Gönderen Konu: Debriyaj Pedalından Gelen Gıcırtı Sesi  (Okunma sayısı 39772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Ynt: Debriyaj Pedalından Gelen Gıcırtı Sesi
« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2008, 13:45:15 »
bu sorun benim aracımda da var dışarıdan bile rahatsız edici bir ses e sahip.arac yeni gibi gozuksede insanin midesini bulandiran bir ses.bizim kasaların cogunda da bu ses e rastladım.Fırsat bulunca bende bir servise uğricam.
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2008, 13:45:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 104000
  • Model Yılı: '12
« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2008, 17:43:02 »
volkan bey benim araç 2005

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #22 : Kasım 11, 2008, 17:45:13 »
enver bey servise uğrayın 15 dakikada hallediyorlar. insanın aracına olan güveni artıyor. hayırlı akşamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 23, 2008, 14:44:53 »
Son 1 haftadır açılan konulara bakıyorum da herkes aynı şeyden yakınıyor. Özellikle auris ve corolladan gelen sesler. Ama arkadaşlar emin olun bu sadece toyota ile sınırlı birşey değil. Yeni çıkan tüm araçlarda böyle sorunlar var ben de bunu daha ucuza üretmek adına işçilikten ve paçaların kalitesinden kaçmak olarak yorumluyorum. O kadar para verip arabalar alıyoruz sonunda böyle şeylerle karşılaşıyoruz yazık günah ya. Arkadaşın babası 2 ay kadar önce bi sorento almıştı ona bindiğimde ön göğüsten gelen sesi size anlatamam. Bizim arabalardaki sesler onun yanında hiçbişey.
Bu ses olayı ile ilgili yapılacak pek birşeyde yok anca kendimizce çözümler bulabiliriz ya da servise götürüp sesi gidermek için her tarafını söktürecez arabanın bu sefer yeni sesler ortaya çıkacak. Bence en iyisi bazı şeyleri duymamazlıktan gelmek...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #24 : Kasım 25, 2008, 12:18:32 »
arkadaşlar bu sene yazın tatile gitmeden önce servise uğradığımda sormuştum benim arabadada mevcut olan debriyaj sesini. daha doğrusu hafif gıcırtıyı. usta aban bu durumun sesin verdiği rahatsızlığı haricinde mekanik olarak kesinlikle bir sorun yaratmayacağını, aravaya hiç bir zararının olmadığını vs söyledi. bir parçadan bahsetti ama adını unuttum onun kafa kısmını ters çevireceğini ve yağlayacağını böylelikle kesilebileceğini ama kesin çözümün parça değişimi ile olacağını bununda o aylar için yaklaşık 250-300 ytl maliyet yapacağını söyledi. akşam arabayı servisten aldığımda hiç ses yoktu ve yaklaşık 1 ayda olmadı ama sonra yavaş yavaş yine başladı. ama işin ilginci bu aralar ses yine kesildi. anlayacağınız bu durum kronik ama zararsız bir sorun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #25 : Aralık 18, 2008, 18:31:36 »
selamın aleyküm  arkadaşlar o meşhur ses bayramda tekrar etti bayram dönüşü servise uğradım bu işin yağlama ile çözülmyeceğini durumu incelemeleri gerektiğini söylediler . en ilginç olanı ise torpidonun sökülmesi gerektiği ,ancak o zaman sağlıklı sonuç alınabilirmiş bi itirafta bulunayım t
oyota da aradığımı bulamadım böyle küçük problemlerin olması çok canımı sıkıyor. debriyaj merkezi söktüren varsa soruyorum torpidonuz söküldümü acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 18, 2008, 19:35:23 »
 hayır İrfan bey torpido falan sökülmüyo. Ordaki arkadaşlar ya daha önce hiç debriyaj merkezi sökmemiş yada o sizin servise girdiğiniz gün vakitleri olmadığından size daha geniş bi zamanda gelmeniz için kısmi yalan söylemişlerdir.
 sakın torpidonuzu falan söktürmeyin. eğer ille de sökülecek derlerse pazar günü gelin ist'a ben sökeyim. para falan da istemem.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #27 : Aralık 18, 2008, 21:59:10 »
pusat kardeş sen servite mi çalışıyorsun yada sadece hobi mi ? sence ne yapmalıyım bu arıza için yardımcı olursan sevinirim. en kötü ihtimal merkez sökülür ve değişir diye fiyat aldım 126 ytl dedi. bu arada kataloğa baktım sesin geldiğini tahmin ettiğim yeri yağlamam imkansız gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #28 : Aralık 18, 2008, 22:29:55 »
belkide gıcırtı merkezden değil pedal bağlantılarından geliyodur o yüzden torpidoyu sökeceklerdir
:carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Aralık 19, 2008, 10:22:03 »
 iyi de pedal bağlantıları da nihayetinde debirayaj merkezine bağlanıyor, yani merkez torpido sökülmeden değişiyorsa bence pedal bağlantıları için de torpidoyu sökmek gerekmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 19, 2008, 13:53:57 »
aynı ses aracı satın aldığımda (1 sene önce) bende de vardı.
sanayide ustam pedalın pimini söktü. orda fiber bir burç var.
onu yağlayıp tekrar montaj yaptı. ilk başta ses var gibi geldi ama
birkaç gün sonra kesti şuan yok çok şükür.
2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 19, 2008, 14:20:20 »
WD-40 herderde deva :D

Yahu benim sonradan taktığım sesli egzozun uç kısmında 1-2 yerde paslanmalar var. WD 40 o pasları da söker mi acaba?
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Aralık 19, 2008, 14:24:08 »

Yahu benim sonradan taktığım sesli egzozun uç kısmında 1-2 yerde paslanmalar var. WD 40 o pasları da söker mi acaba?

sökmez! bu tip pas sökücüler paslı civata, somun, saplama vs. gibi şeyler üzerindeki pas tozlarını çözüyor. bahsettiğin egzos ucundaki pasları sökmek için başka bi çözüm bulmalısın Erhan kardeşim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
« Yanıtla #33 : Ağustos 18, 2009, 17:03:17 »
Arkadaşlar merhaba

2006 model Terra H/B manuel şansıman dizel aracımın debriyajına ilk bastığımda bir boşluk varmış gibi çıt,gıcırtı gibi bir ses ile karşılaşıyorum. 2 kere yetkili servise götürdüğümde 50.000 bakımında yağlandığını söylediler, bir miktar ses gitmişti. 60.000 km bakımını 2 ay önce yaptırdığımda tekrardan yağlandığını ancak sesin devam edeceğini debriyaj üst sisteminden  ses geldiğini söylediler.Bunun ses dışında araca zarar vermediğini ve kullanmama devam etmemi söylediler. Ama ses kesilmemişti.şu anda aracım 65.000 km de ve debriyaja bastığımdaki ses artık daha bir fazlalaştı. Bu konuda başında bu şekilde kötü bir tecrübe yaşamış arkadaşlar var ise çözümlerin ne olduğunu öğrenmek istiyorum.
Teşekkürler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ağustos 18, 2009, 17:24:22 »
  Geçmiş olsun. Bence başka bir yetkili servise daha göstermekte fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ağustos 18, 2009, 17:30:24 »
Malesef üstten yağlama geçici oluyor.direksiyon bölümünün altının sökülüp debriyajın üst kısmındaki bir bölenin sökülüp açılıp öyle yağlanması gerektiğini söylediler.yani dıştan yağlama kısa sürelik baş ağrısı hapı. :)
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
« Yanıtla #36 : Ağustos 18, 2009, 21:53:09 »
2003 model terra benzinli aracım var, hemen hemen aldığım günden beri aynı ses bende de var. Her bakıma gittiğimde bu şikayetimi dile getirdim aldığım cevaplar "diştan yağlama yaptık içten yapamayız" oldu. Aslında yapabilirler fakat işçiliği çok ve zahmetli bir iş, ayrıca bende söktürmek istemedim açıkcası. Fakat yanımda yağlarken gördüm. Muhtemelen sizin sorununuzda benimkiyle aynı. Kısaca aynı şikayeti yaşayan arkadaşlar ve sizin için tarif edeyim.

1. Motor kaputunu açın.
2. Yanınızda ikinci bir kişi olsun onu direksiyona oturtarak talimatlarınızı beklesin.
3. Debriyaj pedalından kaput içine giden debriyaj telini takip edin.
4. Debriyaj telinin motor gövdesinden içeri giren yeri tespit edin.
5. Telin, motor gövdesine girdiği yerdeki kare şeklindeki lastik koruyucuyu yırtmadan yerinden çıkarın.
6. Bir yağdanlıkla, lastiği çıkardığınız yerden yağdanlığın ucunu sokarak yağlayın.
7. Bu arada ikinci kişi arasıra pedala basarak yağlamaya yardım etsin.
8. Gittikçe sesin azaldığını daha sonra tamamen kesildiğini göreceksiniz.
9. Çıkardığınız lastiği dikkatlice yerine takın.
10.Hepsi bu kadar, güle güle kullanın. 

Yaklaşık 8-10 bin kilomtre sizi rahatsız etmeden kullanabilirsiniz. Ses tekrarladığında tüm bu işlemleri yeniden yapın.
Aracım şu anda 120.000 KM'de. Hep böyle yaptım. (Galiba şu aralar yine istiyor.)  :)
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
« Yanıtla #37 : Ağustos 19, 2009, 08:57:53 »
Arkadaşlar merhaba;
Foruma dün yazı yazdıktan sonra yetkili servise tekrardan gittim.Daha öncedende söylediğim gibi 40-50-60.km lerde bu sorunu hep servise bildirmiştirm.Dün gittiğim zaman bunun problemi nedir bana kaça mal olacak gibi birazda sinirli bir şekilde gittim.Serviste mekanik bölümü aracın yine debriyaj üst bölümüyle ilgili olduğunu sadece yedek parçanın 138 TL olduğunu söylediler,ancak mekanik sorumlusu usta öncelikle debriyaj hurcu denilen bir parçayı (çeşme contası gibi bir şey)değiştirirsek sorun kalmayacak şekilde bir öneride bulundu.değiştirin dedim.maliyeti 7.59 TL, İşçilik süresi 6-7 dk .kadar sürdü.madem yapılabilecekti ve 3 kuruşluk bir şeydi neden 30.000 km dir bana yağlamayaptık diye geliyorlar? şu an için sorun çözüldü.sıkıntım yok.bakalım daha neler olacak.?
Bilgihan Bey sizin dediğiniz konuda şu an sorun olarak arabanın kapısı açıkken kaputtan bu şekilde bir ses geliyor,onuda talimatlarınıza uygun hafta sonu deniyeceğim. Açıklamalar için teşekkür ederim.

İlginize teşekkürler..selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ağustos 19, 2009, 10:41:45 »
2003 model terra benzinli aracım var, hemen hemen aldığım günden beri aynı ses bende de var. Her bakıma gittiğimde bu şikayetimi dile getirdim aldığım cevaplar "diştan yağlama yaptık içten yapamayız" oldu. Aslında yapabilirler fakat işçiliği çok ve zahmetli bir iş, ayrıca bende söktürmek istemedim açıkcası. Fakat yanımda yağlarken gördüm. Muhtemelen sizin sorununuzda benimkiyle aynı. Kısaca aynı şikayeti yaşayan arkadaşlar ve sizin için tarif edeyim.

1. Motor kaputunu açın.
2. Yanınızda ikinci bir kişi olsun onu direksiyona oturtarak talimatlarınızı beklesin.
3. Debriyaj pedalından kaput içine giden debriyaj telini takip edin.
4. Debriyaj telinin motor gövdesinden içeri giren yeri tespit edin.
5. Telin, motor gövdesine girdiği yerdeki kare şeklindeki lastik koruyucuyu yırtmadan yerinden çıkarın.
6. Bir yağdanlıkla, lastiği çıkardığınız yerden yağdanlığın ucunu sokarak yağlayın.
7. Bu arada ikinci kişi arasıra pedala basarak yağlamaya yardım etsin.
8. Gittikçe sesin azaldığını daha sonra tamamen kesildiğini göreceksiniz.
9. Çıkardığınız lastiği dikkatlice yerine takın.
10.Hepsi bu kadar, güle güle kullanın. 

Yaklaşık 8-10 bin kilomtre sizi rahatsız etmeden kullanabilirsiniz. Ses tekrarladığında tüm bu işlemleri yeniden yapın.
Aracım şu anda 120.000 KM'de. Hep böyle yaptım. (Galiba şu aralar yine istiyor.)  :)

Bilgihan abi açıklamaların için teşekkürler, birçok arkadaş için faydalı olacağına inanıyorum. Müsadenle bende bir ekleme yapmak istiyorum. Ses eğer gıcırtı şeklindeyse sesin dediğinin yapılması doğru olacaktır. Ancak ses tıkırtı şeklindeyse; ya halatta bir problem olmaya başlamış (tellerden belki kopanlar vardır) ya da hareketli bir yerde boşluk oluşmaya başlamış (aşınma veya vida vs... gevşemesi nedeniyle) demektir. Gerçi arkadaşımızın sorunu çözülmüş ancak ileride bu problemle karşılaşanlar için yardımcı olacağını umut ediyorum.
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
« Yanıtla #39 : Ağustos 19, 2009, 12:46:05 »
Alper bey, debriyaj hurcu aracın neresinde görebildiniz mi? gördüyseniz yerini tam olarak tarif edebilir misiniz?

Mehmet bey, aslında bu tür tecrübeler burada paylaşılırsa problem yaşayan arkadaşlar da "evet, bu problem benimkiyle aynı" diyerek kendine bir şeyler çıkarabilir. Bazen o kadar basit şeyler için servislerin yolu tutuluyor ki, maddi ve manevi hasara uğruyoruz. Umarım bu tür problemi olan insanlar burdan istifade eder.

Herkese selamlar.
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.