Gönderen Konu: LPG Tavsiyeleri, Önerileri  (Okunma sayısı 182594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Tavsiyeleri, Önerileri
« Yanıtla #240 : Ocak 14, 2018, 12:35:07 »
Hesap yapalım;
Yılda 15000 km yapıldığını kabul edelim.
Benzin=5,60  LPG=3,20 TL olsun (Daha ucuza alıyorum diyenlere hatırlatayım 3,45 ede LPG var.Bakanız:https://www.aytemiz.com.tr/faaliyet-alanlari-hizmetler/istasyonlar-hakkinda/akaryakit-ve-pompa-fiyatlari/yakit-fiyatlari)

Aracımız benzinde ortalama 8 LT , Lpg de 10 LT yaksın.
15 000 km de benzin ---------------------      8 X 5,60 = 44,8 X 15000 = 6720 TL
15 000 km de LPG     ---------------------    10 X 3,20 = 32,0 X 15000 = 4800 TL
LPG sarfiyatına aylık benzin masrafı da eklemek gerekli. En iyi niyetle aylık 80-100 TL diyelim.Hadi yılda 1000 TL de benzin harcayalım.
LPG ile yılda 4800 + 1000 = 5800 TL harcadık.
Benzin ile yılda 6720 TL harcadık.
Aradaki farka bakalım;
6720 - 5800 = 920 TL

920 TL yi 12 aya bölelim = 76,6 TL .

Yani işin özü yılda 15000 km yapıyorsanız, ayda LPG kullandığınız için cebinize kalacak kâr sadece 80 TL gibi bir tutar.
80 TL kâr edeceksiniz, karşılığında ortalıkta gezen bir stepneniz, ekstradan 65 kg yükünüz, belirli bir süre sonunda sibop vs arızalarınız olacak (Kaldı ki olması muhtemel diğer arızalardan,lpg ye has bakımlardan vs. bahsetmiyorum bile). Aracınızı satarken LPG takılmamış olması avantaj olacak. İki seçeneğiniz olsa, lpg li ve lpg siz, hangi aracı tercih edersiniz? Benim böyle bir seçeneğim olsa  lpg siz olanı alıp çok km yapacaksam kendim lpg li yapardım.

Özeleştri yapayım. Benim aracım da LPG li. LPG li aldım. Daha önce de 5 yıl kadar LPG li araç kullanmış biriyim. Dizel C-Max ımı satıp, 2 ay kadar 1.8 otomatik Avensis araştırdım. Denk gelmedi. Avensis hiç kullanmadığım bir araçtı. Şimdiki kullandığım araç temiz ve düşük km li denk gelince; " Varsın otomatik olmasın 1-2 ay kullanırım. Baktım Avensis güzel arabaymış, aklım yatarsa üzerine 10 lira daha koyar otomatiğini alırım. " diye düşünerek bu aracı aldım.  2 aydır biniyorum. Çok güzel araba. Niyetim bunu satıp otomatiğini almak. Ve samimiyetle yazıyorum yılda 15000 civarı yaptığım için, LPG düşünmüyorum.
Yılda 25000 üzeri yol yapıyorsanız ve aracınızı en az 3 sene kullanacaksanız LPG ye tamam. Anti LPG ci değilim. Fakat LPG tasarruf etmekse hesap ortada. Umarım yazdıklarım fikir sahibi olmanızda fayda sağlasın.

Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #240 : Ocak 14, 2018, 12:35:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #241 : Ocak 14, 2018, 14:56:37 »
Hesap yapalım;
Yılda 15000 km yapıldığını kabul edelim.
Benzin=5,60  LPG=3,20 TL olsun (Daha ucuza alıyorum diyenlere hatırlatayım 3,45 ede LPG var.Bakanız:https://www.aytemiz.com.tr/faaliyet-alanlari-hizmetler/istasyonlar-hakkinda/akaryakit-ve-pompa-fiyatlari/yakit-fiyatlari)

Aracımız benzinde ortalama 8 LT , Lpg de 10 LT yaksın.
15 000 km de benzin ---------------------      8 X 5,60 = 44,8 X 15000 = 6720 TL
15 000 km de LPG     ---------------------    10 X 3,20 = 32,0 X 15000 = 4800 TL
LPG sarfiyatına aylık benzin masrafı da eklemek gerekli. En iyi niyetle aylık 80-100 TL diyelim.Hadi yılda 1000 TL de benzin harcayalım.
LPG ile yılda 4800 + 1000 = 5800 TL harcadık.
Benzin ile yılda 6720 TL harcadık.
Aradaki farka bakalım;
6720 - 5800 = 920 TL

920 TL yi 12 aya bölelim = 76,6 TL .

Yani işin özü yılda 15000 km yapıyorsanız, ayda LPG kullandığınız için cebinize kalacak kâr sadece 80 TL gibi bir tutar.
80 TL kâr edeceksiniz, karşılığında ortalıkta gezen bir stepneniz, ekstradan 65 kg yükünüz, belirli bir süre sonunda sibop vs arızalarınız olacak (Kaldı ki olması muhtemel diğer arızalardan,lpg ye has bakımlardan vs. bahsetmiyorum bile). Aracınızı satarken LPG takılmamış olması avantaj olacak. İki seçeneğiniz olsa, lpg li ve lpg siz, hangi aracı tercih edersiniz? Benim böyle bir seçeneğim olsa  lpg siz olanı alıp çok km yapacaksam kendim lpg li yapardım.

Özeleştri yapayım. Benim aracım da LPG li. LPG li aldım. Daha önce de 5 yıl kadar LPG li araç kullanmış biriyim. Dizel C-Max ımı satıp, 2 ay kadar 1.8 otomatik Avensis araştırdım. Denk gelmedi. Avensis hiç kullanmadığım bir araçtı. Şimdiki kullandığım araç temiz ve düşük km li denk gelince; " Varsın otomatik olmasın 1-2 ay kullanırım. Baktım Avensis güzel arabaymış, aklım yatarsa üzerine 10 lira daha koyar otomatiğini alırım. " diye düşünerek bu aracı aldım.  2 aydır biniyorum. Çok güzel araba. Niyetim bunu satıp otomatiğini almak. Ve samimiyetle yazıyorum yılda 15000 civarı yaptığım için, LPG düşünmüyorum.
Yılda 25000 üzeri yol yapıyorsanız ve aracınızı en az 3 sene kullanacaksanız LPG ye tamam. Anti LPG ci değilim. Fakat LPG tasarruf etmekse hesap ortada. Umarım yazdıklarım fikir sahibi olmanızda fayda sağlasın.
Benzinle kmde 50-55 kuruş kadar yakan aracım Lpg ile 30 -35 kuruş yakıyor. Ayda 100 Tl değil 50 Tl benzin alıyorum. Benzin fiyatları heryerde sabit ama Lpg değişiyor ve yaz aylarında benzine kıyasla fiyatı çok düşüyor. 8 litre benzin harcayan ayarı sağlıklı bir araç 10 litre değil 9,5 - 9,6 litre lpg harcar. Bir de bu işin psikolojik boyutu var. 100 Tl'ye dolduruyorum. Günlük kullanımda 350 km, uzun yolda 400 km yol gidiyorum. Benzinle bu mümkün mü?Hayır. Benzinle gaza basmaya korkuyorum. Gözüm hep yol bilgisayarına gidiyor. Detaylı bir hesap yapmışsınız ama benzin lehine pozitif ayrımcılık görüyorum ben 😀

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #242 : Ocak 14, 2018, 16:26:18 »
Benzinle kmde 50-55 kuruş kadar yakan aracım Lpg ile 30 -35 kuruş yakıyor. Ayda 100 Tl değil 50 Tl benzin alıyorum. Benzin fiyatları heryerde sabit ama Lpg değişiyor ve yaz aylarında benzine kıyasla fiyatı çok düşüyor. 8 litre benzin harcayan ayarı sağlıklı bir araç 10 litre değil 9,5 - 9,6 litre lpg harcar. Bir de bu işin psikolojik boyutu var. 100 Tl'ye dolduruyorum. Günlük kullanımda 350 km, uzun yolda 400 km yol gidiyorum. Benzinle bu mümkün mü?Hayır. Benzinle gaza basmaya korkuyorum. Gözüm hep yol bilgisayarına gidiyor. Detaylı bir hesap yapmışsınız ama benzin lehine pozitif ayrımcılık görüyorum ben 😀

Kaç aydır Lpg kullanıyorsunuz? Daha doğrusu bu 9000 km yi kaç ayda yaptınız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #243 : Ocak 14, 2018, 21:28:47 »
9 aydır kullanıyorum. Bakın ben kabaca hesap yapıyım.
Yüzde 90 şehiriçi kullanıyorum. 100 kmde 10 litre benzin, 12 litre lpg tüketiyorum. Nisan ayından beri 3 liranın üzerinde hiç lpg almadım desem yeridir. Yazın 2.60'lardan aldığımı çok iyi hatırlıyorum. Şu an ise 2.84'ten Lukoilden alıyorum. Salı ve cumartesi günleri ise Opetten 2.83ten alıyorum. Yine de lpgyi 3 lira diyorum. Benzine de 5buçuk diyelim.
Lpg: 100 kmde 36 lira, 9000 kmde 3240 lira.
Benzin: 100 kmde 55 lira, 9000 kmde 4950 lira.
Ayda 50 tl benzin, 9 ayda 450 lira
Lpg ile beraber 3690 lira.
Fark, 4950-3690=1260 lira.
Yaz aylarında daha az benzin tüketmeme, 3 liradan hiç lpg almamama rağmen 1900 TL' nin 1260'ını çıkarmışım. Zaten 'nerdeyse' amorti ettim demiştim. Demek ki yaklaşık 1 yılda parasını çıkaracak. Hadi 15000 km'de çıkarsın. Yılda 25000 km yapmaya arabaya 3 sene binmeye gerek yok bence. Ha 3500 liralık kit taktırırsanız hesap değisir elbet...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 10220
  • Model Yılı: '16
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #244 : Ocak 14, 2018, 21:43:33 »
Arkadaşlar yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim Aynı zamanda anladımki lpg dönüşümde ustanında önemi büyük  :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #245 : Ocak 15, 2018, 00:19:05 »
Faruk bey;
Siz Lpg nin her halükârda çok kârlı olduğuna bayağı inanmışsınız. Size lafım yok. Hayırlısı olsun. Affınıza sığınarak sizin nezniniz de açıklayıcı olması açısından yazdıklarınızı ve rakamlarınızı kullanarak tavsiye isteyen yada konuya yabancı arkadaşlara yol göstermesi açısından yazmak isterim.Bu sebeple sizin rakamlarla da durumu tekrar izah edeyim.

Ayda 140 TL kar ediyorsunuz. 3 yılda 5040 TL kar edersiniz. Aldığınız Kit in bugünkü fiyatı 2300 TL. Yani 3 yıl sonunda 2740 TL cebinizde kaldı. Kârınızı aylara dağıtırsak  3 yıllık süre içinde ayda 76 TL az ödediniz.  2 yılda aracı satarsanız, ayda 44 Tl kârdasınız, 5 yılda satarsanız ayda 101 TL kârdasınız demektir. Bu rakamlar sizin rakamlarınız. Benim değil. Benim rakamlarıma göre nasıl olduğunu yukarıda yazdım zaten. Ayda 76 TL az ödemek için Lpg ile uğraşılır mı? "Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değiyor mu?" Değmiyor. Ayda 76 TL yi insan nelere vermiyor ki? Üstelik satarken aracınızı Lpg siz satmak daha avantajlı. Siz olsanız Lpg siz tercih etmez misiniz? Aracı alır, dönüştürecekseniz kendiniz Lpg li yaparsınız.

Ayrıca ucuz Lpg de sahtekarlık çok oluyor. Yazılanlar bana ait değildir. Alıntıdır. Buyrun okuyun;

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.
Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.
Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1:
Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2:
Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.

Yıllık km az ise sadece lpg ustaları kazançlı çıkar. Araç sahibinin kârı beklentisini karşılamaz. Bugünkü rakamlarla durum  bu. Aracı sattığınızda aklınız başınıza gelir ve geriye dönüp bakarsınız,  kendi kendinize "Ben neden Lpg yle uğraştım ki?" dersiniz. İlerleyen zamanlarda da makas gittikçe daralacak gibi. Keşke çok karlı olsa. Daha ne isterim. Aracımda Lpg var. Mutlu mesut binerim. Ama maalesef öyle değil. Bu fiyatlarla mutlu değilim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #246 : Ocak 15, 2018, 10:25:38 »
Vay arkadaş, bu kadarınıda pes. Şu fırıldak işleri nasılda güzel yapıyorlar...
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #247 : Ocak 15, 2018, 11:06:46 »
Faruk bey;
Siz Lpg nin her halükârda çok kârlı olduğuna bayağı inanmışsınız. Size lafım yok. Hayırlısı olsun. Affınıza sığınarak sizin nezniniz de açıklayıcı olması açısından yazdıklarınızı ve rakamlarınızı kullanarak tavsiye isteyen yada konuya yabancı arkadaşlara yol göstermesi açısından yazmak isterim.Bu sebeple sizin rakamlarla da durumu tekrar izah edeyim.

Ayda 140 TL kar ediyorsunuz. 3 yılda 5040 TL kar edersiniz. Aldığınız Kit in bugünkü fiyatı 2300 TL. Yani 3 yıl sonunda 2740 TL cebinizde kaldı. Kârınızı aylara dağıtırsak  3 yıllık süre içinde ayda 76 TL az ödediniz.  2 yılda aracı satarsanız, ayda 44 Tl kârdasınız, 5 yılda satarsanız ayda 101 TL kârdasınız demektir. Bu rakamlar sizin rakamlarınız. Benim değil. Benim rakamlarıma göre nasıl olduğunu yukarıda yazdım zaten. Ayda 76 TL az ödemek için Lpg ile uğraşılır mı? "Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değiyor mu?" Değmiyor. Ayda 76 TL yi insan nelere vermiyor ki? Üstelik satarken aracınızı Lpg siz satmak daha avantajlı. Siz olsanız Lpg siz tercih etmez misiniz? Aracı alır, dönüştürecekseniz kendiniz Lpg li yaparsınız.

Ayrıca ucuz Lpg de sahtekarlık çok oluyor. Yazılanlar bana ait değildir. Alıntıdır. Buyrun okuyun;

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.
Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.
Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1:
Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2:
Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.

Yıllık km az ise sadece lpg ustaları kazançlı çıkar. Araç sahibinin kârı beklentisini karşılamaz. Bugünkü rakamlarla durum  bu. Aracı sattığınızda aklınız başınıza gelir ve geriye dönüp bakarsınız,  kendi kendinize "Ben neden Lpg yle uğraştım ki?" dersiniz. İlerleyen zamanlarda da makas gittikçe daralacak gibi. Keşke çok karlı olsa. Daha ne isterim. Aracımda Lpg var. Mutlu mesut binerim. Ama maalesef öyle değil. Bu fiyatlarla mutlu değilim.
Kısaca katılmadığım yerlere cevap veriyim. Aldığım kitin bugünkü fiyatına bakmadım. Zaten beni ilgilendirmiyor, tekrardan Lpg taktıracak halim yok. Aracı ilana koyduğunuzda ya da bir galeriye fiyatını sorduğunuzda önce değişen - boyanan var mı? , Sonra da Lpg var mı ? diye soruyorlar. Yani satarken çoğu zaman avantaj. Daha çabuk satılsın diye log taktıran galeriler var! Ufak bir kesim lpgsiz almayı tercih edebilir. Ben de böyleyim. Yaz aylarında lpg fiyatı düşüyor dedim. Siz bunu belli istasyona özgün kampanya olarak algıladınız sanırım. Lpg'nin bileşimi ve depolanması hakkında fazlaca bilgiye sahibim. En az sizin kadar. Nerden ne aldığımı biliyorum. Boşuna yorulmuşsunuz o kadar teknik bilgiyi yazarken. Onun için tanımadığınız biri için 'kazık yiyorsunuz' demeyin bence...
Bence siz de aracınıza benzinde binin. Ufak meblalar için lpg ile uğraşmayın. Zaten bu hesabınızın üzerine eminim öyle yapıyorsunuzdur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #248 : Ocak 15, 2018, 11:16:04 »
Faruk bey;

Hile 1:

Hile 2:

Gerçekten çok karlı :D 49 bin km dir lpg ile biniyorum aracıma. Alalı daha 3 yıl olmadı alır almaz taktım :) Benzinde kullanıyorum arada 7 litrenin altına hiç düşmüyor. lpg ile 8,5 9 litre yakıyorum 100 kmde (yüzde 80 şehir içi değerlerim uzun yolda 21 22 kuruş yakıyorum lpg de 120 sabit). 1800 tl ye taktırdım brc kiti. Ortalama 27 kuruş lpgde tüketimim. Benzinde ise 40 kuruş. Km de 13 kuruş karım var. 49000 km de brc kit fiyatını çıkarırsam 4370 tl karım var. Neye vermiyoruz ki diyerekten o gider kalemleri büyüyor da büyüyor. Nelere vermezsek o kadar kardayız amaçta bu zaten :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #249 : Ocak 15, 2018, 11:50:40 »
kendi şahsi fikrim lpg nin lastik döndüğü müddetçe benzine göre tasarruflu olmasıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 100 kere teşekkür etti
« Yanıtla #250 : Ocak 15, 2018, 14:57:09 »
Kısaca katılmadığım yerlere cevap veriyim. Aldığım kitin bugünkü fiyatına bakmadım. Zaten beni ilgilendirmiyor, tekrardan Lpg taktıracak halim yok. Aracı ilana koyduğunuzda ya da bir galeriye fiyatını sorduğunuzda önce değişen - boyanan var mı? , Sonra da Lpg var mı ? diye soruyorlar. Yani satarken çoğu zaman avantaj. Daha çabuk satılsın diye log taktıran galeriler var! Ufak bir kesim lpgsiz almayı tercih edebilir. Ben de böyleyim. Yaz aylarında lpg fiyatı düşüyor dedim. Siz bunu belli istasyona özgün kampanya olarak algıladınız sanırım. Lpg'nin bileşimi ve depolanması hakkında fazlaca bilgiye sahibim. En az sizin kadar. Nerden ne aldığımı biliyorum. Boşuna yorulmuşsunuz o kadar teknik bilgiyi yazarken. Onun için tanımadığınız biri için 'kazık yiyorsunuz' demeyin bence...
Bence siz de aracınıza benzinde binin. Ufak meblalar için lpg ile uğraşmayın. Zaten bu hesabınızın üzerine eminim öyle yapıyorsunuzdur...

Faruk Bey;
Düzgün okumadan cevap yetiştirmeye çalışmışsınız.
Ben hilekarlıkların anlatıldığı kısmın bana ait olmadığını, alıntı olduğunu, bu tür bir cevabı yazacağınızı düşünerekden  belirtmiştim. Yani yazıdaki 'kazık yiyorsunuz' kelimelerinin bana ait olmadığını belirtmiştim. İnsanlar "LPG takdırmalı mıyım?" derken, elimde daha önceden aldığım kit var demiyorlar. Güncel kit fiyatı, Lpg ye geçmek isteyenleri nasıl ilgilendirmez? Bir de, amacımın size laf yetiştirmek yada bilgilerinizi tecrübelerinizi yermek olmadığını, tavsiye isteyenlere düşüncelerimi aktarmak olduğunu, aksine size bu konuda birşey söylemenin gerekmediğini zaten yine ben en başta belirtmiştim. Ben size ne bilgisizsiniz dedim, ne de benim kadar diye başlayan kelimeler sarfetmedim. Siz bana bu ithamlarda bulunurak haksızlık ediyorsunuz. En baştan tekrar okuyun. Zira boşuna yorulan siz olmuşsunuz.
Ha demek istediğiniz "Sana ne kardeşim. Ben istediğimi kullanırım." ise. Tekrar yazıyorum, haklısınız, banane sizden, istediğinizi kullanın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 283000
  • Model Yılı: '97
  • 12 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #251 : Ocak 15, 2018, 15:08:20 »
Sakin olmakta fayda var akdaşlar yanlış anlaşılma olabilir.Bu forum saygı vede sevgi çerçevesinde yürüyen bir forum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #252 : Ocak 15, 2018, 16:21:01 »
Sakin olmakta fayda var akdaşlar yanlış anlaşılma olabilir.Bu forum saygı vede sevgi çerçevesinde yürüyen bir forum.
Yoo ben zaten sakinim... Arkadaş ya da abi diyeyim, '9000 kmyi kaç ayda yaptınız?' deyince kendi hesabımı yaptım.  Lpg takmak, yılda 25000 kmden en az 3yıl kullanınca mantıklı tezine karşıyım sadece. Kimseyi kırmak, saygısızlık yapmak istemedim. İstemem de... Bu konuyla ilgili son mesajımdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 7000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #253 : Ocak 15, 2018, 16:47:31 »
Benzinle kendi tüketimim olan 8lt varsayarsak 5.65TL'den 45,2 kuruş yapar.
LPG ile de buna oranla 9,5lt tüketim varsayarsak 3.00TL'den 28,5 kuruş yapar (Düzce'de BP otogaz 2.85 civarında)
Aradaki fark 16.7kuruş. Yuvarlak 16 kuruştan hesap görüyorum.

Geçen hafta BRC Sequent32 için aldığım ayaküstü pazarlıksız fiyat 2800TL. Lovato C OBD 2 için 2500TL.

Bu rakamlarla BRC 17.500km'de. Lovato 15.625km'de amorti oluyor. Yani 25bin km falan çok afâki rakamlar.

Önceki aracım Kia Rio 1.4lt LPG'li aracımın yakıt tasarrufunu şimdiden özledim. Şimdi araç benzin değil can yakıyor resmen. Araç 19.100km'de. 20.000 bakımı geçsin bir kaç ay içinde LPG taktıracağım mutlaka.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 10220
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #254 : Ocak 16, 2018, 21:41:24 »
Arkadaşlar peki içinizde aracı otomatik olan varmı varsa benzinde ve lpg de ne yakıyor bilgilendirebilirmi tüm arkadaşların ilgilerine teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '12
  • 60 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #255 : Ocak 22, 2018, 23:22:24 »
Merhaba arkadaşlar, nacizane tecrübelerim.
2000 Citroen Zavoli lpg ile 42binkm.,
2004 Yaris 1,3 oto  Brc lpg ile  62binkm.,
2006 Corolla 1.6 oto Brc lpg ile 32binkm.

Yol yaptım, şimdi yeni aldığımız 2012 Corolla 1.6 oto, aracımıza büyük ihtimal yine Brc taktıracağım, fakat fiyatlar çok yükselmiş en son tam 2 yıl önce Brc 1900tl. ye taktırmıştım, şuan sanırım 2800tl. civarı.

Lpg kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım, lakin 3 aracada kendim taktırmıştım,hiç 4000(Rpm) deviri geçmedim, ustayı iyi seçmek gerek bunu Yaris' te deneyimlemiştim, montaj sonrası  fan kablosu motor bloğuna deyince fan arızalanmıştı. 

Eğer ustayı iyi seçer Lpg sonrası aracı çok sıkıştırmassanız, bakımlarını zamanında yaptırırsanız, 100binkm. rahat kullanırsınız.

Kazasız belasız sürüşler...
2011   1.4d-4d   Corolla   52bin km.
2004   1.3          Yaris      60bin km.
2006    1.6         Corolla   35bin km.
2012    1.6         Corolla   ......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • KEMAL YAMAN
  • Kilometre: 8000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #256 : Ocak 24, 2018, 09:38:52 »
ARKADAŞLAR 2015 MODEL TOYOTA COROLLA ARACIM VAR ARACIM 25.000 KM TOYOTA BAYİDEN LANDİRAENZO MARKA TÜP TAKTIRMAK İSTİYORUM BU KONUDA TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞLAR FİKİRLERİNİ PAYLAŞABİLİRSE ÇOK MEMNUN OLURUM  ŞİMDİDEN TEŞŞEKKÜR EDERİM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #257 : Ocak 24, 2018, 12:14:14 »
ARKADAŞLAR 2015 MODEL TOYOTA COROLLA ARACIM VAR ARACIM 25.000 KM TOYOTA BAYİDEN LANDİRAENZO MARKA TÜP TAKTIRMAK İSTİYORUM BU KONUDA TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞLAR FİKİRLERİNİ PAYLAŞABİLİRSE ÇOK MEMNUN OLURUM  ŞİMDİDEN TEŞŞEKKÜR EDERİM

Sakın sakın anlayan ustası çok az, ayar tutmayan bir kit. Lovato atiker obd li kitler öneririm.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 33500
  • Model Yılı: '12
  • 23 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #258 : Şubat 09, 2018, 11:12:05 »
Benzinle kendi tüketimim olan 8lt varsayarsak 5.65TL'den 45,2 kuruş yapar.
LPG ile de buna oranla 9,5lt tüketim varsayarsak 3.00TL'den 28,5 kuruş yapar (Düzce'de BP otogaz 2.85 civarında)
Aradaki fark 16.7kuruş. Yuvarlak 16 kuruştan hesap görüyorum.

Geçen hafta BRC Sequent32 için aldığım ayaküstü pazarlıksız fiyat 2800TL. Lovato C OBD 2 için 2500TL.

Bu rakamlarla BRC 17.500km'de. Lovato 15.625km'de amorti oluyor. Yani 25bin km falan çok afâki rakamlar.

Önceki aracım Kia Rio 1.4lt LPG'li aracımın yakıt tasarrufunu şimdiden özledim. Şimdi araç benzin değil can yakıyor resmen. Araç 19.100km'de. 20.000 bakımı geçsin bir kaç ay içinde LPG taktıracağım mutlaka.
LPG de de olsa aracınız özellikle kışın benzin de tüketecektir;her 100 km de 1 litre benzin tükettiğini de hesaplarsanız; 28,5 lira LPG + 5,6 lira benzin = yaklaşık 34 liralık 100 km de yakıt maliyetiniz olacak.. km de  sadece 11 -12 kuruşluk bir karınız olacak...3000 liralık bir kit için aracı en az 27-28 bin km kullanmanız gerek...

ayrıca her yıl LPg filtre bakımı gerekecek aracınzıın subap ayarları bozulacak ona da masraf etmeniz gerekecek..bunları da maliyet hesabında göz önüne almak gerekiyor...
eski corollacı yeni Hondacı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2018 Corolla 1.6 Multidrive S
  • Kilometre: 500
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #259 : Mart 20, 2018, 10:12:42 »
2018 model yeni aldığım corolla 1.6 multidriver s araç aldım.
aracım 500 km de.
1000 km kontrolü yaptırdıktan sonra lpg taktırmak istiyorum.
yıllık aracım ile yaklaşık 15 bin km yol yapıyorum.
Aklımda Atike, BRC ve Lovato markalı kitler var.
Atiker servis ağı ve  fiyat avantajından dolayı biraz daha ağır basıyor.
Atiker marka lpg taktıran varmı? Artıları ve eksileri nelerdir?
Eskişehir ya da Bilecik civarında tavsiye edeceğiniz ustalar var mı?