusunu kullanan birisi yorumlasa keşke arabayi. Ben çok merak ediyirum. Giyati abartili olmasa almayi da düşünüyorum ilerde ama çok yüksek 135 bin nedir yahu :(
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 11, 2014, 18:38:16 »
1,6 dizelini yorumlasak?
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Haziran 11, 2014, 18:48:47 »
1,6 dizelini yorumlasak?
1.6 dizel avensis var mi? 1.6 dizel ve otomatik şanzıman kombinasyonu olsaydi zaten peynir ekmek gibi satardı bu araç..
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Haziran 11, 2014, 18:52:37 »
güle güle kullanın bahadır bey bende düşünüyorum lpg bu hafta nasip olursa bişey sormak istiyorum çekişinde ivmelemesinde farklılık hissetinizmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Haziran 11, 2014, 18:52:48 »
1.6 dizel avensis var mi? 1.6 dizel ve otomatik şanzıman kombinasyonu olsaydi zaten peynir ekmek gibi satardı bu araç..

Çok yakında.
Ama otomatik yok.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Haziran 11, 2014, 19:23:01 »
güle güle kullanıölçühadır bey bende düşünüyorum lpg bu hafta nasip olursa bişey sormak istiyorum çekişinde ivmelemesinde farklılık hissetinizmi
Çağdaş bey öyle bariz bir fark yok ama hiç yokta diyemeyiz. Bu benim 3.lpgli toyotam. Aracı dyno tipi bir ölçüm aletine koymadan kesin bir şey söylemek zor. Ama % 5-10 arası bir kayıp hissedebilirsiniz. O kaybida ancak 4500 devirden sonra anlamanız mümkün.  Tabi çok zor :) Eski araçlarimda sehirlerarasi yollarda dik yokuş tirmanacağim zaman benzine geçirirdim manuel sorun ortafan kalkardı. Çünkü acensis dik yokuşta yüksek devir istiyor, corolla araçlarimda öyleydi. Lafı uzattım yine :) Yüksek devirli kullanmiyorsaniz hissetmezsiniz hocam.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 11, 2014, 19:24:37
Çok yakında.
Ama otomatik yok.
Otomatik şart tutulması için ama ben yinede alırım :)
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 24000
  • Model Yılı: '12
  • 37 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 13, 2014, 10:47:28 »
2011/avensis elegant extra brc lpg yeni aldım aracımı   inanın ilk bindiğimde o ağırlık ve büyüklüğe bakarak lpg de  35 kurus civarı yakarsa ii diye düşündüm :wacko:
ama  malatya şehirici; yazdıklarınızı doğrular nitelikte ölcüm aldım
aracı yeni alınca lpg  yi bitirip boş depoya  deneme amaçlı  shel den 2.75 tl/litre  den   50 tl lik koydum sonuc  211 kmde bitti
cok mutlu oldum iikide almışım dedim sizin gibi
şimdi daha agresifim 3 binlerde geziyor araç  vites ışığına bakmıyorum bile bakalım nekadar yakacak yol bilgisayarı 0,5 litre kadar arttı  ama takmıyorum.
98 corolla xl,  04 cilio 1.4,  01 astra 1.6 confort,  05 corolla 1.6 linea,  05 corolla 1.6 sol,  04 jazz elite cwt,
 11' avensis elegant extra-  10' Honda Civic Elegant otm.
12' Auris Comfort Extra Otm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Haziran 13, 2014, 21:49:18 »
Arkadaşlar bir sorum olacak
avensis yokuşlarda maalesefki devir istiyor forumdan edindiğim bilgiler ışığında lpg l aracın bilhassa toyota modellerinde devirli kullanılması ise sakıncalı deniyor yanlış hatırlamıyorsam 3000-3500 rpm kullanın gibi bir ifade vardı.Şimdi sorum şu dik ve uzun rampalarda örneğin yeri geliyor 4-5 km rampa tırmanıyorsunuz lpg li araçta nasıl kullanıyorsunuz ????
Yalova'dan selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Haziran 13, 2014, 23:39:19 »
avensis yokuşlarda maalesefki devir istiyor forumdan edindiğim bilgiler ışığında lpg l aracın bilhassa toyota modellerinde devirli kullanılması ise sakıncalı deniyor yanlış hatırlamıyorsam 3000-3500 rpm kullanın gibi bir ifade vardı.Şimdi sorum şu dik ve uzun rampalarda örneğin yeri geliyor 4-5 km rampa tırmanıyorsunuz lpg li araçta nasıl kullanıyorsunuz ????
Yalova'dan selamlar
Hocam çok bir şey fark etmiyor yokuşlarda da. Araba yine çekiyor ha dersenki hiç mi fark yok illaki var ama hissedilmesi zor. Ne yapiyorum ben öyle durumlarda gaza azıcık daha basiyorum olay bitiyor. Bu benim 3
 Lpg'li toyota aracim, hepsi 1.6 atmosferik ve karakterleri ayni. Ilk aracima lpg taktirmadan önce 'aman yapma araba gitmez, yokuşta boğulur, motoru indirirsin ' çok dediler ama öyle bir şey yok :) Arkadaşının 2004 avensisi var 220000 bin'de subap yedi 1000 tl masraf açtı ama kar zarara bakınca 15000 tl'nin üstünde kari var. Lafı yune uzattim kusura bakmayin :) Adana veya çevresinde oturuyorsaniz gelip deneyebilirsiniz fikir olmasi açısından.  Hatta kullanan kişilerin bir çoğu arabanin lpg'li olduğunu anlamiyor. Çok iyi mekanik ve motor bilgisi olan anlar ancak.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2014, 23:39:58
Pardon Yalova'dan demişsiniz zaten yinede beklerim :)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2014, 23:47:55
2011/avensis elegant extra brc lpg yeni aldım aracımı   inanın ilk bindiğimde o ağırlık ve büyüklüğe bakarak lpg de  35 kurus civarı yakarsa ii diye düşündüm :wacko:
ama  malatya şehirici; yazdıklarınızı doğrular nitelikte ölcüm aldım
aracı yeni alınca lpg  yi bitirip boş depoya  deneme amaçlı  shel den 2.75 tl/litre  den   50 tl lik koydum sonuc  211 kmde bitti
cok mutlu oldum iikide almışım dedim sizin gibi
şimdi daha agresifim 3 binlerde geziyor araç  vites ışığına bakmıyorum bile bakalım nekadar yakacak yol bilgisayarı 0,5 litre kadar arttı  ama takmıyorum.
Hocam araciniz hayırlı olsun, bu ay bende dip gaz geziyorum şehir içinde.  Bir ara 9.5 gördüm yol bilgisayarında ortalama tuketim olarak. Yarin 200 km şehir dışı kullanacağım,  bakalim ortalamasi ne olacak şehir içi şehir dışı. Ortalama Tüketim verilerini burada paylasacağim yine. Maşallah çok güzel araçlarımız,  iyiki kimseyi dinlemeyip almışım.  Heleki ayni paraya az daha civic aliyordum kapora bile verdim satıcı vazgeçti,  çok sövmüştüm kendisine, şimdi dua ediyorum :)
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Haziran 14, 2014, 00:09:08 »
bahadır bey teşekkürler yanıt için.
aslında tam olarak sormak istediğim şu idi benim kullanım tarzım biraz agresif.Yokuşlardada bu nedenle sağ şerit tercih etmem ne olursa olsun yüklenir çıkarım bir solukta.
Durum böyle oluncada motor 5000-6000 devirleri görüyor çoğu zaman acaba LPG olsa gene aynı tempoda kullanm olabilecekmi bunu merak etmiştim.
Yalova'dan selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 14, 2014, 00:25:53 »
aslında tam olarak sormak istediğim şu idi benim kullanım tarzım biraz agresif.Yokuşlardada bu nedenle sağ şerit tercih etmem ne olursa olsun yüklenir çıkarım bir solukta.
Durum böyle oluncada motor 5000-6000 devirleri görüyor çoğu zaman acaba LPG olsa gene aynı tempoda kullanm olabilecekmi bunu merak etmiştim.
Yalova'dan selamlar

yapar yapmaz degil ama lpg de o devirleri ben şahsi düşüncem olarak dogru bulmuyorum.hoş ben standart motorda zaten o devirleri tavsiyeetmiyorum sürekli kullanım için.benzinli motorda sürekli kullanımda 12 senede yiyorsa motoru lpg de 5-6senede yer motoru o devirler diye düşünüyorum.ben çok dik yokuşlara(umuttepe yokuşu hariç kocelideki)5 viteste başlıyor uzun soluklu ve dikse 4viteste tamamlıyorum ama hafif rampa ve uzun soluklu ise 5 viteste devam ediyorumki bu corolla e12.avensis dahada atik olacaktır bence
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Haziran 14, 2014, 00:40:58 »
Yalova'dan selamlar
Bende ayni sekilde çıkıyorum çoğu yokuşta ve sorun yok hocam uzuyor araç. İçiniz rahat olsun. Az önce örnek verdiğim arkadaşın 2004 model aracida bu karakterde kullanılıyor. Sonunda subap yedi :) 200 bin yapti orası ayrı.

Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Haziran 14, 2014, 00:45:35 »

25-35 kuruş benzinde yakıyor zaten hocam  :tamam: LPG de fiyatın düşük olmasından dolayı daha da az yakması normal  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 75 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Haziran 14, 2014, 05:49:23 »
Yalova'dan selamlar

Sanırım Türkiye'nin aracı en zorlayan yokuşlarından birini, Umuttepe(Kocaeli) yokuşunu her gün çıkıyorum ve yokuşun başlangıcına gelmeden aracı benzine alıyorum. Aracımda yağlama sistemi yok ve gözümü korkutuyor %18-20'lik yokuşu 4000-5000 d/d çevirerek LPG ile çıkmak. Ümit Bey, benim tavsiyem, bildiğiniz yol ise yokuşa gelmeden 1 km kadar önce benzine geçmeniz eğer aniden, zorlayabilecek yokuş ise anında benzine geçip ilk 30 saniye-1 dakika aracı pek fazla sıkıştırmamanız. LPG kullanımından kaynaklı, olası, geleceğe dönük sorunları bir nebze erteleyebilirsiniz bu şekilde.