Gönderen Konu: Araç paylaşımı.  (Okunma sayısı 2349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Araç paylaşımı.
« : Şubat 18, 2014, 17:34:01 »
  Selam arkadaşlar;
Bildiğiniz gibi son yıllarda, özellikle büyük şehirlerin araç trafikleri içinden çıkılmaz bir hal aldı. özellikle tepe saatlerde, bir yerden bir yere ulaşmak saatler alabiliyor. Tabi bu hem zaman kaybı, hem stres hede artık çok değerli olan enerji kullanımında da israf anlamına geliyor. Bunlar düşünülerek çeşitli uygulamalar bir çok ülkede hayata geçmeye başladı. Belli saatlerde, aynı güzergahı kullanan kişiler, bu organizasyonlar aracılığı ile program yapıp, işe, okula vs. bir araç ile, masraf paylaşarak ve trafikteki araç sayısını azaltarak gidiyor.
 Bu uygulama kimi kültürlerde soğuk algılansa da gidişatta daha çok yaygınlaşacak gibi duruyor.
 Sizler de, böyle bir konu hakkında, gerçekten objektif olarak fikirlerini ortaya koyabilir misiniz?

Toyota Club Türkiye

Araç paylaşımı.
« : Şubat 18, 2014, 17:34:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç paylaşımı.
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2014, 17:40:58 »
Kısmen uygulanıyor evet.  Etrafımdan biliyorum. Aynı yöne giden üç tanıdığım tek araç kullanıyor. Ancak bunu yaygınlaştırmak için bir yaptırım olabilir mi çok zor. İnisiyatife kalmış bir şey. Büyük şehirlerde yaşayanlarda bu bilinç arttıkça faydası daha da artar. Ancak bizim toplumumuzda örneğin eşi (bayan) ile tanıdık olsa bile başka bir erkeğin aynı aracı kullanmasını pek hoş karşılamayanlar olabilir.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2014, 18:17:33 »
Biz şuan yapıyoruz öyle :) Arkadaşın arabası uno 1.4 motor var. Pazartesi günleri okul gidiş geliş saatlerimiz uyduğu için babası arabayı bana veriyor (arkadaşımın ehliyeti olmadığı için) diğer 3 arkadaşımızıda alıyoruz öyle gidiyoruz okula. 5 kişi oluyoruz 4tl filan topluyoruz kişi başı yakıtı alıyoruz. Günlük 70 km yol yapıyoruz. İettye vereceğimiz parayla aynı miktar ama en azından rahatız. Ama arabayı satacaklar ya bir pazartesi rahattık, rahatımız bozulcak :P
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2014, 10:33:45 »
Kısmen uygulanıyor evet.  Etrafımdan biliyorum. Aynı yöne giden üç tanıdığım tek araç kullanıyor. Ancak bunu yaygınlaştırmak için bir yaptırım olabilir mi çok zor. İnisiyatife kalmış bir şey. Büyük şehirlerde yaşayanlarda bu bilinç arttıkça faydası daha da artar. Ancak bizim toplumumuzda örneğin eşi (bayan) ile tanıdık olsa bile başka bir erkeğin aynı aracı kullanmasını pek hoş karşılamayanlar olabilir.
Bu bir yana, birde aracı koran taksi diye bağlayabilirler, o diğer yana.

Biz şuan yapıyoruz öyle :) Arkadaşın arabası uno 1.4 motor var. Pazartesi günleri okul gidiş geliş saatlerimiz uyduğu için babası arabayı bana veriyor (arkadaşımın ehliyeti olmadığı için) diğer 3 arkadaşımızıda alıyoruz öyle gidiyoruz okula. 5 kişi oluyoruz 4tl filan topluyoruz kişi başı yakıtı alıyoruz. Günlük 70 km yol yapıyoruz. İettye vereceğimiz parayla aynı miktar ama en azından rahatız. Ama arabayı satacaklar ya bir pazartesi rahattık, rahatımız bozulcak :P
Güzel bir uygulama yapıyormuşsunuz, tebrikler İlke.

Aslında belediyeler, küçük kiralama ücretleri karşılığında, minik elektrikli araçları, paylaşılacak şekilde organizasyon yapabilirler. Bu gerçekten inovatif bir yaklaşım olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Yolculuk Paylaşım Ağı
« Yanıtla #4 : Aralık 18, 2014, 17:47:09 »
Yakıt masraflarını azaltacak ve trafiği rahatlatacak yolculuk paylaşım ağı  uygulamaları yurt dışında mevcut, Türkiye'de de uygulanabilir mi diye sorgularken Türkiye'de de yapılmaya başlanmış. "Araba paylaşım mantığı" ile yapılan bu uygulamanın olumlu/olumsuz yönlerini burada tartışabiliriz .
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
Ynt: Yolculuk Paylaşım Ağı
« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2014, 17:53:42 »
 Bu konuyu işlemiştik, bir süredir burada da var ve organize olunan bir portal da mevcut. Başlığı bulursam birleştireyim. Yine
gündeme gelmesi iyi olmuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '12
  • 3 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2014, 21:06:57 »
Biraz "özel" toplu taşıma yani bu konu aslında...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '11
  • 12 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 21, 2014, 21:12:08 »
Amerika'da kaldığım yıllarda çalıştığım şirket eğer başka bir çalışanını arabanla işe getirip götürürsen aylık belli bir ücret yardımı yapıyordu. Ayrıca birkaç otobanda da araç içinde 3 ve daha fazla kişi olan araçlara ayrılmış ayrı şeritler görmüştüm. Böyle güzel teşviklerle trafik gözle görülür derecede rahatlayabilir.
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2014, 21:34:18 »
Bla bla adlı uygulamaya BALIKESİR-BURSA için ilan vermiştim, kişi başı 10,00 TL fiyat koymuştum, 2 kişi aramıştı.
Plan değişti, gitmek nasip olmadı fakat 20,00 TL için değer mi o da ayrı bir mevzu tabi.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2014, 21:40:04 »
Uygulama alanı geniş olsa milletne  birbirine aracıyla hava atmak yerine ortak bi karar alınsada uzlaşma sağlansa ekonomi sağlanır çevre kirliliği ulaşım ve trafiğin önüne geçilmiş olurdu memlekette duruma göre 1 veya 2 araç ile gezmeye gidiyoruz şantiyede aynı şekilde şehir merkezine giderken hangimizin aracı uygunsa onu kullanıyoruz :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2014, 21:40:27 »
Japonya'da toyotanın öncülüğünde bir uygulama başlamış. Bu uygulamada metro gibi raylı toplu taşımaya ulaşasıya kadar kişi kendi arabasıyla sonra raylı ulaşımla, ineceği duraklarda da şehiriçi Tek Kişilik otomobil paylaşımıyla (toyota iq) işyerlerine varıyorlar.

B.şehirlerde de otobüs seferleri sık olsa ve ayakta yolcuya gerek kalmasa keşke... Ankara'da natoyolu Mamak çok üvey evlat muamelesi gören semtler ve buralara verilen otobüs seferleri yetmiyor, havasız Tıklım Tıklım balık istifi misali. Böyle olunca hal kim istemez ki Arabasının olmasını. Aynı şekilde İstanbul'daki Metrobüsler de öyle. Saygısız sıraya girmeyi bile beceremeyen insanlar itiş kakış Metrobüse doluşuyorlar. Ankara'dan sonra çok yadırgamıştım bu durumu.

Ayrıca new yorkun nüfusu istanbuldan fazla, hele ki Manhattan trafiği çok fazla derler, ama ben orada trafikle karşılaşmadım hiç, ki herkesin Arabası vardır orada. Yarımadanın etrafını 4-5 tüp geçitle ve köprülerle bağlamışlar diğer mahallere. Ama trafik yok korna yok, nasıl baş etmişler trafikle hakikaten merak ediyorum.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2014, 21:40:36 »
Metrebus okadar kalabalik oluyor ki anlatamam ders 3 te bitiyo cevizlibaga 4 te geliyor metrebus durak  tamamen doluyor insanlarla ugrasip tartismak ise paha bicilemez  yok niye binmiyosun yok  orda niye duruyosun boyle gecsene  falan gecen biriyle tartistim adam elindekiyle vurmaya kalkti lanet olsun dedim  gerekirse 3 saat okulda bekler bos zamanda binerim metrebuse  arabayla gitmeye kalktigimda   trafikte kaliyorum benzinli oldugu icin araba  pahaliya mal oluyor
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Aralık 22, 2014, 08:06:49 »
 Toplu taşımanın medeni hale gelebilmesi için toplu yaşamanın öğretilmesi gerekir.