Gönderen Konu: Bej koltuklara sonunda çözüm buldum.  (Okunma sayısı 38591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '11
  • 19 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Ynt: Bej koltuklara sonunda çözüm buldum.
« Yanıtla #20 : Haziran 02, 2014, 22:59:37 »
Koltuklardaki hava yastıklarının dikişi yırtarak çıktıgını düşünürsek bence çok riskli bir şey.

Bu tip koltuklara kılıf dahil takılması tavsiye edilmiyor. İlle kılıf takmak isterseniz yan hava yastıklarını kapatmayan aklet tipi kılıflar mevcut.

Bu hava yastıklarının patlaması sırasında böyle durumda sırt kısımdan çıkma ihtimali vardır. Günlük kullanımda bunun olmaması için koltukların bu kısımlarıda kolay sökülen özel bir dikiş yöntemi ile dikilmektedir.

Sizin kişisel kararınız ancak benim gözümde hayati önem taşıyan bir risk almışsınız.
size kaltılıyorum Ahmet Bey koltukların yıllık bakımını yaptırdıktan sonra gerisi çokta önemli değil sonuçta hayati önem arz eden airbagler var.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 02, 2014, 22:59:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 30, 2014, 08:39:45 »
Koltuklardaki hava yastıklarının dikişi yırtarak çıktıgını düşünürsek bence çok riskli bir şey.

Bu tip koltuklara kılıf dahil takılması tavsiye edilmiyor. İlle kılıf takmak isterseniz yan hava yastıklarını kapatmayan aklet tipi kılıflar mevcut.

Bu hava yastıklarının patlaması sırasında böyle durumda sırt kısımdan çıkma ihtimali vardır. Günlük kullanımda bunun olmaması için koltukların bu kısımlarıda kolay sökülen özel bir dikiş yöntemi ile dikilmektedir.

Sizin kişisel kararınız ancak benim gözümde hayati önem taşıyan bir risk almışsınız.

Kesinlikle katılıyorum.
Özellikle yan koltuk Airbagi olan araçlarda bu tip koltuk kaplamaları çok riskli.
Airbag patlasa bile koruyuculuk etkisini azalttığını biliyorum.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Hasan kolay
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '13
  • 7 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 30, 2014, 08:52:00 »

Murat Bey,
bakınız Ahmet bey bir konuya değinmiş. Fakat buna birkaç arkadaş harici dikkat eden yok. Toyoto'da binlerce mühendis çalışıyor. Bu koltukları inanın sizden bizden daha fazla düşünüyorlar. Koltuklardaki Air bag'ler hocam. Kaza anında nasıl açılacak. Çocuklarının olduğunu yazmışsınız. Eğer kirlenecek korkusu varsa içinizde, bej rengi almayacaksınız. Benimkide bej renk. Kirlenirse kirlenir hocam. Fakat asla böyle bir yere gidip aracı elettmem bile. Kazasız günler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 30, 2014, 08:57:34 »
Kılıfa bende karşıyım, en kötü yılda bir kere temizlik yaptırılabilir, hayatımızdan önemli değil. Koltuklar kirlenecek aracın değeri düşecek diye hayati risk alınmaz.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 30, 2014, 14:20:55 »
aslında avensise bende düşünüyorum ama bizim kafalıklar aktif kafalık sökülmüyor bi arkadaş başka bir forumda sökmüş zorla içinden soket çıkmış geri de takamamışlar..

durum böyleyken bu araca nası kılıf diktirebilirim bilemedim. atlet kılıf var önlerde ama o da çok dandik

Mesaj Birleştirildi: Haziran 30, 2014, 14:22:49
Murat Bey,
bakınız Ahmet bey bir konuya değinmiş. Fakat buna birkaç arkadaş harici dikkat eden yok. Toyoto'da binlerce mühendis çalışıyor. Bu koltukları inanın sizden bizden daha fazla düşünüyorlar. Koltuklardaki Air bag'ler hocam. Kaza anında nasıl açılacak. Çocuklarının olduğunu yazmışsınız. Eğer kirlenecek korkusu varsa içinizde, bej rengi almayacaksınız. Benimkide bej renk. Kirlenirse kirlenir hocam. Fakat asla böyle bir yere gidip aracı elettmem bile. Kazasız günler dilerim.

aslında usta airbag yerlerini farklı ve daha zayıf bir iple dikiyorsa bence sorun olmaz ama işte ustaya da ne kadar güvenilir o da ayrı
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #25 : Haziran 30, 2014, 14:32:14 »
Özellikle ufak çocukluların açık renk döşemeli araç almamasında fayda var, tecrübe ile sabittir. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '20
  • 39 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
Yeni corolla koltuk kılıfı
« Yanıtla #26 : Temmuz 06, 2014, 12:07:15 »
http://ankaraotokilif.com/toyota-corolla-oto-koltuk-kilifi.html

http://www.otoaksesuarci.com/oto-kilif/bod-toyota-corolla-2013-koltuk-koruyucu-kilif-bej-p1757

Arkadaşlar koltuk kılıfı alacağım sizce hangisi bu sitelerin herhangi birisinden alışveriş yapan varmı
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni corolla koltuk kılıfı
« Yanıtla #27 : Temmuz 06, 2014, 12:30:56 »
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=56708.0
Sitede yaptıran çok kişi var link yolluyum inceleyin ankara döşemecioğlu bayağı ünlü.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '20
  • 39 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Temmuz 06, 2014, 12:36:56 »
Peki bunu alsak biz takabilir miyiz
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #29 : Temmuz 06, 2014, 13:32:34 »
Peki bunu alsak biz takabilir miyiz

Takabilirsiniz ama sinir bozucu ve zahmetli bir iştir, iyi gerdirilmez ise potluk yapar. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 60000
  • 92 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Temmuz 06, 2014, 15:29:46 »
2011 model auris için geçen hafta gittim model olmadığı için kalıp çıkarttı. şimdi haber bekliyorum kendisinden beni çağıracak. Gerçekten özenerek yavaş yavaş tek tek parça parça santim santim gün boyu ölçtü.

Doğan bey giydirme işlemi bittikten sonra görüşlerinizi fotoğraflarlada paylaşırsanız memnum olurum.Belki bayramdan sonra bende taktırabilirim. Yalnız bu airbag konusu kafama takılmadı değil.  :wacko:
<3 Sen Benim Her Gece Efkarım.... <3
             ÇoK SeVDiK Be ABİ!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive s
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Temmuz 06, 2014, 23:52:54 »
Merhaba Gökhan Bey, sitede çok arkadaşımızın korkuları ve uyarıları var haklılar da hepsine de uyarılar için teşekkür ederim ancak siz de benim gibi eğer gidip yerinde takılmadan inceleye bilirseniz işçiliğin asıl airbagler için yapıldığını farkedersiniz kendisi alıp takmayı düşünen arkadaşlar çok dikkat etmeli çünkü buradaki dikişi sökebilirler. Açılması konusuna gelince,  hava yastığının daha önce açılışına şahit olduysanız bu zayıf dikişin hiçbir şekilde etki edemeyeceğini hissedersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • power of honda
  • Araç: Başka Marka
  • 26 kere teşekkür etti
  • 121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Temmuz 06, 2014, 23:56:07 »
bu döşemeci arkadasın işçiliği güzel olabilir ama esnaflığı hiç hoş değil
Can yakıpta kalp kırma ey insanoğlu,seninde gülbenzin solacak birgün...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • 92 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Temmuz 10, 2014, 00:29:33 »
Merhaba Gökhan Bey, sitede çok arkadaşımızın korkuları ve uyarıları var haklılar da hepsine de uyarılar için teşekkür ederim ancak siz de benim gibi eğer gidip yerinde takılmadan inceleye bilirseniz işçiliğin asıl airbagler için yapıldığını farkedersiniz kendisi alıp takmayı düşünen arkadaşlar çok dikkat etmeli çünkü buradaki dikişi sökebilirler. Açılması konusuna gelince,  hava yastığının daha önce açılışına şahit olduysanız bu zayıf dikişin hiçbir şekilde etki edemeyeceğini hissedersiniz.

ALLAH'a şükür daha airbag açtıracak bir kazam olmadı. Dediğiniz gibi yerinde incelemek lazım. Bu arada siz yaptırdınızmı? Kumaş seçimi ve farklılığı nelerdir bilginiz varsa memnun olurum paylaşımınız için. Şimdiden teşekkürler Murat bey

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 10, 2014, 00:31:17
bu döşemeci arkadasın işçiliği güzel olabilir ama esnaflığı hiç hoş değil

Zeki bey sorması ayıp ne sıkıntı yaşadınız anlatabilirmisiniz? Gitmeden önce bilgi sahibi olalım. Dilerseniz özelden de yazabilirisiniz.
<3 Sen Benim Her Gece Efkarım.... <3
             ÇoK SeVDiK Be ABİ!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Temmuz 10, 2014, 10:17:41 »
Özellikle ufak çocukluların açık renk döşemeli araç almamasında fayda var, tecrübe ile sabittir. :)

önceki toyotanın döşemesi siyahtı ve her lekeyi belli eder dururdu, bu araçda bej döşemede çok belli ediyordu ki şunu yapana kadar;

koltukları özel deterjanlı suyla ıslatarak sildikden sonra halı yıkama makinasıyla suyunu çektikden sonra su damlaları kolay kolay leke yapmaz oldu,

bugüne kadar elle sildiklerimde ufak bir su damlamasında bile leke tekrar kusuyordu, çünkü silinen koltuk liri koltuğun süngerine işliyordu  ama makina ile su çekiminden sonra çok güzel oluyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
« Yanıtla #35 : Temmuz 10, 2014, 10:29:22 »
önceki toyotanın döşemesi siyahtı ve her lekeyi belli eder dururdu, bu araçda bej döşemede çok belli ediyordu ki şunu yapana kadar;

koltukları özel deterjanlı suyla ıslatarak sildikden sonra halı yıkama makinasıyla suyunu çektikden sonra su damlaları kolay kolay leke yapmaz oldu,

bugüne kadar elle sildiklerimde ufak bir su damlamasında bile leke tekrar kusuyordu, çünkü silinen koltuk liri koltuğun süngerine işliyordu  ama makina ile su çekiminden sonra çok güzel oluyor...

Evet makinadan başka çare yok lakin her zaman fırsat bulunamıyor, ben o yüzden açık renk tercih etmiyorum dediğin gibi bakım lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Temmuz 10, 2014, 10:40:34 »
Evet makinadan başka çare yok lakin her zaman fırsat bulunamıyor, ben o yüzden açık renk tercih etmiyorum dediğin gibi bakım lazım.

yada çoçukların gece altına serilen ve sıvıyı yatağa geçirmeyen alez lerden bime 10 tl ye geliyor, alıp koltuğa göre ayarlayıp uçlarına don lastiği diktireceksin, pratik hemen tak ve sök gibi olacak :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #37 : Temmuz 13, 2014, 12:13:35 »
Arkadaşlar 2 hafta önce uzun araştırmalar sonunda Ankara da koltuk döşemesi konusunda ve malzeme konusunda son derece başarılı bir firma buldum.
2 hafta sonra size bildirmemin nedeni bu süre içinde herhangi bir esneme kendini bırakma veya topaklanma olup olmadığına bakmaktı şuana kadar herhangi bir sıkıntı yok. Benim gibi çocuklu kullanıcıların işine yarayabileceğini düşünüyorum.

Arkadaşlar farkettim ki iç son halini cekmemisim ancak ilgili firmanın internet sitesinde yeterli foto var.
Firma kargo yapıyor benim onerim yerinde taktirmanizdir.

hocam peki takılırken ön koltuklarda sökülüyor mu ?
birde işçilikler nasıl koltukları sökerken falan özenliler mi?

teşekkürler...
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive s
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Temmuz 13, 2014, 13:18:21 »
Merhaba Ali Bey, 
Koltukların sadece başlık kısımlarını çıkararak takma işlemi yapılıyor. Dikilen döşeme bizim koltukların orjinal deseni ile aynı. Sadece ön kol dayama kaplanırken kapak kısmı için iki vida ile söküldü ve takıldı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #39 : Temmuz 13, 2014, 13:39:33 »
Merhaba Ali Bey, 
Koltukların sadece başlık kısımlarını çıkararak takma işlemi yapılıyor. Dikilen döşeme bizim koltukların orjinal deseni ile aynı. Sadece ön kol dayama kaplanırken kapak kısmı için iki vida ile söküldü ve takıldı.

ön kol dayamanın da kaplandığını bilmiyordum rica etsem foto atabilir misiniz?

Birde bizdeki sıkıntı ön kafalıklar elektrikli sökerken soket çıkıyor ve geri takılması çok zor diye biliyorum açıkcası güvenlikten ödün vermekte istemiyorum acaba tüm takma işlemleri kaç saatte halloldu