Gönderen Konu: Araç satışında lütfen dikkat...  (Okunma sayısı 17722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Araç satışında lütfen dikkat...
« : Şubat 17, 2014, 23:09:30 »
Noter satışında para alınmadan satış yapılmış. (böyle bir paylaşım yapılıyor mu bilmiyorum,uygun değilde yönetici arkadaşlar silebilirler.)

http://forum.donanimhaber.com/m_88087952/tm.htm
Bu aralar bu tip sahtekarlıklar arttı .Lütfen dikkatli olalım

Toyota Club Türkiye

Araç satışında lütfen dikkat...
« : Şubat 17, 2014, 23:09:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç satışında lütfen dikkat...
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2014, 23:24:01 »
Maalesef böyle olaylar oluyor, ve işin acı tarafı yasal olarak yapılacak çok da birşey olmuyor...
Üzüldüm arkadaşa, umarım bir şekilde alır aracını geri...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2014, 08:18:00 »
Bence bu konu ikilemde bir konu. Aracı satarken parayı almadan aracın devrini yapmak istemiyoruz. Araç alırken de devrini almadan parayı vermek istemiyoruz. En güzeli noterde parayı almak fakat, piyasada da birsürü sahte para var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 18, 2014, 09:04:36 »
Normalde noter devir yapar iken özellikle satıcıya paranı aldın mı diye soruyor. Paranın noterde alınması ve devir için imza verilmesi en güvenli yöntem.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 18, 2014, 09:14:12 »
Ama işte o anda paranın sahte olmadığını nasıl anlayacaksın? Ben önceki araç satışımda adam noterde çıkardı 15.000 TL al abi dedi paran..dedim ben alamam bunu beraber gidelim bankaya yatıralım sonra satışı veririm dedim.. Adam bozuldu tabi ben sana nasıl güvencem dedi, ben sahtekar mıyım dedi vs vs...

Allahtan noterde satışta pürüz çıktı, beraber emniyete gittik vs derken kanka olduk :rofl: önce götürdük bankaya parayı yatırdık, sonra beraber gittik notere aracın devrini yaptım..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 18, 2014, 09:18:20 »
Üzücü bir durum benim bir prensibim vardır .Para biryana ruhsat biryana  diye derim hep  öyle havale ıvır kıvır bilmem. Alırken de aynı şekilde notere gider noter  alış verişi bitirin der noterin gözü önünde parayı sayar saydırır teslim ederim .Şimdiye kadar hiç başım ağrımadı .Her  şey insan insan için ne olacağı bilinmez
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #6 : Şubat 18, 2014, 09:19:05 »
Ama işte o anda paranın sahte olmadığını nasıl anlayacaksın? Ben önceki araç satışımda adam noterde çıkardı 15.000 TL al abi dedi paran..dedim ben alamam bunu beraber gidelim bankaya yatıralım sonra satışı veririm dedim.. Adam bozuldu tabi ben sana nasıl güvencem dedi, ben sahtekar mıyım dedi vs vs...

Allahtan noterde satışta pürüz çıktı, beraber emniyete gittik vs derken kanka olduk :rofl: önce götürdük bankaya parayı yatırdık, sonra beraber gittik notere aracın devrini yaptım..

Para noterde bulunan sahte para makinelerine gösterilebilir, çoğu noterde var. Bazıları sahte parayı anlar zaten. Ayrıca noter seçerken şehir merkezinin içinde kalabalık yerleri de seçmekte yarar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kilometre: 121000
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 18, 2014, 09:25:15 »
Nisan ayında arabamı sattım,gelen arkadaş parayı sabah erken banka hesabıma yollamış bana zaten mesaj geldi, dekontu da bana getirdi zaten..
Hemen notere gittik,deviri yaparken noterdeki arkadaş  2 defa parayı aldınız mı diye sordu evet dedim..Kimse kusura bakmasın ben elden parayı kimseye vermem,arabamı satarken de elden para almam arkadaşlar. En azından elinde banka dekontu var,sonra verdi vermedi derdi ile uğraşmaktansa bu daha sağlam..
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #8 : Şubat 18, 2014, 09:31:10 »
Nisan ayında arabamı sattım,gelen arkadaş parayı sabah erken banka hesabıma yollamış bana zaten mesaj geldi, dekontu da bana getirdi zaten..
Hemen notere gittik,deviri yaparken noterdeki arkadaş  2 defa parayı aldınız mı diye sordu evet dedim..Kimse kusura bakmasın ben elden parayı kimseye vermem,arabamı satarken de elden para almam arkadaşlar. En azından elinde banka dekontu var,sonra verdi vermedi derdi ile uğraşmaktansa bu daha sağlam..

Problem zamanlama zaten siz ben arabayı satmıyorum deseniz banka hesabınıza para yollamalarına rağmen, kötü niyetli olsaydınız adamı uğraştırırdınız. Bu gibi durumlarda en iiyisi bloke hesap uygulaması.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 15000
  • 62 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 18, 2014, 09:34:59 »
sene olmuş 2014 hırsızlarda kendini geliştirdi artık uyanık olmak lazım...kendi tedbirini kendin alacan...3 kuruş fazla pahalı satıcam diye dolandırıcılara çarpılmakda var yada 3 kuruş ucuz alacam diye çalıntı araba kakalanmakta var...sonra başınız çok ama çok ağrır araba aldığınız güne lanet edersiniz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #10 : Şubat 18, 2014, 09:36:13 »
sene olmuş 2014 hırsızlarda kendini geliştirdi artık uyanık olmak lazım...kendi tedbirini kendin alacan...3 kuruş fazla pahalı satıcam diye dolandırıcılara çarpılmakda var yada 3 kuruş ucuz alacam diye çalıntı araba kakalanmakta var...sonra başınız çok ama çok ağrır araba aldığınız güne lanet edersiniz...

Bu gibi durumların kimsenin başına gelmemesi hepimizin temennisi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 62 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 18, 2014, 09:37:43 »
Bu gibi durumların kimsenin başına gelmemesi hepimizin temennisi.

illa ki abi allah kimseye göstermesin para kolay kazanılmıyor...yıllarca biriktirdiğiniz bir parayı  bir anda elinizden kayıp gidiverir yada kredi çekip aldığınız bir arabaya binmeden yılarca borcunu ödemek zorunda kalmak var...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kilometre: 121000
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 18, 2014, 09:41:00 »
Doğru söylüyorsunuz aslında ben arabamı 6 ayda sattım arayan bir sürü hırsız kılıklı adam vardı zaten sesinden konuşmasından telefonda anlaşılıyor.
Satın aldığım arabamı da yetkili toyota servislerinden almaya çalışırım fiyat ve araba bana uygunsa her zaman ilk tercih yetkili servis olur.
Arkadaşlarımdan biliyorum tecrübe ile sabit,  Allah hepimizi otocenter gibi yerlerdeki esnaflardan korusun arkadaşlar, %90'ı o tip olunca ve toplayınca sonucun ne olduğu belli :(
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 18, 2014, 10:42:45 »
rav4 ü alırken sahibinin emirgandaki iş yerine oğlumla gittik, arkadaş önce parayı bankadaki hesabıma yatırın sonra satışı veririm başka türlü olmaz dedi, bende oğlum da bozulduk ama araba ilk el, orj boya vs olduğundan bir kumar oynayayım dedim beraberce emirgan iş bankasına gittik, bankanın öğle paydosunun bitmesine on dakika vardı fakat içerdeki memurlar bizi görünce hemen kapıyı açtılar ve parayı da hesaba geçirdiler. işte o zaman bizim ağanın bankanın hatırlı müşterisi olduğunu anlayıp içim rahatladı, hakikaten de satışta bir problem olmadan işlemi bitirdik.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '14
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 18, 2014, 12:54:18 »
bence en temizi notere devir evrakları düzenletilir iş imzaya kalınca para ve anahtar masanın üzerine konur.Para noterin makinasına saydırılır imzalar atılır film biter al gülüm ver gülüm
Herşeyi bilmene Gerek Yok. Haddini Bil yeter !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Şubat 18, 2014, 13:25:26 »
ben herzaman aracımı satarken alıcıyla beraber bankaya gider gözümün önünde parayı çekmesini izlerim :D parayı poşete koyarlar bende alırım :D para elimde notere gideriz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 62 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 18, 2014, 13:37:33 »
ben herzaman aracımı satarken alıcıyla beraber bankaya gider gözümün önünde parayı çekmesini izlerim :D parayı poşete koyarlar bende alırım :D para elimde notere gideriz :D

bu duyguları bende yaşamak istiyorum 92 model torosumu sana satayım ben abicim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Şubat 18, 2014, 14:09:11 »
bence en temizi notere devir evrakları düzenletilir iş imzaya kalınca para ve anahtar masanın üzerine konur.Para noterin makinasına saydırılır imzalar atılır film biter al gülüm ver gülüm
noterler para isleriyle pek ilgilenmiyorlar yada bizden bi teklif bekliyorlar.bir de parayla banka arasi hirsizlik riski var. Bence mantikli yollardan birisi noterin islemlere basladiktan sonra bankaya gidilecegi bilgisi verilip dekontla gelindikten sonra imzalarin atilmasidir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2014, 14:10:28 »
Aracımı satarken alıcıyla bankaya gittik parayı adıma yatırdı. Notere gittik.Devri yaptım.Gerekirse alıcı bankaya adınıza parayı yatırır.Bloke koyar noter satışından sona bloke kalkar para çekilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '12
  • 106 kere teşekkür etti
  • 142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2014, 17:00:17 »
Alıcı ile bankaya gidilir paranın hepsi vezneye teslim edilir para saydırılır içerisinden 100 tl hesaba geçirilir. Kalan para geri alınır. Hem para sayılmış olur hemde sahte olup olmadığı ortaya çıkar. ( Bankalardaki sayma makineleri sahte parayı saymaz.) Sonra satış verirken paranızın kalan kısmını alırsınız. Helalleşip devam edersiniz...