Gönderen Konu: Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 125453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #40 : Şubat 19, 2008, 12:10:28 »
Valla iyisi kötüsünü bizim anlayabileceğimizi zannetmiyorum, parmağınla kıvamını test edersin, yağ gibiyse yağdır
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #41 : Şubat 19, 2008, 16:51:56 »
süpersin ya    
98 TOYOTA COROLLA GLİ SPECİAL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #42 : Mart 12, 2008, 01:25:41 »

Değerli forum üyeleri merhaba  bu ay sonunda 73000 km bakıma gireceğim (bu arada aracım 2004 corolla 1.4.terra ) bir önceki bakımda aracı yeni aldığımdan ne iyidir ne kötüdür tam olarak bilemediğimden bakımda motor yağı olarak castrol magnetec 10w-40 tam sentetik motor yağı koydum aracıma ustamın tavsiyesiyle ancak bildiğim kadarıyla yetkili serviste genelde mobil 1 kullanılıyormuş danıştığım kişilerin kimi mobil kimisi de castrol iyidir diyor arkadaşlar siz ne önerirsiniz bu arada ist'de toyoser diye bir özel servis varmış iyi bir yermidir bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum .SYG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #43 : Mart 12, 2008, 01:41:15 »
yeğın markasını boşver sana kullanman gerekn viskoziteyi hangisi tahhüt ediyorsa onu kullan yani shell,mobil,castrol hiç farketmez iskozite indeksi neyse onu kullan öenmli olan o marka değil
LPG GİBİ motor sistemine etki edecek sistemleri japon arabaları kabul etmez (saki uygun olmayan doku ve organ nakli gibi) bu sebepten lpg ye hayır!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Mart 12, 2008, 19:23:59 »
10W40 aracınızın uygun olan yağ tipi. Castrol magnetek in ayrıca bir katkısı var bildiğim kadarıyla. Marka pek farketmez ama tabi kaliteli olması önemli.
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Mart 12, 2008, 19:42:21 »
Öncelikie Castrol Magnatec tam sentetik değildir.
Yarı sentetik olarak üretilmiştir. Web sayfasında da tam sentetik demiyor.
Corolla'larda genelde Mobil S kullnılıyor ki o da yarı sentetik.

Tam sentetik yağın avantajı ısıya dayanıklı olması ve motorun çalıştırıldıgında daha çabuk görevini yerine getirmesi.

Normal kullanılan bir aracın motor içi yıpranmasının %75 nin soğukken çalıştırıldığı ilk 1 dakika içinde olduğunu düşünürsek, oldukça önemli.

Bu arada kötüleme bahabında söylemiyorum. Ama Castrol;ün bir yağ fabrikası yok. Başka üreticilere ürettiriyor.

Ayrıca Amerika'da Mobil Castrol'ü yalancılıkla suçlayarak dava açtı. Castrolün sattığı yağların tam sentetik olmadığını iddia ettiler. Castrol'ün en üst serisi Castrol SLX. Bunun Alman üretimlerınin tam sentetik olduğunu ama diğer üretim yerlerinden gelenlerin ise tam sentetik olmadığını ortaya çıkmış.

Tam sentetik istiyorsanız ya Castol Longlife SLX serisi veya Mobil1 e bakın.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #46 : Mart 12, 2008, 23:39:37 »
[]

murat bey ; bilgilendirme için teşekkürler .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Mart 13, 2008, 09:37:21 »
Ben de genelde hep Shell Helix Plus 10W-40 kullanırım, o da yarı sentetik...
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Carina
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Mart 22, 2008, 21:00:19 »
Deneme amaçlı Texaco Havoline 10w-40 (SL/CF) kullanıyorum. (Önceden Mobil S 10w-40 kullanıyordum, hiç eksiltme yapmadı) Bakalım bu yağ ne kadar dayanacak. Filtreyi servisten aldım (12 YTL), yağıda bi yerden aldım (35 YTL). Benim araçta yağ yada filtre kötüleşince, ilk çalıştırmada yağ lambası baya geç sönüyo. ordan anlıyorum değişme vaktinin geldiğini, genelde 8000-10000 km sonra bu iyice belirginleşiyor. hatta yağ lambası söner sönmez motorun sesi değişiyor.

Yabancı forumlarıda takip ediyorum bazen, ABD lisansı ile İspanya'da üretilen texaco'nun iyi bir marka oluğu söyleniyor ama nekadar doğru bilemem. Fiyatı mobil ve castrol'a göre 10 ylt ucuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #49 : Mart 31, 2008, 16:36:05 »
İçeriğindeki polimer daha az olduğu için 10W 30'luk  tavsiye ederim.
98 TOYOTA COROLLA GLİ SPECİAL

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Nisan 07, 2008, 23:17:10 »
Alıntı yapılan: Murat Çelebi
1) 10-40, 5-40 yok. 10W-40, 5W-40 var. Eskiden yağlar tek dereceliydi, viskozitesi yani, artık multigrade olarak adlandırılıyorlar. 5 ile 40 numara arası deerlerde karışım yağda denilebilir.  

10W, 5W olarak gördüğün değer kış değeri (W: winter). Sayı ne kadar küçülürse yağ o kadar inceliyor demek, kışın ince yağ makbüldür. 40 - 50 gibi gördüğün diğer değer ise en kalın değeri. Sıcaklık yükseldikçe nispeten kalın yağ makbül oluyor.  Aralığı geniş tutmakta fayda var bu yüzden benzinli turboların çoğunda 10w-60 önerilir. 0w-60 gibi özel yarış yağlarıda vardır.  

2) Yağa ve motora göre değişir, 5w-40, 0w-30 gibi yağlar tam sentetik olduğu için ( baz petrol yağı içermeyen, tümüyle labaratuar ortamında hazırlanmış kimyasal yağ ) 20 bin km.lere kadar dayanıklı oluyorlar. Eskiden yağ teknolojisi bu kadar gelişmiş değildi ve 3000 km.de değişmesi gerekiyordu yağın. Full sentetik yağların yanma-parlama derecesi yarı sentetiklere ve mineral yağlara göre daha yüksek olmaları nedeniyle bilinenin aksine ince oldukları halde fazla eksiltme yapmazlar.

3) Yağ filtresi kağıttan oluyor ve yağın asidi kağıdı bir süre sonra bozuyor eritiyor, 6 ayı geçirmemekte fayda var.

4) Kötü yağ, yağ yakmaya başlamış motor, ölçümün kaç km.de yapıldığına ve ne kadar eksilttiğine bağlı.

5) Araba markası çok şey fark ediyormu gibi bir şey bu. Zor şartlarda iyi yağ - kötü yağ farkını ortaya koyar bu genellikle yatak yada piston sarmak olarak sonuçlanır. Örneğin yarı sentetik olarak adlandırılan yağların ucuzları gerektiği kadar sentetik polimer içermiyor. Full sentetikleri olması gerektiği gibi full sentetik değil içine baz yağ karıştırıyorlar maliyeti düşürmek için. Köklü tanınmış firmaları tercih etmekte fayda var, ama fazla reklam yapanı değil. Castrol'ün yağ üretim fabrikası yok, nerde ucuz bulursa onu kutuya doldurup satıyor yani dandik yağ uzak durun mesela. Mobil - Esso - Shell - Petrofer - Gulf - Texaco - Elf & Total - Valvoline - Penzoil, şu an aklıma gelen kaliteli markalar.  

6) Yeni nesil kaliteli yağlarda katkı çok fazla var, sonradan eklenen katkılar yağın niteliğini bozuyor yarardan çok zarar veriyor. Özellikle tam sentetiklere asla katkı koymayın. Pazarlama başarısı bu katkıların varlığı, gazı verip satıyorlar. Araştırmak çok zor ve masraflı olduğu için kimse uğraşmıyor, yağ firmaları artık uyarıyor katkı koymayınız diye.

7) Karter tapası değil ama tapanın pulunu yani metal contasını değiştirmek faydalı bir şey.
[/quote]
hocam maşalllah bu ne teknik bilgi,hayraan kaldım.meslek nedir acaba.selam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '09
  • 111 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Nisan 28, 2008, 00:02:31 »
benimde bir iki sorum olacak. 20 gün sonra arabanın yağını değiştireceğim. kışın sıcaklık -8*c in altına nadır düşer. yazın ise 35*c civarı olur. daha önce castrol edge mi magnetec mi ne yağ koydular. 10w-40. araba kışın sabah soğuk havada tuhafbi ses ile çalışıyordu ısınıncaya kadar. uygun yağ nedir? 5w-40 olurmu yoksa yine aynı dereceye devam mı etmeliyim. mobil yağa geçmek istiyorum.? castrol ün bi kötülüğünü görmedim. ama hakkında ilk mesajlarda pek iyi şeyler yazmıyor. (ilk defa castrol kullandık. ondan önce hep mabil kullanırdık.)
araç 97 xei benzinli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ae101japon
« Yanıtla #52 : Mayıs 02, 2008, 00:45:52 »
bızım araclarda dızel de benzınlıde aynı yagı kullanıyor 10w40  bır problem yok artı  yag her 5000 km de bır degısımde fayda var her n kdr yenı araclarda 10.000 de bır dgıssede cunku n kdr yagı erken dgstıerırsenız aracınız motorunun ıcı o kdr temız kalır motor yagları havayla temas ettıktn 6 ay sonra bozulmaya baslar artık ama tabıı problem olmaz bıde 5000 de veya 6 ayda bır yagınızı dgstırırken yag fılıtresını dgsmenıze gerek yok yaf fılıtrenızı her 10.000 de bır dgstrsenızde olur yag fılıtresının hıc bır problemı olmaz bızım fılıtreler by pass valflıdır tıkanma ghıbı bır problem soz konusu dgl ama 10.000 de bır dgıım gerek
mustafa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Mayıs 23, 2008, 21:17:42 »
10w40 koyacaktım 5w30 koy dediler az kaldı değişime servise gittiğimde ne koyacaklar görecez.Araba istanbuldaydı 4 sene şimdi boluda bakalım farkedecekmi yağın derecesi..
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #54 : Haziran 12, 2008, 14:26:01 »
ben servise özel olarak toyota yağı diye gittik ve serviste 10 40 yağ koydular ve shell anlamadım müşteri hizmetlerini aradım ve sordum sorumun cevabı servis onu uygun görmüştür
neden toyota nın kendi yağı değil anlamadım
2003 COROLLA 1.6 vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Haziran 12, 2008, 14:51:13 »
toyotanın kendi yağı? öyle birşey yok ki :D
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #56 : Haziran 13, 2008, 17:56:00 »
ben manisadayım bu günlerde genel bakım yaprıecam arabama yağ yağ fitresi hava filtre si antifirz. ve b gibi bakımlar yaptırcam.. benim 95 model lpgli corolla glim var hangi yağ markası ve modelini tafsiye edeerrsiniz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • kimdir hekim?başına gelendir
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Haziran 21, 2008, 16:53:00 »
yahu  arkadaşlar iyi ve sizi düşünen bi ustanız varsa yaga pek masraf etmezsiniz.benim ustam daima yagımın yaglama kapasitesini kontrol eder ve bana 'bu yag değişmez biraz ekleyelim devam et' der ve ben deevam ederim.bu şekilde arabalarımdan birinin 30bin km hiç yagı değişmedi.sadece ısınma soguma ve lpg etkenlerinden kaynaklı eksilmeler giderildi ve devam ettik.dahasonra usta'artık bu yag deişecek'dedi ve degişti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • kimdir hekim?başına gelendir
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Haziran 21, 2008, 16:53:56 »
ayrıca uzun dönem ESSOyag kullandım gayet güzel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **