Gönderen Konu: fren sesi  (Okunma sayısı 28975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 118
  • Model Yılı: '14
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
fren sesi
« : Nisan 08, 2014, 23:06:48 »
Arkadaşlar yaklaşık  3 hafta önce Toyota Corolla 1.6 Advance aldım.Frene bastığımda rüzgar sesi gibi (fuuuuuu gibi) bir ses geliyor balatalardan. Bu araba yeni olduğu için midir?.Bu ses her frene bastığımda yoğun bir şekilde geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.1000 bakımına gittiğimde servise ne söylemem gerekir?Balataların mı değişmesi gerekir?

Toyota Club Türkiye

fren sesi
« : Nisan 08, 2014, 23:06:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
Ynt: fren sesi
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2014, 23:39:01 »
konu daha önce forumda işlendi.Frenler üzerindeki bir kaplamadan olduğu yazıldı temizlik ve kanal açılarak düzeliyormuş bildiğim kadarı ile.Forum içersinde arama yaparsanız detaylara ulaşabilirsiniz.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2014, 10:22:33 »
konu daha önce forumda işlendi.Frenler üzerindeki bir kaplamadan olduğu yazıldı temizlik ve kanal açılarak düzeliyormuş bildiğim kadarı ile.Forum içersinde arama yaparsanız detaylara ulaşabilirsiniz.
Selamlar

Sizin bahsettiğiniz konu uzun yolda ısınan balatalardan gelen elektronik ses ile alakalıydı.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 09, 2014, 10:24:00
Arkadaşlar yaklaşık  3 hafta önce Toyota Corolla 1.6 Advance aldım.Frene bastığımda rüzgar sesi gibi (fuuuuuu gibi) bir ses geliyor balatalardan. Bu araba yeni olduğu için midir?.Bu ses her frene bastığımda yoğun bir şekilde geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.1000 bakımına gittiğimde servise ne söylemem gerekir?Balataların mı değişmesi gerekir?

Balataların henüz tam alışmamasından yapıyor. Benim araçta da aynısı olmuştu 500-1000 km den sonra hem frenler kendine geldi, hem de ses gitti.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2014, 16:22:39 »
Teşekkür ederim ilginiz için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2014, 16:47:27 »
Benim aracımda böyle bir ses hiç olmadı...
1000 km içerisinde geçmezse servise mutlaka müracat edin...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 03, 2014, 20:38:56 »
Ses iyice arttı araç şuan 650 km de.Arkadan frenleme esnasında  garç-gurç diye sesler gelmeye başladı.Önlerden rüzgar sesi gibi geliyor.Araba 1000 bakımına kadar elden çıkacak herhalde:(Ben anlamıyorum 0 araba sorunsuz diye alıyoruz onda da sorun çıkıyor.Servisi aradım 1000 bakımında hallederiz dediler.İnsanın canı sıkılıyor 60000 tl ver birde sorun yaşa.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 03, 2014, 22:09:49 »
Ses iyice arttı araç şuan 650 km de.Arkadan frenleme esnasında  garç-gurç diye sesler gelmeye başladı.Önlerden rüzgar sesi gibi geliyor.Araba 1000 bakımına kadar elden çıkacak herhalde:(Ben anlamıyorum 0 araba sorunsuz diye alıyoruz onda da sorun çıkıyor.Servisi aradım 1000 bakımında hallederiz dediler.İnsanın canı sıkılıyor 60000 tl ver birde sorun yaşa.
yeni tip balatalar asbestsiz olmak zorunda yoksa araba avrupa normlarına göre ruhsat alamaz, servise gidince bahset bakalım onlar ne diyecek, büyütülecek bir sorun değil.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ne mutlu Türküm diyene.
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 138000
  • Model Yılı: '09
  • 30 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2014, 22:21:28 »
Yavuz bey merhaba,fren disklerinizde kanal kanal çizikler varmı ?benzer durum benimde başıma  geldi,bin km de balatalar ve diskler garanti kapsamında  değişti .dört takım balatadan üçü problemli çıktı.
2009 corolla verso comfort extra.  2011 1.0 yaris terra sporty

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2014, 09:56:59 »
Çizik olup olmadığına bakmadım.Ama ses her geçen km daha da arttı.Bende balata ve disklerin değişmesini talep edecem serviste.Büyük ihtimal 1000 km olmadan gidecem servise.Can sıkıcı bir olay.İlginize teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • 33 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2014, 00:07:49 »
Aracim 7500 kmde oldu bugun sakaryadan bursaya gittim uludag a ciktim donus yolunda 100 110 km hizlarda  bir otme hissettim nerden acaba diye dusunurken frene bastigimda kesildigini fark ettim sanirim  ukudagdan asagi inrken balata tozlari  doldu sizinde soylediginiz gibi sesler cikmaya baskadi 10000 bakiminda bu konuyu soylecem bakalim ne diyecekler...
2013 corolla advance cvt. 30 binde 7 binden sonra lpg li...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2014, 19:21:15 »
Aracim 7500 kmde oldu bugun sakaryadan bursaya gittim uludag a ciktim donus yolunda 100 110 km hizlarda  bir otme hissettim nerden acaba diye dusunurken frene bastigimda kesildigini fark ettim sanirim  ukudagdan asagi inrken balata tozlari  doldu sizinde soylediginiz gibi sesler cikmaya baskadi 10000 bakiminda bu konuyu soylecem bakalim ne diyecekler...

Balatanın üzerindeki fabrika çıkışı maddeden kaynaklanıyor diyorlar, ısınınca uzun yolda geliyor bu ses. Hava kanalı açılınca düzeliyor ama bence dokunmayın zamanla balatalar azaldıkça geçecektir.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2014, 13:35:30 »
arkadaşlar 3 gün önce tekrar servise gittim.Frenden gelen sesler için.Ustayla birlikte dinledik gelen sesleri.Balata temizliği yapıp gönderdiler.Servisten çıkarken ses falan yoktu.Ama aynı sesler tekrar gelmeye başladı.Ben ne yapacağım şimdi.Aynı sorunla 4.kez gidişim olacak servise.Ellerinden gelen bir şey de yok. Asbestten kaynaklanıyor diyorlar.Ses beni çok rahatsız ediyor özellikle hafif frenlemelerde çok ses yapıyor.Aracı park ederken utanıyorum:(garç gurç diye ses yapıyor.Araç şuan 3100 km de.Aracı garanti kapsamında geri almazlar mı?Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 5 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2014, 13:55:02 »
ForumdKi arkadaşlarda biliyor benim yeni corolladan freninden ne kadar uğraştığımız... Ilk aldım 200-300km sonra bi başladı Aksaray-Çanakkale-tekrar Aksaray sonrasında antalya bakırcılar da 2 temizleme bir değişim sonra kanal açma sonra tekrar temizlik ve en son bayramdan önceki Cumartesi gunü balatalardaki tekrar yenisi ile değişti... Galiba garanti bittiği zaman ben Bosch balata takımı alır sanayide değiştirttirrim diye düşünüyorum kaldı 2 sene;))) bunun haricinde bence balata konusun hallolmayacak gibi me geliyor... Vakalım tekrar ötmeye ne zaman başlayacak bile demiyorum çünkü artık anladım ki temizlikten sonra 1000km falan gidiyor.. Değişim yapılırsa en fazla 1500-3000km arasında tekrar ötecek... Benim arac 17000de haftaya tatile çıkacam 3000-4000km yapacam ve dönüşte tekrar serviste aynı problem olacağına adım gibi eminim:)
toyota candır,aşktır, tutkudur....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 03, 2014, 19:20:49 »
Bu işin sonu nereye varacak.Benim garanti 5 yıl.Arabayı değiştirseler olmuyor mu?Veya 1-2 bin tl aşağısına 2.el olarak alsınlar.Ben bıktım bu işten.bundan önce 2 tane toyota kullandım hiç sanayi yüzü görmedim.0 araç alalım dedik servisten çıkamaz olduk. Servistekiler le kanka olduk:)Ben servisteki arkadaşlara sordum diğer model araçlarda da aynı sorun var dediler doğrumu acaba?Bence toyotaya has bir özellik.bizim iş arkadaşları hyundai accent blue aldılar onlarda böyle bir sorun yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2014, 19:34:06 »
Servisçilerle kanka olmazında faydası oluyor... Daha iyi ilgileniyorlar ve ekstra indirim yapıyorlar tanış oldukça:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 03, 2014, 19:42:41 »
 Haftaya tekrar götüreceğim servise bakalım bu sefer ne yapacaklar?Ya satıp kurtulacağız yada servisle kankalığa devam edeceğiz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2014, 21:29:45 »
Bugün, bu kısmı okuduktan sonra benim de içime kurt düştü ve gittim aracımı test ettim. Ben normalde hep müzik dinlerim araba kullanırken. Bu defa müziği kapattım ve aracımı kullandım. Frenleme yaparken sadece normal olarak " vuuuuu" şeklinde bir ses çıkıyor. Sanırım bu da çok normal. Metalin başka bir metale sürtmesi yani. Sizin bahsettiğiniz ses bu ses değil sanırım.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2014, 21:41:17 »
Bugün, bu kısmı okuduktan sonra benim de içime kurt düştü ve gittim aracımı test ettim. Ben normalde hep müzik dinlerim araba kullanırken. Bu defa müziği kapattım ve aracımı kullandım. Frenleme yaparken sadece normal olarak " vuuuuu" şeklinde bir ses çıkıyor. Sanırım bu da çok normal. Metalin başka bir metale sürtmesi yani. Sizin bahsettiğiniz ses bu ses değil sanırım.

Bu ses benim araçta da var. Hatta geçen ay sattığım ve ilk sahibi olduğum 2011 yariste de vardı. İki ayrı yetkili servise gösterdim, ikisi de AB standartları gereği asbestsiz organil materyalden yapılan balatalar kullanıldığını bu nedenle bu sesleri her toyotada olduğunu söylemişlerdi. Gerçekten de iki arabam da sıfır km ve iksinde de aynı ses var. Bence müziği hep açık tutmak lazım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 27, 2014, 22:48:21 »
Birader tekrar gitmene gerek yok çünkü yeni balatalar geliyor Aralık ayı sonuna doğru...ben 4 defa değiştirttim Forumdaki arkadaşlar biliyor gecen Cumartesi aynı dertten tekrar gittim o zaman söylediler Aralık sonunu bekle sabret benim gibi:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 72000
  • 45 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2014, 00:21:47 »
Bu asbestsiz balatalar ilk defa mı kullanılıyo d a ses yapıyor bence en az 15 yıldır asbestsiz balatalar var
Azrail son noktayı koyana kadar, virgülle yaşamaya devam.