Gönderen Konu: Debriyaj Pedalından Gelen Gıcırtı Sesi  (Okunma sayısı 39771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Debriyaj Pedalından Gelen Gıcırtı Sesi
« Yanıtla #60 : Ekim 14, 2010, 14:01:22 »
Merhaba Bekir Bey, evet yetkili serviste yağlatmıştım.

Aldıktan sonra aracın motorunu yıkattınız mı acaba? Bu sorun ondan da kaynaklanabiliyor.
Folgsamkeit macht frei...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Ekim 14, 2010, 14:01:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 36000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #61 : Ekim 15, 2010, 13:54:34 »
yok motora hiç su değmedi, daha aracı aldım alalı yıkamadım bile :) yağmurlu havada yıkasan yine aynı oluyor mağlesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Ekim 15, 2010, 14:34:52 »
Kafanıza takılacak kadar önemli bir şey değil Bekir Bey; servise gidip yağlatmanız yeterli. Aynı sıkıntı 30000 civarında bende de olmuştu, yağlattım kesti. Araç 2008 Yaris d4d, şu an 52000deyim, herhangi bir şikayetim yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #63 : Ekim 18, 2010, 09:02:08 »
Teşekkürler,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Buca Atatürk Orta Okulu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #64 : Şubat 07, 2011, 17:56:10 »
Ahmet Güvenç arkadaşım şunu sormak istiyorum.
Problem tamamen  ortadan kalktı mı? Çünkü bu kronik sorun sonra tekrar ortaya çıkıyor.
Bu gıcırtı sesi bende de var .İllet bir şey bütün denemelerime rağmen bir türlü bir çözüm bulamadım.Servisler insanı oyalıyorlar.Pedalı alttan yağlayıp gönderiyorlar.Sonra 2 gün sonra ses tekrar ortaya çıkıyor.
mustafa timuçin arkadaışımızın dediğini de yaptım gittim WD40 sprey aldım.Direksiyonun altındaki plastik korumayı söktümVe bir güzel o sprey ile yağladım.Evet ses kesildi kaç gün dersiniz .2 gün.Sonra yine o gıcık gıcırtı sesi ufaktan ufağa gelmeye başladı.Biliyorum ileriki günlerde ses artarak beni rahtsız etmeye devam edecek.
  Ben de tuttum İstanbul'da bu işin kompedanı olan( http://toyotronic.com/firmamiz.php)  Mithat Ustayı aradım ve bana şu cevabı verdi.
 "Evet bu problem avrupada ve türkiyede üretilen Yaris ve E12 Kasa corollaların kronik sorunu.Biz bu sorunu aştık.
  Nasıl mı?
  Bu ses debriyaj pedalındaki burçlardan geliyordu.Biz pedalı söktük yağladık tekrar taktık.Bir süre sonra ses tekrar gelmeye başladı.Bizde o burçları dışarda kendimiz yaptırdık.Ve artık bizim yaptırtarak taktığımız burçlardan kesinlikle ses gelmiyor.İşte bizim çözümümüz bu."
dedi.Ve maliyetinin 150 tl civarı olduğunu söyledi.
  İstanbul'da olsam hemen soluğu Mithat Usta'da alırdım.Şeytan diyor ki  git İstanbul'a şunu yaptır gel  :)

Ben Ahmet Güvenç arkadaşıma onun için soruyorum o ses şimdi geliyor mu diye.Eğer söktürüp yağlatmak kesin çözüm oluyorsa ben İzmir'de pedalı söküp yağlatacağım.Yok belli bir süre sonra ses tekrar gelmeye başlıyorsa , hem paramızı hem de Ustaların emeğini heba etmeyelim.

Ahmet Güvenç kardeşim cevabını sabırsızlıkla bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Şubat 08, 2011, 23:02:28 »
tekin bey bu debriyaj pedalından gıcırtı sesi gelmesi kronik bir sorun..Ancak servislerde bunu yağlayıcılarla geçiçi olarak yağlayıp ses  birkaç ay sonra geri geliyordu.Ben dede ses oldu ancak yağlama sonrası kesti.Yeniden geleceğine eminim ama  150 tl ye hayatta yaptırmam.Servis debriyaj üst merkezi değişecek diyor faturayı kabartıyorlar.Antepteki ustamız bu işi 10 tl torna parası 10 tl de el emeği alıyor.Toplamda 20 tl yi buluyor.Beyfendi debriyaj pedalınıza bakın saga sola boşluk var bu boşluk o sürtünme gıcırtı sesini yapıyor.E12 de baktıgınız zaman debriyaj pedalını tutan bir mil  var o mile beyaz renkli bir şeyin içinden geçiyor.O zamanla pedalla mil arasında boşluk ayratıyor.Pedala düzgün basamıyorsunuz yamuk basıyonuz oda ses yapıyor.150 tl almak insafsızlık bana göre yapılan işte birşey yok.ben ustama komple baskı balata sanzuman yagı fren balata ları temizliği ön balata değişimi için adam 100 tl işçiliik aldı.Bu pedalı söküp yaglayıp takma yarımsaatini almaz.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #66 : Şubat 09, 2011, 08:36:16 »
17.000 km civarında benimkinden de ses gelmeye başlamıştı. 20.000 km bakımında yağlattım. 26.000 km civarında tekrar gelmeye başladı. 30.000 km bakımında bir daha yağlattım. Ondan sonra hiç ses duymadım. Aracım şu an 54.000 km'de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 122500
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Şubat 09, 2011, 09:52:46 »
Tuncay Bey merhaba,
konuyu  tam olarak anlayamadım, Beni biraz aydınlatabilirsiniz?Servis nereyi yağlıyor?bu WD40 sprey de ne?nereye sıkılıyor?görüşmek üzre saygılar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #68 : Şubat 09, 2011, 22:14:02 »
ahmet  abi .Şehitkamil belediyesinin arkasında tünel varya karşıyakaya geçen.Ordan çıkısdan sola döndügünüzde orda ali usta yı sorun o halleder sorununuzu..Debriyaj pedalından gelen gıcırtı sesini kabinin içinde pedalı tutan bir mil var onla pedalın üstünde yuvarlak milin geçtigi bir yer var orada sağa sola boşluk oluyor dengesiz bastıgında ses yapıyor..İlk önce kabinin içindeki pedalı yağlaya bilirsiniz.Bunu yapmak için iyice eğilip direksiyonun altından pedalın monte edildiği yeri görmeniz gerekiyor. olarak sizin kendinizi yaplayacagı yer kaputun altında motordaki debriyajın körüğünü kaldırıp orayı yağlayabilirsiniz..Yada benim dediğim yere gidin pedalınızda boşluk varsa  tl ye hallediyor ali usta.Abi wd aksesuarcılarda falan bulursun bir tür yağlayıcı.. Kapı pencere gıcırtısına iyi geliyor abi.Eve al arada evde menteşe falanda gıcırtı yaparsa oralarıda yağlarsın abi.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #69 : Şubat 10, 2011, 20:40:11 »
Teşekkür ederim Tuncay Kardeşim.Bende İzmir'de bu işi yapacak bir usta arıyorum.Bakalım iyi bir usta bulabilirsem.Senin çözümünü anlatacağım ...
Ama senden bir ricam var.Şu tornaya gönderilen parça ve boşluk işini daha teferruaatlı anlatabilirsen ,  ben de ustaya mevzuyu daha güzel izah edebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bir kere TOYOTA, hep TOYOTA
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Şubat 10, 2011, 21:05:55 »
Hocam bu pedal sesi 2002-2007 arası üretimi olan E12 kasa araçların büyük çoğunlugunda var.Bu sesten şikayet edenlerii ya seviste pedalına yağ sıkıp gönderiyolar yada yaptırabilirseniz debriyaj üst merkezi değişimi yapılıyor.Ve forumda ben kendi aracımda dahil bir çok kişi bu şikayetten bahsetti.Bu gaz pedalı olayından sonra sahsen bu pedalın dizaynında bir sorun var gibi geliyor.Gelmiyo diyen kişi sayısı çok azdır.

+1
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #71 : Şubat 10, 2011, 22:25:04 »
Peki bu sorunu servisler genel merkeze iletmiyor mu?Arkadaşlar bu yetkili servis olayı bence KOCA BİR ALDATMACA . Başka bir şey değil ..Amaç senin yani müşterinin  cebinden para tırtıklama.Adam sana değer verse veya müşteri menuniyetini ön plana alsa buna bir çözüm üretir.Ama çözüm ne üst merkez deeğişecek .Hatta bana İzmir Tokullar'da bir müşteri temsilcisi
  -Abi senin baskı balatayı da değiştirmemiz gerekiyor demesin mi? Küplere binmiştim..

Bu resmen adamı keriz yerine koymak.Bu servislerin dini imanı para olmuş.Bi de garanti diye üfürükten bir şey çıkarmışlar.
 Amaç yine aynı ; müşteriyi bağlayıp cebindeki parayı iç etmek.

Bir de Koymuşlar oraya daha bıyığı yeni terlemiş ustayı , veriyorlar askeri ücreti.Adam maaşla çalışıyor.Niye yorsun ki kendini.

Getir parçayı, değiştir eskisi ile tamam problem düzeldi.

Ulan kendini akıllı zanneden beyinsiz,  bende parça değiştiğinde düzeleceğini biliyorum.Amaç beni daha az masrafa sokacak ve aynı zamanda senin itibarını benim yanımda tavan yaptıracak çözümler.Neymiş parça değişecek.

Adamlar öyle işi otomatiğe bağlamışlar ki.Benim daha önceki aracım yaris idi.Ondan da derinden derinden debriyajdan gıcırtı sesi geliyordu.Yine salak >:(  gibi servise götürdüm.Bana söylenen şu idi.

-Üst merkez değişecek.Sonra yine ses  kesilmez ise baskı balataya bakılacak.

Yani senden üst merkez parası alınacak.Eeee belki düzelme-ye-bi-lir-miş >:(

Gelde çıldırma arkadaş.Onun için arkadaşlar bu servislerin aldıkları para külliyen haram.Sabahtan akşama kul hakkı yiyip dolanıyorlar.Ama onlara sorarsan Kapitalist salyalarını akıtarak sana  demogoji  yaparlar.

Kusura bakmayın ama biz tüketiciler böyle vurdum duymaz olursak bize semer vuran çok olur vesselam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #72 : Şubat 11, 2011, 22:45:50 »
tekin bey şimdi E12 corolla kullanıyorsanız direksiyonun altında bir parça var pedalları rahat görebilmeniz için o parçayı söküyorsunuz 2 tane vida tutuyor zaten.Neyse şimdi abicim antepteki ustam yarisin pedalını söktü ben orda gördüm arabada gacurt gucurt ses geliyordu gel bak dedi.BEnde hatta debriyaj üst merkezi diyor servis deyince boşver dedi..ABi pedaladın üstünde beyaz renk mika gibi sert plastikten yapılmış beyaz bir parça var .Debriyaj pedalını merkeze baglayan mil bu pedalın üstündeki yuvarlak şeyin iiçinden geçiyor..Abicim o zamanla aşındıgı için pedalu tutan mille o arada boşluk oluyor ses yapıyor dedi.Bizim pedallara bak sağa sola boşluk var.Abicim pedalı söktü usta pedalın uç kısmında ki bu parçadan tornada yenisini yaptırdı ordaki boşluğu aldırdı sonra yağlayıp yerinde taktı.Ses ten falan eser kalmadı benim debriyajın baskı balatası değişirken oldu araç sahibinden 10 tl torna 10 tlde el emeği aldı..Abicim kendin istersen aracın e 12 ise o alttaki parçayı söküp  debriyaj ın takılı oldugu yeri görerek oralaraı yağla.Bİrde kaputun altında debbriyaj  körügünü ayırıp yağla ses kesiliyor..

yada abicim tam anlatamadıysam sen  debriyaj pedalını söktür abicim.Üst kısmında yuvarlak bir boşluk var onun içine bir parça oturuyor abim.İşte o parçayı tornada 10 tl ye yaptırıp boşluğunuda bırakmazsa sorun halloluyor abicim.Pedaldaki boşluk o sesi yapıyor.Ben ozaman resim çekmedim ama benimki gıcırtı yaparsa ozaman çeker eklerim.Baskı balatamı ilk değiştigimde 10 gün ses yaptı sonradan gitti ..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #73 : Şubat 12, 2011, 01:12:54 »
Teşekkür ederim Tuncay kardeşim.Müsait bir zamanda gidip bu senin anlatımların doğrultusunda debriyajı söktürüp , anlattığın işlemleri yaptıracağım.Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #74 : Mayıs 11, 2011, 15:45:49 »
Merhabalar Arkadaşlar

Aracımdaki Debriyajdaki gıcırtı sorunu çözdüm ve emin olmadanda yazmak istemedim, aradan 6 ay geçti, en son gıcırtı yağlama yaptırdım 3-4 defa max. 1 gun sürerdi sesisn kesilmesi,  bir türlü çözülmedi ve 3 defa falan toyata yetkili servisine gitmek zorunda kaldım ve en son 4 tane usta arabaya bindiler tur attılar baktılar 15 - 20 dk inceleme sonucunda üst merkezin değişmesi gerektiğini söylediler o gıcırtı öğle gıcık ediyorki insanı değiştirmeye karar verdim iyiki değiştirmişim :) süphe ile değiştirdim, illaki gereklimi diye ..

Şuan itibari ile problem çözüldü yaklaşık 2000 km yol yapıldı, bi sıkıntı yok.

sizinde aklınızda olsun diye yazıyorum..

iyi günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #75 : Mayıs 11, 2011, 16:03:50 »
Paylaşım için teşekkürler Bekir Bey, değişim ne kadara mal oldu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #76 : Mayıs 18, 2011, 13:59:07 »
arkadaşlar bu gıcırtı sesı zamanla debrej üst merkezin paslanmasından dolayı oluyr bi adet vd 40 pas sökücü ile gögüsün alttarafında debrejın mılını göreceksınız o mıle  vd40 sıktınınzda ve ıce yedırdıgızde bu sesın gıttıgını göreceksınız
GÜÇLÜ OTOMOTİV KAYSERİ TOYOTA ÖZEL BAKIM SERVISI

AE86 LEVİN COROLLA YIILARIN DRİFT KRALI:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Türkçe Öğretmeni.
  • Araç: Yaris
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #77 : Nisan 02, 2012, 16:29:26 »
Aynı sorun benim yaris'te de vardı.Bugün yağladım ve bir süre debriyaja bastım çektim biraz kesildi.Aynı işlemi bir kaç kez tekrarladım ve şimdilik ses yok :) Teşekkürler arkadaşlar....Paylaşım için...
Ahirette Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Taktirde, Fani Dünyada Bıraktığın Eserlere Kıymet Verme...    Bediüzzaman Said Nursi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #78 : Nisan 02, 2012, 23:01:35 »
Corolla hb den sonra versodada debriyaj pedalı sesi gelmeye başladı.Sadece bir model e has değilmiş demekki.Sıvı gres alıp diz hava yastıgının altındaki plastiği söküp debriyaj pedalını  tamamen görüp yağladım.Kaputu açıp gaz sensörünün altında bulunan körüklü olan yeride  körüğü geriiye çekip iyice yağlayıp körük geri yerine oturttum.Ses kesildi debriyaj pedalından artık o iğrenç gıcırtı sesi şimdilik yok.
Pedalı içerden yağladıktan sonra kaputun altındanda mutlaka yağlayın.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Başlangıcı olan herşeyin bir de sonu vardır...
    • http://devaimystic.deviantart.com/
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 203000
  • Model Yılı: '05
  • 174 kere teşekkür etti
  • 94 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #79 : Aralık 17, 2017, 14:46:37 »
evet arkadaşlar bu ses pedalla ilgili...benim araçta da aynısı vardı ve pedal komple sökülüp burçlardaki boşluk düzleşince ses kesildi...

selamlar...
Başlangıcı olan herşeyin bir de sonu vardır...